"Tos posral(a)s!" aneb Jak Mucha punkově křtila své nové album v Praze

01.11.2019 17:12 - Hana Bukáčková | foto: archiv kapely

Koncert Nikoly Muchové s kapelou byl ve znamení křtu nové desky, nekonečně dlouhého setu, půlhodinové pauzy, návštěvy Xaviera Baumaxy, neotřelým doprovodným vizuálem, neprasklými strunami, rozseknutým kolenem a premiérou Pi*akvartetu. A teď pěkně popořadě, respektive odzadu.

Live: Mucha

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 30. října 2019

Mucha, Lucerna Music Bar, Praha, 30.10.2019
© Hana Bukáčková
Křest desky - Koncert Muchy byl především ve znamení křtu nové, již čtvrté studiové nahrávky se všeříkajícím názvem "Tos posrals". Její přímočaré texty o obyčejných tématech řečených na plnou hubu mne vždy baví. A tohle album není výjimkou a pokračuje v zavedeném módu. Samotný křest přišel až v samotném závěru večera. Na pódium bez ohlášení přišel Nikolin kamarád Xavier Baumaxa, během písně novou placku a posléze i celou kapelu polil bohemkou a zase odešel. A to vše v průběhu hraní, žádné speciální ceremoniální kecy, ale stylově, jak se na Muchu patří. Křest jakoby mimochodem. A to už to vypadalo, že s přibývajícími minutami hraní na žádný nedojde. Škoda jen, že Baumaxa nezazpíval, když měl cestu okolo. Však s Nikolou často koncertují. Na pódiu se objevil ještě jednou - přišel roztrhat pokřtěný booklet a hodil ho do rozjařeného publika.

Mucha, Lucerna Music Bar, Praha, 30.10.2019
© Hana Bukáčková
Pauza vprostřed koncertu - Moravská rodačka po hodině a čtvrt hraní, uprostřed rozjetého večera, kdy všichni pařili na hity "Nikolo, Nikolo" či "Ježíš", ohlásila pauzu na cigáro a drink. Ani jeden fanoušek nenamítal. Polovina poslechla a šla, polovina zůstala a hlídala si své vystáté místo. V tu chvíli bylo na obrazovce napsáno výstižné "½". Přestávka nakonec trvala tak tři čtyři cigára (pro nekuřáky asi 20-30 minut). Trochu příliš, ale kdo jiný by si to mohl dovolit než bohyně Mucha, která má vše na háku a je sama sobě pánem. Během drinkuvyměnila outfit - místo pruhovaného trika s červenými kraťasy zvolila černé šaty.

Nekonečný set - Mucha hrála (bez té pauzy) dvě a půl hodiny, a tak se sotva stíhalo poslední metro. Setlist tvořil průřez jejích hitů s novinkami, z nichž některé, jako třeba ta o menstruaci "Rudá řeka", o vztahových nesrovnalostech "Tos posrals" a o aktuálních společenských problémech "MeToo" a "Kill the Messenger", už stihly zlidovět. Jelikož se v repertoáru našly i méně známé písně, hudebnice všechny razantně vybídla, aby si "koupili alba a naučili se je už konečně (do p*dele) zpívat". Aby toho nebylo málo, vydupali si blázniví fanoušci ještě dva přídavky. Ten druhý ("Pan Pí*a") odzpívala Nikola s lízátkem v puse.

Mucha, Lucerna Music Bar, Praha, 30.10.2019
© Hana Bukáčková
Doprovodný vizuál - Texty doplňovaly nápadité projekce videokoláží za zády muzikantů doplněné o aktuální záběry dění na pódiu. Videa byla někdy vtipná, jindy drsná (při stahování zvířete z kůže mnozí odvraceli zrak), povětšinou však korespondovala se zpívaným textem. Při písni "Semeno" se tak na plátno promítaly obrázky z pořadu Receptář s Přemkem Podlahou, při "Chlapi sú kokoti" a úvodní "Úchyl" se v záběrech střídal mužský pohlavní úd s mozkem (proč asi, že), "Kamila" doplnily staré snímky kulturistů z posiloven, "Půl kila vepřového" návod na vaření, "Automatickou" roboti, "Nánu" přešlechtěné krasavice, "Rudou řeku" nabídka dámských hygienických potřeb, a co bylo u "Romky" a "Kurta Cobaina", je asi zbytečné psát.

Rozseknuté koleno - Téměř na konci koncertu Mucha v zápalu euforie skočila do backstage. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby se do ní nešlo po schodech dolů. Takže si rozsekla koleno. Při následných přídavcích na sobě ale nenechala nic znát. Prostě profík a punkerka. (Jak jsem se to dozvěděla? Pochlubila se mi samotná interpretka druhý den. Takže vedle pořádné kocoviny si odvezla pěkný suvenýr.)

Mucha, Lucerna Music Bar, Praha, 30.10.2019
© archiv kapely
Pi*akvartet - Během večera si odbylo premiéru i dívčí vokální trio, které doprovodilo svéráznou zpěvačku a dostalo stručný a všeříkající název Pi*akvartet. Jak jinak. Muzikantky byly oblečené v tričkách, na nichž byl - dle očekávání - starý známý obrazec kosočtverce.

Žádná struna nepraskla - Stal se zázrak. Na Muše jsem byla několikrát a snad při každém hraní praskne strunu. Na pražském koncertě, kde překvapivě převládalo mužské publikum, se tomu tak nestalo. Nebyla to nuda? Nebyla. Její vyřídilka nám to vynahradila. Zpěvačka si nebrala servítky a řekla přítomným, že se máme hýbat, protože jsme tlustí. Dodala, že doufá, že si z jejích textů bereme ponaučení, a že pokud nebudeme zpívat, tak se na nás vyse*e. Zbytkem sektu pokřtila diváky a řekla, že to bylo krásné, ale že je škoda, že si to nebude pamatovat. My ale, Nikolo, budeme! Takhle se má křtít a koncertovat! Prosím víc takových neokoukaných a hubatých zjevů, jako jsi ty!


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Spunt (Kozakova, 01.11.2019 20:47) Reagovat

    Super koncert, špunt z Bohemky mám doma, přistál mi nahoře na balkoně k nohám.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY