Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Chinaski - Nemuseli jsme vymýšlet žádný čáry máry

Chinaski - Nemuseli jsme vymýšlet žádný čáry máry

Vydáno: 07.11.2019 12:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: archiv kapely

Na začátku října vyšla již jedenáctá deska Chinaski, která nese jednoduchý a přitom výstižný název "11". Nechtěla tak odpoutat pozornost od obsahu. Je to totiž první album s novou sestavou, s novým zvukem. Pryč jsou dechy, místo nich nastoupil klavír... a taky znovu vzkříšená kapelní týmovost.

Chinaski
© archiv kapely
"Pořád jsme to my, pár přátel na cestách od jara do zimy..." tak zní úryvek vašeho hitu "Vrchlabí". Platí to zas?

Michal: Díky bohu zase platí, že jsme parta, kterou baví dohromady dělat hudbu. Společný duch, který jsem necítil ve staré sestavě, se vrátil. Naštěstí se to povedlo a máme zase správnou sestavu. Během posledního roku a půl jsme spolu odehráli už 130 koncertů a jako třešničku na dortu jsme k tomu udělali desku.

Franta: Je to přesně tak, jak jsme si s to s Michalem vysnili. Nevěřili jsme, že to ještě může vyjít, a ono to vyšlo. Hrajeme, točíme, baví nás to, kluci jsou super.

Lukáš: Jsme nadšený a pro mě je to splněný sen. Vždy jsem chtěl hrát v takový kapele.

Tomi: Dobré věci se nerodí lehce. Cesta k nahrávce byla těžší, o to víc si jí vážíme a máme ji rádi.

Proč byla těžší?

Tomi: Střetli jsme se v pěti lidech, kteří spolu předtím nehráli. To přináší různé individuální přístupy. Našli jsme ale dost dobrý kompromis a výsledek, myslím, stojí za to. Jsem velmi spokojený, jak to zní, jakou to má energii, jaké tam jsou písničky. Do nahrávky je zhmotněný rok a půl našeho společného fungovaní.

Chinaski
© archiv kapely
Bylo zapotřebí hodně kompromisů?

Franta: Ano, jako při každé pořádné skupinové práci, a to od každého z nás.

Nebáli jste se personálních změn? Že svým rozhodnutím uděláte krok zpět? Měli jste za sebou koncert v O2 areně, nyní jste se vrátili zpět do klubů...

Michal: Trošku jsem se bál, ale vnitřně jsem byl přesvědčený, že to je správný. I kdyby ta kapela skončila, bylo by toto rozhodnutí furt lepší než pokračovat v tom stereotypním kolovrátku, který fungoval a zřejmě by i pár let vydržel. Ale v padesáti člověk nechce trávit čas věcmi, které ho nebaví. Lidi si všimnou, že to mezi vámi nefunguje. Buď to nedělat vůbec, nebo pořádně. Kompromis nemá cenu.

Chinaski

Původně jičínská skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hrady, později ji však fanoušci spontánně přejmenovali na Starý hadry. Dohromady ji tehdy dali Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Rok 1994 přináší změny - pod vlivem četby Charlese Bukowského se kapela přejmenovává na Chinaski a v roce 1995 vydává stejnojmenné debutové album. Na svém kontě dnes má desky "Dlouhej kouř", "1. signální", "Na na na a jiné popjevky", "Original", "Music Bar", "07", "Není na co čekat", "Rockfield", "Není nám do pláče" a "11", z nichž vzešly hity jako "Každý ráno", " Punčocháče", "Klára", "Drobná paralela", "1. signální", "Stejně jako já", "1970" nebo "Vrchlabí". Na konci roku 2017 ohlásili Michal Malátný a František Táborský personální změny. Ve skupině zůstali pouze zmiňované autorské duo, ostatní čtyři členové - Štěpán Škoch, Ondřej Škoch, Petr Kužvart a Marpo - byli vyhozeni. Jako důvod skupina uvedla ztrátu vnitřní chemie mezi jejími členy. Nová sestava byla oznámena na začátku roku 2018 - post bubeníka obsadil Lukáš Pavlík, na baskytaru hraje Tomi Okres a klávesistou se stal Jan Steinsdörfer. Chinaski tak upustili od tradičních dechů, tvrdí ale, že jako parta se opět semkli.

Pamatujete si okamžik, kdy jste se potkali prvně ve zkušebně a společně jste hrábli do strun?

Michal: Paradoxem je, že jsme měli nejdřív fotky, až pak jsme si spolu zkusili zahrát. Před rokem a půl, to bylo 22. 1. 2018, jsme měli první zkoušku. Kluci tehdy dostali deset písniček, které se měli naučit. Pamatuju se, že když jsme to zahráli, řekl jsem, že je mi to trapný, ale že to zahráli tak, jak to má být. Znělo to skvěle. To jsem si řekl: Ano, bude to fungovat, dobře jsme udělali. Další rok a půl mi to potvrdil. Chtěl jsem, aby deska zaznamenala, jak kapela v tuhle chvíli zní. Takže jsme tam nevymýšleli nic navíc. Je to jednoduchý, syrový. Šlo nám o to, aby to bylo opravdivý a uvěřitelný, protože energie mezi námi je, jen šlo o to ji zaznamenat. Nemuseli jsme vymýšlet žádný čáry máry, naštěstí to klaplo. Daleko víc než toho, jestli vymyslíme nějaký písně, jsem se bál toho, že dobrých muzikantů tady po světě chodí spoustu, ale nesedneme si lidsky. Najít ty správné lidi beru jako vítězství. Deska je bonus navíc, stvrzení rozhodnutí, těžkého, ale správného.

Chinaski
© archiv kapely
Jak jste vycítili, že jsou právě Lukáš, Tomi a Honza ti praví?

Michal: Tipovali jsme si, s kým bychom tak chtěli hrát. S Tomim se známe patnáct let a vždycky jsem věděl, že tu muziku cítíme podobně. Říkal jsem si, že jestli někdy budeme hledat nějakého basáka, tak bych to s ním rád zkusil. Stejně tak s Lukášem jsme se znali z festivalů. Líbilo se mi, jak hrál, že dokázal sloužit písničkám. Hodně bubeníků nedokáže potlačit svoje ego a do těch písní narvou vše, co se naučili. Lukáš potlačí sebe pro dobro té písně. Honzu jsem neznal, ale taky jsme si nakonec padli do ucha.

Jak přispívají noví členové do tvorby?

Michal: Maximálně. Cítil jsem, že z nás měli zbytečný respekt. Proto jsme kluky nutili, ať se nebojí, nestydí a nosí nápady. Jakmile tam bude závan něčeho, co by mohlo Chinaski posunout dál, vezmeme to.

Nová deska, v pořadí už jedenáctá, nese prostý název "11". Trochu mně to symbolizuje i fotbalovou jedenáctku, týmovost.

Michal: To jste první, kdo to říká. Hezké přirovnání. Původně jsme nechtěli, aby se ta deska nijak nejmenovala. Debut taky neměl jméno. Tak jsem říkal: "Pojďme udělat jakoby první desku - bezejmennou." Nakonec vyhrála "11", protože ty dvě jedničky přišly všem pozitivní a graficky hezký. Ale podle mě je jedno, jak se deska jmenuje, důležitý je její obsah.

Mám to chápat tak, že startujete novou kapelní éru? Nebo je to pokračování té stávající?

Michal: Pro mě to je znovuzrození kapely a společného ducha.

Chinaski
© archiv kapely
Jak probíhalo natáčení? Jsou tam pouze nové písně vzniklé po personální obměně?

Michal: Všechny jsou nové. Žádný šuplík neproběhl, protože si myslím, že písně, které skončí v šuplíku, tam mají zůstat, že tam skončí právem. Většina písní vznikla po koncertě v šatně, kdy jsme ze společné radosti, že jsme spolu a že jsme dohráli koncert, a kdy jsme nejvíce rozjetí, vzali kytaru a hráli třeba Olympic. A pak spontánně vznikly tyto písně.

Není to zvláštní? Jako laik si představuji, že po koncertě musíte být unavení, jdete spát, nebo naopak někde slavíte.

Lukáš: Normální to u kapel není, všichni zažíváme teď to, jako by to bylo poprvé. Proto to nadšení, jiskření.

Michal: Ve staré sestavě jsme dohráli koncert a okamžitě se rozprchli. Už jsme si neměli co říct a neměli chuť trávit spolu čas a něco dalšího vymýšlet. Už to byla jen rozjetá fabrika bez ohledu na to, jak jsou v tom lidi zainteresovaní. Tady jsem zažil pravý opak. Máme společný humor, pohled na svět.

Lukáš: Pohled po koncertě je jiný. Před koncertem se připravujete, těšíte se, ale po koncertě se to uvolní, spadne to z vás. Podobně jako si dítě jde hrát s nějakou stavebnicí, my jdeme hrát na ty nástroje.

Chinaski
© BrainZone
Pro někoho byl možná šok, že jste vyměnili dechy za klavír. Někde jsem se dočetla, že dechy vám v poslední době přišly nepřirozené, jakoby navíc a že jste kvůli nim písničky uzpůsobovali. Co je na tom pravda?

Michal: Dechy tam byly z historického důvodu a přišlo mi potom úplně nesmyslný, jak ty dechy tam namontovat, aby si kluci zahráli, když už je tam máme. To nebylo přirozený. Chtěl jsem se vrátit do přirozeného módu a v tom dechy neměly co dělat. Bohužel.

Odstraněním dechů jste slibovali, že budete rockovější. Povedlo se?

Franta: U živého hraní se to určitě povedlo, to musí slyšet každý.

Chinaski
© archiv kapely
Zpátky k nové studiovce. Spolupracovali jste se zahraničními producenty Sachou Skarbekem a Reinholdem Mackem. Podle jakého klíče jste si je vybrali a jak jste s nimi byli spokojení?

Michal: Spolupráci nám umožňuje naše vydavatelství. První tři písně jsme natočili se Sachou Skarbekem, což je anglický producent, který dělal s Jamesem Bluntem nebo Miley Cyrus. Byli jsme ve studiu v Praze, natočili písně a bylo to dobrý, ale nebylo to tak dobrý, jak jsme čekali. Další tři skladby jsme zkusili s německým Reinholdem Mackem, který točil desky s Queen. Legenda, super setkání, ale zase jsme z toho nebyli nadšení. V tu chvíli jsem cítil, že to kapela potřebuje zkusit sama, tím jak jsme v nové sestavě. Prostě sami za sebe, bez producenta. Měli jsme jasnou představu, jak písničky mají znít, producent přišel a udělal to trochu jinak. A tak jsme si půjčili studio od Davida Kollera v Mikulově. Na deset dní jsme se tam zavřeli, natočili víc než polovinu desky ve vlastní produkci a zjistili jsme, že to funguje a že to zvládneme taky. My sami totiž máme nejlepší představu. Toho ducha jsme tam dali my. Na minulých nahrávkách byl producent strašně důležitý, protože kapela vnitřně nefungovala. Byl tam jako spojovací moment - seděl ve studiu, celý to zrežíroval a dával nám pokyny, protože sami jsme nebyli schopni se domluvit. Je zajímavé, že až teď, po čtyřiadvaceti letech, v téhle sestavě jsme byli schopní si to zprodukovat sami.

Další spoluprací jsou písně "Schody" a "Osud" s Vladem Krauszem.

Michal: Vlado je démon, malíř, k tomu mimochodem píše texty, většinu slovenské scény zásobuje verši, které se nám vždy líbily. A tím, že máme Tomiho ze Slovenska, bylo k tomu Vladovi blíž. Zkusil jsem text převést do češtiny, měl jsem pocit, jak se mi to povedlo, pak to zkusil Vlado a udělal to ještě mnohem líp. Písničku "Osud" jsme udělali společně s IMT Smile, s kterýma se kamarádíme léta a naše přátelství vyvrcholilo touto skladbou. Sešli jsme se ve studiu, daly se tam dvoje bicí, dvoje kytary, piana a skutečně jsme píseň udělali dohromady, což jsem předtím nezažil. Krásný moment, kdy dvě kapely hrají dohromady a funguje to.

Chinaski
© archiv kapely
Na albu se objevuje duet "Dokonalá chvíle". Původně jsem hostující hlas tipovala na Annu K., ale ve skutečnosti je to Jitka Čvančarová.

Michal: S Jitkou hraji v divadle La Fabrika představení "Kleopatra" a tato píseň je duet Kleopatry a Marca Antonia. Kluci na představení byli a skladba jim zůstala v hlavě. Navrhli, abychom ji zkusili dát na desku. Navíc ženy zpívají všeobecně líp než chlapi, tak nám přišlo dobrý mít ji na albu.

Proč zpívají ženy líp než chlapi?

Michal: Mají to víc v sobě, jak zpívají dětem ukolébavky.

Vy jste dětem nezpíval?

Michal: Jo, snažil jsem se, Jitka nás ale strašně překvapila. Něco jiného je nazpívat to v divadle a něco jiného, když si člověk stoupne sám před mikrofon. To je hodně odlišné. Dala to krásně. Navíc nám desku pokřtí.

"Já a můj kůň" je taková country píseň, a tím tak trochu vyčnívá. Co vás k tomu vedlo?

Lukáš: K tomu se váže historka, kdy hořel kompost, když jsme dělali u Michala na chalupě večírek pro manželky.

Michal: Aby se naše rodiny seznámily, sjeli jsme se vloni na chalupu, kde jsme pařili. V jednu hodinu začal zničehonic hořet kompost. Když jsme ho uhasili, vzal si Lukáš kytaru...

Lukáš: Najednou jsem začal hrát tu píseň. Nějaká melodie a celé to přišlo, jak jsem byl tou nenadálou situací očarovaný. Text pak dozrál.

Michal: Půl roku jsme ji hráli po koncertech v šatně. Říkal jsem si: Když je to country, co text udělat taky v tom stylu? A pak přišel návrh s tím Buffalo Billem.

Chinaski
© archiv kapely
Lukáš: Pamatuji si, jak jsi mi o tom tenkrát říkal. To jsme byli ubytovaní na hotelu v Košicích, před kterým stála socha koně.

Tomi: Jedná se o zmenšeninu koně z Václaváku.

Lukáš: Jak mi to pod tou sochou říkal, uvědomil jsem si, že je to znamení. Text je fakt akční. Tepe podobně, jako jsme běhali s těmi kýbly.

Michal: Za zmínku stojí také vznik "Kapradí". To se stalo na závěr večírku u našeho gurua Milana Pešíka, kde se jednou za čas scházíme. Vydal nám první desku před mnoha a mnoha lety. Už s námi spolupracuje jako poradce - když uděláme nový písně, on je první, komu je pouštíme. Je to náš otec, guru, ke kterému si chodíme pro radu. "Kapradí" ale není o tom, že chceme zachraňovat planetu, nejsme Greenpeace. Je to spíš povzdech, že ty naše děti budou mít svět jiný a že už nikdy neuvidí vlhký smrkový les, který mám tak rád. Rým jsem nosil v hlavě už dlouho. To ještě Gréta nebyla ani na světě.

Příští rok slavíte dvacet pět let na scéně. Slyšela jsem, že mají v této souvislosti vzniknout kniha a dokument. Co budou zachycovat?

Franta: Jak dokument, který má ambice se objevit v kinech, tak kniha, kterou píše Tomáš Beran, se zatím tvoří, takže na výsledek si ještě musíme všichni počkat.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2021
Viktora Sheena na cestě za triumfem v českém albovém žebříčku nezastavila ani Adele Tuzemskou rádiovou hitparádu nadále vede Dua Lipa, zato v pořadí alb došlo k souboji dvou výrazných novinek. Viktor Sheen, jehož hudba se dlouhodobě těší mimořádné popularitě na streamovacích platformách, nakonec s nahrávkou... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 15:55 v sekci Novinky | České hitparády
0
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society (01.12.2021 16:35)
- Chinaski slaví čtvrtstoletí fungování rozsáhlým výběrem (30.11.2021 14:20)
- Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím (18.10.2021 13:44)
- Fotogalerie: Český mejdan s Impulsem nabídl show se vším všudy (17.10.2021 19:16)
- Dokument "Každej ví kulový" vstupuje do kin, Chinaski v něm otvírají Pandořinu skříňku (15.08.2021 14:18)
- Naživo: Chinaski odehráli v Braníku jeden ze svých nejlepších koncertů (16.06.2021 19:42)
- Lucerna Music Bar Open Air se rozrůstá o další koncerty (14.05.2021 13:32)
- Letní scéna koncertů Lucerna Music Baru letos bude v areálu Ledáren Braník (27.04.2021 11:53)
- České žebříčky mají stále stejné vítěze, nejúspěšnější albovou novinku obstarali Foo Fighters (18.02.2021 19:08)
- Mirai vítězí v rádiích i podesáté, nově mají v patách Harryho Stylese (10.02.2021 18:56)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Coldplay Megadeth Adele The Puppini Sisters The Stranglers Metallica Ed Sheeran On Air Richard Dawson Newton Faulkner We Are Scientists Girls Aloud Ewa Farna Umakart Miranda Lambert Mnek Herman Frank Lady Gaga The Record Company
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu