Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019

Ewa Farna s orchestrem předvedla v O2 universu takřka dokonalý koncert

Vydáno: 08.12.2019 11:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Vůbec první oznámený koncert v nové hale O2 universum máme za sebou. Ewa Farna ho svými fanoušky, až na druhé patro, zaplnila a těm, co přišli, ukázala nezapomenutelnou show plnou nádherného souznění orchestru, kapely a jejího hlasu, dvojici hostů a spoustu vtipů. I přes chybějící projekce voláme: Krásné to bylo!

Live: Ewa Farna

místo: O2 universum, Praha
datum: 7. prosince 2019
setlist: Málo se známe, Leporelo, Boží mlejny melou, Toužím, La La Laj, Dobré ráno, milá, Pocta, Jen tak, Free Your Mind, Měls mě vůbec rád, folklorní vložka, Ticho, Ta o nás, Na ostří nože, Vánoce na míru, Všechno nebo nic, I Will Always Love You, Boky jako skříň
Fotogalerie

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Není to nejstarší vzpomínka na ni, ale určitě je nejsilnější. Ona už o tom určitě dávno neví, ale já si to pamatuju, jako by to bylo včera. Psalo se 12. listopadu roku 2010 a Ewa Farna si mě v krnovském Kofola Music Clubu vytáhla během svého koncertu na pódium. Nejprve mě a další dvě o poznání mladší fanynky donutila tancovat, a když se písnička "Boží mlejny melou", tehdy zrovna čerstvý rádiový hit, začala přehupovat do druhé poloviny, půjčila mi mikrofon a s překvapivým zvoláním "Týýýjo, ty úplně umíš zpívat!", mě nechala skladbu dokončit za ni. A klub zaplněný převážně polskými fanoušky v bílých tričkách burácel.

Myslím, že ani jednoho z nás tehdy nenapadlo, že za bezmála deset let bude tatáž píseň patřit mezi úvodní skladby jejího jedinečného vystoupení se symfonickým orchestrem. A také se stane vynikajícím příkladem, jak ukázat, že toto spojení dopadlo nad očekávání výborně.

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Dlouhé symfonické intro připomínající hučící les došlo k refrénu, který místo aby skladbu odpálil ke hvězdám, ji naopak naprosto zklidnil a umožnil Ewě zazpívat skoro šeptem. Hudba k tomu připomínala cvrlikání ptáčků. Husí kůže. Pak se píseň opět rozjela a tentokrát už refrén čněl nade vše naplno. Mezihra se sólem na piáno a vygradovaný finiš. Neskutečné. A sál opět burácí. Na rozdíl od mnoha jiných totiž zde všichni zúčastnění písně kompletně přepracovali, krátili, prodlužovali, měnili jim aranže i styl, jakým je třinecká rodačka zazpívá. A ta práce se vyplatila.

"Když se spojí velké hudební těleso s jiným tělesem, nemůže z toho vzniknout nic špatného," uvedla s výmluvným gestem rukou ukazujícím na její pas Farna a diváci se upřímně rozesmáli. A to ještě nevěděli, kolik vynikajících vtípků je během dvou hodin ještě čeká.

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Podobné kooperace obvykle nutí ke zklidnění a nasazení vážné, mnohdy až snobské tváře. To by ale za mikrofonem nesměla být ztřeštěná šestadvacetiletá máma, která se přiznala, že nápad doprovodit "La La Laj" na ukulele a mini piáno dostala, když čekala svého syna Artura.

Rodina na jejím vystoupení vůbec hrála velkou roli. S tátou oblečeném v těšínském kroji a vyzbrojeném houslemi si dala dvě folklorní písně, s manželem Martinem Chobotem si zase zazpívala společný duet "Ta o nás". K nim jim Karlovarský symfonický orchestr vedený Janem Kučerou dodal až skoro filmově osudovou melodii. Přicházet stále s něčím novým, měnit hudební žánry, obměňovat koncerty, to je cesta k úspěchu.

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Ne vždycky to samozřejmě zafunguje. Když ale vidíte, s jakou chutí si zpěvačka dala na jednu stranu popový hit "Dobré ráno, milá" s Davidem Stypkou, který aktuálně bojuje s rakovinou slinivky, a pak třeba úplně uskočila do "Jen tak", jazzu ve stylu Beth Hart, stojí to za to. Nebo když si s Michalem Pavlíčkem pořádně rockově zakřičela ve "Free Your Mind", načež se v dojemné vzpomínce na Karla Gotta "Pocta" rozplakala, aby pak klavírní baladu povýšila svým hlasem až kamsi do sfér, kde žije Adele, za což sotva po půlhodině koncertu sklidila zasloužené ovace ve stoje. To všechno je skutečný důkaz toho, jak neuvěřitelně tvárná a šikovná zpěvačka se z ní stala.

V "Měls mě vůbec rád" zůstaly hrát jen smyčce a bicí, přizpůsobivá kapela, v níž si nejvíce pozornosti ten večer užil kytarista, producent a bývalý člen Airfare Lukáš Chromek, na těch pět minut zcela zmizela z pódia. To aby po folklorní vložce mohla s bubny kolem krku nakráčet zpátky na stage se společným představením ve stylu dnes už zapomenutých Safri Duo.

Ewa Farna, O2 universum, Praha, 7.12.2019
© Marie Trávníčková
Pořád se něco dělo. Buď zrovna ve "Vánocích na míru" na půlku publika padal sníh nebo se z dříve rockové vypalovačky "Ticho" stala balada doprovázená smyčci a piánem, což jí obrovsky slušelo. Vokální exhibice doprovodila finále "Všechno nebo nic", druhé standing ovation ale podle očekávání dostala ještě za "I Will Always Love You" od Whitney Houston. Při ní jí sice přeskočil hlas tak, že si ji raději dala ještě celou znovu, ale i když pak na druhý pokus pár detailů změnila a chybělo jí tam sólo na saxofon, pořád zůstává jednou z mála českých zpěvaček, které si mohou na jednu z nejtěžších písní světové populární hudby vůbec pomýšlet. Na festivalech to ostatně běžně dává levou zadní.

Je neskutečné vidět, kam se za tu skoro dekádu od koncertu v Krnově posunula. Repertoárem, lidsky, v osobním životě i co do šíře hudebních žánrů, které už ovládla. Těch pokusů propojit dva odlišné světy už i v Česku bylo bezpočet. Kabát, Vypsaná fixa, Michal Malátný a řada dalších. A z toho, co jsem měl možnost vidět, se to dosud jedinému Mekymu Žbirkovi povedlo skoro tak, jako když se o spolupráci s orchestrem pokouší zahraniční hvězdy. Není to sranda, napasovat vaše písničky pro orchestr tak, aby hrály spolu, a ne proti sobě. Až teď. Možná vůbec poprvé to někdo konečně udělal opravdu skvěle!

NÁZORY
 • Ewa Farna symfonicky orchestr (Kateřina Bartošová, 08.12.2019 15:13) Reagovat

  Byl to nejlepší koncert na kterém jsem kdy byla ,
  Moc jsem si to užila ,hosti byli super ,ale Ewa stejně byla nejlepší jako vždy ???????? děkuji za krásný večer ????

 • Naše Ewička... (Anonym, 08.12.2019 18:30) Reagovat

  Skvělá zpěvačka, promiňte mi i NAŠE z Ostravska, je nejen úžasná, ale i nesmírně laskavá, lidská, milá.
  Přeji hodně štěstí, zdraví, lásky a profesních úspěchů. Škoda, že koncert neuvidím... Obdivovatelka z Havířova.

 • Ewa je jednička! (Vlasta Kuchařová , 08.12.2019 18:34) Reagovat

  Díky, díky, krásný koncert, úžasná atmosféra!

 • SUPER ZÁŽITEK v nové O2 UNIVERSUM (Jiri, 08.12.2019 20:01) Reagovat

  Krásně prožitý adventní večer , skutečně super zážitek :-)

 • Na koncert sem šel, protože sem vždycky chtěl ... (Brundibar, 09.12.2019 10:03) Reagovat

  Na koncert sem šel, protože sem vždycky chtěl Ewu viděl naživo. Odcházel jsem s krásným pocitem, který bych přál všem návštěvníkům koncertů. Bylo to krásné! Ewa je hotová vyzrálá zpěvačka, která skěle komunikuje s publikem a její bezprostřednost je neopakovatelná. o tom, že má skvělý hlas neebylo nikdy pochyb, teď je ale už cítil i vyzrálost a dospělost a nemá potřebu s lascivním gestům jako např. další skvělá zpěvačka Jessie J, jejíž koncert bych zařadil na druhé místo z tohto roku.
  a hlavně- kromě dvou písniček se jedná o její vlastní tvorbu! když srovnám Vojtu Dyka s B Side bandem, ten zpívá všechny písničky převzaté. Zde se jednalo o skvělou harmonii Ewy, její kapely a symfonického orchestru.
  Smekám a na další koncert určité zas půjdu a doporučím ho všem k okolí!!DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - = (Equals) 7/10
Recenze: Ed Sheeran se albem "=" snaží vyrovnávat své dřívější zkušenosti Matematické symboly hrají ve tvorbě Eda Sheerana velmi důležitou roli. Nejdříve jsme přičítali, následně násobili, pak dělili a nyní vyrovnáváme. Ono znaménko "rovná se" se pro pojmenování aktuální desky skvěle hodí. Její... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 17:35 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Na okraj: Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem (20.11.2021 09:30)
- Vzlétli noví slavíci: obnovenou anketu ovládli Marek Ztracený, Ewa Farna, Mirai a Řezník (19.11.2021 23:01)
- Video: Aby se mohla sama sobě podívat do očí. Ewa Farna zpívá v nevýrazné písni "No Ne" o důležitosti nesouhlasu (01.09.2021 10:11)
- Video: Ewa Farna přijala své "Tělo" i jeho změny. Klip k nevýrazné písni opěvuje sílu ženství (27.05.2021 09:59)
- Monkey Business slibují stream lepší než Queen, hostem bude Ewa Farna (16.04.2021 13:22)
- Publicistika: Dvanáct českých a slovenských vánočních a zimních písní roku 2020 (24.12.2020 08:30)
- Nové desky 48/2020 - od Shawna Mendese přes Gone Is Gone po Yungbluda (08.12.2020 08:00)
- Fa(r)noušci Ewy Farne si mohou pod stromeček nadělit výběrové dvojalbum a koncertní limitované LP (04.12.2020 16:03)
- Ewa Farna chystá největší adventní online koncert. Na pódiu s ní bude šedesátičlenný orchestr (02.12.2020 16:03)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Abba Ewa Farna Kryštof Ed Sheeran Metallica AC/DC Rihanna Olivia Rodrigo Beata Hlavenková Marie Rottrová Billie Eilish On Air Kateřina Marie Tichá Karel Gott Lady Gaga Imagine Dragons Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu