Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Sziget festival, Den 3, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019

Martin Garrix si ve třetím dni Szigetu zahrál s Macklemorem, Tove Lo se svlékala

Vydáno: 10.08.2019 15:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Sziget znovu ukázal, že patří mezi největší festivaly na světě. Jen na nich může dojít k tak vzácným situacím, jako je setkání dvou superhvězd na jednom pódiu. Třetí den akce ale nabídl ještě mnohem více. Zahráli třeba i Anna Of The North, 6lack, Gang Of Youths nebo Yesayer.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Sziget - Den třetí

místo: Óbudai Island, Budapešť, Maďarsko
datum: 9. srpna 2019
vystoupili: Martin Garrix, Tove Lo, Yesayer, Naaz, Anna Of The North, Grace Carter, 6lack, Gang Of Youths, Charlie Winston a další
Fotogalerie z třetího dne

Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
Jestli toto není váš první článek, který o Szigetu čtete, pak určitě víte, že na Ostrově svobody to nežije jenom hudbou. Cirkusová a divadelní představení tvoří nedílnou součást zážitku a je jich tolik, že i kdybyste chtěli celý den strávit jen na nich, nestihnete vidět všechno. Celý areál je navíc vyzdoben dalšími věcmi, které upoutají vaši pozornost. Tu je z kusů dřeva poskládaný kůň v životní velikosti, o kousek dál je z PET lahví udělaný drak, jinde zase najdete vystrojenou figurínu v korunách stromů nebo stěnu, kam si lidi píšou přání, co by chtěli udělat, než zemřou. Na ostrově také najdete pláž, volejbalové hřiště, bazén, opravnu telefonů nebo třeba náš osobní tip - dřevěné hlavolamy, v nichž musíte s kuličkou projít přes překážky bludištěm až do cíle. Kdo někdy viděl Kdo přežije/Survivor/Trosečníka, jistě ví, co si pod tím představit.

Hudebně to třetí odpoledne z počátku nebyla žádná sláva. Wild Front coby další nová kytarovka z Británie na Volt stagei dobře posloužila jako kulisa k naládování se špagetami, zda z nich ale bude další senzace, už snad ani nelze kvalifikovaně odhadnout. V tomto žánru už to nyní není nic jiného než sázka do loterie.

6lack, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
Také 6lack (čti "blek") zrovna dvakrát nenadchnul. Američan je v posledních letech zván k featuringům těch největších hvězd, a i když se na něj k pódiu slétávali teenageři jako vosy, nebylo proč. Desetiminutové zpoždění na hlavní stagei ještě prodlužoval otravný DJ se svým hecováním, a když se rapper nakonec na scéně objevil, předvedl tak vlažné vystoupení, že na něj do konce Szigetu zapomeneme. Ona ani ta jeho deska není kdovíjaká, ale třeba nám v komentářích vysvětlíte, jak obrovsky špatně jsme se zmýlili.

Velkou pochvalu naopak zasluhuje Grace Carter. Soulová diva s hlasem, jehož barva je střídavě podobná Rihanně a Emeli Sandé, má nakročeno k velké kariéře, a jak ukázala v Maďarsku, je to navíc ještě sympatická holka. Fenomenální hlasová exhibice vykouzlila na nejednom divákovi vzrušenou husí kůži a Jorja Smith má cestu k popularitě zase trochu ztíženou.

Tove Lo, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
U vzrušení ještě zůstaneme, málokdo totiž ve svých textech staví na sexu tolik jako právě Tove Lo. Majitelka tetování HappySad na ruce měla pod hlavní scénou plno a v průběhu setu, který byl oproti koncertu v Lucerna Music Baru před pár dny o pár písní zkrácen, se nepřestávala svůdně svíjet. Její electropop sice kromě kapely doplňoval i half-playback, nicméně její vlastní hlas zněl areálem silněji, takže to tolik nevadilo. S ohledem na to, kolik dobrých písniček má (a to včetně dvou odehraných novinek "Bad As The Boys" a "Glad, He's Gone", jež patřily k tomu nejlepšímu), je s podivem, že není slavnější. Asi by to chtělo lepší PR. Dostávat se do titulků jen tím, že během "Talking Body" asi na dvě vteřiny ukáže poprsí a pak ještě srovnatelně dlouho twerkuje, nebude fungovat věčně.

Mimochodem, o kus dál na Europe stagei vystupovala ten den i její předskokanka Naaz z Nizozemí, kterou jsme spolu s ní mohli vidět i v Praze. A ačkoliv její popové písničky znějí pěkně, pokazila si to tím, že z nich skoro všechno znělo z half-playbacku a ona sama do toho jen pobrukovala.

Gang Of Youths, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
To už ale ve stanu A38 hráli Gang Of Youths. Nadšený a podrobný report z objevení fantastické, ačkoliv zatím nepříliš známé kapely z Austrálie, si můžete rozkliknout u dojmů z Colours Of Ostrava, jak často se vám ale stane, že kapela, kterou jste dosud neznali, vás srazí do kolen dvakrát za sebou? Tak moc dobří jsou! Alternativní indie rock, který můžeme brát coby náhradu za loňské The War On Drugs, ve vás udělá díru nejen díky skladatelskému umu samotných muzikantů, kteří se nebojí vytasit se s překvapivým nápadem a změnou tempa, když to nejméně čekáte. Velkou roli v tom hraje i frontman, jehož texty si zpíval celý stan, a ač on sám působí maskulinně, kroutil se u toho jako váš učitel z tanečních. Nechyběla klavírní balada zpívaná z okraje pódia, a když se chvíli před koncem zpěvák vydal do davu a zaplaval si na rukou publika, byla ta oboustranná euforie takřka hmatatelná. Bože, dej, ať k nám ty australské hudební klenoty jezdí častěji.

Podobně nápaditou hudbou s až jazzovými kudrlinkami a častým přechodem do falzetu se prezentovali Yesayer. Formace pro fajnšmekry, kterou byste na festivalu typu Szigetu asi nečekali. Bohužel se ukázalo, že Ostrov svobody pro ně není zemí zaslíbenou a umístění do stanu A38 mezi vystoupení komerčních hvězd Tove Lo a Martina Garrixe nedělalo dobrotu. Tak slabou návštěvnost v tak atraktivním večerním čase letos neměl nikdo. Snad i těm pár desítkám fanouškům, co na ně přišli, jich muselo být líto.

Macklemore, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
Martin Garrix je z devíti letošních headlinerů jediným DJem a jako jeden z hlavních představitelů EDM žánru se vůbec nemusel strachovat, že by o něj nebyl zájem. Na Szigetu hrál poprvé před čtyřmi lety, a jelikož naše výprava tehdy dala přednost Passengerovi, byli jsme zvědaví, zda zkazky o výborném představení byly tehdy liché.

Nebyly. Ačkoliv mladý nizozemský milionář téměř nevyužíval projekce k ničemu smysluplnému, než aby se za ním tu a tam rozsvítilo bílé plus coby jeho ikonická značka, je to asi tak to jediné, co mu lze vyčíst. Jinak totiž měl ze všech dosud hrajících headlinerů (a patrně i z těch, kteří teprve přijdou na řadu), tu vůbec nejbombastičtější produkci. Desítky laserů po všech stranách pódia, dým, plameny na scéně i na věžích s reprobednami, pršící jiskry a samozřejmě i konfety, role papíru a tuny rachejtlí.

Martin Garrix, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
Zazněly například "In The Name Of Love", "Dreamer", remix coveru "You've Got The Love" od Florence + The Machine, která na festivalu zahraje v pondělí, nebo pocta Aviciimu v podobě "Waiting For Love". Nechyběla povinná průlomová "Animals" ani "Scared To Be Lonely", kterou nám loni dala na stejném místě živě sama Dua Lipa. Slyšeli jsme i obzvlášť povedenou "No Sleep", na níž má mamutí úspěch zpívající Bonn, který má na svědomí i "High On Life", která celý set samozřejmě za doprovodu konfet a ohňostroje zakončila.

Highlitem toho všeho ale byl singl "Summer Days", který zazněl hned z počátku. A protože Macklemore vystupující o den později dorazil do Budapešti s předstihem, domluvili se oba pánové, že skladbu trochu upraví, aby si do ní tu jednu a půl sloky mohl zarapovat samotný Ben Haggerty. Dokážete si asi představit, jak dav explodoval nadšením, když třiadvacetiletý Garrix zakřičel: "Sziget! Please welcome Macklemore!" Ten naběhl na scénu v rozhalené košili a s naprostou samozřejmostí začal rapovat "Sundress with you on my arm / Take the coupe out the garage / Pull the roof back, just me, you and the stars / Toast to the Gods..." a tak dále.

Macklemore, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
"Nápad na spolupráci se zrodil už před šesti lety, kdy jsme spolu byli na turné v Austrálii. Vždycky jsme o tom mluvili, ale nikdy jsem mu neposlal nic, dokud jsem nebyl 100% přesvědčen, že se mu to bude líbit. Myslím, že on i Patrick na mě pak byli dost naštvaní, když zjistili, jaký puntičkář jsem ve studiu. Skončili jsme asi u verze číslo 50, než jsem byl spokojen," řekl k tomu před časem Garrix.

Druhým vokalistou v singlu je Patrick Stump z Fall Out Boy, jeho falzetem zpívané vokály samozřejmě zůstaly ve studiové podobě, což při tak výjimečné události zamrzelo, jelikož má na písni větší zásluhu, ale stejně - byl to fantastický zážitek. A ze všech EDM umělců, kteří se v posledních pěti letech na Szigetu představili, patřil právě tento set k těm nejlepším.

Anna Of The North, Sziget Festival 2019, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 9.8.2019
© Marie Trávníčková
Skvělý návrat od velké show k takzvaně opravdové muzice obstaral na Volt stagei Charlie Winston. Umělec, který začínal cestováním po Evropě jako trubadúr, než z něj ve Francii singl "Like A Hobo" udělal uznávanou hvězdu. Lví podíl na jeho úspěchu měl ale i Peter Gabriel, kterému Winston hlídal syna a později mu i předskakoval. Za zmínku stojí také spolupráce s Audrey Tautou ("Amélie z Montmartru"), jež si zahrála v jeho klipu "I Love Your Smile". V Budapešti skákal ze žánru do žánru, publikem se prošel na ramenou sekuriťáka, a když dal prostor jedné ze svých balad, připomínal svým hlasem s obrovským rozsahem i Johna Legenda.

Jako poslední jsme viděli electropopový objev Anna Of The North. Zpěvačka se ještě coby úplná začátečnice představila před třemi lety ve Foru Karlín jako předskokanka Kyga, který tou dobou ještě neměl venku ani debutovou desku, a tehdy poměrně zaujala. Její první kolekce se ale naopak bohužel moc nepovedla a i představení ve stanu A38 potvrdilo, že má všechny písničky takříkajíc na jedno brdo. Což je problém, když chcete být globální megastar.

Čtvrtý den Szigetu má hned dva headlinery. Vedle už zmiňovaného Mackemorea se představí i The National. Doplní je Mura Masa, Roosevelt, Son Lux, James Blake, Wanda, W&W nebo Richie Hawtin.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Subjektivita? (Blub´u, 10.08.2019 18:33) Reagovat

  Nemuzu si pomoct, ale cele mi to prijde strasne subjektivne napsane. Asi jsem naivni, ze cekam nejakou objektivni novinarinu, ale jsem na Szigete letos posedme a prijde mi, ze nejste uplne ta spravna skupinka, ktera by dokazala podat ten spravny dojem z tohoto festivalu. Nejvic me zarazi, jak si jako skupinka novinaru muzete rict, ze vynechate headlinera a pujdete vsichni na neco sveho (Passenger x Garrix), pisete to snad pro lidi, neni to vase dovolena, ne?

  • Re: Subjektivita? (Anonym, 11.08.2019 08:31) Reagovat

   To je zase blábol :D On existuje na umění a kulturu obecně nějaký objektivní pohled ??? :D A který to je ? Ten co shoduje tím tvým, že :D :D A co se týče redaktorů Musicserveru, tak jsem si jist že to je jejich dovolená a články vznikají jen jako paralelní efekt. Nebo si snad myslíš, že je musicserver zaměstnává a vysílá na festivaly ? :D :D To jsi tedy hodně naivní chlapec ;-)

   • Re: Subjektivita? (Bla, 11.08.2019 15:23) Reagovat

    Presne to bych cekal. Za clanek dostanou listky. Cetli jsme si tu ten clanek vsichni a kroutili hlavou. Samotna fakta o letosnim rocniku je tak 20% textu. Proste to vypada ze si odpoledne lehnou na deku a za 15 minut maji hotovy clanek

   • Re: Subjektivita? (Bla, 11.08.2019 15:52) Reagovat

    Tim objektivnim jsem samozrejme myslel, ze by to melo byt psany pohledem pro lidi, kteri tu nikdy nebyli, ale je super ze se v clanku rozebira kde maji nejlevnejsi klobasu a jaky byl colours/rfp a nezmini se tam fakta typu, ze Garrix zde vystupuje s exkluzivni full anima show. Tenhle styl psani se proste hodi nekam na osobni blog, ale neprijde mi to jako reportaz k festivalu

    • Re: Subjektivita? (Anonym, 11.08.2019 18:27) Reagovat

     tento autor je "blogovými příspěvky" plnými výčtů, kolikrát toho a toho interpreta už viděl, bohužel pověstný

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Voxel, Loď Praha, Dvořákovo nábřeží, Praha, 18.6.2021
Naživo: Voxel na lodi rozparádil celou Vltavu V rámci rozvolňovací koncertní série "Vzhůru na palubu" se v pátek představil svým fanouškům i písničkář Voxel. Tentokrát dorazil bez doprovodné kapely, ale se vší úctou k ní je asi pravdou, že nikomu nechyběla. Charisma... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2021 19:19 v sekci Naživo
0
Deaf Heart, Loď Odra, Praha, 17.6.2021
Naživo: Deaf Heart na lodi (konečně) pokřtili svůj debut Čtveřice - dalo by se říci - supermuzikantů říkající si Deaf Heart posvětila povedený debutový počin, který vydala na sklonku loňského roku. Koncert odehrála na lodi Odra překvapivě v pětičlenné sestavě - přizvala si... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2021 16:58 v sekci Naživo
0
Michal Prokop - V mém nebi se střídají nálady, je tam smutno i veselo
Rozhovory: Michal Prokop - V mém nebi se střídají nálady, je tam smutno i veselo Michal Prokop vydal po devíti letech novou studiovku. Nahrávka "Mohlo by to bejt nebe..." vznikala v podivném roce 2020 a nyní sklízí jednu pochvalnou recenzi za druhou. Co muzikanta přimělo, aby se po tak dlouhé době opět zavřel do... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Tomáš Klus, Loď Praha, Praha, 15.6.2021
Naživo: Tomáš Klus je prostě showman - na lodi předvedl vydařený stand-up Série koncertů na lodi se přehoupla do druhého týdne. Úterý patřilo oblíbenému i zatracovanému písničkáři Tomáši Klusovi. Nástup byl nyní z Dvořákova nábřeží, jelo se menší lodí než u Báry Polákové minulý týden,... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2021 15:53 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 23. týden 2021
Imagine Dragons převzali vedení v českých rádiích, albům kraluje Ca$hanova Bulhar jako "Romeo" Staronové šampiony hlásí tento týden tuzemská rádiová hitparáda. Imagine Dragons, miláčci zdejšího publika, se do vedení vracejí po čtyřech týdnech. Pořadí alb dominuje rapper Ca$hanova Bulhar, který vítězným počinem odkazuje... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Martin Garrix a polovina U2 lákají na EURO rozjuchanou popinou "We Are The People" (16.05.2021 17:31)
- Nejoblíbenějším DJem světa se letos stal David Guetta (11.11.2020 18:37)
- Foo Fighters, Macklemore či Miley Cyrus zahráli na podporu amerických klubů (18.10.2020 13:12)
- Audio: Tove Lo se vrací ve formě. Cover "I'm Coming" je čirá popová radost (21.03.2020 08:31)
- Metronome Prague se rozšiřuje na tři dny, přijedou i Macklemore a Oh Wonder (28.02.2020 15:11)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2019 podle musicserveru (10-1) (06.02.2020 08:00)
- Minirecenze: Tove Lo na "Sunshine Kitty" pozvolna zapadá do průměru (23.11.2019 15:00)
- Nové desky 44/2019 - od Ringo Starra přes Stereophonics po Mydy Rabycad (31.10.2019 00:05)
- Martin Garrix již není nejoblíbenějším DJem, sesadila ho dvojice Dimitri Vegas & Like Mike (22.10.2019 13:47)
- Nové desky 39/2019 - od Liama Gallaghera přes Keane po Blink-182 (24.09.2019 13:30)

ALBUM TÝDNE 24/2021

29/2
29/2

Martin Kyšperský je neuvěřitelně aktivní. S Květy vydává jednu desku za druhou. Hraje ve filmech. Sólovku "Vlakem" napsal v kupé cestou z Prahy do Brna. Vydává knížku. Vymýšlí si stále nové bokovky, třeba skupinu YM. A teď přišel s koncepčním albem věnovaným 29. únoru. A je to čistá radost.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 14.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (/TBA/, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Pá 10.09.
Pigeon John (US) (+XL the Band (CAN)) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
The Wedding Present (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 26.09.
Passenger (UK) (Roxy, Praha)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 03.10.
Nick Waterhouse (USA (Rock Café, Praha)
St 06.10.
Cœur de Pirate (CAN) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Imagine Dragons Taylor Swift Coldplay Metallica Kryštof Pokáč Ewa Farna Foo Fighters AC/DC Viktor Sheen David Stypka Tata Bojs Michal Prokop Tomáš Klus The Weeknd Mirai The Offspring Pink Floyd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu