Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
J.A.R. - Byli jsme na správným místě ve správný čas

J.A.R. - Byli jsme na správným místě ve správný čas

Vydáno: 13.11.2019 17:30 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz

Funková senzace J.A.R. slaví 17. listopadu nejenom třicet let svobody, ale i své existence - v osudný den sametové revoluce totiž uspořádala první koncert. Je sestavena z věhlasných muzikantů, kteří mají svým způsobem všechno na háku. To během našeho povídání potvrdili i Oto Klempíř a Michael Viktořík.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Slavíte třicet let a při té příležitosti nadělujete fanouškům box se všemi vašimi alby. Byl to nápad váš, nebo vydavatelství?

Ota: Toto byl velkorysý nápad vydavatelství, za který mu děkujeme. Překvapilo nás to, protože jsme si to, i z ryze praktických důvodů, velice přáli. Z našich alb mám doma asi tři. To se teď změní, hurá!

Jenom tři? Proč nemáte doma všechna?

Ota: Protože jsme hudebníci a bordeláři.

J.A.R.
© Roman Černý
Za pozornost stojí často bizarní názvy vašich písní i desek. Na který jste nejvíce pyšní?

Ota: Strašně jsem horoval, aby se album "Homo Fonkianz" jmenovalo "Caliber 99", jako skoro dvojnásobek kulky typu 0,45 a to je silná ráže! Kalibr 99 by už bylo dělo, a tak jsem navrhoval, aby na obalu byl čípek zatavený ve stříbře. Název "Homo Fonkianz" je pro mne do dneška trochu málo razantní, ale obsah byl přelomovej.

Michael: S těma názvama jsme se vždy bavili - než se deska natočila a pojmenovala, měli jsme papíry, na kterých byl seznam možných jmen, dvacet třicet šedesát, šílený. Od roku 2000 je to takový distingovanější, ale u prvních alb jsme se předháněli s provokací, proto "Mein Kampfunk", "Frtka". Tehdy na první rozhovor přišel dvacetiletý kluk z nějakýho měsíčníku pro děti, ptal se, proč se to jmenuje "Frtka", a blázínek Ota, tehdy ještě v paruce, řekl, protože ne "Mr*ka". Je tomu už dvacet pět let, takže jsme za tu dobu lehce zvážněli.

Oto, proč už nenosíte paruku?

Michael: Bylo mu moc teplo na hlavu.

Ota: Spousta důvodů. Bylo to strašně nepraktický, bylo v tom hrozný vedro a už jsem nechtěl bejt jako mušketýr. Protože když máš na sobě paruku, která není z vlasů, ale z chemických vláken zvaných kanekalon, tak dost topí a po po pátý písničce už ti hlava hoří zevnitř. To už si nechci dělat, chci mít z koncertu příjemný zážitek.

Michael: Ono by se mohlo zdát, že když mu hoří hlava, vzpomene si na texty, ale když už hoří moc, zapomene na všechno.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 19.dubna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Na takové odvětrávání máte zase vy, Michaeli, vychytávku v podobě koncertního outfitu - kombinace dlouhé a krátké nohavice.

Michael: To je festivalový showdress, takhle normálně nevystupuju. Jen na letních akcích, aby lidi věděli, jak maj' chodit oblíkaný. Je to kombinace oblečení na teplo i zimu. Když ti je horko, tak si vyhrneš tu dlouhou.

Jak vás to napadlo?

Ota: Protože je chytrej.

Michael: Hledám díru na trhu. Levi's ani nikdo jinej s tím ještě nepřišel.

Ota: Musíš si to patentovat. Jinak tě čímani okradou.

J.A.R.

