shop.musicserver.cz
Linkin Park - One More Light

Pop od Linkin Park na "One More Light" je zoufale bezzubý

Vydáno: 24.05.2017 13:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Člověk nemusí být věštkyně Jolanda, aby si po poslechu prvních ukázek z nové desky Linkin Park "One More Light" mohl říct "vidím velký špatný". To, co naznačoval singl "Heavy" a pak i následující novinky, se stalo skutkem a my máme čest s bezpečně nejhorším albem v jejich diskografii.

3/10

Linkin Park - One More Light

Vydáno: 19.05.2017
Celkový čas: 35:19

Skladby: Nobody Can Save Me, Good Goodbye, Talking To Myself, Battle Symphony, Invisible, Heavy, Sorry For Now, Halfway Right, One More Light, Sharp Edges

Vydavatel: Warner Music

Některým hudebníkům se občas vyčítá stagnace, používání osvědčených šablon a nulový posun od něčeho, co je proslavilo. Pak se zase stane, že se umělec vzepře diktátu šoubyznysu, pustí se do experimentů a vždy se najde část fanoušků, kteří novoty nesnesou a pláčou za starými dobrými časy. Problémem nové desky Linkin Park ovšem není to, jak kapela vyměkla a hledá nové způsoby vyjádření, ale to, že nové písničky jsou prostě a jednoduše slabé.

Tento článek není nostalgickým vzpomínáním na "Hybrid Theory" a "Meteoru", které skupinu proslavily. Kapela pak na dalších albech ukázala, jak umí dělat pestrou hudbu, experimentovat a nebát se zabrousit ani do melodických pomalých písniček bez zběsilých kytar, rapu a elektroniky. To, že je Chester výborný zpěvák a nemusí pořád jen řvát, už dávno víme. Ale ono hudební a textové vyměknutí se na novince změnilo až na nechutné rozbřednutí ksichtu kdysi snadno rozpoznatelné kapely do nějaké mazlavé břečky.

"One More Light" zní jako 98 % soudobé rádiové produkce, uniformní pop zaměnitelný s The Chainsmokers nebo Justinem Bieberem, ostatně do tvorby nového materiálu se zapojili i některé osoby zodpovědné za stav dnešní pop music. Možná to souvisí s věkem a jistým klidnějším stavem v životech hudebníků, je to vlastně docela optimistická deska vhodná do komerčního rádia nebo do vestibulu, když jdete na jógu či pilates. Z dokonale uhlazených písniček-výrobků netrčí žádný osten: i když "mě nemůže nikdo zachránit" a všechno v životě je tak strašně "těžké", my ty "ostré hrany" vyhladíme a společně tu "bojovou symfonii" zvládneme a už nebudeš "neviditelný".

Začátek alba vlastně ani není tak hrozný, dokud jdou jakž-takž slyšet kytary, živé bicí ("Nobody Can Save Me") a rapuje se ("Good Goodbye"). Od té doby už je to jen horší - fanoušek čeká na něco, ale ono to nepřichází. Nastává půlhodinový sešup do prefabrikovaného bum-čvacht a legračních zvuků od Teletubbies (slyš tu věc, co přichází po refrénu "Sorry For Now") a jeden má sto chutí ten dávno koupený lístek na Aerodrome někomu prodat za půlku ceny. Stokrát se můžou Bennington s Shinodou dušovat, jak je jich nová hudba mnohovrstevnatá a jakou má hloubku, tohle se opravdu nepovedlo.

Pojďme si zatipovat: Linkin Park si budou za novou tvorbou stát a obhajovat ji. Uvidíme, jak budou zabírat nové písničky na koncertech, publikum je zřejmě zdvořile přijme a nebude pískat, ale stejného ohlasu jako starým hitům se jim nedostane. A za pár let, až děti odrostou, se kapela slavně takzvaně vrátí ke kořenům.

Druhý pohled Honzy Trávníčka - 7/10


Není pochyb o tom, že nová deska sbírá opět spoustu nenávistných reakcí. Jenže to není nic nového ani překvapivého. Schovejte nože a nabité zbraně jestli jste si je přinesli, chyba totiž bude ve vás. Vysvětlení je dvojí. Buď se stále sveřepě držíte "Hybrid Theory" (což je bezesporu nadčasová a geniální deska) jako toho jediného akceptovatelného zvuku, jaký Linkin Park můžou mít nebo máte problém s jinými hudebními žánry. Úspěšní umělci vám v obou případech s "One More Light" nabíhají na smeč, jakoby jen čekali na popravu, protože nechat se setřít rockerem, kterému jeho kapela vyměkla a začala hrát pop je přece tak strašně jednoduché!

Na křiky na Facebooku a narychlo spíchnuté recenze dva dny po úniku desky na internet je přece tak snadné navázat a přesvědčení sama sebe o nositeli té jediné pravdy, kterého skupina tak strašně zklamala je tak silné a opojné, že se málokomu bude chtít podívat dáll než na špičku svého vlastního nosu. Postavit všechny ty recenze jen na jednom hodnotícím faktoru - tedy měkčím zvuku - je přece v pořádku, že? Koho pak zajímají texty, vysvětlení kapely, koncept, nově použité nástroje a samply a vůbec všechno ostatní?

Ti všichni, kteří jsou dnes tak moc překvapení a zklamaní z nového zvuku jednoduše patří do jedné ze dvou skupin výše, protože očividně ignorují fakta a vývoj kapely za uplynulých sedmnáct let. Zapomněli snad na "Minutes To Midnight", u níž už se tehdy křiklouni vztekali, že to není co dřív? Zapomněli na boční projekt Fort Minor, kde Mike Shinoda už v roce 2004 ukázal, že skládat R'n'B, pop a hip hop podle aktuálních trendů mu nečiní absolutně žádný problém a že už tehdy do něj dokázal zakomponovat hlubší myšlenky (vzpomeňme třeba na "Kenji"). Ignorovali mash-upové album "Collision Course", na němž se podílel Jay-Z? Nezaznamenali spolupráci se Stevem Aokim na "A Light That Never Comes"? A co je vůbec nejdůležitější, zapomněli na poslední desku "The Hunting Party" z roku 2014? Vždyť tehdy pánové nahráli nejtvrdší album v celé své historii! Žádný hit, jen kytary, metalový řev a hosté z Helmet a System Of A Down! Co by ještě ti "praví" fanoušci "Hybrid Theory"mohli chtít více, že? Jenže ouha, tato nahrávka zapadla díky Chesterově zlomené noze a nemožnosti plnohodnotného turné prakticky hned se svým vydání a jak už to tak u Linkin Park bývá, bude třeba ještě pár let, než ji doceníme podobně, jako jsme to udělali se všemi předchozími počiny.

Zkusme se na to podívat ještě jinak. Kdo je dnes větší legenda? Chameleon David Bowie nebo stále se opakující Deep Purple? Za pár let to bude stejné. A myslíte, že se dlouhosáhlé litanie v hudebních časopisech budou snažit zachytit veškeré nečekané zákruty Linkin Park? Nebo budou tón po tónu rozebírat, která z desek po roce 2000 od Bon Jovi je lepší? A za dalších pár let - Hurts nebo Nickelback? Kanye West nebo 50 Cent? A tak dále.

Nejspíš už se ale třesete na argumenty, proč "One More Light" není špatné album. Ok, začít ale musíme s procesem vzniku. Nejspíš už víte, že Rick Rubin se na něm tentokrát nepodílel, nelze si ale nepřipomenout, jak se jim v minulosti smál: "Kluci, vy trávíte takovou spoustu času na všech těch aranžích a drobnostech kolem a zpěvy, tedy to nejdůležitější, máte vždycky tak rychle za sebou. To je neskutečné!"

Americká formace totiž dosud vždy přicházela nejdříve s hudbou a pak do ní skládala texty tak, aby se jim dobře zpívaly, což občas lyrická část písniček bohužel odnesla. Když děláš tvrdou hudbu, tak tě to pak automaticky nutí psát do ní i naštvané texty a tím se vlastně připravuješ o to, nahrát to, co v danou chvíli doopravdy cítíš, vysvětluje Mike Shinoda. A dodává, že dřív často vyhazovali dema i téměř hotové songy jen proto, že když je prezentoval všem členům skupiny, stávalo se, že mu je zamítli s tím, že se jim daný song nelíbil. Přitom ale to, co se jim nelíbilo nebyla nutně celá skladba, ale třeba jen její malá část, útržek v textu druhé sloky například. Tím ale přicházeli o strašně moc cenného materiálu.

Tentokrát proto, vůbec poprvé, celý proces obrátili. "Napsal jsem třeba písničku 'Invisible', která je o mých dětech a o tom, jak tvrdohlavé jsou. Jak se na mě dokážou naštvat, říkat mi, jak mě nenávidí a práskat dveřmi jen proto, že si neuvědomují, že to dělám pro jejich vlastní dobro. A najednou jsem měl hotový, smysluplný song, který stačilo obalit hudbou."

Podobně to probíhalo i s titulní skladbou, která nakonec desce dala jméno, což se také stalo poprvé. Je to o šokující ztrátě kamarádky naší skupiny, která pracovala pro vydavatelství. Nečekaně zemřela na rakovinu, zatímco my jsme si mysleli, že je jen nemocná. Měli jsme tehdy trochu jiný koncept na album, ale když se to stalo a přišel jsem do studia, bylo to to jediné, na co jsem dokázal myslet. Tak jsem napsal "One More Light" a když jsem to ukázal klukům, náš kytarista Brad Delson se rozplakal. I to bylo vůbec prvně, co se nám při tvorbě něco takového stalo.

Podobně silná témata ale rezonují i zbytkem nahrávky. V "Nobody Can Save Me" se Chester Bennington vyrovnává se svou drogovou minulostí, "Talking To Myself" věnoval zpěvák své ženě, "Sharp Edges" zase stojí na tom, že i když jako malí posloucháme rady svých rodičů, tak jim stejně nevěříme do doby, než se sami spálíme. A mohli bychom pokračovat.

Že ty písně mají svou váhu a jsou o něčem si člověk ale uvědomí, až když se doopravdy zaposlouchá a věnuje svůj čas i rozhovorům, kde skupina vysvětluje, proč všechno zní, tak jak to zní. A i když novinky mnozí kvůli zvuku přirovnávají k The Chainsmokers, Davidu Guettovi, Justinu Bieberovi a dalším, tak si schválně zkuste srovnat hloubku textů a jejich skladatelskou hodnotu například s neznámějšími hity těchto ryze popových hvězd. Na to přece posluchač nemusí být žádný vědec. Nikdo netvrdí, že "One More Light" je nejlepším albem posledních padesáti let, rozhodně je to ale deska, která má co nabídnout. A když jí věnujete čas a pozornost, zjistíte, že je vlastně úplně v pohodě a do filozofie Linkin Park zapadá úplně stejně dobře jako třeba elektronická "A Thousand Sounds", která si to při vydání také slízla a dnes je radost se k ní vracet.

Co dodat na závěr? Opustit od vlastních očekávání, zaběhnutých škatulek a předsudků je jedna z nejtěžších výzev vůbec. A zdaleka to neplatí jen u hudby. Dokážete-li ale otevřít svou mysl a skutečně naslouchat, objeví se před vámi svět plný krásných věcí. Možná mezi ně bude patřit i "One More Light", možná ne. Ale zcela určitě to prospěje vám i všem okolo.


NÁZORY
 • Kdyby nekomu zbyl lístek (Thomas, 24.05.2017 13:20) Reagovat

  Ahoj, vim, ze hodne z Vas určitě kupovalo listky na Aerodrome kvuli nim, ale toto vazne zklamalo, tak kdyby nekdo z Vas chtel prodat listek, tak mi prosim napiste na mail thomas123cz@email.cz, rad se domluvim

 • Tohle dávno nejsou Linkin Park. (Jan, 24.05.2017 13:23) Reagovat

  Tohle jsou Sinkin Park.
  Jak se může rock-metalová kapela zaplést se syntpopem a rapem??? nechápu.

  • Re: Tohle dávno nejsou Linkin Park. (ignorand, 28.05.2017 07:59) Reagovat

   no já nevím, já je poslouchal akorát v dobách Hybrid Theory a už tenkrát tam bylo rapu dost...

 • SEX! A teď když mám Tvojí pozornost... Nechceš jít na koncert? Nevíš co s lístkem? Já bych věděl, koupím ho od tebe (Radek, 24.05.2017 14:17) Reagovat

  Ahoj,
  Linkini tě zklamali? Chceš prodat svůj lupen? Já za něj budu milerád! Piš na radajza@seznam.cz

  Díky! :-)

 • 6/10 (R. , 24.05.2017 15:04) Reagovat

  tak s recenzí zásadně nesouhlasím. Je pravdou, že kytary na tomto albu zásadně upozadili, ale naštěstí to album není špatné, jen je jiné, než předchozí. Stále jsou to ale Linkin Park. Žádné strachy, příští album bude zase rockové, toto má být jakýsi experiment, který asi kapela potřebovala zkusit, aby nenatáčeli stále stejná alba. Za mě 60%.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
2Cellos, Matt Simons, O2 arena, Praha, 18.5.2022
Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos Ještě před covidem si oba členové chorvatského dua 2Cellos střihli své sólové projekty, které byly trochu jiného ražení, než je to, co hrají společně. Ačkoli měl pražský koncert jejich rozlučkového turné ve výsledku... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 08:25 v sekci Naživo
0
Zemřel Vangelis
Zemřel Vangelis Ve věku 79 let zemřel dnes, ve čtvrtek 19. května, známý řecký hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou. Patřil k průkopníkům elektronického popu, jeho tvorba ale... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 20:17 v sekci Novinky
0
Pohled do českých hitparád - 19. týden 2022
Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus Rádiový žebříček hlásí díky singlu "Thunder" od tria Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso staronové vítěze, za nimi se však objevují noví vyzyvatelé. Na záda jim dýchají Imagine Dragons s "Bones" a polepšili si také Mirai nebo The... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 13:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Smile - A Light For Attracting Attention 9/10
Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead Thom Yorke a Jonny Greenwood vydali mimo svou domovskou kapelu ohromné ​​množství ceněné hudby, ale stín slavných Radiohead dosud nepřekročili. Pak přišla pandemie a trocha volného času, který pánové využili k založení nové... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Linkin Park slaví 15 let alba "Minutes To Midnight" reedicí se čtyřmi extra songy (18.05.2022 14:49)
- Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara (18.05.2022 08:00)
- Video: The Chainsmokers v "iPadu" vzpomínají na minulou lásku (23.03.2022 12:54)
- Justin Bieber, Calvin Harris a Tame Impala obohatí line-up letošního Szigetu (22.02.2022 10:03)
- Video: The Chainsmokers se v "High" výšek rozhodně nebojí, vývoje ve své tvorbě však ano (31.01.2022 17:52)
- Justin Bieber na Grammy překonal nečekaný rekord (04.01.2022 10:53)
- Justin Bieber slaví desáté narozeniny svého vánočního alba jeho animovanou verzí (15.12.2021 18:47)
- Justin Bieber vyráží na globální turné. V březnu 2023 se zastaví i v Praze (15.11.2021 15:28)
- Justin Bieber o sobě nachystal další dokument (10.09.2021 08:01)
- Video: Skrillex a Justin Bieber přicházejí v "Don't Go" s nudným r'n'b (26.08.2021 10:58)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Michal Prokop Adele Madonna Slash Viktor Sheen BTS Queen Ed Sheeran Vojtaano The Beatles Dua Lipa Abba Jack White Pink Floyd Avril Lavigne The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu