Brněnská rocková legenda Progres 2 letos oslaví padesáté výročí od založení Progress Organization, přímého předchůdce současné skupiny. Koncert, který se uskuteční 11. listopadu v pražském Lucerna Music Baru, bude nejen průřezem jejich tvorbou, ale i představením nové desky. My se podívali na ty jejich předchozí.
Rok vydání: 1971
Skladby: Introdukce, Jako Hélios, Ikaros, Strom, Argonaut, Ptáčník, We Can Work It Out, Time, I Feel Free, A Lovely Day, Good Bye
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Pavel Váně - kytary, zpěv, Jan Sochor - klávesy, Emanuel Sideridis - basa, zpěv
Top písně: Jako Hélios, Ptáčník, Strom, We Can Work It Out, I Feel Free
Rok vydání: 1978
Skladby: Džungle, Strach, Kamarád gramofon, Štěstí, Bezedná tůň, Dopis v láhvi, Prám z trámů, Tutový typ, Mauglí, Osud
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Pavel Váně - kytary, zpěv, Jan Sochor - klávesy, zpěv, Pavel Pelc - basa, zpěv
Top písně: Džungle, Strach, Štěstí, Mauglí, Osud
Rok vydání: 1980
Skladby: V zajetí počítačů, Země 2555, Píseň o jablku, Odlet, Planeta Hieronyma Bosche I, Planeta Hieronyma Bosche II, Velká noc*, Hlasy stínů*, Muzeum planety Země*, Moře suchou nohou přešel jsem*/Tisíce mých očí, Vesmírný kolotoč*, Sen o modré planetě*, Hymna robotů, Rozhovor s centrálním mozkem*, Jízdní dráhy*, Honička*, Výkřik v Proxima Centauri*, (* Dialog s vesmírem live)
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Pavel Váně - kytary, zpěv, Karel Horký - klávesy, Pavel Pelc - basa, zpěv, Miloš Morávek - kytary
Top písně: Země 2555, Píseň o Jablku, Planeta Hieronyma Boshe I & II, Tisíce mých očí,
Rok vydání: 1982
Skladby: Já, Setkání, Kdo jsem?,Svět džungle, Zákon, Opičí národ, Strach, Ztracený ráj, Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce, Neznámé nevpouštěj dál, V ráji století, Reklamní suita, S maskou a bez masky, To já se vracím, Ozvěny, Čím je svět můj
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Roman Dragoun - klávesy, zpěv, Pavel Pelc - basa, zpěv, Miloš Morávek - kytary
Top písně: Země Setkání, Svět Džungle, Zákon, Muž který se podobá odvrácené straně Měsíce, Neznámé nevpouštěj dál, To já se vracím, Čím je svět můj
Rok vydání: 1984
Skladby: Inzerát, Neznámý génius, V útulku mudrců, Co je život I, Co je život II, Pod generátorem, Radost a štěstí, Čistý štít u firmy mít, Vzpoura otroků - počítačů, X.A.Z., Kdo je tam?
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Pavel Pelc - basa, klávesy, zpěv, Aleš Bajger - kytary, klávesy, zpěv, Peter Peteraj - kytara, kytarový syntetizér
Top písně: Neznámý génius, V útulku mudrců, Co je život I, Pod generátorem, Kdo je tam?
Rok vydání: 1988
Skladby: Kdo to myslí vážně, Změna, Nejsi jiný, Tajemství her, Něžný dotek zmoudření, Ryty jsou schránka čekání, Stroj na výrobu hluku, Na dřevěném koni, Plátěnky na nohách
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Pavel Pelc - basa, klávesy, zpěv, Aleš Bajger - kytary, Milan Nytra - klávesy
Top písně: Změna, Tajemství her, Stroj na výrobu hluku, Plátěnky na nohách
Rok vydání: 1990/2008
Skladby: Botostroj, Požár věžní těže, Nejlíp je doma, Tři dni boje, Dneska všichni tančí, Za vozem, Komár aneb hromadně vysávat, Naše srdce ohnivé jsou buchary, Pochod plášťů ve větru, Takové obyčejné štěstí, Dilema Viléma, Kapela Hyena, Všichni se budeme mít, Lavina, Otrava krve
Sestava: Zdeněk Kluka - bicí, zpěv, Libor Dunovský - basa, klávesy, zpěv, Mirek Sova - kytary, Pavla Dvořáčková - zpěv, Milan Nytra - klávesy
Top písně: Požár věžní těže, Tři dny boje, Za vozem, Komár..., Lavina, Otrava krve
Dobrý den. Jen pár slov k Dialogu. Ve výčtu uv... (milanmilan2, 30.10.2018 18:41) Reagovat
Dobrý den. Jen pár slov k Dialogu. Ve výčtu uvádíte řadu písniček, které ale vydání z r. 1980 neobsahuje. Nebylo by od věci, kdybyste uvedli, které písně obsahuje LP, které SP - tj. Píseň o jablku - edit, Muzeum planety Země, a EP - Rozhovor s centrálním mozkem, Honička, Výkřik v Proxima Centauri. Proč tam máte dvě Honičky ? Proč je v Centauri na konci ypsilon ? Nechtělo by to si drobet ověřit fakta a pak článek publikovat ? Mimochodem, ani live vydání neobsahuje všechny písničky, které se v představení hrály. A Tisíce mých očí ? Do pořadu napsal k písničkám všechny texty Oskar Man, což jste nám poněkud zapomněli sdělit a právě zmíněná písnička je pouze na LP, musela být přetextována Vladimírem Čortem, jako jediná z celého Dialogu. Původní název je - Moře suchou nohou přešel jsem. Pokud budete mít zájem, jsem schopen a ochoten dohledat sled všech písniček tak, jak se hrály v pořadu za sebou. Lze jen litovat, že Panton couvl z možnosti 2 LP. Údajně panovaly obavy z neprodejnosti. V té době se vydaly 2 LP tak Gottovi, Helence a Haničce. Dialog je skutečně dodnes poslouchatelný a inspirativní. Pokud se nepletu, neb píši z hlavy, tak premiéra byla v listopadu 1978 v Brně. Nebyl to ale první velký komponovaný pořad, tím zřejmě bylo skvostné Planetárium - jako 2 LP vydané v r. 1977 - autorů Petřina, Rytíř, Neckářové ad. autoři.
Re: Dobrý den. Jen pár slov k Dialogu. Ve výčtu uv... (Tomáš Rozkovec, 30.10.2018 19:23) Reagovat
Děkuji moc za koment. Pisne z Dialogu live jsou oznaceny hvezdickou a to z duvodu komplexnosti a rozsahu dila. Honicka je tam omylem a necham opravit. Diky. Chapu je v tom trochu zmatek, ale tech dodatku k dialogu bylo moc a cele dilo ztacelo smysl. Proto jsem radeji uvedl verzi Live, stejne jako u Otravy krve. Oskara Manna jsem zmínit měl. Ale cely Dialog by si zaslouzil celý obsáhlý článek. Neckar byl prave z těch umelcu, kteří mohli vydavat dvojalba. Byt Planetarium je úžasné, je jiné nez prave Dialog.
Re: dovoluji si doplnit obsáhlejší studii na téma Dialog s vesmírem, třeba to někoho bude zajímat ... (milanmilan2, 15.11.2018 19:19) Reagovat
Progres 2 – Dialog s vesmírem
Několik poznámek k záznamům rockové opery
Motto – „ nám vládne král, má jméno …. Dialog „
Cílem těchto poznámek není nijak hodnotit dílo jako takové. Jen výjimečně zmíním některé skutečnosti, aby bylo možné dílo zasadit do společenského kontextu. Pozornost bude zaměřena na jednotlivá oficiální i jiná vydání a jejich vzájemná porovnání, ať již ve studiové či v live verzi.
Dialog s vesmírem nikdy nevyšel úplný ve studiové podobě. Bohužel ani live vydání nejsou úplná a i zde jsou poměrně podstatně jednotlivé písničky různě kráceny. Nejdelší oficiální vydání z r. 2006 je tak zkráceno o 17´04 oproti ideálnímu koncertnímu stavu z r. 1978, kdy se program odehrával kompletní a nezkracovaný.
Rekapitulace jednotlivých vydání
Oficiální -
1980 – Panton, studio, SP+EP+LP (vše vinyl, zda bylo LP vydáno i na MC nezjištěno )
1993 – Monitor, live, CD a MC
1999 – Sony Music/Bonton, studio, CD, zda vydáno i na MC nezjištěno ) obsahuje nahrávky z SP,EP,LP a celkem 3 bonusy, podstatná je pouze Planeta Hieronyma Bosche ´99 ( takto je píseň pojmenovaná, ale jde samozřejmě o Planetu Hieronyma Bosche II ve verzi z roku 1999 – viz dále)
2006 – FT Records, live, CD ( na MC již zřejmě nevydáno ), obsahuje jeden bonus – Mladé vdovy, které nijak s Dialogem nesouvisí
2010 – FT Records, studio a live, 2 CD, studio verze obsahuje 4 bonusy, z toho jeden nesouvisející, tj. Roentgen 19.30, a tři z Dialogu – Píseň o jablku edit, Planeta Hieronyma Bosche II verze 1993, viz dále, a Píseň o jablku verze unplugged 1993, viz dále. Live verze obsahuje záznam již vydaný v r. 2006 včetně bonusu Mladé vdovy.
Neoficální nahrávka z nezjištěného koncertu má délku 89´46 ale neobsahuje písničku Vesmírný kolotoč. Živý záznam vydaný v r. 1993, 2006 a 2010 neobsahuje píseň Dvojník. Málokdo má tedy možnost slyšet kompletní nezkrácený záznam.
Žádný vydaný i nevydaný záznam však nejenže není úplný co do délky jednotlivých skladeb, ale ani neobsahuje všechny písničky, kterých má být správně 18.
Firma Panton v r. 1980 rozhodla, že Dialog bude studiově zaznamenán nikoliv jako 2 LP, ale v podivné kombinaci SP, EP a LP.
Pro orientaci uvádím přehled tak, jak byl koncertně uváděn -
1. V zajetí počítačů
2. Země 2555
3. Píseň o jablku
4. Odlet
5. Planeta Hieronyma Bosche I
6. Planeta Hieronyma Bosche II
7. Velká noc
8. Hlasy stínů
9. Muzeum planety Země
10. Moře suchou nohou přešel jsem
11. Sen o modré planetě
12. Vesmírný kolotoč
13. Hymna robotů
14. Rozhovor s centrálním mozkem
15. Jízdní dráhy
16. Dvojník
17. Honička
18. Výkřik v Proxima Centauri
Toto je tedy úplný přehled všech 18 písniček, které tvořily Dialog s vesmírem, tak jak byl na československé scéně v letech 1978 až 1981 uváděn.
Traduje se názor, že Dialog byl vydán postupně v roce 1980 a to v kombinaci SP, EP, LP. Uvedené mohu jednak potvrdit a jednak upřesnit. Uvedené tři nosiče se neprodávaly najednou, pospolu, byly uváděny na trh skutečně postupně, pořadí již nevím. Je na místě vyvrátit mýtus, že právě tyto tři nosiče až v r. 1980 zpřístupnily studiové nahrávky Dialogu. Není to pravda. Již v r. 1978 byl Pantonem vydán SP s úvodní písničkou Dialogu a to V zajetí počítačů. Teprve v r. 1980 byla vydána uvedená kombinace SP-EP-LP, přičemž úvodní písničkou Dialogu je právě V zajetí počítačů.
Přehled vinylových vydání je tedy následující, vše u fy Panton
1978 – SP V zajetí počítačů-Roentgen 19.30 – č. 440654
1980 – SP Píseň o jablku edit -Muzeum planety Země – č. 81430058
1980 – EP Rozhovor s centrálním mozkem-Honička-Výkřik v Proxima Centauri – č. 81330060
1980 – LP nahráváno od 21. 5. 1978 až 31. 1. 1980, studio Dukla Čs. rozhlas Brno, produkce Kluka, Horáček, č. 81130130
Poznámky
V zajetí počítačů
nahrávka z SP 1978 je totožná s nahrávkou z LP 1980
Píseň o jablku – verze z SP 1980 označovaná jako edit není totožná s nahrávkou z LP 1980. Nejde totiž pouze o zkrácenou verzi, tak jak by název napovídal, ale o rozdílnou nahrávku.
Moře suchou nohou přešel jsem – Oskar Man, tehdejší manažer kapely byl autorem všech textů Dialogu, ale uvedený text před komisí Pantonu neobstál a musel být nahrazen jiným, autorem byl Vladimír Čort. Název Čortovy verze – Tisíce mých očí. Ten, kdo poslouchá studiovou verzi, neuslyší Manův text, posluchač live verze přichází o nesporně zajímavý a do kontextu díla zapadající text náhradní.
Pozornost si rozhodně zaslouží i nahrávky, které byly pořízeny až s odstupem času, protože jde o písničky z Dialogu, které ač byly nahrávány následně, tak určitým způsobem Dialog doplňují.
Planeta Hieronyma Bosche II
Velký problém a řada otazníků. Text byl zřejmě natolik kontroverzní, že nebyl nahrazen při vydání z r. 1980 jiným, jako Tisíce mých očí nahradily Moře suchou nohou přešel jsem. V r. 1980 tedy vychází s „ nesrozumitelným mumláním „ . Koncertně se ale text klidně zpívá a tak je tato melodie obecně známou pod názvem „ Heroin „ . Zdá se, že v některých slokách jsou skutečně zpívány pouze samohlásky původního textu. Na vydání z r. 1993 v live verzi je tedy první možnost slyšet původní text, ve studiové verzi by tak tomu bylo poprvé až v r. 1999. Není tomu tak. Tento mýtus je zapotřebí vyvrátit, viz níže u vydání CD Speciál 1993. Na vydání studio 1999 je nahrávka uvedena pod názvem – Planeta Hieronyma Bosche 99, správně by ale měla být doplněno římskou dvojkou – II. Dle bookletu byla nahrávka pořízena pro vydání v r. 1999 v únoru 1999 ve studiu Disk v Boskovicích, a to zřejmě v sestavě Kluka-Váně-Pelc-Morávek-Horký, alespoň booklet jiné hudebníky neuvádí. Na vnitřním obalu je pak foto skupiny, ovšem bez Morávka a Horkého, může sice jít o sestavu, ve které se tehdy koncertovalo, tj. s Nedorostem a Manolovem, viz dále. Každopádně je zde pouze sestava historická. Na vydání 2010 na cd studio je pak opět Planeta Hieronyma Bosche II s příznakem 93 s poznámkou nahráno ve studiu Pavla Váněho v r. 1993 a to v sestavě – Váně-g, Kluka-ds, Pelc-bg, Nedorost-kb, Manolov-g. Dle poslechu jde skutečně o dvě rozdílné nahrávky. Otázku, které konkrétní sestavy je natáčely, kromě Váněho, Kluky a Pelce, zůstává tedy nadále otevřená.
Píseň o jablku
Rovněž vydání studio 2010 obsahuje její studiovou verzi a to unplugged 93, historie a sestava stejná jako u Planety Hieronyma Bosche II verze 1993.
Zbývá ještě zmínit dvě raritní vydání s písničkami z Dialogu. Tato vydání nemám k dispozici a vycházím pouze z dostupných zdrojů.
V r. 1993 vydal Monitor kromě Dialogu live, ještě zvláštní
CD Progres 2 Speciál k 25. výročí skupiny, kat. č. nezjištěno.
Zde jsou 4 písničky, z toho 2 z Dialogu. Píseň o jablku unplugged 93 a Planeta Hieronyma Bosche II 93. Není tedy pravdou tvrzení, že až v r. 1999 došlo k vydání Planety ve studiové verzi s původním textem, to skutečně bylo možné již od vydání tohoto Speciálu v r. 1993.
V r. 1995 vydal Popron
CD Hudba ! ( sampler ), kat. č. nezjištěno
CD obsahuje Píseň o jablku unplugged live. Žádné další podrobnosti k tomuto vydání se mi nepodařilo zjistit, cd nemám k dispozici, o jakou verzi se jedná je tedy nejasné. Je možné, že nejde o záměnu s verzí unplugged studio 1993 a pak je tato nahrávka jedinou nedostupnou. Tomuto přisvědčuje i to, že Pavel Váně zřejmě pro ostatní jednotlivá vydání poskytl veškeré nahrávky, které měl k dispozici a nahrávka vydaná Popronem v r. 1995 tak pro něho byla nedostupná.
Karel Horký následně používá pseudonym Daniel Forró, jde tedy o téhož hráče na klávesové nástroje.
Stručně závěrem.
Firma Panton se skutečně příliš nevyznamenala při vydávání vinylového vydání. Ostatně, totéž dvakrát postihlo i Petra Nováka. V r. 1980 tak na LP vyšla pouze polovina Planety snů a zbytek ani nebyl natočen. Existují pouze poměrně nekvalitní live záznamy. V r. 1990 pak Memento, kde některé písně nebyly vydány vůbec, a další podstatně kráceny. Je otázkou, zda byly kráceny z celých verzí, či zda byly natočeny již zkrácené verze. Naopak Progresu 2 program Třetí kniha džunglí byl po Dialogu již jako 2 LP natočen a vydán. U Supraphonu v r. 1977 měl Václav Neckář a Bacily vydáno 2 LP Planetárium, u Opusu v r. 1983 Marika Gombitová rovněž 2 LP Mince na dne fontán. Jiná řadová dvojalba vydávána běžně nebyla. Olympické Prázdniny na Zemi, které jsou často s Dialogem srovnávány, byly v r. 1980 vydány u Supraphonu, rozsah odpovídal 1 LP. Takové štěstí již neměly Prázdniny na Zemi II, které byly uvedeny v r. 1991, rozsahem by odpovídaly ideálně rozsahu 2 LP či 1 CD, ale k vydání vůbec nedošlo, a to v žádné verzi.
Lze jen vyslovit lítost a podiv nad tím, že ani Panton a ani další vydavatelé nikdy nevydali celou rockovou operu Dialog s vesmírem v úplné a nezkrácené live verzi, bylo by to 18 písní v délce 93´34. Proč ?
milanmilan2 – srpen 2015 a listopad 2018
rok vyd. firma kat. číslo druh záznamu kdy a kde natočeno počet písní
1980 Panton LP81130130 studio 1978-79 Brno ČRo 12
1993 Monitor 10213 live 27.2.1978 Brno premiéra 16
1999 Sony Music Bonton 4929312 studio viz 1980 12
2006 Ft Records FT0079-2 live viz 1993 17
2010 Ft Records FT0115-2 studio/live viz 1999 a 1993 17/17
Vydání z r. 1980 neobsahuje žádné průvodní slovo. Následná vydání obsahují sleevenote v pořadí Muller, Knechtl, a 2 x Gratias.
studio 1980 live 1993 studio 1999 live 2006
1. V zajetí počítačů 3´07 ? 3´07 3´01
2. Země 2555 4´07 ? 4´06 4´25
3. Píseň o jablku 9´34 ? 9´32 7´27
4. Odlet 5´42 ? 5´44 5´18
5. Planeta Hieronyma Bosche I 4´38 ? 4´41 5´07
6. Planeta Hieronyma Bosche II 6´20 ? 6´13 7´00
7. Velká noc ne ? ne 4´16
8. Hlasy stínů ne ? ne 5´49
9. Muzeum planety Země 3´27 ? 3´30 3´11
10. Moře suchou nohou přešel jsem 4´53 ? 4´55 4´17
11. Sen o modré planetě ne ne ne 1´48
12. Vesmírný kolotoč ne ? ne 3´48
13. Hymna robotů 4´37 ? 4´42 4´04
14. Rozhovor s centrálním mozkem 4´49 ? 4´50 4´41
15. Jízdní dráhy ne ? ne 5´25
16. Dvojník ne ne ne ne
17. Honička 1´56 ? 1´58 1´11
18. Výkřik v Proxima Centauri 6´05 ? 6´08 5´38
celkový čas 60´15 76´31 59´26 76´28
1. V zajetí počítačů 3´01
2. Země 2555 5´11
3. Píseň o jablku 9´38
4. Odlet 5´57
5. Planeta Hieronyma Bosche I 5´46
6. Planeta Hieronyma Bosche II 6´43
7. Velká noc 6´21
8. Hlasy stínů 6´27
9. Muzeum planety Země 3´31
10. Moře suchou nohou přešel jsem 5´45
11. Sen o modré planetě 3´03
12. Vesmírný kolotoč ne
13. Hymna robotů 4´40
14. Rozhovor s centrálním mozkem 6´04
15. Jízdní dráhy 6´06
16. Dvojník 2´24
17. Honička 2´08
18. Výkřik v Proxima Centauri 7´01
Vydání studio/live 2010 je s výjimkou bonusů totožné se studiem 1999 a live 2006. Záznam z koncertu má délku 89´46 a po doplnění písně Vesmírný kolotoč je tak kompletní live záznam v celkové délce 93´34.
Krásné (Lukáš, 31.10.2018 13:05) Reagovat
Krásné shrnutí. Patřím k asi málo početné skupině fanoušků, kteří se narodili po vydání Dialogu. Takže jsem tuto hudbu objevil někdy až po roce 2010 na nějakém koncertu v Ostravě. Hned jsem v tom viděl kombinaci Pink Floyd, Genesis a Deep Purple, což jsou mé oblíbené skupiny. Dodnes navštěvuji všechny koncerty v okolí a tvrdím, že je to nejlepší česká skupina. Už se moc těšín na nové album, věřím, že mi ho Ježíšek nadělí. Doufám, že nebude trpět stejně jako pozdější tvorba výše uvedených skupin, kdy se z progresivních alb staly alba písniček.
P.S. Možná kontroverzní - Jelikož jsem neprožil vývoj a dobu jednotlivých alb, je mi mnohem hudebně bližší Džungle než Dialog - ale je to jen můj osobní názor a obě alba jsou úžasná
Pavla (Jiří, 01.11.2018 09:15) Reagovat
Dobrý den, jako velký fanda skupiny článek kvituji s povděkem a se vzpomínkou tehdy 16 letého "rockera" na neuvěřitelné a bombastické koncerty Dialogu s vesmírem....Jen jedno doplnění - Pavla se jmenovala Dvořáčková a Zdeněk Kluka jí zlanařil z Bokomary.
Tweet