J.A.R. (Jednotka Akademického Rapu) je přední česká funkově-rockově-rapová skupina, která vznikla symbolicky 17. listopadu 1989. Základní sestavu v té době tvořil autor hudby Roman Holý a duo rapperů Oto Klempíř a Michael Viktořík. V roce 1997 se k nim přidal Dan Bárta. O dva roky později jsou v desetičlenném osazenstvu, které je pevné dodnes. Formace letos tedy slaví třicet let existence, za tu dobu vydala alba jako "Frtka", "Mydli-to!", "Mein Kampfunk", "Homo Fonkianz", "Armáda špásu", "Dlouhohrající děcka" nebo aktuální "Eskalace dobra". Právě za osmou řadovku J.A.R. dostali tři Ceny Anděl za rok 2017, a to v kategoriích album, píseň (za "Zhublas") a skupina. K tomu vyšla kolekce coverů "Eskalace bobra". Kapela oslavu třicetin završí ve Velkém sále Lucerny v den, kdy si Česko připomene 30 let od sametové revoluce.

J.A.R.
© Roman Černý
Naposled jsme se bavili před dvěma a půl lety, když vám vyšlo kritikou hojně opěvované album "Eskalace dobra". Před pár měsíci jste vydali soubor coverů "Eskalace bobra". Jak probíhal výběr?

Ota: Poslední deska je strašně zajímavá, dokonce si myslím, že je jednou z nejzajímavějších desek poslední dekády.

Michael: Všech dob.

Ota: Deska je i s příběhem. Původně jsme si mysleli, že si po těch "Armádách špásů", "Dlouhohrajících děckách", kdy byla hudba hodně nevstřícná k mainstreamovému publiku, dožijeme v malých klubech jako kapela, která hraje speciály, který zdaleka nejsou pro každýho. S tím jsme podvědomě víceméně počítali. Na "Eskalaci dobra" jsou však hity "Ještě se připlazíš", "Je to nejistý", "Zhublas" - píseň roku. Nenapadlo nás, že se toto může stát, tak proto je ta deska pozoruhodná. Překvapilo to i samotné aktéry.

Michael: A logicky, když je deska úspěšná, přijde vydavatel s nápadem, aby písničky někdo upravil. "Bobr" vyšel proto, že "Dobro" bylo úspěšný.

Jak hodnotíte jednotlivé předělávky?

Michael: Svým způsobem to jde. Že bych z toho jako DJ, kterej zná remixy a covery, ležel, to zas ne. Spousta věcí je povedenejch, některé bych udělal jinak, to už je víceméně záležitost interpretů a firmy. To, že mi vyměnil slovo ten interpret, je zbytečný, nápad byl dobrej a to se ctí. Za covery stojí fanoušci z řad interpretů, částečně kamarádi.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 19.dubna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Překvapilo mě, že "Zhublas", píseň roku, nikdo nepředělal

Ota: Je to těžká píseň, po Bártově provedení pro ostatní vlastně nezpívatelná, obdobně tomu je při refrénu v "Ještě se připlazíš", ale Xavier se s tím popral dobře, udělal to geniálně, parlando (zpěv podobný mluvenému slovu - pozn. red.).

Naopak "Je to nejistý" je tam třikrát...

Ota: Protože se jim líbil text. To je chlapský přiznání, kdy si nemusíme na nic hrát. Je to přiznání slabosti.

Michael: Teď jsou hodně silné ženy, tudíž my muži jsme submisivní.

Ota: Máme tady krizi otců.

Byli jste rádi, že "Eskalace dobra" byla úspěšná v Cenách Anděl? Nebo vám to bylo šumák?

Ota: Brečeli jsme hnusem.

Michael: Nadšený, byli jsme rádi, ale že bychom z toho leželi nebo to kvůli tomu dělali, to ani náhodou.

Ota: Byli jsme rádi, je to odměna. Měli jsme živé vystoupení, které trošku přesáhlo ostatní živá vystoupení.

Michael: To byla podmínka, abychom tam vůbec šli, že budeme hrát. Od roku 2000, kdy jsme neproměnili sedm nominací, jsme se zařekli, že už tam nepůjdem.

Ota: A ty ses tam teď válel po pódiu.

Michael: Jak za starých časů, to jsem tam musel dát. Roman řekl, ať rozhodnu, zda tam půjdeme, tak jsem tomu dal šanci a povedlo se.

J.A.R.
© Matěj Třasák
Aktuálně jedete turné k vašemu výročí. Bude se od klasických koncertů něčím lišit?

Ota: Bude to úplně jiný.

Michael: Léta jsme bojovali s programem. Trvá nám to rok, než se to usadí. Vždycky to byl výběr z různých desek. Teď jsme se rozhodli, že to bude "30 případů majora Romana". Takže budeme hrát třicet pecek, z toho některé budou pěti- desetisekundové bonusovky z desek, medley. Kdybychom hráli třicet regulérních pecek, trvalo by to tři hodiny. Ale průřez všech alb tam je.

Ota: Secvičili jsme novej program, který se trochu vztahuje i k k historii. Obsáhnout repertoár v tý kvalitě, kterou chceme držet, je těžký i pro nás, takže nemáme třeba žádný hosty. Ještě aby se to učil někdo cizí, snadno by se nám to rozpadlo.

Tradičně nebude chybět zastávka v Lucerně, v den vašeho vzniku, tedy 17. listopadu. Co pro vás tohle datum znamená? Vznik kapely, nebo svobody? Co převažuje?

Michael: Já to spojuju v jedno. Byli jsme na správným místě ve správný čas. Když jsme 17. listopadu hráli a nějací studenti byli na Národní třídě, vůbec mě to nezajímalo. Ale zpětně to ctíme.

Ota: Já na tý Národní třídě byl.

Michael: To vím, proto jsi přišel taky pozdě k Holubům, kde borci ještě ladili nástroje. Postupně chodili na koncert lidi a říkali, co se stalo a že tohle to už komunisti nerozdejchaj. Pro mne je to den, kdy se rozhodlo, že tuhej režim padnul.

Ota: Na férovku, my jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme. Při cinkání klíčema a vyvolávání svobody lidi vůbec neměli šajn, co to znamená žít ve státě, kde je soukromé vlastnictví médií, fabrik, kultura závislá na dotacích, že vztah kapitalismu ke kultuře je čistě prodejní. Nevěděli jsme ani vzdáleně, jak vypadá demokracie.

Michael: Ale kdyby to ti lidi věděli, tak jsme možná zůstali tam, kde jsme byli.

Ota: Lidi nezvonili klíčema za svobodu, ale zvonili za kapitalismus, mercedesy, bavoráky, dovolenou ve Španělsku a vydělávání peněz, ne za svobodu projevu. Chtěli věci, které si za bolševika nemohli ani prohlídnout.

Michael: S tím úplně tak nesouhlasím, je spousta lidí, co třeba přijeli z Českého Těšína, věděli, že nikdy nebudou mít na Mercedes, ale přijeli tam stejně.

Ota: Západ nás přitahoval věcma, ne tím, čím bude svoboda, ale hmotně.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 19.dubna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Bude záznam z Lucerny? Živáky z oslav desátého i dvacátého výročí kapely jste točili...

Ota: Máme tam kvalitní tým, který z toho něco natočí.

Udělali byste po těch třiceti letech něco jinak?

Ota: Vyměnil bych všechny roky, které jsem strávil na drogách a chlastu, protože si některý věci pamatuju příliš nezřetelně.

Michael: S tím nesouhlasím, protože je za ně rád. Díky tomu ví, co je život.

Roman jede zároveň turné s Monkey Business. Dá se to skloubit časově?

Ota: Nám je to jedno a on to miluje, určitě to skloubí s radostí.

Michael: Já zas na druhou stranu vítám, že po dlouhý době je to takto roztažené do více víkendů a jsou tam díry, které Roman zaplácne Monkey. Hrajeme ob víkend, což je ideál.

Píseň "Žárlíme na Romana", turné "30 případů majora Romana". Co máte proti Romanovi?

Ota: Naopak, je to adorace, pomníček, zbožštění zaživa. Holy znamená anglicky svatý. Jméno je nomen omen, a tak jsme se rozhodli, že mu pomník sestavíme zaživa.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 19.dubna 2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Někde jste prohlásili, že čím jste starší, tím jste pochybovačnější. Proč?

Ota: Naprosto pochybuju. Pro mě je tvorba asi tak příjemná jako návštěva u zubaře. Chci to hrát, prožít, ale tvořit, když to leze kostrbatě nebo je to debilní, to prostě nechci. Vymejšlení trvá dlouho, nejde mi to, ukrutně mě to sere, ale když to mám za sebou, jsem rád.

Michael: Navíc zkušenosti ti nezaručí, že když jsi v mládí udělal hity, uděláš jich po padesátce dvacet. Někdy je to naopak.

Roman někde prohlásil, že s hudbou se dobře stárne. Souhlasíte s ním?

Michael: Mně je to jedno, hudba nehudba, stárnu. Ne, asi je to lepší.

Ota: To se vztahuje k Romanovi, ten s hudbou žije. Já jsem manažer, dělám marketing, dělám komunikační strategie. Hudba se mě týká okrajově. Už to spolu dožijeme, jiný J.A.R. neseženu.

Chcete v délce hraní překonat Olympic?

Ota: To překonáme.

Michael: Jedna věc je značka. Ale od začátku tam je jen Janda. My jsme na začátku byli tři, pak čtyři, pak rovnou deset a v téhle sestavě jsme spolu mraky let, což je velmi slušný.

J.A.R.
© Emil Bratršovský
Jste specifičtí svým humorem. Nepřijde vám, že to je někdy přes čáru? Máte nějaké hranice, které byste nepřekročili?

Ota: Máme. Horní hranice jsou v tobě a ve vkusu, současné společenské situaci, náladě ve společnosti. Jsou lidi, kteří naše hranice daleko překonali. Nechceme lidi napichovat zaživa na rožeň, ale jenom mlátit.

J.A.R. jsou kombinace vážných věcí a srandy. Co převažuje?

Michael: Vždycky to byla legrace s tím, že to mělo chytřejší pozadí. Prvoplánovou trapnou srandu ale miluju. Přijde mi, že humoru ve společnosti ubývá. Všichni jsou moc vážní a chtějí na něco přijít. Jsem ten, co hledá cestu, jak to nazvat vtipně a nově.

Co si přejete k narozeninám?

Ota: Aby lidi nebyli blbí, jak jsou.

Chystáte něco nového?

Ota: Máme v plánu novou desku.

Michael: Příští rok, něco už je načatý.

Ota: Jedna vlaštovka už je, protože máme pracovní název desky "Masový nárůst chytrosti v Čechách".

Michael: Já jsem samozřejmě proti, protože je to dlouhý.

Ota: Tak můžeš použít zkratku "MNCHČ".

Michael: Tak to už zní dobře.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Moje životní kapela (Ivo Válek, 14.11.2019 06:55) Reagovat

    Tihle chlapi, Roman násobně jsou mi Odolově, ulehčili mi život svou existencí. Škoda, že nejsem ženská, moh jsem se do nich i zamilovat...:-)

  • Je to má nejvíce oblíbená Česká hudební for... (Good Robert, 15.11.2019 05:28) Reagovat

    Je to má nejvíce oblíbená Česká hudební formace!

  • Janda (Gianni, 04.01.2020 11:09) Reagovat

    Možná se teď pletu, ale mám pocit, že v Olympicu není od úplného začátku ani ten Petr Janda :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Stormzy - Heavy Is The Head 9/10
Recenze: Stormzyho už z "Heavy Is The Head" hlava tížit nemusí, natočil svůj masterpiece Pražskou koncertní premiéru už má sice za sebou, mluví se o něm ale stále. Pokud nezaúřaduje koronavirus, měli bychom mít možnost vidět ho v létě na slovenské Pohodě, maďarském Szigetu nebo jako jednoho z headlinerů britského... čtěte zde
Vydáno: 02.04.2020 08:30 v sekci Recenze
3
David Pomahač - Za světlem 9/10
Video: Klip "Za světlem" Davida Pomahače je překrásnou hrou siluet "Do tmy je daleko". Tak se jmenuje prvotina Davida Pomahače. Vypustil ji na Valentýna a zkraje března ji stihl ještě i pokřtít. Vedle projektů Bez peří, Kieslowski nebo Tvrdý/Pomahač tedy nyní dozrál čas na jeho sólovku. Hudebně se... čtěte zde
Vydáno: 01.04.2020 11:38 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 13. týden 2020
The Weeknd zbořil český albový žebříček, Lewis Capaldi dosáhl na rádiový hattrick V rádiích je vše při starém, na nejvyšších příčkách se za týden nestalo vůbec nic, z čehož těží Lewis Capaldi. S "Before You Go" si připisuje celkově již třetí prvenství. Albovým vítězstvím se může z Kanady kochat The... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2020 21:09 v sekci Novinky | České hitparády
3
Michal Hrůza - Světlo do tmy 6/10
Recenze: "Světlo do tmy" Michala Hrůzy je jen mihotavou bludičkou Michal Hrůza své poslední řadové album "Sám se sebou" vydal před třemi lety, a tak přišel čas na nový materiál. Ve spolupráci s producentem Lukášem Chromkem vznikla nahrávka "Světlo do tmy". Je to ale trochu jiná muzika, než na... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2020 15:00 v sekci Recenze
4
Nové desky 12/2020 - od Pearl Jam přes Duu Lipu po 5 Seconds Of Summer
Nové desky 12/2020 - od Pearl Jam přes Duu Lipu po 5 Seconds Of Summer Pestrobarevnému výběru hudebních novinek tentokrát vévodí Pearl Jam, za nimiž v závěsu najdete kritikou opěvovanou Duu Lipu, pop-rockové 5 Seconds Of Summer, jazzovou Kandace Springs, stylově obměněnou Vanessu Carlton, elektroniky The... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2020 08:17 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Pánbůh zaplať za ty Jary! (18.11.2019 23:50)
- Fotogalerie: Jak festival Rock for Churchill slavil 20 let existence (02.09.2019 11:53)
- Nové desky 22/2019 - od Stinga přes Morrisseyho po J.A.R. (29.05.2019 06:28)
- Rozhovory: Monkey Business - Naším úkolem je občanská neposlušnost (31.10.2018 12:10)
- Fotogalerie: J.A.R. si naprosto podmanili pražský Lucerna Music Bar (20.04.2018 08:17)
- J.A.R. pokračují JARní sérií koncertů v rámci "Eskalace dobra tour 2018" (05.04.2018 17:11)
- J.A.R. v září vydají desku remixů "Eskalace bobra" (23.03.2018 17:52)
- Ceny Anděl oznámily první vystupující. Zazpívají J.A.R., Mirai či Anna K., dojde i na netradiční spojení (07.03.2018 09:51)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2017 podle musicserveru (10-6) (07.02.2018 09:20)
- Nominacím na Anděly kralují J.A.R. a Mirai, bodují i David Stypka nebo Mydy Rabycad (31.01.2018 13:03)

ALBUM TÝDNE 13/2020

Me And That Man
New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 1

Žánry a škatulky jsou fajn, občas ale neuškodí z komfortní zóny vystoupit. Před lety to udělal Nergal z Behemoth - s projektem Me And That Man se dal na temnou country. Nyní se vrací s druhým albem "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 1" a tentokrát se obklopil hvězdným gangem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 04.04.
The Mission (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 04.04.
Holding Absence + Wargasm + Static Dress (Underdogs', Praha)
So 04.04.
Clock Opera (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 05.04.
The Mission (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Po 06.04.
Cocaine Piss (BE) (Café V lese, Praha)
Út 14.04.
Fat Nick (USA) (Underdogs', Praha)
Ne 19.04.
Kawala (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 23.04.
Coals (PL) (Café V lese, Praha)
Čt 23.04.
Lucy Dacus (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 26.04.
The Slow Readers Club (UK) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Taylor Swift Rihanna Coldplay The Weeknd Imagine Dragons Michal David Sia Bruno Mars Lady Gaga Beyoncé Mandrage Kryštof Adam Vojtěch Ewa Farna Marek Ztracený Madonna Pokáč The Cure Adele AC/DC
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver