Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Makrorecenze "Sucker Punch" Sigrid

Makrorecenze "Sucker Punch" Sigrid

Vydáno: 05.04.2019 15:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: facebook interpreta

Na debutovou desku Sigrid jsme se v redakci hodně těšili. Tedy hlavně ta popová (a ultrapopová) část. Když se ale člověk na něco hodně těší, často bývá nakonec zklamán. A tak jsme album "Sucker Punch" podrobili makrorecenzi. Zapojili se do ní jak naši (ultra)popaři, tak tvrďáci. Jak to dopadlo?

Sigrid - Sucker Punch
© facebook interpreta
Kariéra norské muzikantky Sigrid nezačala ani trochu pozvolna. V únoru roku 2017 vydala EP "Don't Kill My Vibe" a už pár měsíců nato ji kolegové a kolegyně z britské BBC jmenovali vítězkou své ankety Sound Of... 2018. Pak už to jelo rychle: pár dalších singlů, druhé ípíčko a letos v březnu plnohodnotné album. "Norský popový zázrak, guilty pleasure, nebo odpad, který někdo (musicsever) z nějakého důvodu ('určitě je to zaplacený') musí pořád tlačit?" ptal se v hlavní recenzi David Věžník a odpověděl: "Sigrid svým debutem zasazuje všem pochybovačům přesně mířenou ránu. Ne pod pás, ale rovnou do uší. A dlouho nebyla žádná bolest sladší." Desce "Sucker Punch" udělil osm bodů z deseti, což ji tehdy pasovalo na Album týdne. I proto jsme se rozhodli posbírat pět dalších názorů. A ukázalo se, že mimo (ultra)popovou část redakce tahle holka moc zaujmout nedokázala - v průměru si odnesla 68 %.


Simona Knotková - Malý velký talent z Norska (6/10)
Vztah ke zpěvačce: Jeden dva singly jsem si letmo poslechla, když se u nás tolik hajpovala. Toť vše.

Ani po několika posleších celého alba "Sucker Punch" se zázrak nekoná - řady obdivovatelů Sigrid v naší redakci bohužel nerozšířím. Subjektivně mě tento styl prostě nebaví, a i když jsem při poslechu zrovna netrpěla, v budoucnu si tu desku asi znovu nepustím. Přesto - celkem paradoxně - mám pochopení pro všechen ten povyk. I když zpěvačka nepřichází s nijak revolučním zvukem, všechno nahrazuje její nadšení, muzikální um a všestrannost. Vůdčí styl alba je sice synth-pop lehce políbený osmdesátkami, ale aby pozornost posluchače nezakrněla, dokáže ho interpretka okořenit i žánrovými odbočkami. Černým koněm nahrávky je pro mě "Sight Of Me" se svou rozmáchlou a velkolepou kompozicí, která možná lidem s velmi bujnou fantazií (mně) vzdáleně připomene podobně euforické kusy krajana Edwarda Griega. Mezi nejlepší momenty "Sucker Punch" patří také "In Vain", která je dokonalá právě ve své prostotě; prostotě vyplněné silnými emocemi. A ty závěrečné kytary v titulním singlu à la "Torn" od Natalie Imbruglia... Ale jo, možná si to ještě někdy pustím.


Jiří V. Matýsek - Někdo se nemůže rozhodnout, čím chce vlastně být... (6/10)
Vztah ke zpěvačce: Dosud nedotčen. Což je vždycky výzva.

Obvykle bývám tady na musicserveru počítán do takzvané tvrdé sekce. Zároveň se ale nebráním prakticky ničemu a výlety do všelijakých hudebních krajin, i těch hodně vzdálených, mi nejsou cizí. To je i případ Sigrid a jejího debutu, o kterém kolegové už nějakou chvíli básnili. Tak proč ne. Žel je asi nepotěším. Hlavní problém (alespoň podle mě) tkví v tom, že se zpěvačka nějak nemůže rozhodnout, čím chce vlastně být, jak chce svou hudbu prezentovat. Uvnitř dříme srdce očividně talentované písničkářky, která však kdovíproč měla potřebu prodávat své skladby v lákavém dárkovém obalu soundu současného rádiového popu. A to je velká škoda. V momentech jako "Basic" nebo "Level Up" vysvítají její kvality: netuctový hlas, navíc neničený současnou technikou, a schopnost napsat chytlavou melodii. Oběma zmíněným kouskům by to nejvíce slušelo jen s prostou kytarou či klavírem (jako se to, kupodivu, podařilo udržet v celkem působivé tečce "Dynamite"), takto se zbytečně schovávají za mnohokrát slyšeným elektronickým oparem bezvýraznosti. Ten navíc (hlavně u "Basic", ale rozhodně ne jen tam) místy až příliš zní jako Coldplay, které stále považuji za jeden z předních spolků inteligentního popu. Zpěvačce ale budiž připsáno k dobru, že svůj zvuk nepřeplácává zbytečnostmi. V Sigrid potenciál nepochybně je, jen je v tuhle chvíli v podobě, jež mě nudí. Ač se autorka snaží, jak může, topí se v rádiovém balastu. Díky za těch pár výjimek.


Tomáš Navrátil - Prima pop, kterému ale něco chybí (6/10)
Vztah ke zpěvačce: Nesympatická holka s pár skvělýma songama.

Ačkoliv patřím mezi vyznavače popové mainstreamové scény, tato norská holčina mi k srdci nijak zvlášť nepřirostla. V klipech je mi totiž děsně nesympatická a na to, jak energicky její některé písně znějí, má v pohyblivých obrázcích výraz leklé ryby. Její předchozí ípíčka nenaznačovala příchod velkého talentu, proto jsem nadšení mých kolegů nikdy nesdílel. Určitý zlom nadešel s příchodem singlu "Don't Feel Like Crying", který mám v současné době na první pozici nejlepších skladeb roku 2019 (ač u mých kolegů pro změnu moc nezabodoval). Úderná, živá a neuvěřitelně chytlavá hymna slibovala, že to nejlepší si Sigrid schovává až na debutové album. Deska "Sucker Punch" obsahuje pár povedených kousků (například zmíněnému singlu podobná "Sight of You"), ale jako celek se jedná o směsici nevýrazných melodií, které se jednoduše zapomínají. A pokud to má být chytlavý jednoduchý pop do rádií, je zbytečné dávat mu tolik prostoru, jako by se jednalo o ultra-artové ztvárnění nejhlubších zpěvaččiných myšlenek.


Lukáš Boček - Prototyp skvělého popového debutu (8/10)
Vztah ke zpěvačce: Sledoval jsem ji od úplných začátků a žasl nad její mladistvou energií.

Sigrid je přesně tou happy-go-lucky zpěvačkou, které jako fanoušek žánru sežerete z navijáku úplně cokoliv. Je tak vlastně jedno, že jsou si některé položky tracklistu tak podobné, že máte občas pocit, že se vám zakousl přehrávač. Vy jí to rádi prominete, protože tak bezstarostný, milý a svěží debut natočí jen jedna muzikantka ze sta. Album samotné ukazuje, že tahle norská mladice je schopná napsat moderní hit, ale zároveň i zasednout za piano a znít vážně jako Adele (například v poslední "Dynamite"). Určitě je dobře, že se na své prvotině nerozhodla být takto introspektivní a pomalá až příliš často - na to bude mít v budoucnu prostoru více než dost. "Sucker Punch" je rozjuchanou ódou na ranou dospělost, k níž se budete rádi vracet. Snad žádná skladba totiž nepůsobí jako bezcílná vata. A to je dnes vzácné. Zamrzí snad jen absence některých dříve vydaných písní.


Josef Martínek - Když máte pop v krvi (8/10)
Vztah ke zpěvačce: Stačil jeden poslech "Strangers" a už mě měla v hrsti.

Ledacos prozradil o Sigrid už výčet jejích vzorů, na který se jí ptali loni při vítězství v Sound Of... 2018. Jmenovala tehdy Robyn, Lorde nebo Joni Mitchell. A dá se říct, že také repertoár její debutové desky se rozpíná od euforických electropopových hymen až po uhrančivé písničkářské kusy. První tvrzení dokládá třeba hit "Strangers" nebo "Mine Right Now", důkazem druhého budiž například baladická "In Vain". V té zaujme i lehký chraplák v refrénu. Svět Sigrid je skutečně velmi barevný a nepředvídatelný, jak se na dvaadvacetiletou rozpustilou dívku sluší a patří. Pojítkem je tu však do uší bijící zápal pro pop music. Ne, tak bezelstně nakažlivé písničky, jakou je třeba optimismem prozářená "Sight Of You", přece nemohl napsat někdo s pragmatickým přístupem k hudbě. Sigrid zkrátka a jednoduše v žilách proudí popová krev. Prosíme do současného mainstreamu více takových slečen!

NÁZORY
 • NE (asdfasdfasdf , 05.04.2019 20:12) Reagovat

  Zázrak se rozhodně nekoná, to jen vy v redakci jste si něco vysnili a teďka to tlučete do nás.

  • Re: NE (tom, 05.04.2019 22:28) Reagovat

   Ale jdi, ty maly brepto

   • Re: NE (Jarek, 09.04.2019 15:59) Reagovat

    Je to tak. Sigrid je vaše redakční kobylka, na kterou sázíte, a proto o ní furt píšete.

 • bude jednou dobrá (Jana, 05.04.2019 21:19) Reagovat

  Tuhle holku jste v redakci trochu přecenili, ale nevadí. Časem z ní vyroste zajímavý typ.

 • Mám rád pop, možnosti elektroniky jsou bezbřeh... (Tomas Blue , 06.04.2019 00:33) Reagovat

  Mám rád pop, možnosti elektroniky jsou bezbřehé, ale tohle je zrovna takové tuctove. Ne špatné, ale spíš neurazi, nenadchne. Ocenil bych vaše názory na novou Dido.... :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Weeknd - Dawn FM 8/10
Recenze: The Weeknd prochází na albu "Dawn FM" očistou Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Čad - Medvede 8/10
Recenze: Deska "Medvede" od Čad je jako vakcína na duši Slovenská tvrdě kytarová stálice Čad je tu s dalším albem. Vznikalo na půdě českého studia Sono v nešťastné covidové době. A ta se na "Medvede" podepsala. Pozitivně? Negativně? Co nabídne asi nejvýraznější metalová formace od... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2022 09:00 v sekci Recenze
0
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
Zemřel Meat Loaf
Zemřel Meat Loaf Nepřehlédnutelný zpěvák s mocným hlasem známý jako Meat Loaf (vlastním jménem Michael Lee Aday) ve čtvrtek 20. ledna 2022 zemřel. Bylo mu 74 let. Proslavil jej už jeho albový debut, epický rockový muzikál "Bat Out of Hell", který... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 10:27 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Dokonalost sama. To je vánoční verze "Home To You" od Sigrid (22.11.2021 08:04)
- Video: Sigrid je v akustické verzi "Burning Bridges" prostě úžasná (10.10.2021 08:33)
- Video: Sigrid v klipu "Burning Bridges" spaluje mosty a proráží zdi (09.09.2021 19:02)
- Video: Sigrid je zpět. V klipu "Mirror" si vás podmaní coby královna disca (29.05.2021 11:23)
- Video: Dvacítka hvězd virtuálně předělala "Times Like These" od Foo Fighters (25.04.2020 16:56)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2019 podle musicserveru (10-1) (06.02.2020 08:00)
- Video: Sigrid očesala a živě zahrála písničky "Basic" a "Level Up" (20.11.2019 10:07)
- Audio: Sigrid v "Home To You" ždímá orchestr i emoce (03.11.2019 19:11)
- Naživo: Maroon 5 přijeli do Prahy rozdávat zklamání (06.06.2019 02:33)
- Recenze: "Sucker Punch" Sigrid je jako sladká facka (18.03.2019 00:00)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Weeknd Ed Sheeran Jitka Charvátová Rob Halford Skye Edwards Coldplay BTS Oceán Rihanna Taylor Swift Billie Eilish Viktor Sheen Adele Beyoncé Ewa Farna Kryštof Maps Nelly Ella Eyre The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu