Keane, Eliza Shaddad, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020

Keane po svém návratu na scénu vsadili na decentnost a hity

Vydáno: 04.02.2020 16:29 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Jedni z nejslavnějších představitelů britpopu jsou po sedmi letech zpátky v plné síle. Zpěvák Tom Chaplin a jeho skvadra svůj comeback stvrdili pátou studiovou deskou, kterou nazvali "Cause And Effect" a do pražského Fora Karlín přivezli program napěchovaný hity.

Live: Keane

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 2. února 2020
support: Eliza Shaddad
setlist: You're Not Home, Day Will Come, Silenced By The Night, Chase The Night Away, Everybody's Changing, Is It Any Wonder?, Strange Room, Disconnected, Bend And Break, Neon River, She Has No Time, The Way I Feel, Spiralling, A Bad Dream, Try Again, Nothing In My Way, Love Too Much, You Are Young, This Is The Last Time, Bedshaped, Somewhere Only We Know, Phases, Crystal Ball, Sovereign Light Café
Fotogalerie

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Psal se rok 2004 a snad všechna hudební periodika, včetně českého Filteru, se mohla zbláznit. Keane se svým debutem "Hopes And Fears" zamotali hlavy kritikům i posluchačům a tisk je přirovnával k novým Coldplay. Tehdy k nim nejslavnější britpopová kytarovka bez kytar měla skutečně blízko, připomeňme, že tou dobou byl největším hitem party Chrise Martina song "Clocks", ikonická balada "Fix You", tedy jakýsi protiklad nejlepší skladbě Keane v podobě "Bedshaped", se teprve měla zrodit. Dnes by si posluchači při takovém přirovnání ťukali na čelo, protože hudební cesty obou formací se dávno rozešly, ale před šestnácti lety vznikaly regulérní polemiky o tom, která z těchto dvou kapel jednoho dne nahradí U2.

Vzhledem k hudebnímu vývoji skupiny je trochu paradox, že si jako předskokanku vybrala Elizu Shaddad, tedy písničkářku, která naopak vystupuje pouze s elektrickou kytarou a pedalboardem. Její největší komerční úspěch je prozatím skladba "Birch" z debutové desky "New Eyes" britských popařů Clean Bandit, nenechte se ale zmást. V pokojíčku jí určitě nechybí plakát Anny Calvi, k níž má hudebně mnohem blíže. Naneštěstí pro ni je to ale zatím jediná poloha, kterou umí nabídnout, takže po třetí písničce už se téměř zaplněné Forum Karlín hojně zapojovalo do diskuze a nějaká zpěvačka jim byla tak buřt jako místním stánkářům kvalita předraženého hot dogu.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Keane se na hudební scénu vrátili s pátou deskou "Cause And Effect", která vznikla po sedmi letech od poslední "Strangeland". Tu má asi ze čtenářů doma málokdo. Smutným faktem bohužel je, že kariéra někdejších stadionových aspirantů se začala zasekávat u komerčně méně úspěšné trojky "Perfect Symmetry", jíž se prodalo zhruba třikrát méně než třímilionového předchůdce. A i proto zpěvák Tom Chaplin postupně podléhal drogám.

V Praze už byl ale on i jeho spoluhráči v plné síle. Více než dvouhodinový koncert na vizuálně prostém pódiu, jemuž dominovaly pouze drobné projekce hrající barvami duhy, nabídl celou řadu pamětihodných momentů. Hned čtvrtý song "Stupid Love" byl nahrazen jinou novinkou, a sice "Chase The Night Away". V ní se Chaplin přiznal, že se se svým dlouholetým parťákem, klávesistou Timem Rice-Oxleym, učili znovu mít rádi lidi kolem sebe včetně jich dvou samotných.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Sympatické bylo také přiznání, že už jsou s kapelou v Praze druhý den a zatím se frontman stihl zajít ostříhat, s dcerou vylezli k metronomu a pak ještě navštívili výstavu s dílem Alfonse Muchy. Jen škoda, že se hned nato dvakrát odkopal tvrzením, že je v Československu. Naštěstí ho před koncem koncertu bubeník Richard Hughes opravil, a tak ve finálním kusu hlavní části večera, jímž nemohlo být nic jiného než průlomový hit "Somewhere Only We Know", už mluvil o České republice a v přídavku se za svůj omyl ještě dodatečně omluvil.

Ještě předtím se ale sálem nesly krásně klenuté refrény zpívané jeho vysokým, ale obdivuhodně čistým vokálem. Ten tak vyzdobil například "Bend And Break", které dodal přesně tu dávku energie, jakou v refrénech potřebovala. Říz nechyběl ani dost možná nejrockovější pecce "Is It Any Wonder?", která v roce 2006 vyhrávala nepřetržitě i z českých rádií. Na začátky kapely, kdy byl frontman tak mladý, že ještě ani nemohl řídit dodávku, a tak ho starší a řízení schopný klávesista probíral ze spánku na zadních sedadlech ironickým oslovením "Vaše Veličenstvo", se zavzpomínalo v "She Has No Time". Tam se Chaplin se svým falzetem dostal asi nejvýše. Nebyly to však ani dobře známé hity "Everybody's Changing" nebo "Crystal Ball", nýbrž už zmíněná balada "Bedshaped", která naživo rozkvetla do nebývalé krásy.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Fanoušek golfu i kriketu se také omluvil za nájezdy mladých Britů do Prahy za prostitutkami při loučení se se svobodou a vyjádřil naději, že Brexit snad podobné akce trochu zbrzdí. Hlavně aby nezbrzdil v dalším turné taky Keane. Po tak vynikajícím startu koncertní sezóny 2020, který byl samozřejmě o třídu lepší než Chaplinova už tak výborná sólová zastávka v Roxy, bychom jej s kapelou u nás rádi viděli dříve než za dalších sedm let.

 • Velice odvážné (Doktor Slovo, 04.02.2020 23:22) Reagovat

  a taky poctivé,zařadit hned šest položek z nové desky.Tom Chaplin opravdu nemá konkurenci(v čistotě zpěvu).

 • Parádní koncert (pm, 05.02.2020 08:40) Reagovat

  Za mě opravdu vydařený koncert včetně předskokanky. Nečekal jsem to, ale bylo to tak... Keane předvedli výborný výkon a sami si to, myslím, hodně užívali.Tom Chaplin zpíval naprosto famózně. Snad nikdy jsem naživo neslyšel nikoho zpívat tak vzorně čistě, až studiově perfektně. Zvuk kapely byl krásně transparentní, všechny nástroje hezky čitelné, naživo podstatně dynamičtější než na LP´s a diváci vesměs nadčení... Velká poprocková jednička s hvězdičkou.

 • 85% (Martin, 05.02.2020 20:45) Reagovat

  Za mě taky spokojenost. Ale Chaplinův fantastický solo koncert před dvěma roky v Roxy nasadil laťku hodně vysoko. Pěvecky opět skvělé, ale dle mě tomu trochu chyběla lepší dramaturgie. Pálili jednu pecku za druhou, pro mě absolutní highlight byla Spiralling, která zněla úplně dokonale. A zároveň mě zamrzelo, že to byl za celý večer jediný zástupce Perfect Symmetry (Strangelandu mohlo být méně - třeba jen ty singly)

 • Poděkování (Vladimír Černohorský, 05.02.2020 23:14) Reagovat

  Dobrý den, děkuji za nepředpojatou a zasvěcenou recenzi, která se snaží (podle mne úspěšně) postihnout atmosféru nedělního koncertu Keane a zasadit aktuální počínání kapely do kontextu celé jejich dosavadní kariéry. Na rozdíl od Novinek a idnes.cz. Byli jsme s autorem na "stejném" koncertě. Díky za fotky.

 • Britpop ??? (Pavel, 06.02.2020 13:31) Reagovat

  Možná by si chtělo přečíst kdy Britpop byl a hlavně kdy skončil a kdy vznikla skupina Keane. Jinak skupina Keane mám rád, aby nebyl linčován, ale rozhodně to není Britpop.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kolektivní halucinace - Horníci 8/10
Video: V novém klipu Kolektivní halucinace odhalují "Horníci" své tváře Na jaře tohoto roku vydala formace Kolektivní halucinace své čtvrté studiové album "Nejistota" a nyní z něj v premiéře představuje syrový videoklip "Horníci". Jedná se o první skladbu z desky, která dostala vizuální podobu.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Cooper, enteria arena, Pardubice, 17.6.2024
Naživo: Groteskní imaginárium doktora Alice Coopera okouzlilo Pardubice energií i přehlídkou hitů Pokud bychom měli vypíchnout tu nejpodstatnější věc, kterou Alice Cooper dal světu, jednalo by se o jeho jedinečné propojení rockové muziky a hororového divadla. Položil základy, na kterých svoje spektákly staví mnozí další.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 15:30 v sekci Naživo
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Rock for People - Den čtvrtý, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Závěr Rock for People patřil Pendulum, Bombay Bicycle Club, The Darkness a dalším. Přinášíme i Top 10 toho nej z festivalu Tak je to za námi. Hradecká hudební přehlídka ve svém devětadvacátém ročníku udělala skoro všechno správně, znovu jí obrovsky přálo štěstí a ještě nedávno naprosto nemyslitelných více jak 40 tisíc fanoušků se domů... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 13:08 v sekci Naživo
Aurora - What Happened to the Heart? 9/10
Recenze: Bojovnice ve stříbrné zbroji Aurora se ptá: "What Happened to the Heart?" Kvalitou se novinka vyrovná zpěvaččinu debutu Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Coldplay ohlásili novou desku "Moon Music". Vyjde na podzim (17.06.2024 19:02)
- Video: Idles ve videoklipu k singlu "Grace" zdeepfejkovali Chrise Martina z Coldplay. S jeho svolením (25.02.2024 11:44)
- Keane připomenou svůj debut "Hope And Fears" rozsáhlou reedicí s mnoha bonusy (22.02.2024 13:21)
- Audio: David Guetta poslal nový singl U2 na taneční parket i do rádií (10.02.2024 14:06)
- Bono v nové audioknize "Surrender" rekapituluje vzestupy i pády U2 (13.12.2023 10:39)
- Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu (03.12.2023 08:20)
- Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy (03.10.2023 08:35)
- Recenze: U2 se na "Songs Of Surrender" neúmyslně točí v kruhu a zbytečně si kazí svůj odkaz (02.05.2023 16:00)
- Video: The Killers předělali "Where The Streets Have No Name" od U2 do dojemné akustické verze (24.03.2023 11:17)
- Připravte si peněženky, nové album U2 má více než deset různých verzí (09.02.2023 11:57)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Sia Avril Lavigne Rush Beyoncé Taylor Swift Bono Kabát Mirai The Offspring Queen Lady Gaga Lucie Vondráčková Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe