Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Deset let <i>slávy</i> Lady Gaga: Od ikonického alba "The Fame" až na plátna kin

Deset let slávy Lady Gaga: Od ikonického alba "The Fame" až na plátna kin

Vydáno: 19.08.2018 12:33 v sekci Publicistika - Josef Martínek

Album "The Fame" odstartovalo 19. srpna 2008 kariéru Lady Gaga, jedné z nejzářivějších popových hvězd poslední dekády. Ač má za sebou mnoho žánrových kotrmelců a z vyzývavé provokatérky se přetransformovala až do pozice country písničkářky, zájem o ni neutuchá. V říjnu se představí ve své první filmové roli.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
"Máš na to rok! Buď uspěješ, nebo si půjdeš vydělávat," řekl Joe Germanotta své dceři Stefani, když mu v devatenácti letech oznámila, že studium na New York University's Tisch School of Arts předčasně ukončí a půjde si tvrdohlavě za vysněnou kariérou zpěvačky.

Od roku 2005, kdy dala s partou kamarádů dohromady vlastní Stefani Germanotta Band a společně zkoušeli štěstí v newyorských klubech, však ke skutečně slávě přece jen vedla trnitá cesta. Hudebnice s italskými kořeny, která se nikdy netajila tím, že zažila školní šikanu i problémy s poruchami příjmu potravy, na ní dokonce znásilnil o dvacet let starší producent, z čehož se později vypsala ve skladbě "Swine" na desce "ARTPOP".

"Změníš hudbu!" řekli jí a pak ji vyhodili

Lady Gaga
Téměř každý už dnes ví, že její pseudonym vznikl na popud automatické jazykové korekce telefonu. Když jí její objevitel Rob Fusari v textovce psal o hitu "Radio GaGa" jejích milovaných Queen, nevšiml si, že kontrolní systém spojení přepsal na Lady Gaga. Stefani se to tak zalíbilo, že začala pod tímto jménem vystupovat. Dlouho jí však lidé z nahrávacích společností její hitovky brali pod rukama a místo toho, aby pracovali na vytoužené slávě pro ni, dávali chytlavé písničky z jejího pera známějším kolegyním. Třeba Britney Spears, Pussycat Dolls nebo Jennifer Lopez. Žádný div že mladé umělkyni nezbylo nic lepšího než se živit jako go-go tanečnice. Úspěch měla zejména show s její dobrou kamarádkou, neméně potrhlou Lady Starlight, pozdější předskokankou jejích koncertů.

Když se na ni konečně usmálo štěstí a podepsala smlouvu na nahrání vlastní desky se společností Def Jam, producent L.A. Reid jí prý řekl: "Jsi neuvěřitelná a změníš hudbu." Její skladatelský talent, který odhalila, když si sedla za piáno a začala hrát vlastní písničky, mu prý připomněl Eltona Johna nebo Billyho Joela. Jenže o pár měsíců později, při poslechu demoverzí, usoudil, že se spletl a Gaga bez pardonu vyhodil. "Bylo to moje největší kariérní selhání," litoval později toho, že si ji nechal proklouznout mezi prsty.

Dívka, které která kromě Queen a Freddieho Mercuryho obdivovala také Andyho Warhola, Davida Bowieho nebo Madonnu, se proto svého pronikavého úspěchu dočkala až pod křídly společnosti Interscope. "Najednou se u mě v kanceláři objevila hubená holka v síťovaných punčocháčích, bez kalhot a ve slunečních brýlích a představila se jako Lady Gaga. Poslouchat ji bylo výjimečné," vzpomínal její dlouholetý manager Troy Carter, se kterým spolupracovala až do roku 2013.

Největší hity napsané za deset minut

Lady Gaga
Klíčovým momentem její kariéry bylo pravděpodobně deset minut, během kterých v lednu 2008 napsala svůj pozdější průlomový hit "Just Dance". Jeho myšlenka nebyla nejhlubší, však ho také se svým producentem a tvůrčím kumpánem RedOnem psala s kocovinou a měl to být song o opilosti. "Vzešel z mého tehdejšího životního stylu. Napsala jsem to okamžitě, jako by to přímo letělo z mého těla," řekla Gaga. Stejným způsobem - tedy na koleni za pár minut - později spíchla i další velké hity jako "Poker Face" nebo "Born This Way".

Song si zamiloval Akon, tehdejší hvězda hitparád, a pro větší líbivost zpěvačce doporučil přidat ještě vokály Colbyho O'Donise. Hit byl na světě, jen to nějakou dobu vypadalo spíš na propadák. Píseň, od které si všichni tolik slibovali, totiž v amerických rádiích dlouho hrát odmítali. "Má to moc evropský taneční zvuk, to nechceme," říkali dramaturgové. Jenže písničce pomohl nástup sociálních sítí v čele s YouTubem nebo Twitterem, kde si Gaga vytvořila silnou fanouškovskou komunitu. Když poté singl konečně nasadilo aspoň maličké rádio v kanadském Torontu, také americké stanice podlehly. Důsledek? V lednu 2009 první místo americké hitparády. K dnešnímu dni se této taneční hymny prodalo přes deset milionů kopií po celém světě.

A debutové album "The Fame", vydané 19. srpna 2008, skrývalo i další popové klenoty. Jeho přímočaře roztančený zvuk s důrazem na electropopové trendy mohl klamat - kdekdo si myslel, že Gaga prostě jen s lehkostí mládí píše příjemné popové písničky. Ona však čelila obrovskému tlaku svého vydavatelství. Když tvořila, rozhodně prý nebyla v uvolněném rozpoložení. Přesto se písně jako "Poker Face", "Paparazzi" nebo "Love Game" zařadily k jejím největším hitům a zněly ze všech rádií.

Masovým kostýmem za práva gayů v americké armádě

Velký podíl na fenoménu Gaga měla i zpěvaččina kreativita v oblasti módy a vystupování. Její bizarní kostýmy nebo provokativní televizní čísla způsobily doslova Gagamánii. O nové popové modle se mluvilo úplně všude a fanoušci - oddaní Little Monsters - by za ni snad položili život, jak jí zobali z rukou. Za její nápaditostí přitom prý nebyla touha za každou cenu šokovat, ale potřeba neztratit pod popovými pozlátky samu sebe. "Vždycky, když po mně chtěli, abych byla sexy nebo popová, přidala jsem si k tomu něco absurdního, díky čemuž jsem cítila, že to mám pořád pod kontrolou," vysvětlovala interpretka, která na sebe v roce 2009 na cenách MTV při vystoupení se songem "Paparazzi" strhla všechnu pozornost hororovým číslem plným krve.

Lady Gaga
Svůj majstrštyk si však schovala až pro tentýž ceremoniál o rok později. Tehdy proměnila hned osm nominací a během večera několikrát změnila outfit. Když si v závěru večera došla převzít z rukou Cher ocenění za Videoklip roku "Bad Romance", na pódiu se objevila ve svém nejikoničtějším kostýmu z hovězího masa. Jeho čerstvost předtím v šatně udržovala ledováním. Mnozí měli tento kousek jen za další důkaz její nechutnosti, Gaga v něm ale viděla hlubší poselství. Byl to její způsob, jak protestovat proti kontroverznímu americkému zákonu zvanému Don't Ask, Don't Tell. Ten neumožňoval homosexuálům vykonávat službu v americké armádě, pokud se ke své orientaci veřejně přihlásili.

"Když se nepostavíme za to, v co věříme, když nebudeme bojovat za svá práva, brzy budeme mít tolik práv jako maso na našich kostech," řekla LG v následném rozhovoru Ellen DeGeneres. "Já kus masa nejsem," dodala odhodlaně. Zákon Don't Ask, Don't Tell byl zrušen v září 2011.

"Chci, aby mě Madonna přitlačila ke zdi a políbila mě!!"

Lady Gaga
Nebylo to zdaleka naposledy, co Lady Gaga obhajovala práva LGBT komunity. Oslava jedinečnosti každého z nás se stala velkým tématem ambiciózního alba "Born This Way" z roku 2011. S ním přišla po masivním úspěchu debutu "The Fame" a následné reedice "The Fame Monster", která přinesla další obrovské hity jako "Bad Romance", "Alejandro" nebo "Telephone" s Beyoncé, doprovázené výpravnými videoklipy. Nebylo proto divu, že očekávání veřejnosti vyeskalovala v prodej 1,1 milionu kopií desky "Born This Way" za jediný týden. A to pouze v USA.

"Jsem krásná svým způsobem, protože Bůh nedělá žádné chyby, jsem na správné cestě, baby, takhle jsem se narodila," zpívala v titulní písni, která strávila šest týdnů na čele amerického žebříčku Billboardu. Třeba Elton John, kterého s mladší kolegyní váže přátelství i řada společných vystoupení, o ní už před vydáním prohlásil, že "vymaže hit 'I Will Survive' Glorie Gaynor z mapy světa." Kromě názvu alba dala hitovka jméno i zpěvaččině vlastní nadaci, kterou založila se svou matkou Cynthiou.

Pro období "Born This Way" se stala charakteristická i její údajná rivalita s Madonnou. Někteří totiž titulnímu hitu vyčítali, že je prý až příliš podobný Madonnině skladbě "Express Yourself" z osmdesátých let. Myslela si to i sama Královna popu, která při "MDNA Tour" v roce 2012 dokonce do vystoupení s vlastním songem zařadila právě i kousek linky "Born This Way". A co na to Gaga? "Říkat mi přes média, že stojím za h*vno, to je jako by mi chlap předával vzkaz přes svýho kámoše: 'Můj kámoš si myslí, že jsi kus,'" okomentovala to ve svém dokumentu "Five Foot Two". "Řekla bych mu: 'Jdi do p*dele, kde je tvůj kámoš, aby mě přitlačil ke zdi a políbil mě?' Chci, aby mě Madonna přitlačila ke zdi a políbila mě. A řekla mi, že stojím za h*vno," dodala.

Od elektronických experimentů k jazzu

Lady Gaga Artrave
© ladygaga.wikia.com
Možná nejkrizovějšímu období své kariéry čelila Gaga v éře alba "ARTPOP" z roku 2013. Na něm kombinovala zdánlivě nekombinovatelné, dříve pro ni tak typické čitelné melodické linky se ztrácely pod nánosy hutné elektroniky, houseových beatů a experimentů. Desky se celosvětově prodalo kolem tří milionů kopií, avšak nahrávací společnost si od ní slibovala víc. Dnešní držitelka šesti Grammy dokonce na nějaký čas úplně přerušila její propagaci a rozešla se s managerem Troyem Carterem, kterého nařkla ze zrady. Jako pomyslný Fénix z popela vstala až ve dvanáctiminutovém "ARTPOP filmu", videoklipu, který vizuálně propojil hned několik jejích písní.

S řadovkou "ARTPOP" se také podruhé - a dosud naposledy - koncertně objevila v České republice. Zatímco první pražské vystoupení v roce 2010 ji zastihlo v období největšího rozpuku popularity a zaplnilo O2 arenu, to druhé o čtyři roky později lákalo o něco méně. V té samé hale koncertu přihlíželo kolem deseti tisíc lidí. "Je dobré mít špetku soudnosti a uznat, že to mohlo být mnohem lepší. Nicméně i tak to byla perfektně nacvičená, pestrá show, plná hitů, tance a dechberoucích účesů a kostýmů," napsala v reportáži Marta Šindlauerová.

Ze složitého světa "ARTPOPu" se nositelka mnoha tetování vrátila zpět k jednoduchosti - k jazzu, který vždy tak milovala. Stanula totiž po boku legendárního Tonyho Bennetta a natočila s ním album "Cheek To Cheek", které dvojici zajistilo první místo amerického žebříčku i zisk Grammy. Gaga tím ukázala široké veřejnosti, že kromě popové lascivnosti zvládne i polohu seriózní zpěvačky, která navíc disponuje velkým hlasem.

S růžovým kloboukem do country klubů i na Super Bowl

To stvrzovala i v další fázi své kariéry. Během ní vystoupila v roce 2015 na předávání Oscarů s písněmi z muzikálu "The Sound Of Music" a její strhující výkon se stal nejdiskutovanějším momentem ceremoniálu. "Vystoupení Lady Gaga na Oscarech by mohlo předefinovat její kariéru. Nejvíce šokující bylo to, jak málo šokující to bylo. Lady Gaga přišla s novou verzí sama sebe tím vůbec nejpřekvapivějším způsobem: opřela se o samotné umění," napsal časopis Time.

Lady Gaga
Následující rok se dokonce v jediný měsíc v roli vystupující umělkyně ukázala na třech nejsledovanějších událostech února - na předávání Grammy, Oscarů i na Super Bowlu, kde zazpívala americkou hymnu. Vokální čistota se později vedle růžového klobouku stala symbolem jejího už šestého studiového alba "Joanne". To v říjnu 2016 představilo světu znovu o trochu jinou Gaga. Tentokrát ve spolupráci s producentem Markem Ronsonem hodně čerpala z kořenů country hudby.

V USA se díky vedoucímu postavení v albovém žebříčku stala prvním umělcem, který ve druhé dekádě třetího tisíciletí stanul na čele této hitparády se čtyřmi různými deskami. Nahrávka je inspirována příběhem zpěvaččiny tety Joanne, kterou nikdy nepoznala, protože zemřela v devatenácti letech na lupus. Její nejvýraznější písní je bezesporu tklivá balada "Million Reasons", jejíž popularitě pomohlo i vystoupení o poločasové pauze Super Bowlu v únoru 2017. To patřilo k vůbec nejsledovanějším v historii této televizní události roku.

"Chci udělat opak toho, co si všichni myslí, že udělám. Každý předpokládá, že se objevím na nějakém podělaném trůnu, v šatech z masa, s devadesáti nahými chlapy a jednorožci a na konci udělám něco šokujícího," plánovala LG svou dosud největší show při poradě, kterou zachytila kamera pro nahrávání dokumentu "Five Foot Two". Medley svých zásadních hitů nakonec obohatila i o americkou lidovou píseň "God Bless America", což si mnozí vysvětlovali jako projev nesouhlasu s politikou tehdy čerstvě jmenovaného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kromě toho během svého čísla objala dívku tmavé pleti a menšiny neopomněla podpořit písní "Born This Way".

Hvězda zrozená na plátnech kin

V posledních letech však musí Gaga čelit i závažným zdravotním problémům. Už v roce 2013 musela zrušit závěrečnou část turné "Born This Way Ball", když si na jednom z koncertů poranila kyčel. V kompletním rozsahu neodehrála ani šňůru k desce "Joanne" v roce 2017, a dokonce ani v náhradních termínech na jaře letošního roku. Za zrušením koncertů stojí onemocnění zvané fibromyalgie, které jí způsobuje chronickou únavu a bolesti svalů v celém těle. "Slibuju vám, že se vrátím. Ale teď musím upřednostnit sebe a svoje zdraví. Miluju vás, navždycky," uvedla zdrcená popová diva na sociálních sítích. Svůj příslib by měla dodržet v prosinci 2018, kdy v Las Vegas spustí svou vlastní show. Ta bude mít hned dvě variace - jednu složenou z jazzových a klavírních úprav jejích skladeb a druhou čistě popovou, nazvanou "Enigma".

Lady Gaga a Bradley Cooper
Kromě hudby ji v současnosti zaměstnává i stále častější koketování s hereckou dráhou. V letech 2015 a 2016 si zahrála v páté, respektive šesté sérii populárního seriálu "American Horror Story", nyní se z pláten kin objeví ve své první hlavní filmové roli. Po boku Bradleyho Coopera, který je zároveň režisérem snímku, se představí v remakeu filmu "Zrodila se hvězda". Ten pojednává o vztahu countryové hvězdy a začínající zpěvačky a vyjde k němu i soundtrack, na který Gaga přispěla několika autorskými písněmi. Jako podmínku pro to, aby roli přijala, si stanovila, že se ve filmu bude zpívat pouze živě.

V českých kinech se hvězda zrodí 4. října, popová kometa jménem Lady Gaga už ale na obloze září deset let. A navzdory tomu, že jí byla mnohými na začátku kariéry předvídána krátká životnost mainstreamové rychlokvašky, svými proměnami už mnohokrát naznačila, že její svit se pravděpodobně jen tak neztratí. "Neexistuje žádná jiná žena, která by dominovala vkusu a evoluci populární kultury jako dnes Lady Gaga," prohlásila o ní trefně Janice Min, novinářka a kreativní vedoucí magazínů The Hollywood Reporter a Billboard.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Gaga je skvělá. Ale upřímně, chybí mi Gaga z... (KlaudieS, 19.08.2018 14:14) Reagovat

  Gaga je skvělá. Ale upřímně, chybí mi Gaga z Fame monster.

 • nejsem žádný zažraný little monster, ale nutn... (Jan, 19.08.2018 16:15) Reagovat

  nejsem žádný zažraný little monster, ale nutno uznat, že tahle holka fakt umí, a ačkoli se o ní u nás už nemluví tak jako právě před deseti lety, pořád má co nabídnout - SUPERBOWL býti důkazem

 • Skvělé (Václav Hess, 19.08.2018 16:20) Reagovat

  Skvělé napsané, smekám před autorem.

 • Wow (Tyler, 19.08.2018 16:26) Reagovat

  Moc skvele shrnuti! Super.Diky moc

 • Fakt super článek. Gaga válí! ... (Jakub , 19.08.2018 17:46) Reagovat

  Fakt super článek. Gaga válí!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Maluma, O2 arena, Praha, 27.2.2020
Naživo: Maluma v Praze, to byly hlavně zadky, lasery a skvělý Mikolas Josef Narodil se jako Juan Luis Londoño Arias a ve svých šestadvaceti už za sebou má spolupráci s Shakirou, Thalíou i Madonnou. Kdo je zázračně úspěšný zpěvák, který za osm let na scéně vydal čtyři alba? To jsme se vydali zjišťovat... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2020 21:33 v sekci Naživo
0
Lady Gaga - Stupid Love 7/10
Video: Lady Gaga dává se "Stupid Love" vzpomenout na éru své největší slávy Náš web Gagaserver, tedy musicserver, bude mít pro nadcházející období moc pěkné žně. Lady Gaga totiž pro rok 2020 nachystala své nové, v pořadí šesté studiové album, jehož předzvěstí je nový singl s názvem "Stupid... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2020 14:19 v sekci Audio / Video | Video
19
Hollywood Undead - New Empire, Vol. 1 8/10
Recenze: Hollywood Undead na "New Empire, Vol. 1" propojují elektroniku s rockem i metalem Žánrový obrat, nebo přirozený vývoj? Takovou otázku si lze klást při poslechu šesté studiové desky americké pětičlenné formace Hollywood Undead. Kapela odhodila masky a kromě rapu a elektroniky na "New Empire, Vol. 1" překvapuje... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2020 10:00 v sekci Recenze
0
Alex Band of The Calling, Tante Ju, Drážďany, Německo, 24.2.2020
Naživo: Šílený životní osud zpěváka The Calling zasáhl, Alex Band v Drážďanech nemohl být stoprocentní Obrovský megahit "Wherever You Will Go" není třeba představovat, není to tak dávno, co ho magazín Billboard vyhlásil skladbou dekády. Její interpret už ale na podobný úspěch nikdy nenavázal. Pojďme si proto společně zrekapitulovat,... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2020 15:02 v sekci Naživo
4
Wardruna - Grá 8/10
Video: Wardruna vzdává klipem "Grá" poctu vlkům Neo-pohanský projekt Einara Selvika Wardruna nepolevuje v aktivitě. V loňském roce vyšlo pod hlavičkou formace album "Skald", které starší i novější písně oholilo na kost do formy severské poezie potulných bardů, a už za pár... čtěte zde
Vydáno: 27.02.2020 10:30 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Lady Gaga dává se "Stupid Love" vzpomenout na éru své největší slávy (28.02.2020 14:19)
- Video: Beyoncé se rozloučila s Kobem Bryantem písněmi "XO" a "Halo" (25.02.2020 08:21)
- Video: Sólo projekt Nicole Scherzinger The Pussycat Dolls se vrací se singlem "React" (10.02.2020 09:41)
- Video: Shakira a Jennifer Lopez předvedly o přestávce Super Bowlu dechberoucí show (04.02.2020 08:26)
- Nové desky 3/2020 - od Pet Shop Boys přes Twin Atlantic po Breaking Benjamin (28.01.2020 07:41)
- Ozzy Osbourne si na desku pozval spoustu hostů včetně Eltona Johna (15.01.2020 09:07)
- Lady Gaga přiznala, že byla několikrát znásilněna, což jí spustilo PTSD (06.01.2020 18:02)
- Top 10: Smrt, bradavka a Leoš Mareš: 10 nejčtenějších článků roku 2019 (31.12.2019 10:30)
- Oscara za nejlepší skladbu může vyhrát Beyoncé, Thom Yorke či Elton John (21.12.2019 13:25)
- Nové desky 51/2019 - od Harryho Stylese přes Adama Mišíka po Stormzyho (16.12.2019 13:30)

ALBUM TÝDNE 08/2020

Oh Wonder
No One Else Can Wear Your Crown

Stejně je to k vzteku - objevíte skupinu, která dělá fakt dobrou hudbu, tlačíte ji, kde se dá, předpovídáte jí úspěchy, a nakonec o její poslední desce není třeba na Metacritic ani zmínka. Co už... Album "No One Else Can Wear Your Crown" od Oh Wonder je krásné a stojí za to ho slyšet. A stojí za to o něm psát.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 29.02.
Griz (USA) (Rock Café, Praha)
Ne 01.03.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 02.03.
Jade Bird (UK) (Roxy/NoD, Praha)
Po 02.03.
The Score (USA) (Roxy, Praha)
Út 03.03.
Ash (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
St 04.03.
Stormzy (UK) (Malá sportovní hala, Praha)
St 04.03.
Apollo 2019 (Roxy, Praha)
Pá 06.03.
Highly Suspect (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 06.03.
Icon For Hire (USA) (Futurum Music Bar, Praha)
Po 09.03.
Home Free (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Rihanna Sia Lady Gaga Kryštof Taylor Swift Mandrage Beyoncé Adele Marek Ztracený Imagine Dragons Chinaski Ewa Farna Madonna The Cure AC/DC The Weeknd Bruno Mars Metallica Karel Gott
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver