Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Coldplay - Everyday Life

Coldplay se na orientální desce "Everyday Life" snaží šířit lásku globálně

Vydáno: 26.12.2019 11:15 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: Coldplay fcb

A už to udělali zase. Po vydání hitové kolekce, která zbourala hitparády i stadiony po celém světě, zatáhli Coldplay za brzdu a začali experimentovat. V jejich případě to většinou znamená, že zatímco masy nechápou, skalní příznivci a hudební publicisté výskají blahem. Platí to i v případě "Everyday Life"?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
7/10

Coldplay - Everyday Life

Vydáno: 22.11.2019
Celkový čas: 53:19

Skladby: Sunrise, Church, Trouble In Town, BrokEn, Daddy, WOTP / POTP, Arabesque, When I Need A Friend, Guns, Orphans, Èkó, Cry Cry Cry, Old Friends, بنی آدم, Champion Of The World, Everyday Life

Vydavatel: Parlophone

Ještě než se pustíme do rozboru nového díla na molekuly, je třeba vysvětlit tu největší marketingovou bombu, která se kolem něj udála. A sice, že "kapela s deskou nepojede na turné, protože chce chránit životní prostředí". Přesně takový nadpis už jste určitě viděli v nejednom médiu, protože je to přesně ten clickbaitovský titulek, který si většina lidí rozklikne, ať už je Coldplay zajímají, nebo ne. A jak už u to u takových článků bývá, skutečnost je zase trochu jinde.

Pravdou je, že skupina takové prohlášení opravdu vydala. Co už se ale v překladu ztratilo, je fakt, že ten reálný důvod je mnohem prozaičtější. Toto album totiž není vhodné na stadiony. Až na pár výjimek na něm nejsou hity. A jak formace v předstihu oznámila, je to z jejich úhlu pohledu experimentální nahrávka. A každý, kdo si ji poslechne, musí uznat, že zahrát ji naživo a udělat z ní páteř vystoupení na další dva roky je nesmysl. Jak budete na stadionech zpívat kostelní chorály? Jak tam dostanete gospel? Co všichni ti hosté? A vážně dává smysl jet na turné s jedním novým hitem?

Po původně jediném ohlášeném koncertě v Jordánsku, kde se dost práce se všemi těmi exotickými zvuky a samply odvedlo v postprodukci a kde nebyli přítomni diváci (to platí pro ten, který můžete vidět na YouTube, po jeho natáčení ale kapela odehrála v Ammánu ještě jeden, kde už fanoušci byli), vyšlo najevo, že turné nakonec samozřejmě bude. Jen bude o poznání kratší, bude ve stylu podobně koncipované šňůry ke "Ghost Stories" (například v Londýně hráli pánové před pár dny pro tisíc lidí v Národním historickém muzeu) a za nějaký rok a půl už by skupina měla hrát zase i v Evropě na stadionech. A můžete se vsadit, že s odkazem na tento PR fail, který jí její odpůrci budou připomínat ještě dlouho, nakonec udělá Martinova parta jediné možné východisko. Začne dávat výtěžek z turné k příští, už oznámené a zcela určitě zase hitové desce organizacím, které se starají o životní prostředí.

Co je ještě nového? Pokud sledujete dění kolem Coldplay podrobněji, možná jste si všimli, že v průběhu kampaně k novince se po světě začaly objevovat letopočty 1919. Ty odkazují k době, kdy měl kapelu bubeníkův pradědeček. A její členové jsou na obalu "Everyday Life" vyobrazeni spolu s ústřední čtveřicí. Což je mimochodem úplně poprvé, co se tito čtyři na coveru nějaké své studiovky objevili. Poprvé tady taky uslyšíte sprosté slovo. A je to také po mnoha letech prvně, co se o nové řadovce nemluví jako o úplně poslední. K tomu Chris Martin dodal vysvětlení: "Vždycky jsme ke každé desce přistupovali s tím, že do ní otiskneme všechno, co zatím známe. A podobně jako když maratonec doběhne závod a někdo se ho zeptá: 'Kam poběžíš zítra?' se i on zarazí a odpoví: 'Počkej, nech mě na chvíli vydechnout.'"

A proč vlastně Jordánsko? Formace hledala pomyslný střed světa, kde se střetávají různé kultury, a také místo, kam se běžně se svým turné nepodívá, protože je to pro ni kvůli chybějící infrastruktuře příliš drahé. A také to dobře doplňuje koncept samotného alba.

Zájemce o pochopení motivací k tomu, proč zní "Everyday Life" tak, jak zní, bude ale hlavně po předchozích zkušenostech zajímat jediné - co se odehrálo ve frontmanově životě? Svým způsobem následuje stupínky z Maslowovy pyramidy potřeb - aktuálně se dostal do fáze seberealizace. "Ghost Stories" bylo o rozvodu s Gwyneth Paltrow, "A Head Full Of Dreams" o nové lásce a nalezeném štěstí s Anabelle Wallis, tu ale v říjnu 2017 nahradila Dakota Johnson.

S ní Chris chodil na koncerty Nicka Cavea a Radiohead, venčili spolu v Malibu psy, začali dobře vycházet s Gwyneth i jejím novým manželem Bradem Falchukem a pak se kvůli přístupu Dakoty a její snaze budovat kariéru a nerodit děti dočasně rozešli. Byla to ale právě jeho exmanželka, kdo je dal zase dohromady, a jelikož toto zamilované období stále trvá, vyvstává otázka, o čem může kapela formátu Coldplay po dvaceti letech existence zpívat dál. No, přece o problémech světa. O politice. Donaldu Trumpovi. Rasismu. Uprchlících. A protože tihle muzikanti jsou, jak víme z dokumentu "A Head Full Of Dreams", hodní kluci, tak hlavně o sjednocení.

"Dneska vám politici i média předhazují, že taková a taková skupina obyvatel je pro vás nebezpečná. Že jsou to nepřátelé a nepřejí vám nic dobrého. Jsem si vědom toho, že spousta lidí nemá to privilegium cestovat po celém světě jako my, a tak tomu snadno uvěří. Vždyť jen v Americe je celá čtvrtina lidí, která nikdy neopustila ani vlastní stát uvnitř USA, natož aby se podívala do Evropy, Asie nebo Afriky. Když ale cestuješ, můžeš vidět, že lidé jsou všude na světě stejní. A my, kteří máme tu možnost oslovovat svou hudbou lidi globálně, bychom se měli snažit toto připomínat," říkají.

Na albu, jehož základní kostra vznikla v Toskánsku a jež je i přes svou střídmou délku rozděleno na dvě poloviny označované jako "Sunrise" a "Sunset", je podobně smýšlejících písní většina. Po intru, na němž paradoxně nehraje jediný člen kapely, nýbrž italský smyčcový expert a producent Davide Rossi (ex-Goldfrapp), jenž má na svědomí i smyčce ve "Viva La Vida", se rozjede "Church". Jediný opravdový lovesong na celé nahrávce, v jehož závěru zpívá arabská zpěvačka Norah Shaqur a na němž se podílel také pákistánský performer Amjad Sabri, jehož otec Ghulam Farid Sabri byl významný indický zpěvák a básník.

"Trouble In Town" už ale odkazuje na občanské nepokoje a policejní brutalitu, kterou dobře ilustruje závěrečná část skladby. Pro posluchače rádií bude nejznámějším songem nové studiovky "Orphans", jenž zde má podobnou úlohu jako "A Sky Full Of Stars" na "Ghost Stories". I v tomto případě jde o mainstreamově přijatelný hit, který album prodá, zároveň ale v textu navazuje na koncept desky jako takové. Pro mnoho lidí tak bude překvapením, že za euforickou melodií najde vzlykání sirotků a uprchlíků, kteří poslouchají zprávy o pádu bomb na jejich domovy a marně doufají, že se snad jednoho dne vrátí do své země a zase se jednou shledají se všemi svými přáteli.

Také druhá z dvojice ve stejný den vypuštěných ukázek, tedy "Arabesque", nese tíživé téma. V duetu s francouzským zpěvákem Stromaem, jehož singl "Alors On Dance" je dobře známý i u nás, zpívají oba vokalisté o tom, že mohou být navzájem tím druhým, že spolu sdílejí jednu krev. Za zvukem orientálně znějících trumpet, pozounu a jednoho nezvykle dlouhého sóla na saxofon, jež je nejoblíbenější částí alba z pohledu Guye Berrymana i Johnnyho Bucklanda, se tak skrývá další píseň o jednotě.

To třeba taková "Guns" s ironicky myšleným refrénem o tom, že zbraní potřebujeme více, je prý výsledkem Martinovy představy o tom, jak by to znělo, kdyby se Bob Dylan rozhodl přezpívat nějaký kousek jeho oblíbenců Rammstein. Což je asi největší pitomost, jakou si k novému počinu můžete přečíst.

"Cry Cry Cry" je návrat do šedesátek s odkazem na song "Cry Baby", který proslavila Janis Joplin, a zaujme tím, že se v něm frontman naučil zpívat tak vysoko, jak se mu to ještě nepodařilo. Vzorem mu byl Frank Ocean, a dokonce i film "Back In The Future".

Jeden z mála možný singlů "Champion Of The World" pak popisuje svět z pohledu kluka, který chtěl být in jako jeho spolužáci, ale nedařilo se mu to, a tak v něm rostla frustrace. Podobnost s pánem v Bílém domě je jistě jen náhodná, ve skutečnosti je totiž píseň o Scottu Hutchisonovi, frontmanovi skupiny Frightened Rabbit, který loni spáchal sebevraždu, a skladba byla vydána v den jeho narozenin.

Zpátky k intimitě nás vrací překrásná klavírní balada "Daddy", v níž se Coldplay nejen pokusili vcítit do pocitů dětí hudebníků, zatímco oni jsou na turné, ale také je to kritika sociálního systému a trestního práva, které spoustě tatínků nedovolí vídat se se svými dětmi. Ten text možná leckoho i rozpláče.

A jelikož je píseň s videoklipem z dílny tvůrců "Wallace & Gromita" jednou ze dvou nejsilnějších položek novinky, je potřeba zmínit i tu druhou. Podobně křehce vystavenou "Everyday Life", v jejímž druhém refrénu zpívá i Will Champion se svou ženou Marriannou a která kolekci uzavírá myšlenkou: "Všichni trpíme. Držte se."

Pokud by album bylo složeno jen z těchto songů, dostalo by osmičku. Jeho součástí jsou ale další miniskladby, intra a mezihry, které víc než cokoliv jiného připomínají nedokončené pokusy a dema. Třeba "BrokEn" je sotva dvouapůlminutový gospel. "Old Friends" je jen jakási vybrnkávaná mikropísnička o kamarádovi Tonym, který zpěvákovi údajně zachránil život, ale sám už není mezi živými. "When I Need A Friend" je kostelní chorál sboru London Voices, jenž opět skončí dřív, než se v něm něco stane. "بنی آدم" (do latinky přepisována jako "Bani Adam") obsahuje perskou báseň. A "WOWTP / POTP" zase nabídne pouze heslo "Power to the people".

Jejich pravděpodobným účelem je nahrávku dozdobit, přidat něco navíc, nabídnout hloubku. Nic by se ale nestalo, kdyby tam tyto příspěvky chyběly. Také je zřejmé, že ačkoliv je novinka nejsnáze přirovnávána ke "Ghost Stories", není tak perfektně vyvážená a doladěná. S největší pravděpodobností také bude mít v přehrávačích fanoušků kratší životnost než právě rozvodová kolekce.

Hlavní ale je, že když ji doposloucháte, měli byste v sobě najít pocit klidu a míru. A i když to Coldplay nikde neřekli takto napřímo, tak když se nad tím v kontextu celého díla trochu zamyslíte, dojde vám, že to je přesně to, o co jim šlo.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • well written (mask, 27.12.2019 09:48) Reagovat

  bravo

  • Re: well written (ragehard, 27.12.2019 13:32) Reagovat

   ...jo!!!

 • Hrůza a děs (Jonass, 27.12.2019 15:36) Reagovat

  Coldpay jsou dávno za zenitem a jejich propad na absolutní dno pokračuje. By si mohli podat ruce s Klusem a vytvořit nějaké dobroalbum.

  • Re: Hrůza a děs (cldpl, 27.12.2019 16:34) Reagovat

   A na základe čoho majú byť akože za zenitom??

   • Re: Hrůza a děs (Jan, 27.12.2019 16:59) Reagovat

    Protoze budou v utery hrat spolu s kazatelem Klusem na Vaclavaku na demosce a budou sirit lasku a pravdu

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Adele - Easy On Me 7/10
Video: "Easy On Me" od Adele je sázkou na nostalgickou jistotu, která znovu funguje Éra nového alba "30" je teprve v začátcích, už nyní se ale ukazuje, že výjimečnou pozici Adele v hudebním průmyslu neohrozila ani šestiletá tvůrčí pauza od předešlé studiovky "25". Prvnímu singlu "Easy On Me" stačilo jen... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 16:45 v sekci Audio / Video | Video
14
Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk
Rozhovory: Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk Michal Horák získává každou písní na popularitě. Nedávno vydal svou druhou řadovku, jejíž název "Michalbum" zrcadlí osobitý humor jeho songů. Nadsázka k jeho tvorbě patří, přestože během našeho povídání prozradil:... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Frankie & The Deadbeats - The Shining 8/10
Recenze: Zasnění kovbojové Frankie & The Deadbeats debutují výraznou deskou "The Shining" Pankáči a kotlíkáři, těžko si představit odlišnější subkultury. A přesto se, alespoň u nás, stalo první pro druhé překvapivým zdrojem. V současnosti moderní alternativní country totiž v Česku hrají lidé vzešli z... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 15:40 v sekci Recenze
4
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles Zatímco dosud byli na Myšáka Mickeyho & spol. naštvaní hlavně obdivovatelé Hvězdných válek a Avengers, nyní se blíží čas, kdy se objeví další armáda nespokojených, tentokrát hudebních fanoušků. Stále oddalovaný vstup... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 08:11 v sekci Novinky
1
Pohled do českých hitparád - 40. týden 2021
Za Vladimírem Mišíkem odstartoval v albovém žebříčku Karel Gott, rádiím stále vládne Ed Sheeran Vítězové tuzemských žebříčků se v uplynulém týdnu nezměnili, za nimi ale došlo k četným přesunům. V rádiích vedoucímu Edu Sheeranovi šlapou na paty Dua Lipa a Imagine Dragons, v albech se na druhou pozici za Vladimíra Mišíka... čtěte zde
Vydáno: 13.10.2021 16:30 v sekci Novinky | České hitparády
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Coldplay vyrazí na světové turné, Česku budou nejblíže v Berlíně a ve Varšavě (15.10.2021 09:17)
- Video: Coldplay zahráli u Howarda Sterna svou desetiminutovou "Coloraturu" (10.10.2021 15:09)
- Video: Coldplay s BTS natočili k "My Universe" epický sci-fi videoklip (08.10.2021 10:35)
- Audio: Coldplay dali "My Universe" s BTS i akustickou a elektronickou podobu (30.09.2021 08:50)
- Audio: Coldplay a BTS šíří lásku s "My Universe" (26.09.2021 19:42)
- Coldplay si do nového singlu "My Universe" pozvali k-popovou senzaci BTS (14.09.2021 18:07)
- Projekt Emigrate se na podzim připomene novou studiovkou (13.09.2021 18:52)
- Radiohead vydají desky "Kid A" a "Amnesiac" ve společné reedici (08.09.2021 13:26)
- Ed Sheeran a Nik Tendo drží vedení v českých hitparádách, Lorde s novou deskou neuspěla (02.09.2021 08:00)
- Lídři českých žebříčků se nemění, v pomyslné dívčí válce se Olivia Rodrigo dostala před Billie Eilish (26.08.2021 15:30)

ALBUM TÝDNE 41/2021

Brandi Carlile
In These Silent Days

Miluje Joni Mitchell i Eltona Johna. Countryové hvězdě Tanye Tucker produkovala album, které získalo hned dvě Grammy. Za svou předchozí desku byla na tutéž cenu nominovaná tolikrát jako ten rok žádná jiná hudebnice. A taky zpívá se Soundgarden. Brandi Carlile je prostě žena, kterou chceš znát. Poznej "In These Silent Days".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Adele Rihanna Kryštof AC/DC Ewa Farna Ed Sheeran Beyoncé Metallica Karel Gott BTS Billie Eilish Pokáč Vladimír Mišík Jelen Madonna Dua Lipa Ozzy Osbourne The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu