Legendární maskovaná hydra Slipknot se po třech letech vrátila do Prahy, tentokrát s předvojem zbrusu nové desky. Předvedla devastující show a maximální nasazení. Bohužel devastující byl i zvuk, který byl za hranicí únosnosti. Pokud tedy někdo jen nepařil, ale i poslouchal, měl hodně zkažený zážitek.
Live: Slipknot
support: Code Orange
místo: O2 arena, Praha
datum: 11. června 2019
setlist: (515) Intro, People = Shit, (sic), Get This, Unsainted, Disasterpiece, Before I Forget, The Heretic Anthem, Psychosocial, The Devil In I, Prosthetics, Vermilion, Custer, Sulfur, The Negative One, All Out Life, Duality, Spit It Out, Surfacing, 'Til We Die (Outro)
Fotogalerie
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz Americké partě
Slipknot se povedlo naplnit
americký sen bezezbytku. Za zaplivaných lokálů v chudém jižanském státe Iowa se parta maskovaných psychopatů v overalech dostala až na samotný vrchol potravního řetězce - v současnosti je hned po veteránském duu
Metallica /
Iron Maiden spolu s německými úderníky
Rammstein největší metalovou kapelou světa. Headlinuje největším světovým festivalům a vyprodává obří hokejové haly. Tak jako v úterý v Praze.
Večer odstartovali američtí hardcore-punkoví
Code Orange a nejspíš moc přítomných lidí nenadchli. Tuctový a muzikantsky nepříliš přesvědčivý a žánrově úplně jinam hozený výkon prostě ničím nezaujal. Tím spíš je s podivem, proč je
Corey Taylor na koncertu tolik chválil a proč si je jako support vybrali před pár lety třeba i
System Of A Down.
Kvůli předkapele ale nikdo nepřišel. Oslavu kultu se rozběhly už několik minut před startem hlavního programu. Plachta s obřím logem skupiny připomínala oltář, ke kterému se naprosto oddaně modlili fanatičtí příznivci. Napětí by se v ten moment dalo krájet. O to silnější pak byla exploze intenzity jaderné bomby, kterou formace hned po intru nasázela do svých věrných prostřednictvím několika zásadních nákládaček.
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz Setlist vůbec musel potěšil hlavně skalní fans, protože skladby z prvních dvou desek hrály jednoznačně prim. Návštěvníci ale velmi vděčně přijali i obě novinky. Prostor pro nějaké pomalejší kousky a oddych (snad s výjimkou "Vermilion") prostě nebyl, to tempo bylo zkrátka zabijácké.
Při pohledu z tribuny na plochu jste byli svědky elektrizované homogenní lidské masy, která synchronizovaně skákala, hrozila a pravidelně roztáčela dva obrovské circle pity nejen pod pódiem, ale i uprostřed plochy. Ten večer prostě sektor
kotle sahal až ke zvukaři.
Samozřejmě že nešlo o tak divokou show jako před lety. Sid Wilson už neskákal do davu ani Clown už se divoce nehoupal na svém popelnicovém trůnu. Kapela působila dospěle a civilně, přesto stále velmi tvrdě. Ze stage navíc (naštěstí!) zmizel ten směšný čertovský portál à la béčkové horory 80. let, který hyzdil minulé turné.
Když se vrátíme k Sidovi, jeho role byla druhý
hecovací frontman. S novou imperátorsko-sithovskou kápí tak půlku večera
protančil na běžeckém pásu. Vidět vedle něj císaře Palpatina, jak to roztáčí na gramcích, byla prostě scéna k popukání! Pochválím i bubeníka Jaye Weinberga, který má ten stejný feeling a dynamiku jako jeho slavný předchůdce, ale hraje naprosto přesně a precizně, právě na rozdíl od známého
bramboráře Joeyho Jordisona.
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz Potud bylo vše za jedna, a jestli jste na koncert vyrazili ve svářečských ochranných sluchátkách a zvuk jste si jen představovali, museli jste odcházet přímo nadšeni. Bohužel, 99,9 % zbylých návštěvníků bylo naprosto ubito a zašlapáno přeřvaným zvukovým bordelem, který se dal snést jen úplně nahoře pod střechou.
V kotli to asi bylo jedno, tam šlo hlavně o přežití a adrenalin v žilách, ale většina přítomných odcházela znechucena. Jedna věc je, že O2 arena asi opravdu není stavěná na takto extrémní hudbu, faktem ale zůstává, že zvukaře si vozí kapely svoje a celé nastavení je čistě na nich.
Ať tak nebo tak, podstatné bylo hlavně být u toho, nasávat atmosféru a prožít si to emočně. Pokud si však chcete skutečně poslechnout Slipknot naživo, je domácí DVD určitě lepší volba.