Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Mirka Miškechová - Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku

Mirka Miškechová - Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku

Vydáno: 15.11.2018 08:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková

Mirka Miškechová se proslavila díky hitu "Cudzinka v tvojej zemi" s Xindlem X. Vnímá ho trochu jako stigma, které je těžké překonat vlastní tvorbou. Výzvy se ale chopila - před nedávnem vydala svoji druhou studiovku. O té, ale třeba i o studiu žurnalistiky je následující rozhovor.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jaká je Mirka Miškechová, když není zrovna na pódiu?

Jsem velký pankáč. Krom toho, že chodím pozdě, chovám se jako dítě, i když o sobě prohlašuju, že už jsem dospělá. Na druhou stranu mi to dává svobodu, kdy můj režim není úplně nalinkovaný. Když k tomu přičtu svoji chaotickou povahu, tak to způsobuje to, že žiju hodně spontánně a neorganizovaně.

Mirka Miškechová
© Petr Kurečka
Vystudovala jsi žurnalistiku. Dala ses na dráhu novinářky?

Externě píšu pro časopis Interview. Nevěnuju se konkrétní oblasti. Píšu o různých lidech. Nerada se ale věnuju hudebnímu prostředí, protože mám pocit, že bych byla zaujatá. O sobě bych ale psát články a recenze mohla, to by mi šlo. (smích)

Napadlo tě udělat si sama se sebou rozhovor?

Už jsem nad tím přemýšlela, že bych to přikrášlila, pak rozposlala, aby z něho vycházela ostatní média. (smích)

Na co by ses sama sebe ráda zeptala?

Proč? Proč toto všechno? Proč jsem začala dělat písničky? Proč jsem začala zpívat? Proč jsem tak strašně toužila po tom být na pódiu?

A proč tedy?

Od malička jsem chtěla zpívat, furt jsem si prozpěvovala a nikdy mě ten sen neopustil. Měla jsem pocit, že pokud bych se tomu vzdálila, šla bych proti sobě.

Pomohlo ti v psaní textů nebo v tom, jak se budeš prezentovat na koncertech, právě studium žurnalistiky?

Je těžké posoudit, co mi škola dala. Písničky jsem psala i předtím. Možná jsem si uvědomila svět médií, v čem je jejich síla. Díky tomu mám jiný pohled na to, že zpívám. Jiní zpěváci jsou pouze v roli umělce, ale já se na to dívám z obou stran. Jako bych byla médium, které o mně píše, ale i ta, o které se píše. To je jak jižní a severní pól a já si chodím mezi nimi.

Mirka Miškechová

Mirka Miškechová je úspěšná slovenská písničkářka a autorka, která má na svém kontě debutové album "Schizofrenik optimista" a je držitelkou ocenění Zlatá autorská porta z roku 2012. Do širšího povědomí se dostala spoluautorstvím skladby "Cudzinka v tvojej zemi" Xindla X. Společnou práci si zopakovali s písní "Naruby" a ještě se skladbou "Na srdci" pro Slzu (která ji nazpívala se Celeste Buckingham). Nedávno Mirka vydala druhé album s názvem "My Name Is Mirka Not Miška", které obsahuje deset skladeb. Ty jsou krom jedné výjimky výhradně z pera samotné zpěvačky.

Mirka Miškechová
© Petr Kurečka
Kdy jsi složila první písničku?

Měla jsem šest let a svoji dětskou kapelu Friends. Psali jsme směšné písničky, ale hrozně nás to bavilo. Pamatuji si, že jsme byli úplně šibnutý. Dali jsme si sluneční brýle a kšiltovku a šli jsme na ulici před barák, kde jsme bydleli, a tvářili se, že jsme hvězdná americká kapela, a mluvili svojí hatlaninou na naše sousedky a děti. Hráli jsme si suverénně na to, že jsme přijeli z Ameriky udělat koncert. Ještě jsme vybírali vstupné. A jak to dopadlo? Přišlo pár kamarádů, kteří nás odhalili a vysmáli se nám.

Koho jste tehdy měli za vzor?

Poslouchala jsem dětské album "Peter Nagy & deti" a představovala si, že jsem ty písničky s Peterem nazpívala já.

A nerýsuje se s ním nějaká spolupráce teď, když už jsi slavná?

Myslím si, že s Peterem budeme muset v budoucnosti něco udělat, protože jeho vliv byl a je silný. Byl to první slovenský autor, který mě formoval. V rámci duševního klidu ho oslovím, zda by se mnou při koncertě nechtěl zahrát aspoň jednu písničku. Tím by mi udělal druhé Vánoce. Miluju jeho písničky, je to jeden ze slovenských songwriterů, kterého považuju za šikovného a invenčního.

Skládáš pro někoho jiného?

S Ondřejem Ládkem jsme napsali "Na srdci" pro Slzu a Celeste Buckingham. Psala jsem pár textů pro méně známé interprety a píšu i teď. Strašně bych se chtěla věnovat textování. Myslím si, že je to moje nejsilnější zbraň. Ale zároveň mě to svazuje. Když zpívám svoje texty, jsem velmi obnažená před diváky. Jakmile skládám pro někoho jiného, najednou nemusím text zpívat o sobě a svých prožitcích, ale o někom jiném. Jednoduše tam pak můžu vložit jakoukoliv emoci.

Mirka Miškechová
© Petr Kurečka
Co je signifikantní pro tvoje texty?

Velká upřímnost - moje slova jsou odžitá. Jednou se mě ptal novinář, do jaké míry jsem to já. Rozhodně jsem to já a příběhy, který se mě dotýkají. Nepozoruji je jen z dálky, zasahují do mého života. Co se týká formální a technické stránky, domnívám se (a asi i neskromně), že texty jsou zvládnuté lépe než většina rádiového popu. Obsahovou stránku si soudit netroufám, ale určitě slovenštinu ctím a snažím se ji neznásilňovat.

Komu bys ráda napsala text?

Nemám někoho vytipovaného, ale určitě bych chtěla psát pro popové zpěváky a zpěvačky, aby to mělo velký dosah.

Větší dosah máš i díky duetu s Xindlem "Cudzinka v tvojej zemi".

Určitě mně to pomohlo, ale na druhé straně je to stigma. Lidi mě vnímají jako cizinku, což ale není moje hlavní role, co se hudby týče. Ti, co mě znají, vědí, že jsem písničkářka, songwritterka. Je těžké tuto písničku přebít něčím vlastním. Ale beru to pozitivně.

V čem se s Xindlem shodnete a v čem jste jiní, když máte pracovat na společných věcech?

Jsme si blízcí hodně textařsky. Jsou mi sympatické jeho texty a doufám, že jemu zase ty moje. Ondřej je typ umělce, který zůstává tajemný pro diváky, je takový nečitelný, neukazuje mnoho ze sebe. já jsem naopak sdílná, otevřená, neumím toho moc maskovat. Neumím si udělat druhou Mirku, svoje alter ego, kdežto Ondra ho má a tím se prezentuje.

Mirka Miškechová
© Petr Kurečka
Je právě název druhé desky "My Name Is Mirka Not Miška" vzkazem světu, že nejsi jen ta cizinka, která zpívá s někým duet?

Určitě, názvem jsem chtěla povědět, jaká jsem. Zároveň jsem ho obalila vtipem. Hodně lidí, skoro až 90 %, mi říkalo nebo říká Miško, dokonce se to stávalo při rozhovorech, koncertech. Nevadilo mi to, nepotrpím si na to, spíš si z toho dělám srandu.

Přistupovala jsi k nahrávání oproti debutu jinak? Zvláště v souvislosti s boomem, který nastal po zmíněném duetu s Xindlem?

Chtěla jsem písním dát popovější aranže, použít modernější zvuky. Když jsem dělala první cédečko, byla jsem folkařka. Pak jsem začala poslouchat úplně jinou muziku a začala přijímat jiné vlivy. Chtěla jsem, aby toto album bylo přechodným stupněm od akustického cédečka až k elektronice, kterou bych chtěla vyzkoušet na příštím ípíčku. Beru to jako schod od jednoho bodu ke druhému.

Kam to půjde dál?

Pak se asi vrátím k folku. Chci si splnit sen a vyzkoušet moderní zvuk. Myslím, že až si to splním, uspokojím se a zase se ve mně probudí folkařská duše.

Na albu je výjimečná jedna písnička v češtině - "Brouček". Jaké to bylo zpívat v tomto jazyce a navíc neautorský text? Máme si zvykat, že budeš mít víc českých písniček nebo že si je dokonce budeš psát sama?

Písnička je pro někoho kontroverzní. Lidi začali moc řešit, proč zpívám v češtině. Ale to řešili lidé, co mě znali delší dobu. Noví posluchači byli potěšeni. Píseň jsem dostala od svého producenta. Na zkoušku jsem ji nazpívala a velmi se mi zalíbila. Přijde mi, že můj hlas nebo to, jaká jsem, k ní pasuje. Měla jsem radost, že můžu dělat něco jiným způsobem než doteď. Nebylo to schéma, na které jsem zvyklá. Čeština byla a je pro mě těžká. Výslovnost mi nejde úplně dobře a určitě to je poznat na nahrávce, ale stejně si za tím stojím, protože emoce, kterou jsem tam zaznamenala, je podle mě mnohem důležitější, než jestli je to po formální stránce dokonalé. Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku. To je pro mě sexy, vzrušení. Ráda dělám věci, které jsem předtím nedělala a jsou pro mě výzvou.

Písnička "Pani dôležitá" také svým způsobem vyčnívá. Co tě inspirovalo?

Je o lidech, kteří se berou moc vážně, že jsou něco víc než ostatní. Všichni jsme si ale ve skutečnosti rovni.

Mirka Miškechová
© Petr Kurečka
Někde jsem se dočetla, že máš ambice napsat knížku.

Chtěla jsem, proto jsem studovala žurnalistiku, protože ráda píšu. Určitě někdy něco napíšu, ale není to pro mě plán, pro který bych momentálně žila a pracovala na něm. Ale mám to v sobě. Ještě nevím, o čem to bude. Ale když budu slavná, bude to motivační diář nebo kuchařka, které jsou teď moderní a dalo by se na tom rychle zbohatnout. (smích) Kdyby to měl být seriózní pokus, pak napíšu povídky, krátké útvary nebo pohádky pro děti a dospělé, vymyšlené příběhy s hlubší myšlenkou.

V tiskovce stálo, že uplynulý rok byl pro tebe důležitý. Musela jsi udělat několik zásadních kroků, které se netýkaly jenom práce, musela ses zbavit zátěží. Můžeš být konkrétní?

Prošla jsem úplnou restrukturalizací svých vztahů. Vše se u mě v životě vyměnilo. Týká se to kamarádů, lásek. Přišla jsem v životě o nějaké osoby, což bylo pro mě těžké skrývat a zbavit se pocitu nespravedlivosti. Musela jsem se s tím ale naučit žít.

Čekají tě křty nové desky a v příštím roce i turné. Na jakém nejzajímavějším místě jsi hrála?

Vystupovala jsem v jeskyni při otevření jeskyní v Pružině. Ráda na to vzpomínám, pěkně se to ozývalo, hezký efekt s hlasem.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • paráda (Standa, 15.11.2018 09:26) Reagovat

    Krásný rozhovor.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mark Lanegan Band, Lucerna Music Bar, Praha, 20.11.2019
Naživo: Když charisma vládne: Mark Lanegan zahalil Lucerna Music Bar do temnoty Bard s temným hlasem Mark Lanegan se do České republiky vrací celkem často. A do toho podivnýho disco klubu (jak poznamenal frontman předskakujících The Membranes), rozuměj Lucerna Music Baru, snad nejčastěji. Zastavil se zde i během... čtěte zde
Vydáno: 21.11.2019 23:32 v sekci Naživo
0
Coldplay - Daddy 8/10
Video: Coldplay doplnili písničku "Daddy" o animované video od tvůrců "Wallace a Gromita" Už v pátek 22. listopadu se dočkáme nové desky Coldplay "Everyday Life", která přinese na dvou discích šestnáct nových písniček. Tři z nich kapela do éteru vyslala již dříve a jen pár hodin před vydáním alba ještě jako... čtěte zde
Vydáno: 21.11.2019 18:00 v sekci Audio / Video | Video
2
Nominacím na Grammy vévodí Lizzo, Billie Eilish a Lil Nas X
Nominacím na Grammy vévodí Lizzo, Billie Eilish a Lil Nas X Hudebním oceněním se často vytýká zkostnatělost, pomalá reakce na to, co se skutečně v hudbě děje, a podobně. Nominace na Grammy to letos úspěšně vyvracejí - tři umělci, kteří mají největší šanci nějakou cenu získat, jsou... čtěte zde
Vydáno: 21.11.2019 11:07 v sekci Novinky
2
Igor Kmeťo, Roxy, Praha, 18.11.2019
Naživo: Igor Kmeťo roztancoval Roxy v rytmu funku Slovenský zpěvák Igor Kmeťo ml. se jako jeden z mála na české a slovenské scéně pohybuje převážně ve stylu funk. A v pondělí přijel roztancovat pražský klub Roxy. Večerem prostupovala i romská hudba - předskokany Kmeťovi byli... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2019 17:02 v sekci Naživo
0
Haim - Hallelujah 9/10
Video: Haim nás chystají na svátky s "Hallelujah". Ne tou Cohenovou O třetí desce sesterské kapely Haim sice ještě nejsou žádné informace (můžeme jen doufat, že vyjde ještě letos), ale z dosud zveřejněných singlů je jasné, že to bude zážitek. Trojice se na nich nenechává nijak žánrově... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2019 12:02 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou (21.10.2019 22:12)
- Video: Guru Xindl X jede na "Volnoběh" (21.10.2019 13:51)
- Video: Xindl X zve s "Alenkou" do říše za displejem (02.04.2019 15:34)
- Xindl X je v blbým věku: čtyřicetiny oslaví ve Foru Karlín (07.02.2019 16:41)
- Naživo: Xindl X zakončil turné trojkoncertem v Praze spojeným se křtem (21.12.2018 13:30)
- Předvánoční žně? Kdepak, české žebříčky se uložily k zimnímu spánku (07.12.2018 20:20)
- Lucie a George Ezra stvrdili nadvládu v českých žebříčcích (29.11.2018 19:02)
- Mirka Miškechová chystá křest své nové desky. Budou u toho hned tří kmotři (09.11.2018 08:08)
- Video: Xindl X a Jananas zapojili do videoklipu k nové hymně Světlušky "ZZZ" spoustu známých tváří (06.11.2018 17:52)
- Rozhovory: Support Lesbiens - Chtěli jsme udělat hezký písničky, ne revoluci (02.11.2018 17:30)

ALBUM TÝDNE 46/2019

Livin Free
Voices From Beyond

Podzim českému blues očividně přeje. Letos už máme za sebou podařené druhé album Band of Heysek, barvitou sólovku Marka Hlavici a teď se, celkem v tichosti, na svět vyklubala deska "Voices From Beyond" formace Livin Free. Jak se debut čtveřice muzikantů známých z dalších povedených projektů podařil?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 23.11.
Injury Reserve (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
So 23.11.
Fallgrapp (SK) (Metro Music Bar, Brno)
Ne 24.11.
The Regrettes (USA) (Café V lese, Praha)
Ne 24.11.
Lamb (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 24.11.
Dennis Lloyd (ISR) (Roxy, Praha)
Po 25.11.
The Paper Kites (AU) (Rock Café, Praha)
Po 25.11.
Temples (UK) (Roxy, Praha)
Po 25.11.
Kadebostany (CH) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 29.11.
Parov Stelar (AT) (Tipsport Arena, Praha)
So 30.11.
Warbly Jets (USA) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Rihanna Nik Tendo Kryštof Lady Gaga Coldplay Adele Sia The Cure Beyoncé Madonna Ewa Farna Chinaski AC/DC Karel Gott Metallica Marek Ztracený Depeche Mode Lenny Ed Sheeran Shawn Mendes
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver