Totální nasazení - Kazoo Or Die!

Totální nasazení na "Kazoo Or Die!" dodržují pravidla českýho punku

Vydáno: 15.03.2019 18:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Slánští punkoví veteráni Totální nasazení se vracejí jako kvartet se svým již jedenáctým řadovým albem "Kazoo Or Die!". Autorsky se na něm podíleli všichni členové kapely, včetně navrátilce P.P.Cvoka. Zda znovu zafungovala chemie, vám povíme v naší recenzi.

6/10

Totální nasazení - Kazoo Or Die!

Vydáno: 1.2.2019
Celkový čas: 52:11

Skladby: Kazoo Or Die, Pravidla českýho punku, Tma pod svícnem, Neuhneme, nebudeme, Poslední exemplář, Svatá Martina, Čtvrtý odboj, Pasu stádo ovcí, RomSka, Je mi to líto, Duhový most, Shemale, Narozeniny, Svět neúspěchu, Promarněný životy

Vydavatel: Swabians records

Na nové album melodických punkerů Totální nasazení jsme čekali pět let. Po vydání poslední desky "Zbytečnákapela.cz" ovšem skupina nelenila. Usilovně koncertovala, pořádala festival Rock na valníku a cestou nabrala téměř původního člena, kytaristu a zpěváka P.P.Cvoka, který ji opustil v roce 2013. Co vlastně od Totáčů v roce 2019 čekat? Humor, chytlavé refrény i větší dávku moralizování.

Už první singl "Je mi to líto" naznačil, že lídr formace Svatopluk Šváb své učitelské povolání občas využije i ve své domovské skupině. Skladba stojí na moralizujícím textu upozorňujícím na hloupost pravicových extremistů či samozvaně hrdých nacionalistů, ze kterých si úsměvně i s vážnou tváří střílí: "Je mi to líto, že umíš špatně psát i číst, je mi to líto, tvý mindráky a komplexy, je mi to líto, že vyhasly všechny tvý poslední reflexy."

Jenže jednou skladbou společenská satira nekončí. V balkánském tempu se v písni "RomSka" pouští do rasistů, Ortelu, Orlíku a opět národních pseudovlastenců. Do politiky rýpe také v písních "Čtvrtý odboj", "Tma pod svícnem" či "Duhový most". A aby toho nebylo málo, sociální problémy převrací také ve "Světě neúspěchu", kde muška padla na příživníky ve společnosti.

Název alba "Kazoo Or Die!", evokující především zábavu, je tedy trochu zavádějící. Slánská parta zvážněla a přetřásá především aktuální témata, která ji trápí, a jasně se politicky a názorově vyhraňuje. Na tom by určitě nebylo nic špatného, kdyby tak nečinila až otravně popisně a hned na několika místech nahrávky neustále dokola.

Totáči jsou totiž zábavní především v odlehčenějších kusech, jakou je titulní "Kazoo Or Die!", která nepostrádá vtip ani výrazný refrén typický právě pro punkové klasiky. Koncertní pódia nemine ani svižná "Pravidla českýho punku", připomínající kořeny kapely.

Škoda, že se tvář novinky slánských matadorů podvolila potřebě politicky a sociálně se vyhraňovat. K punku to v určité anarchistické podobě vždy patřilo, ale na "Kazoo Or Die!" tak činí zbytečně silově až nátlakově. V odlehčenějších notách jsou ovšem Totální nasazení stále okouzlující. Schopnost psát úderné refrény neztratili ani po letech a v rámci melodického punku jim stále patří domácí prvenství.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire
Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire Hudební novinky tentokrát ovládli countryoví hudebníci jako Blake Shelton, Maren Morris nebo I’m With Her. Z oblasti indie rocku jim konkurují Arcade Fire, The Kooks či Spacey Jane. Neo soul zastupuje Kali Uchis, roots rock Counting Crows,... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2025 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
Karol G - Tomorrow Was Beautiful 9/10
Hudba v TV: Karol G v autobiografickém dokumentu "Tomorrow Was Beautiful" ukazuje světu své kvality i osobnost V životním příběhu zpěvačky, jejíž jméno dost možná slyšíte poprvé v životě, se dozvíte, co je to Bichota a proč to na ni všichni skandují. Poznáte její milou, ale taky velice kontrolující povahu, nekončící ambici... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Fallgrapp - Anthropos 9/10
Recenze: Fallgrapp na "Anthropos" vyjadřují obavy z reality okolo nás Stejně tak se zamýšlejí nad lidskostí, současnou situací a nástupem umělé inteligence. "Anthropos" je konceptuální dílo Fallgrapp, na kterém se potkávají dechberoucí prvky, včetně futuristických přístupů z aktuálních... čtěte zde
Vydáno: 13.05.2025 15:30 v sekci Recenze
Pětkrát nejlepší Sting napříč jeho různými hudebními tvářemi
Nejvíc nej: Pětkrát nejlepší Sting napříč jeho různými hudebními tvářemi Třiasedmdesátiletý Angličan Gordon Matthew Thomas Sumner, známý pod svým uměleckým jménem Sting, je u nás pečený vařený. Koncertoval už na vícero místech v Česku. V Ostravě vystoupil poprvé v roce 1997 a letos bude jednou z... čtěte zde
Vydáno: 13.05.2025 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Ghost, O2 arena, Praha, 11.5.2025
Naživo: Ghost si do Prahy s největší pravděpodobností skutečně dovezli českou zpěvačku S novou deskou "Skeletá" se poprvé podívali na vrchol amerického albového žebříčku Billboard, což se tvrděrockovému žánru podařilo naposledy před dlouhými čtyřmi lety. To když AC/DC vydali "Power Up". Nyní se stále... čtěte zde
Vydáno: 12.05.2025 09:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Mighty Sounds, to je dávka punk rocku, jaká nemá v Česku obdoby (15.07.2022 09:13)
- Fotogalerie: Festival Mighty Sounds v obrazech (14.07.2022 05:01)
- Totální nasazení zahraje ve čtvrtek v divadle pro nemocnici (21.05.2020 11:22)
- Audio: Totální nasazení - Kdo jsi / Tichá voda (19.01.2014 11:47)
- Video: Totální nasazení - Nezapomeneme (31.10.2013 13:22)
- Video: Totální nasazení - Mistr pohádkář (26.09.2013 09:40)
- Recenze: Hlavně ať není nouze o srandu (15.07.2013 09:00)
- Video: Totální nasazení - Oceloví ptáci (06.02.2013 10:17)
- Totální nasazení a zakázanÝovoce vyrážejí s novinkami na šňůru (16.01.2012 17:01)
- Video: Totální nasazení - Samowar (15.06.2011 09:22)

ALBUM TÝDNE 19/2025

Borrtex
Everest

Borrtexova nejnovější deska "Everest" transformuje symboliku zdolávání velehor v ryze civilní výpravu, kdy zkoumá nejenom vlastní vnitřní boje, pochybnosti nebo okamžiky plné nejistot. Jde o ucelený soundtrack poznání, víry a zvukové malebnosti, jenž svou rozmanitostí vtáhne do svých dějství.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 18.05.
Don Toliver (US) (O2 universum, Praha)
St 21.05.
The Swell Season (IRL/CZ) (Forum Karlín, Praha)
Ne 25.05.
The Swell Season (IRL/CZ) (Sono Centrum, Brno)
Út 27.05.
Dua Lipa (AL) (O2 arena, Praha)
St 28.05.
Dua Lipa (AL) (O2 arena, Praha)
St 28.05.
Josh Smith (US) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 29.05.
Ludovico Einaudi (IT) (O2 universum, Praha)
So 31.05.
FKA Twigs (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 31.05.
Iron Maiden (UK) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 01.06.
Billie Eilish (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Gabriela Gunčíková Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Lucie Vondráčková Ghost Pink Floyd Kabát Taylor Swift The Weeknd Madonna Ed Sheeran Queen Slash Dua Lipa Viktor Sheen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe