shop.musicserver.cz
Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Forum Karlín, Praha, 18.2.2019

Nikdo na ně nemá. Parkway Drive v Praze obhájili titul králů metalcoru

Vydáno: 19.02.2019 00:58 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Vojta Florian / musicserver.cz

Bez otočných bicích s bubnováním vzhůru nohama a s menším počtem ohňů, ale zato s fanoušky, kteří si ve Foru Karlín klidně jen tak skočí z balkónu na lidi pod sebou. Takový byl koncert čísla 1 na metalcorové scéně, australských Parkway Drive. Koncert roku v únoru? Nelze to vyloučit.

Live: Parkway Drive

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 18. února 2019
support: Killswitch Engage, Thy Art Is Murder
setlist: Wishing Wells, Prey, Carrion, Vice Grip, Karma, Cemetery Bloom, The Void, Idols And Anchors, Dedicated, Absolute Power, Writings On The Wall, Shadow Boxing, Wild Eyes, Chronos, The Colour Of Leaving, Crushed, Bottom Feeder
Fotogalerie

Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Fórum Karlín, Praha, 18.2.2019
© Vojta Florian / musicserver.cz
Příznivci metalcoru mají na začátku roku 2019 žně. Po výtečných Architects a ještě lepších While She Sleeps, které v obou případech doplnily výborné předkapely, došlo i na ty nejlepší z nejlepších. Rodáci z Byron Bay už ve Foru Karlín hráli v březnu 2017 a na ohromující show, kterou pisatel považuje za nejlepší metalcorový koncert ve svém dosavadním životě, nebylo lehké navázat. Natož ji ještě překonat. Jenže co dělat, když už můžete soupeřit jen sami se sebou? Snad jen nasadit si masky a hrát si na Slipknot, dost možná poslední žánrově příbuzné velikány, kteří na festivalových plakátech ještě stále září větším fontem. I jejich červnový set v O2 areně ale bude mít co dělat, protože na únorovém večeru v Karlíně se hledají chyby jen velmi těžce.

Thy Art Is Murder začínali už v sedm, i na ně už ale v hale čekala solidní základna fanoušků, která australskou formaci nezklamala, a zatímco její statický frontman CJ McMahon básnil o českých a ruských holkách v Praze, publikum se mu na jeho smrtonosný deathcore rozhýbalo jedna radost. Navíc se neopakoval neduh z minula, kdy Stick To Your Guns, coby předkapela Parkway Drive, museli hrát ještě za světla a se ztlumeným zvukem. Tady bylo všechno, jak má být. Tedy až na tu coververzi Rammstein, která působila spíše jako nechtěná parodie.

Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Fórum Karlín, Praha, 18.2.2019
© Vojta Florian / musicserver.cz
Také Killswitch Engage zanechali dobrý dojem. Jejich metalcore už sice lehce zavál čas a je znát, že hudební postupy, které používají, už znějí dnes trochu zastarale, přesto ale podali velmi solidní výkon. Navrátivší se Jesse Leach sice musel vysvětlovat, proč na rytmickou kytaru místo Joela Stroetzela hraje Josh z jejich produkčního týmu, jakmile ale spustil asi největší hit, Cenou Grammy za nejlepší metalový výkon oceněnou "The End Of The Heartache", hlavou házeli nejen ti na pódiu, ale především ti pod ním. A protože bohužel ne všichni fanoušci této formace patří mezi ohleduplné metalisty, jichž naštěstí byla na koncertě většina, rozdalo se v kotli i pár ran.

A hlavní hvězdy? Ty tentokrát dovezly show, která byla v řadě věcí jiná, než jakou předváděli ve Foru a na Aerodromu minule, ale pořád stála za to. Dělobuchy odpálily start, jenže zatímco všichni čekali s očima přilepenýma na obrovské pódium, Parkway Drive nechali čtyři hořáky v zadní části haly planout a s pochodněmi v rukou prošli davem zezadu až na scénu. A pak to teprve začalo.

Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Fórum Karlín, Praha, 18.2.2019
© Vojta Florian / musicserver.cz
Novinka "Reverence", kterou inspirovalo několik úmrtí blízkých Winstona McCalla, včetně jeho vlastního psa, budí mezi fanoušky starší tvorby vášně, jelikož místo drtivých breakdownů nabízí i temné, pomalé momenty, v nichž frontman pronáší mluvené slovo, zpívá čistě, a dokonce i chvíli rapuje. Přitom mu dělají doprovod i klavír a smyčcové nástroje, na dřívějších deskách věc nevídaná. A jelikož setlist aktuálního turné čítá až na "I Hope You Rot" a "In Blood" její kompletní tracklist, muselo se hodně věcí změnit.

Přesto ale stačilo jen dojít na stage a spustit zkázonosnou smršť "Prey" a z levého balkónu si fanoušek skočil dolů na ruce skákajících příznivců. Ti byli tak nadšení, že tím zpěváka zcela odbourali. Třikrát se koncert přerušil, aby mohla hala skandovat jméno svých oblíbenců. Plavalo se na rukou, dělaly se circle pity i wall of death, zpívalo se z plna hrdla. A ačkoliv u nás kapela odehrála už několik brilantních vystoupení, straight-edge vyznávající principál vypadal, že ho taková vlna obdivu zastihla nepřipraveného, a v každé volné chvíli se jen nevěřícně usmíval.

Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Fórum Karlín, Praha, 18.2.2019
© Vojta Florian / musicserver.cz
Při tom všem ale stále podával excelentní výkon. Plánované rozhovory před koncertem sice chvíli před jejich startem zrušil s tím, že má problémy s hlasivkami, na jeho výkonu byste ale nenašli jediné zaváhání. "Tohle bude dobrá show," zahlásil mimoděk asi po třetí skladbě, když mu na pódiu přistála česká vlajka. Těžko říct, jak velkou roli v tom sehrál fakt, že se pro všechny tři zúčastněné formace jednalo o úplně poslední zastávku aktuálního turné, což bývá vždy záruka dobrého koncertu, kdo ale přišel s tím, že chce vidět na pódiu šílence, který se snaží zbavit svých démonů, dostal, co chtěl. McCall vypadal, jako by to snad mělo být poslední vystoupení v jeho životě, a dával do toho všechno.

Zejména v první polovině setu hrála prim bílá světla a zuřivě blikající stroboskopy, ale jen co se nálada trochu zklidnila a v "Cemetery Bloom" zdvihli domluvení fanoušci papíry s textem písně, což jim kytarista a jediný alkoholu hodující člen Jeff Ling uznale pochválil, spustil se singl "The Void". A s ním i déšť jisker, který byl speciální tím, že nepadal jen shora dolů a naopak, ale také zleva doprava, zepředu dozadu, prostě všemi směry. Předznamenal tím tak velkou pyrotechnickou show, jež se chystala na finále.

Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Fórum Karlín, Praha, 18.2.2019
© Vojta Florian / musicserver.cz
Ohně plápolaly během "Dedicated", v "Absolute Power" vybouchly na scéně bomby přesně tak, jak se o nich ve skladbě zpívá, a když už to vypadalo, že brutálnější už to být nemůže, zhaslo se a na vyvýšené platformy nastoupilo dámské smyčcové kvarteto. To doprovodilo dvojici skladeb "Writing On The Wall" a "Shadow Boxing", a jen co o pár minut později dohráli kytaristé stojící rovněž na plošinách svá sóla v novince "Chronos", vrátila se jedna členka kvarteta na pódium. Tentokrát ale na to malé v zadní části haly, u nějž jej svým velmi niterným, temným přednesem odkazujícím ke smrti Toma Searlea z Architects doprovodil frontman v Tomovi věnovaném kusu "The Colour Of Leaving".

V úplném závěru se zpátky na hlavní scéně dramatickou scénou s molotovovým koktejlem pokoušel zpěvák na oko zapálit logo své skupiny, místo toho ale vzplanuly ohně po celé délce pódia tak, jako už jsme to viděli na minulém turné, a spustila se předposlední věc, hymna "Crushed". Vizuálně dechberoucí podívaná, v níž plameny šlehaly až ke stropu, ale také zleva doprava a naopak, a nad hlavami muzikantů tak vytvořily neuvěřitelný finiš ještě neuvěřitelnějšího koncertu a znovu pomohly dokázat, že Parkway Drive na metalcorové scéně nemají soupeře. Prostě nemají. Tečka.

NÁZORY
 • Až na to, že jesse leach prostě umí, ale winst... (Kola, 19.02.2019 06:07) Reagovat

  Až na to, že jesse leach prostě umí, ale winston...... sorry jako. to je málo jako, nejslabší članek kapely, ostatní super.

  • Re: Až na to, že jesse leach prostě umí, ale winst... (Anonym, 19.02.2019 10:27) Reagovat

   A v čem přesně je winston špatný ? Nepřišlo mi, že by něco zazpival špatně nebo to neuměl s publikem jako správný frontman.

 • Viděl jsem je na brutalu, byli dobří...ale mám... (Fimi, 19.02.2019 08:46) Reagovat

  Viděl jsem je na brutalu, byli dobří...ale mám radši věci jako Unearth například nebo deathcore, když už teda jsme u coru.... Architects mi přijdou obyčejní, to už si radši poslechnu Monuments...tak snad jste si to pořádně užili

  • Re: Viděl jsem je na brutalu, byli dobří...ale mám... (Anonym, 19.02.2019 10:26) Reagovat

   Bylo by dobrý nemichat deathcore a metalcore. Já vím oboje má na konci core ale řekl bych, že to jsou zcela neporovnatelne žánry ;)

   • Re: Viděl jsem je na brutalu, byli dobří...ale mám... (Fimi, 19.02.2019 13:00) Reagovat

    Ano jsou, to byla jen taková vsuvka...u MC jsem hodně vybíravý, bohužel

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Blood Red Shoes, Futurum Music Bar, Praha, 5.8.2022
Naživo: Blood Red Shoes v Praze i přes sestupující popularitu odehráli fajn koncert Hrávali u nás už ve větších a prestižnějších prostorách, ovšem ani ve skromnějším Futurum Music Baru neudělali Blood Red Shoes ostudu. Plocha ke stání byla zaplněná tak akorát a kapela hrála tak, že tu a tam podrážky... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 20:28 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Parkway Drive se vrací do Evropy, v Praze vystoupí v září 2022 (11.11.2021 14:08)
- Video: Členové Killswitch Engage, Deftones, In Flames a Cave In oblékli "Hyperballad" od Björk do slušivého metalového kabátu (02.06.2021 16:43)
- Naživo: Čtyřiadvacátý Brutal Assault začal v dešti i plamenech (13.08.2019 08:30)
- Fotogalerie: Brutal Assault v obrazech - den první (12.08.2019 15:28)
- Publicistika: 4 x 5 koncertů, které nevynechat na 24. ročníku festivalu Brutal Assault (07.08.2019 08:00)
- Audio: Killswitch Engage lákají na nové album skladbou "I Am Broken Too" (17.07.2019 16:49)
- Ostrý direkt protinožců Parkway Drive udává tón červnovému Sparku (30.05.2019 18:05)
- Novému rozšíření soupisky festivalu Brutal Assault vévodí jediné jméno: Parkway Drive (20.02.2019 16:16)
- Fotogalerie: Parkway Drive v obrazech (19.02.2019 00:29)
- Parkway Drive si posvítí na Forum Karlín už v pondělí (13.02.2019 22:58)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash Madonna BTS Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Mirai Dua Lipa Jack White The Beatles Abba Ed Sheeran Avril Lavigne Liam Gallagher The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu