Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Hana Zagorová - Na pódiu bych se pokaždé rozdala

Hana Zagorová - Na pódiu bych se pokaždé rozdala

Vydáno: 11.10.2018 12:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek

Spousta o dvě generace mladších autorů přispěla na nové album Hany Zagorové "Já nemám strach". Titulní skladbu napsal Marek Ztracený, zapojili se ale i Xindl X, Radůza nebo Martin Chodúr. "Moje první otázka pokaždé byla: 'Proč si tu písničku nenecháte pro sebe?'" říká zpěvačka v rozhovoru.

SDÍLET:    
Krédem vašeho nového alba "Já nemám strach" je podle tiskové zprávy nacházení optimismu v překonávání životních nástrah. Jak takový optimismus nacházíte vy?

Uvědomila jsem si, že je nesmyslné bojovat s něčím, co nemůžete ovlivnit. Proto se deska jmenuje "Já nemám strach". Znamená to, že se nebojím vrásek nebo přirozeného běhu života. Bojím se paradoxně spíš věcí, které se ovlivnit dají, což je lidská hloupost, zloba, nenávist.

Hana Zagorová - Já nemám strach
O tom, že se nebojíte šedých vlasů a nepočítáte, kolik vám zbývá času, zpíváte právě v titulní písni. Jejím autorem je Marek Ztracený. Byl její optimistický charakter součástí vašeho zadání?

Autorům žádné zadání nedávám. Nechám na nich, co napíšou. Mně se to buď líbí a písničku si vezmu, anebo nelíbí a odmítnu ji. Nedovolila bych si zasahovat do autorské práce. Skladatelé většinou rovnou posílají hotovou demonahrávku, ne žádné návrhy. Ty bych asi ani poslouchat nechtěla. Líbí se mi, když má autor jasnou představu. Podle ní jsem schopná rozpoznat, zda mě písnička oslovila a jestli bych byla schopna ji zpívat. Já pak maximálně upravím nějaké slůvko v textu, jinak ale písničky beru tak, jak jsou.

Přispěli převážně mladší autoři. Písničky pro vás vedle Ztraceného napsali i Martin Chodúr, Radůza, Xindl X nebo Hynek Toman ze Support Lesbiens. Čím to je, že jste se obklopila mládím?

A všiml jste si, že všichni sami zpívají nebo mají své kapely? Moje první otázka pokaždé byla: "Proč si tu písničku nenecháte pro sebe?" Vždyť třeba zrovna Marek Ztracený nebo Radůza zpívají úžasně! Kdybych já skládala a vytvořila tak nádherné písně, asi bych si je nechala. Ale zpět k vaší otázce - kdyby mi připravili písničky autoři, kteří pro mě píší celý život a zestárli spolu se mnou, určitě bych si je ráda vzala. Jenže nenapsali, někteří už možná ani neskládají. V každém případě jsem ráda, že ti, které jste jmenoval, přispěli. Vždyť ty písničky jsou krásné. Jedna hezčí než druhá.

Na albu je několik popových písní, zdá se však, že stále více inklinujete k šansonu. Je to správný dojem?

Na deskách možná ano, na koncertech to ale neplatí. Na ně chodí lidé proto, aby si poslechli mé nejznámější písničky. Chtějí slyšet staré hity. Mohu si dovolit zařadit dvě tři nové věci a postupně je obměňovat, víc asi ne. Koncert by totiž pak byl nekonečný. Z novinek už do repertoáru zapracovávám titulní skladbu a píseň "Anděl strážný", kterou mi napsala Radůza.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
Říká se, že s věkem dokáže interpret šansony víc procítit. Pozorujete něco podobného i na sobě?

Ne. Vzpomínám si, že když jsem začínala, zpívala jsem v Ostravském rozhlasu a jedna z mých prvních písniček se jmenovala "Mrtvá láska". Bylo mi nějakých sedmnáct osmnáct. A slyšela jsem rady kolem sebe, že přece nemůžu zpívat o mrtvých láskách, když jsem to neprožila. Já v tom ale rozdíl nevidím. Buď písničku cítím a nazpívám ji, nebo ji necítím a odmítnu. Pokud k ní nemám vztah, nenazpívala bych ji tak dobře, jak bych chtěla.

Píseň "Cizí" jste si otextovala sama. Proč je to na albu váš jediný autorský text?

Nejsem zas tak velký psavec. A všechny písničky, které jsem dostala, byly tak krásné, že by mi bylo líto je nezařadit. Skladba "Cizí" mě ve francouzském originálu provázela celé léto, pořád jsem ji poslouchala, a proto jsem ji chtěla zpracovat. Ještě jsem měla k otextování vyhlédnutou jednu, ale pak jsem si řekla, že už desku víc natahovat nebudu. Dvanáct skladeb je až až.

Už jste napsala kolem devadesáti textů, máte k některému mimořádně silný vztah?

Většinou mám nejraději ty typicky šansonové. Například "Zítra se zvedne vítr". A ráda mám také novější texty, mimo jiné právě i "Cizí". Lidé se někdy podivují, proč jsou moje texty většinou smutné. Novinářka Scarlett Wilková o mně dokonce kdysi napsala, že "Hana Zagorová je zpěvačka, která žije ve šťastném vztahu, ale píše o nešťastných láskách". A měla pravdu. Jsem ráda, že mě osobně se toto téma netýká. Jako textařku mě ale neustále přitahuje.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
V další skladbě Marka Ztraceného "Jsem jaká jsem" zpíváte: "Jsem, jaká jsem, a nikdy nebude to jinak, žít s touhle povahou je někdy dřina." Jak to myslel? V čem je pro vás vaše povaha dřina?

Do hlavy mu sice nevidím, ale má pravdu. Vždycky když se mě někdo na něco zeptá, řeknu pravdu. Ne každému to musí být příjemné. Snažím se nikdy nikomu neublížit, ale když chce někdo znát můj názor, nemůžu přece potlačit samu sebe. Často také vyžaduji věci, které se už dnes tolik nenosí. Mám ráda, když jsou lidé dochvilní, a tíhnu k romantice.

V posledních letech občas vystupujete i na letních festivalech, kde jste se dřív neobjevovala. Líbí se vám takový způsob propojování generací a žánrů?

Líbí se mi pospolitost lidí, kteří se chtějí bavit. Kdybych se jim nezamlouvala, vždycky mají možnost jít jinam, třeba na pivo nebo k jiné scéně. Na festivalech se mi zpívá moc dobře. Objevím se na nich i příští rok, vystoupím například na Votvíráku.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
Měla jste někdy při takovém vystoupení obavy, že vás festivalové publikum nepřijme?

Stejnou otázku mi položili, když jsem zpívala na festivalu Benátská! Řekla jsem na to: "Čeho se mám bát? Vždyť jdu dělat svou profesi!" Předpokládám, že kdybych se návštěvníkům nelíbila, půjdou pryč. Ale oni pod tím pódiem stojí a reagují dobře. Nechci říct, že jsem je pokaždé dostala, aby to neznělo moc velkohubě, ale ono to tak ve výsledku je. Vystupování na festivalech je příjemné - stejně jako samostatné koncerty nebo městské slavnosti. Nezáleží na tom, kde zpívám, na pódiu bych se pokaždé rozdala a vypustila na něm duši.

Chybí vám pak někdy síly, které na pódiu necháte?

Na pódiu si člověk připadá, jako kdyby létal. Když vidíte odezvu diváků, ohromně vás to nabíjí. To vám potvrdí každý, kdo někdy na jevišti stál. Ale je pravda, že dvacet minut po koncertě euforie vyprchává a dostaví se únava. Obzvlášť když vás pak ještě čeká několikahodinová cesta do Prahy.

Hana Zagorová

Rodačka z Petřkovic patří k nejpilnějším zpěvačkám na české scéně. Pokud Wikipedia nelže, nazpívala Hana Zagorová už víc než 820 písní. Vystupovat začala v šedesátých letech, poprvé o sobě dala vědět v soutěži Hledáme nové talenty. Od konce šedesátých let pravidelně nahrávala v Ostravském rozhlase a v roce 1971 vyšlo její debutové album "Bludička". Její repertoár obsahující popové i šansonově laděné skladby brzy oslovil široké publikum a v roce 1977 získala svého prvního Zlatého slavíka. V anketě poté nepřetržitě vítězila až do roku 1985. V roce 1989 podepsala petici Několik vět, která žádala propuštění politických vězňů a svobodu slova. Do pádu komunistického režimu poté nesměla několik měsíců vystupovat. V devadesátých letech a na začátku nového milénia se kromě koncertování a nahrávání desek věnovala i moderování televizních pořadů. Se svým manželem, operním pěvcem Štefanem Margitou, měla vlastní show Hogo-Fogo. V posledních letech je k vidění i na letních festivalech a stále pravidelně vyprodává pražskou Lucernu.

Chystáte k nové desce turné?

Turné dělat nebudu, čekají mě klasické koncerty v mnoha městech. Některé nové písničky z desky "Já nemám strach" na nich také uvedu. Jak už jsem řekla, zatím budou dvě tři a za nějaký čas je obměním. V prosinci zavítám i do pražské Lucerny, ale ta už je dávno vyprodaná. Ne že bych se chtěla chlubit, ale mám z toho radost.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
V minulosti jste získala devět Zlatých slavíků. Co říkáte na to, že anketa byla dočasně pozastavena a letos se neuskuteční?

Doufám, že je to opravdu dočasně. Bylo by mi líto, kdyby byla anketa zrušena úplně. Je to jedna z mála příležitostí, kdy se můžeme s kolegy všichni potkat a popovídat si. Dřív bylo takových možností mnohem víc, protože v televizi se vysílaly zábavné pořady. Většinou se zkoušelo den předtím, takže jsme v daném městě i spali. Dozvěděli jsme se díky tomu o sobě víc, lépe jsme se poznali.

Důvodem, proč byla anketa pozastavena, byla snadná ovlivnitelnost výsledků, kterou současný systém hlasování umožňoval. Co si o tom myslíte?

Moc do toho nevidím, ale pokud systém zastaral, je třeba ho změnit. Jestli vědí organizátoři o nějakém lepším způsobu, určitě to bude ku prospěchu věci. Věřím, že půjde opravdu jen o výpadek jednoho roku. Líbí se mi, že je to ocenění od fanoušků, nehodnotí nás odborná kritika, ale posluchači. Když člověk vidí, že se v žebříčku propadl, může to pro něj být i signál, aby něco změnil. Taková anketa je fajn. Ale pokud je v dosavadní podobě přežitá, musí se spravit.

Poslední píseň na novém albu se jmenuje "Ať mír nás provází". Lze ji vnímat i jako určitý vzkaz české společnosti?

Netroufám si nechávat jí vzkazy. Ale bylo by hezké, kdybychom si uvědomili, jak krásně na světě je a jak krásně na něm ještě může být. Mír nemusí být nutně jen opozitum války, ale dá se vnímat i jako klid v duši, rovnováha v životě.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Nikdy som ju nemal rád. Z českých speváčok mi... (Peter, 11.10.2018 14:21) Reagovat

  Nikdy som ju nemal rád. Z českých speváčok mi bola vždy najprotivnejšia (Bílú nerátam - to nie je speváčka). A tak isto neverím ani jej romantickému vzťahu s Margitou... ale to je jej vec. No posledné tri albumy mala neskutočne dobré. Dokonca som jej "prispel" na živobytie a kúpil ich na vinyle. Čím je staršia tým je jej produkcia kvalitnejšia. Nech jej to len vydrží.

 • Ja bych se rozdal za ty prachy taky,uz v 1988 brala 600 000 kazdej rok,je to mila holka :-) vsechno :-) :-) :-) :-) :-) (Eda, 11.10.2018 14:40) Reagovat

  Za ten honorar a cenu vstupeniek by som sa rozdal aj ja,Mila holka zarabala uz v 1988 ,600 000 kazdej rok,za ty prachy bych si vyrval I ja plice a vyrvaval na podiich az do 95 let jak aznavour :-) :-) :-) :-) :-)

 • Je to mila holka :-) :-) :-) vsechno :-) :-) :-) (Tonda, 11.10.2018 14:44) Reagovat

  Holka uz zajima jenom par skalnich,ma 71 nebo 72 let,pisne ala o polarce ji uz neslusi .Mela by si uzit duchod vzdyt uz 1989 vydelavala 600 000. Kazdej rok :-) :-) :-) :-)Ale kdyz lidi kupuji jeji cd a chodi na jeji koncerty at si ty prachy uzije.:-) :-) :-) :-) :-)

 • Rozhodně (David, 11.10.2018 15:23) Reagovat

  dávám přednost hlodavcům před skotem.

 • Ta první fotka je otřesná. Podivil jsem se pro?... (Anonym, 11.10.2018 17:30) Reagovat

  Ta první fotka je otřesná. Podivil jsem se proč je u článku o Zagorové fotka D. Vlkové z dua Kamelie. Ach ty hnusné retuše :(

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
7
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2019
Královna je mrtvá, ať žije královna. Queen se museli v albovém žebříčku sklonit před Arianou Grande Konečně změna! Queen se po sedmi týdnech v čele albové hitparády s "Bohemian Rhapsody" přesunuli na druhý post. Jako novou vítězku můžeme oslavovat Arianu Grande, která s albem "Thank U, Next" ve světě přepisuje historické milníky.... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 15:44 v sekci Novinky | České hitparády
0
Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Forum Karlín, Praha, 18.2.2019
Naživo: Nikdo na ně nemá. Parkway Drive v Praze obhájili titul králů metalcoru Bez otočných bicích s bubnováním vzhůru nohama a s menším počtem ohňů, ale zato s fanoušky, kteří si ve Foru Karlín klidně jen tak skočí z balkónu na lidi pod sebou. Takový byl koncert čísla 1 na metalcorové scéně,... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 00:58 v sekci Naživo
13
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Xindl X je v blbým věku: čtyřicetiny oslaví ve Foru Karlín (07.02.2019 16:41)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (10-6) (29.01.2019 17:00)
- Naživo: Xindl X zakončil turné trojkoncertem v Praze spojeným se křtem (21.12.2018 13:30)
- Martin Chodúr vzdal písní "Pinokio" hold životu a dílu Karla Svobody (20.12.2018 08:02)
- Marek Ztracený vydává první koncertní DVD "Deset let od 'Ztrácíš'" (19.12.2018 18:55)
- Nové desky 49/2018 - od Coldplay přes LP po Oceán (11.12.2018 10:50)
- Předvánoční žně? Kdepak, české žebříčky se uložily k zimnímu spánku (07.12.2018 20:20)
- Lucie a George Ezra stvrdili nadvládu v českých žebříčcích (29.11.2018 19:02)
- Video: Marek Ztracený se v klipu nechal Nikol Štíbrovou svléknout skoro donaha. Zpívá, že se mu to líbí (20.11.2018 08:25)
- Rozhovory: Mirka Miškechová - Baví mě občas odběhnout od vychozeného chodníčku (15.11.2018 08:00)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna Ariana Grande Madonna AC/DC Adele Beyoncé Coldplay Kryštof Sia Ewa Farna Imagine Dragons The Cure Queen Lucie Linkin Park Ava Max Billie Eilish LP Muse
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver