shop.musicserver.cz
Hana Zagorová - Na pódiu bych se pokaždé rozdala

Hana Zagorová - Na pódiu bych se pokaždé rozdala

Vydáno: 11.10.2018 12:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Anna Kovačič

Spousta o dvě generace mladších autorů přispěla na nové album Hany Zagorové "Já nemám strach". Titulní skladbu napsal Marek Ztracený, zapojili se ale i Xindl X, Radůza nebo Martin Chodúr. "Moje první otázka pokaždé byla: 'Proč si tu písničku nenecháte pro sebe?'" říká zpěvačka v rozhovoru.

Krédem vašeho nového alba "Já nemám strach" je podle tiskové zprávy nacházení optimismu v překonávání životních nástrah. Jak takový optimismus nacházíte vy?

Uvědomila jsem si, že je nesmyslné bojovat s něčím, co nemůžete ovlivnit. Proto se deska jmenuje "Já nemám strach". Znamená to, že se nebojím vrásek nebo přirozeného běhu života. Bojím se paradoxně spíš věcí, které se ovlivnit dají, což je lidská hloupost, zloba, nenávist.

Hana Zagorová - Já nemám strach
© facebook interpreta
O tom, že se nebojíte šedých vlasů a nepočítáte, kolik vám zbývá času, zpíváte právě v titulní písni. Jejím autorem je Marek Ztracený. Byl její optimistický charakter součástí vašeho zadání?

Autorům žádné zadání nedávám. Nechám na nich, co napíšou. Mně se to buď líbí a písničku si vezmu, anebo nelíbí a odmítnu ji. Nedovolila bych si zasahovat do autorské práce. Skladatelé většinou rovnou posílají hotovou demonahrávku, ne žádné návrhy. Ty bych asi ani poslouchat nechtěla. Líbí se mi, když má autor jasnou představu. Podle ní jsem schopná rozpoznat, zda mě písnička oslovila a jestli bych byla schopna ji zpívat. Já pak maximálně upravím nějaké slůvko v textu, jinak ale písničky beru tak, jak jsou.

Přispěli převážně mladší autoři. Písničky pro vás vedle Ztraceného napsali i Martin Chodúr, Radůza, Xindl X nebo Hynek Toman ze Support Lesbiens. Čím to je, že jste se obklopila mládím?

A všiml jste si, že všichni sami zpívají nebo mají své kapely? Moje první otázka pokaždé byla: "Proč si tu písničku nenecháte pro sebe?" Vždyť třeba zrovna Marek Ztracený nebo Radůza zpívají úžasně! Kdybych já skládala a vytvořila tak nádherné písně, asi bych si je nechala. Ale zpět k vaší otázce - kdyby mi připravili písničky autoři, kteří pro mě píší celý život a zestárli spolu se mnou, určitě bych si je ráda vzala. Jenže nenapsali, někteří už možná ani neskládají. V každém případě jsem ráda, že ti, které jste jmenoval, přispěli. Vždyť ty písničky jsou krásné. Jedna hezčí než druhá.

Na albu je několik popových písní, zdá se však, že stále více inklinujete k šansonu. Je to správný dojem?

Na deskách možná ano, na koncertech to ale neplatí. Na ně chodí lidé proto, aby si poslechli mé nejznámější písničky. Chtějí slyšet staré hity. Mohu si dovolit zařadit dvě tři nové věci a postupně je obměňovat, víc asi ne. Koncert by totiž pak byl nekonečný. Z novinek už do repertoáru zapracovávám titulní skladbu a píseň "Anděl strážný", kterou mi napsala Radůza.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
Říká se, že s věkem dokáže interpret šansony víc procítit. Pozorujete něco podobného i na sobě?

Ne. Vzpomínám si, že když jsem začínala, zpívala jsem v Ostravském rozhlasu a jedna z mých prvních písniček se jmenovala "Mrtvá láska". Bylo mi nějakých sedmnáct osmnáct. A slyšela jsem rady kolem sebe, že přece nemůžu zpívat o mrtvých láskách, když jsem to neprožila. Já v tom ale rozdíl nevidím. Buď písničku cítím a nazpívám ji, nebo ji necítím a odmítnu. Pokud k ní nemám vztah, nenazpívala bych ji tak dobře, jak bych chtěla.

Píseň "Cizí" jste si otextovala sama. Proč je to na albu váš jediný autorský text?

Nejsem zas tak velký psavec. A všechny písničky, které jsem dostala, byly tak krásné, že by mi bylo líto je nezařadit. Skladba "Cizí" mě ve francouzském originálu provázela celé léto, pořád jsem ji poslouchala, a proto jsem ji chtěla zpracovat. Ještě jsem měla k otextování vyhlédnutou jednu, ale pak jsem si řekla, že už desku víc natahovat nebudu. Dvanáct skladeb je až až.

Už jste napsala kolem devadesáti textů, máte k některému mimořádně silný vztah?

Většinou mám nejraději ty typicky šansonové. Například "Zítra se zvedne vítr". A ráda mám také novější texty, mimo jiné právě i "Cizí". Lidé se někdy podivují, proč jsou moje texty většinou smutné. Novinářka Scarlett Wilková o mně dokonce kdysi napsala, že "Hana Zagorová je zpěvačka, která žije ve šťastném vztahu, ale píše o nešťastných láskách". A měla pravdu. Jsem ráda, že mě osobně se toto téma netýká. Jako textařku mě ale neustále přitahuje.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
V další skladbě Marka Ztraceného "Jsem jaká jsem" zpíváte: "Jsem, jaká jsem, a nikdy nebude to jinak, žít s touhle povahou je někdy dřina." Jak to myslel? V čem je pro vás vaše povaha dřina?

Do hlavy mu sice nevidím, ale má pravdu. Vždycky když se mě někdo na něco zeptá, řeknu pravdu. Ne každému to musí být příjemné. Snažím se nikdy nikomu neublížit, ale když chce někdo znát můj názor, nemůžu přece potlačit samu sebe. Často také vyžaduji věci, které se už dnes tolik nenosí. Mám ráda, když jsou lidé dochvilní, a tíhnu k romantice.

V posledních letech občas vystupujete i na letních festivalech, kde jste se dřív neobjevovala. Líbí se vám takový způsob propojování generací a žánrů?

Líbí se mi pospolitost lidí, kteří se chtějí bavit. Kdybych se jim nezamlouvala, vždycky mají možnost jít jinam, třeba na pivo nebo k jiné scéně. Na festivalech se mi zpívá moc dobře. Objevím se na nich i příští rok, vystoupím například na Votvíráku.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
Měla jste někdy při takovém vystoupení obavy, že vás festivalové publikum nepřijme?

Stejnou otázku mi položili, když jsem zpívala na festivalu Benátská! Řekla jsem na to: "Čeho se mám bát? Vždyť jdu dělat svou profesi!" Předpokládám, že kdybych se návštěvníkům nelíbila, půjdou pryč. Ale oni pod tím pódiem stojí a reagují dobře. Nechci říct, že jsem je pokaždé dostala, aby to neznělo moc velkohubě, ale ono to tak ve výsledku je. Vystupování na festivalech je příjemné - stejně jako samostatné koncerty nebo městské slavnosti. Nezáleží na tom, kde zpívám, na pódiu bych se pokaždé rozdala a vypustila na něm duši.

Chybí vám pak někdy síly, které na pódiu necháte?

Na pódiu si člověk připadá, jako kdyby létal. Když vidíte odezvu diváků, ohromně vás to nabíjí. To vám potvrdí každý, kdo někdy na jevišti stál. Ale je pravda, že dvacet minut po koncertě euforie vyprchává a dostaví se únava. Obzvlášť když vás pak ještě čeká několikahodinová cesta do Prahy.

Hana Zagorová

Rodačka z Petřkovic patří k nejpilnějším zpěvačkám na české scéně. Pokud Wikipedia nelže, nazpívala Hana Zagorová už víc než 820 písní. Vystupovat začala v šedesátých letech, poprvé o sobě dala vědět v soutěži Hledáme nové talenty. Od konce šedesátých let pravidelně nahrávala v Ostravském rozhlase a v roce 1971 vyšlo její debutové album "Bludička". Její repertoár obsahující popové i šansonově laděné skladby brzy oslovil široké publikum a v roce 1977 získala svého prvního Zlatého slavíka. V anketě poté nepřetržitě vítězila až do roku 1985. V roce 1989 podepsala petici Několik vět, která žádala propuštění politických vězňů a svobodu slova. Do pádu komunistického režimu poté nesměla několik měsíců vystupovat. V devadesátých letech a na začátku nového milénia se kromě koncertování a nahrávání desek věnovala i moderování televizních pořadů. Se svým manželem, operním pěvcem Štefanem Margitou, měla vlastní show Hogo-Fogo. V posledních letech je k vidění i na letních festivalech a stále pravidelně vyprodává pražskou Lucernu.

Chystáte k nové desce turné?

Turné dělat nebudu, čekají mě klasické koncerty v mnoha městech. Některé nové písničky z desky "Já nemám strach" na nich také uvedu. Jak už jsem řekla, zatím budou dvě tři a za nějaký čas je obměním. V prosinci zavítám i do pražské Lucerny, ale ta už je dávno vyprodaná. Ne že bych se chtěla chlubit, ale mám z toho radost.

Hana Zagorová
© Anna Kovačič
V minulosti jste získala devět Zlatých slavíků. Co říkáte na to, že anketa byla dočasně pozastavena a letos se neuskuteční?

Doufám, že je to opravdu dočasně. Bylo by mi líto, kdyby byla anketa zrušena úplně. Je to jedna z mála příležitostí, kdy se můžeme s kolegy všichni potkat a popovídat si. Dřív bylo takových možností mnohem víc, protože v televizi se vysílaly zábavné pořady. Většinou se zkoušelo den předtím, takže jsme v daném městě i spali. Dozvěděli jsme se díky tomu o sobě víc, lépe jsme se poznali.

Důvodem, proč byla anketa pozastavena, byla snadná ovlivnitelnost výsledků, kterou současný systém hlasování umožňoval. Co si o tom myslíte?

Moc do toho nevidím, ale pokud systém zastaral, je třeba ho změnit. Jestli vědí organizátoři o nějakém lepším způsobu, určitě to bude ku prospěchu věci. Věřím, že půjde opravdu jen o výpadek jednoho roku. Líbí se mi, že je to ocenění od fanoušků, nehodnotí nás odborná kritika, ale posluchači. Když člověk vidí, že se v žebříčku propadl, může to pro něj být i signál, aby něco změnil. Taková anketa je fajn. Ale pokud je v dosavadní podobě přežitá, musí se spravit.

Poslední píseň na novém albu se jmenuje "Ať mír nás provází". Lze ji vnímat i jako určitý vzkaz české společnosti?

Netroufám si nechávat jí vzkazy. Ale bylo by hezké, kdybychom si uvědomili, jak krásně na světě je a jak krásně na něm ještě může být. Mír nemusí být nutně jen opozitum války, ale dá se vnímat i jako klid v duši, rovnováha v životě.

NÁZORY
 • Nikdy som ju nemal rád. Z českých speváčok mi... (Peter, 11.10.2018 14:21) Reagovat

  Nikdy som ju nemal rád. Z českých speváčok mi bola vždy najprotivnejšia (Bílú nerátam - to nie je speváčka). A tak isto neverím ani jej romantickému vzťahu s Margitou... ale to je jej vec. No posledné tri albumy mala neskutočne dobré. Dokonca som jej "prispel" na živobytie a kúpil ich na vinyle. Čím je staršia tým je jej produkcia kvalitnejšia. Nech jej to len vydrží.

 • Ja bych se rozdal za ty prachy taky,uz v 1988 brala 600 000 kazdej rok,je to mila holka :-) vsechno :-) :-) :-) :-) :-) (Eda, 11.10.2018 14:40) Reagovat

  Za ten honorar a cenu vstupeniek by som sa rozdal aj ja,Mila holka zarabala uz v 1988 ,600 000 kazdej rok,za ty prachy bych si vyrval I ja plice a vyrvaval na podiich az do 95 let jak aznavour :-) :-) :-) :-) :-)

 • Je to mila holka :-) :-) :-) vsechno :-) :-) :-) (Tonda, 11.10.2018 14:44) Reagovat

  Holka uz zajima jenom par skalnich,ma 71 nebo 72 let,pisne ala o polarce ji uz neslusi .Mela by si uzit duchod vzdyt uz 1989 vydelavala 600 000. Kazdej rok :-) :-) :-) :-)Ale kdyz lidi kupuji jeji cd a chodi na jeji koncerty at si ty prachy uzije.:-) :-) :-) :-) :-)

 • Rozhodně (David, 11.10.2018 15:23) Reagovat

  dávám přednost hlodavcům před skotem.

 • Ta první fotka je otřesná. Podivil jsem se pro?... (Anonym, 11.10.2018 17:30) Reagovat

  Ta první fotka je otřesná. Podivil jsem se proč je u článku o Zagorové fotka D. Vlkové z dua Kamelie. Ach ty hnusné retuše :(

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Xindl X odehrál v O2 universu svůj nejambicióznější koncert (06.05.2022 11:36)
- Video: Xindl X v "Terapii" radí, jak před mudrlanty zůstat sám sebou (02.04.2022 08:59)
- Recenze: Radůza dává na dvojalbu "Nebe je odemčené" nahlédnout do svého pochmurného deníku (28.03.2022 00:00)
- Video: Radůza ON AIR: První harmoniku jsem si koupila za peníze, které jsem měla na židle (18.03.2022 12:29)
- Nové desky 10/2022 - od Bryana Adamse přes Radůzu po Dymytry (16.03.2022 08:00)
- Audio: Martin Chodúr ve smutném songu "Kyjev" soucítí s dětmi trpícími kvůli válce (04.03.2022 09:47)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (10-6) (27.01.2022 19:05)
- Recenze: Jubilejní výběr Hany Zagorové "1968 - 2020" skrývá v lesklé krabičce i nedostatky (13.01.2022 17:35)
- Video: Marek Ztracený s Hanou Zagorovou zkoušejí v klipu "Vánoce jako dřív" dát lidem alespoň kapku naděje (30.11.2021 10:56)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Adele Slash Michal Prokop Queen Ed Sheeran Dua Lipa The Beatles Vojtaano Abba Viktor Sheen Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White The Weeknd Billie Eilish Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu