Keane, Eliza Shaddad, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020

Keane po svém návratu na scénu vsadili na decentnost a hity

Vydáno: 04.02.2020 16:29 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Jedni z nejslavnějších představitelů britpopu jsou po sedmi letech zpátky v plné síle. Zpěvák Tom Chaplin a jeho skvadra svůj comeback stvrdili pátou studiovou deskou, kterou nazvali "Cause And Effect" a do pražského Fora Karlín přivezli program napěchovaný hity.

Live: Keane

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 2. února 2020
support: Eliza Shaddad
setlist: You're Not Home, Day Will Come, Silenced By The Night, Chase The Night Away, Everybody's Changing, Is It Any Wonder?, Strange Room, Disconnected, Bend And Break, Neon River, She Has No Time, The Way I Feel, Spiralling, A Bad Dream, Try Again, Nothing In My Way, Love Too Much, You Are Young, This Is The Last Time, Bedshaped, Somewhere Only We Know, Phases, Crystal Ball, Sovereign Light Café
Fotogalerie

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Psal se rok 2004 a snad všechna hudební periodika, včetně českého Filteru, se mohla zbláznit. Keane se svým debutem "Hopes And Fears" zamotali hlavy kritikům i posluchačům a tisk je přirovnával k novým Coldplay. Tehdy k nim nejslavnější britpopová kytarovka bez kytar měla skutečně blízko, připomeňme, že tou dobou byl největším hitem party Chrise Martina song "Clocks", ikonická balada "Fix You", tedy jakýsi protiklad nejlepší skladbě Keane v podobě "Bedshaped", se teprve měla zrodit. Dnes by si posluchači při takovém přirovnání ťukali na čelo, protože hudební cesty obou formací se dávno rozešly, ale před šestnácti lety vznikaly regulérní polemiky o tom, která z těchto dvou kapel jednoho dne nahradí U2.

Vzhledem k hudebnímu vývoji skupiny je trochu paradox, že si jako předskokanku vybrala Elizu Shaddad, tedy písničkářku, která naopak vystupuje pouze s elektrickou kytarou a pedalboardem. Její největší komerční úspěch je prozatím skladba "Birch" z debutové desky "New Eyes" britských popařů Clean Bandit, nenechte se ale zmást. V pokojíčku jí určitě nechybí plakát Anny Calvi, k níž má hudebně mnohem blíže. Naneštěstí pro ni je to ale zatím jediná poloha, kterou umí nabídnout, takže po třetí písničce už se téměř zaplněné Forum Karlín hojně zapojovalo do diskuze a nějaká zpěvačka jim byla tak buřt jako místním stánkářům kvalita předraženého hot dogu.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Keane se na hudební scénu vrátili s pátou deskou "Cause And Effect", která vznikla po sedmi letech od poslední "Strangeland". Tu má asi ze čtenářů doma málokdo. Smutným faktem bohužel je, že kariéra někdejších stadionových aspirantů se začala zasekávat u komerčně méně úspěšné trojky "Perfect Symmetry", jíž se prodalo zhruba třikrát méně než třímilionového předchůdce. A i proto zpěvák Tom Chaplin postupně podléhal drogám.

V Praze už byl ale on i jeho spoluhráči v plné síle. Více než dvouhodinový koncert na vizuálně prostém pódiu, jemuž dominovaly pouze drobné projekce hrající barvami duhy, nabídl celou řadu pamětihodných momentů. Hned čtvrtý song "Stupid Love" byl nahrazen jinou novinkou, a sice "Chase The Night Away". V ní se Chaplin přiznal, že se se svým dlouholetým parťákem, klávesistou Timem Rice-Oxleym, učili znovu mít rádi lidi kolem sebe včetně jich dvou samotných.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Sympatické bylo také přiznání, že už jsou s kapelou v Praze druhý den a zatím se frontman stihl zajít ostříhat, s dcerou vylezli k metronomu a pak ještě navštívili výstavu s dílem Alfonse Muchy. Jen škoda, že se hned nato dvakrát odkopal tvrzením, že je v Československu. Naštěstí ho před koncem koncertu bubeník Richard Hughes opravil, a tak ve finálním kusu hlavní části večera, jímž nemohlo být nic jiného než průlomový hit "Somewhere Only We Know", už mluvil o České republice a v přídavku se za svůj omyl ještě dodatečně omluvil.

Ještě předtím se ale sálem nesly krásně klenuté refrény zpívané jeho vysokým, ale obdivuhodně čistým vokálem. Ten tak vyzdobil například "Bend And Break", které dodal přesně tu dávku energie, jakou v refrénech potřebovala. Říz nechyběl ani dost možná nejrockovější pecce "Is It Any Wonder?", která v roce 2006 vyhrávala nepřetržitě i z českých rádií. Na začátky kapely, kdy byl frontman tak mladý, že ještě ani nemohl řídit dodávku, a tak ho starší a řízení schopný klávesista probíral ze spánku na zadních sedadlech ironickým oslovením "Vaše Veličenstvo", se zavzpomínalo v "She Has No Time". Tam se Chaplin se svým falzetem dostal asi nejvýše. Nebyly to však ani dobře známé hity "Everybody's Changing" nebo "Crystal Ball", nýbrž už zmíněná balada "Bedshaped", která naživo rozkvetla do nebývalé krásy.

Keane, Forum Karlín, Praha, 2.2.2020
© Marie Trávníčková
Fanoušek golfu i kriketu se také omluvil za nájezdy mladých Britů do Prahy za prostitutkami při loučení se se svobodou a vyjádřil naději, že Brexit snad podobné akce trochu zbrzdí. Hlavně aby nezbrzdil v dalším turné taky Keane. Po tak vynikajícím startu koncertní sezóny 2020, který byl samozřejmě o třídu lepší než Chaplinova už tak výborná sólová zastávka v Roxy, bychom jej s kapelou u nás rádi viděli dříve než za dalších sedm let.

NÁZORY
 • Velice odvážné (Doktor Slovo, 04.02.2020 23:22) Reagovat

  a taky poctivé,zařadit hned šest položek z nové desky.Tom Chaplin opravdu nemá konkurenci(v čistotě zpěvu).

 • Parádní koncert (pm, 05.02.2020 08:40) Reagovat

  Za mě opravdu vydařený koncert včetně předskokanky. Nečekal jsem to, ale bylo to tak... Keane předvedli výborný výkon a sami si to, myslím, hodně užívali.Tom Chaplin zpíval naprosto famózně. Snad nikdy jsem naživo neslyšel nikoho zpívat tak vzorně čistě, až studiově perfektně. Zvuk kapely byl krásně transparentní, všechny nástroje hezky čitelné, naživo podstatně dynamičtější než na LP´s a diváci vesměs nadčení... Velká poprocková jednička s hvězdičkou.

 • 85% (Martin, 05.02.2020 20:45) Reagovat

  Za mě taky spokojenost. Ale Chaplinův fantastický solo koncert před dvěma roky v Roxy nasadil laťku hodně vysoko. Pěvecky opět skvělé, ale dle mě tomu trochu chyběla lepší dramaturgie. Pálili jednu pecku za druhou, pro mě absolutní highlight byla Spiralling, která zněla úplně dokonale. A zároveň mě zamrzelo, že to byl za celý večer jediný zástupce Perfect Symmetry (Strangelandu mohlo být méně - třeba jen ty singly)

 • Poděkování (Vladimír Černohorský, 05.02.2020 23:14) Reagovat

  Dobrý den, děkuji za nepředpojatou a zasvěcenou recenzi, která se snaží (podle mne úspěšně) postihnout atmosféru nedělního koncertu Keane a zasadit aktuální počínání kapely do kontextu celé jejich dosavadní kariéry. Na rozdíl od Novinek a idnes.cz. Byli jsme s autorem na "stejném" koncertě. Díky za fotky.

 • Britpop ??? (Pavel, 06.02.2020 13:31) Reagovat

  Možná by si chtělo přečíst kdy Britpop byl a hlavně kdy skončil a kdy vznikla skupina Keane. Jinak skupina Keane mám rád, aby nebyl linčován, ale rozhodně to není Britpop.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain V prvním únorovém týdnu si přišli na své především příznivci rocku. Dočkali se nových Korn, dvojalba Johna Fruscianteho, druhého dílu rockové opery od The Smashing Pumpkins, Xandrie, pop-punkového Mod Sun a Brian Jonestown Massacre.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Bring Me The Horizon, A Day To Remember, Poorstacy, Static Dress, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.2.2023
Naživo: Bring Me The Horizon si pro Prahu vybrali svou silnější chvilku Dlouho se čekalo na to, až se k nám britská metalcorová kapela zase vrátí. Pandemie její návrat do České republiky odkládala skoro do nekonečna, navíc se místo prosluněného letního počasí muselo všechno schovat do promrzlé haly.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 14:40 v sekci Naživo
0
Korn - Requiem Mass 7/10
Minirecenze: Numetalová mše za zemřelé - to je "Requiem Mass" od Korn Skoro na den přesně od vydání zatím poslední studiovky kapely Korn "Requiem" vychází živé minialbum zachycující část jedinečného koncertu/mše Requiem Mass v Hollywood United Methodist Church. Vlastně jediná chyba nahrávky "Requiem... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi
Rozhovory: Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi Monika Bagárová vydala na konci roku album "Silnější". Jak název napovídá, zrcadlí tato deska zpěvaččin život, zkušenosti, novou éru i hudbu jako celek. A je tu i druhá spolupráce s Benem Cristovao. O jejím natáčení, ale třeba i... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
John Frusciante - . I : a : II . 8/10
Recenze: John Frusciante na dvojalbume ". I :" a ": I I ." predkláda zvukový experiment (nielen) pre audiofilov John Frusciante vydal začiatkom februára dvojalbum elektronickej hudby s názvom ". I :" a ": I I .". Prvá verzia obsahuje sedem skladieb a je určená pre vinyl, druhá, digitálna, je rozšírená s iným poradím. Skladateľ sa na takmer... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Coldplay zahráli u Jimmyho Kimmela speciální verzi "Clocks" (04.02.2023 17:39)
- Video: Eddie Vedder vzdal dvojí poctu U2. Na Kennedy Center Honors zahrál covery "One" a "Elevation" (15.01.2023 10:15)
- U2 oděli čtyřicítku svých skladeb do nového hávu. Vyjdou v březnu na kolekci "Songs of Surrender" (11.01.2023 16:14)
- Billie Eilish si myslela, že U2 jsou z americké Pensylvánie. Může za to seriál "Kancl" (11.01.2023 09:18)
- Bono z U2 posílá do knihkupectví svou autobiografii (01.11.2022 17:37)
- Video: Hudebníci z celého světa předělali "I Still Haven’t Found What I’m Looking For" od U2. Připojil se i Daniel Lanois (06.09.2022 10:17)
- Audio: Coldplay se s Alanem Partridgem pustili do hitu "Knowing Me Knowing You" od kapely ABBA (24.08.2022 09:26)
- Naživo: Coldplay v Belgii už zase měnili životy k lepšímu (23.08.2022 07:56)
- Video: Coldplay v klipu "Humankind" vzdali poctu fanouškům (19.08.2022 09:36)
- Metallica je oficiálně největší metalovou kapelou posledních 40 let. Žádná jiná neprodala více vstupenek (04.08.2022 10:52)

ALBUM TÝDNE 06/2023

Floex
Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack)

Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u něj zvyklí, a navíc obstojí i zcela samostatně.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Beyoncé Lucie Vondráčková Madonna Adele Viktor Sheen BTS The Weeknd Slash Michal Prokop Kryštof Mirai Vojtaano Lady Gaga Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver