Blackfield - Blackfield V

Blackfield natočili své dosud nejlepší album

Vydáno: 27.03.2017 08:26 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: facebook interpreta

Co může vzniknout, dá-li se dohromady současná britská veličina progresivního rocku Steven Wilson s izraelským skladatelem, muzikantem a zpěvákem Avivem Geffenem, pod dohledem producenta Pink Floyd Alanem Parsonsem? Historie dokládá, že jména nemusí být zárukou kvality. Jak to dopadlo na albu "Blackfield V"?

10/10

Blackfield - Blackfield V

Vydáno: 10.2.2017
Celkový čas: 44:01

Skladby: CD: A Drop in the Ocean, Family Man, How Was Your Ride?, We'll Never Be Apart, Sorrys, Life Is an Ocean, Lately, October, The Jackal, Salt Water, Undercover Heart, Lonely Soul, From 44 to 48

Vydavatel: Kscope

Izraelská poprocková hvězda Aviv Geffen, velký obdivovatel Stevena Wilsona, v roce 2000 pozval do své vlasti, v rámci svého turné, tehdejší Wilsonovu kapelu Porcupine Tree. A tím vše začalo. Spolupráce oběma pánům zachutnala natolik, že spolu nahráli EP. To se zase natolik zalíbilo producentům, že následně dali zelenou vzniku plnohodnotnému projektu s názvem Blackfield. Společné počiny nabízejí jakýsi mix Wilsonovova zjednodušeného progrocku s pohodovými popovými písněmi, kde se tu a tam objevuje prostor i pro experimentování. Recenzované album, jak jeho lakonický název "Blackfield V" napovídá, je od roku 2004 již pátým společným dílem tohoto dua.

Římská pětka vznikala dlouhých osmnáct měsíců za intenzivní spolupráce obou zmíněných protagonistů a za ostřížího dohledu ostříleného producenta Alana Parsonse. A nutno říci, byť oba muzikanti přiznávají, že spolupráce s ním nebyla právě z nejjednodušších, že výsledek stojí za to. Nahrávka přináší třináct ucelených tracků, které je možné s lehkou nadsázkou vnámat jako popové melodie v hávu progresivního rocku. Pryč jsou experimenty z předchozích alb. Délka skladeb nepřesahuje stopáže pěti minut a svou strukturou (i poslechem) se blíží jejich debutu.

Album je sevřené ve funkčním celku, byť jednotlivé písně mohou fungovat i zcela samostatně. Každá ze skladeb má nosný a velmi chytlavý motiv s hitovým potenciálem. Hity ve smyslu, aby je obehrávala komerční rádia, to však nejsou. Jedná se spíše o jakési antihity, které si posluchače podmaní svou vnitřní krásou a nutí jej k opakovanému poslechu.
Ústředním motivem je oceán. Oceán jako místo, do něhož jsme všichni vrženi, v němž se ztrácíme a jsme znovu nacházeni. Proto i motiv láhve na vydařeném obalu alba. Start obstarává téměř filmová melodie "Drop of the Ocean", která je předznamenáním toho, co se příštích čtyřiačtyřicet minut bude odehrávat.

Za zmínku stojí ona zvláštní atmosféra celého díla. V celkovém pohledu, ač většina skladeb pochází z pera Aviva Geffena, se dá říci, že při poslechu dominuje ona temná a zároveň křehká Wilsonovská poetika, známá právě z jeho sólových alb či z Porcupine Tree. Výtečné "Sorrys", "October" či" Life is an Ocean" jsou zahaleny do atmosférického hávu, ve kterém se zvuky kytar vznášejí, kloužou či levitují a ladně pak vplouvají do posluchačových uší. Místy nám připomínají samotné Pink Floyd. Jistě nemalou roli v tomto zvukovém čarování má, krom samotného Wilsona, i jmenovaný producent, který s Floydy měl mnoho co do činění.

Druhou stranu mince představuje Geffenův hudebně-skladatelský vklad, který velmi citlivě obrušuje progresivní prvky. Buduje symfonické stěny a dodává skvěle vystavěné melodie. Vznikl tak těžko popsatelný mix něčeho, co se velmi dobře poslouchá a zároveň je nebezpečně návykové. Téměř po každé písni se může objevit stejné déja vu ve smyslu, "Proč už ona píseň končí?". Sladkou tečku, nebo spíše v tomto případě dovětek, obstarává velmi zdařilá skladba "44 to 48", kterou, jako jedinou, na tomto albu složil Steven Wilson, jenž si ji sám i interpretoval.

Albu skvěle dominuje popový skladatelský přístup, umně propojený s progresivním rockem. Záměrně vynechává komplikovanost a složitost tohoto stylu a nahrazuje ji atmosférou a silnou melodikou. "Blackfield V" by se klidně mohlo označit za příručku pro začínající posluchače progresivního rocku, případně také za klíč od dveří do Wilsonova komlikovanějšího hudebního světa. Nezbývá konstatovat nic jiného než, že se tohle album nadmíru podařilo. Blackfield natočili svou pravděpodobně nejlepší desku. Jak to však bývá, nastavili si tím laťku velmi vysoko a ta se bude velmi těžko překonávat. I když, kdo ví?


  • Co (hurá, 27.03.2017 13:25) Reagovat

    to zase je za fouňofský termit "zjednodušený prog rock"?

  • Blackfield jsem neznal, ale vzhledem k dobrým rec... (radek, 27.03.2017 13:47) Reagovat

    Blackfield jsem neznal, ale vzhledem k dobrým recenzím jsem si cd koupil. A byl jsem mile překvapen. Je to fakt dobrá hudba! Doporučuji.

  • 6,5/10 (Andy, 27.03.2017 21:20) Reagovat

    žádná senzace

  • Konečně jednou povedená recenze (Michal Novák , 28.03.2017 07:24) Reagovat

    Tato deska stejně jako Blackfield se vám buď líbí nebo ne. Ale p. Rozkovec dokázal v recenzi přesně vystihnout vše podstatné, a to v kombinaci subjektivního pohledu se snahou o co největší objektivní nadhled. Když si tuto recenzi přečtete, tak přesně víte, co od desky očekávat, a tak to má být! Málokdy se na musicserveru objeví opravdová recenze.


  • Nuda (Hellhammer, 30.03.2017 22:11) Reagovat

    Mam moc rad Porcupine Tree a mistra Stevena Wilsona, jeho nadherny podmanivy hlas, ale projekt Blackfield me k smrti nudi, asi tak nejak vypada smrt a soupnuti do kremace

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metric - Romanticize the Dive 8/10
Recenze: "Romanticize the Dive" ukazuje Metric v nejintimnější podobě Metric nedávno vydali svou již desátkou studiovku "Romanticize the Dive". Jedná se o ambiciózní, vrstevnaté a emocemi přetékající album, které balancuje mezi nostalgií, existenciální únavou a znovunalezenou radostí z tvorby. Stačí... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2026 17:45 v sekci Recenze
Flo Rida - V Praze jsem kdysi byl. Ale nic si z toho nepamatuju
Rozhovory: Flo Rida - V Praze jsem kdysi byl. Ale nic si z toho nepamatuju Rozhovory s americkými hvězdami pro česká média už nejsou tak dostupné jako dříve. Po možnosti mluvit s Flo Ridou před jeho koncertem v O2 areně 19. května jsme proto skočili rádi. A to i přesto, že se plány opakovaně změnily,... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2026 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
něco něco - majonéza 10/10
Recenze: něco něco namíchali poctivou domácí "majonézu" s pořádným řízem i kaloriemi Kapela něco něco už dávno nepatří mezi nováčky. Na čtvrté desce "majonéza" ale (nově) trojice citelně přitvrdila, přidala na přímočarosti a během jediného roku dala dohromady ucelenou výpověď vyprávěnou ženskýma očima -... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2026 00:00 v sekci Recenze
Renne Dang, Forum Karlín, Praha, 16.5.2026
Naživo: Renne Dang pokřtil "Trauma Party" ve velkém. Vyprodané Forum Karlín mu padlo k nohám Co se ještě před rokem mohlo zdát jako bláznivý nápad, se stalo skutečností. Renne Dang si na kariérní cestě odškrtl další zásadní milník - vyprodané Forum Karlín. Pokřtil nové album, oprášil hity, které ho definovaly, pozval... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2026 20:12 v sekci Naživo
Pokáčova dětská O2 arena, Praha, 16.5.2026
Naživo: Děti řádily a rodiče se bavili. Pokáč v O2 areně nabídl multigenerační zážitek Pokáč už jednou O2 arenu vyprodal. V roce 2022 tam zpíval hlavně pro dospělé, tentokrát se na stejné místo vrátil s programem pro děti, kterým loni věnoval album "Ovce na pohovce". A zafungovalo to náramně. Z haly odcházely nadšené... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2026 13:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- "The Happiest Days of Our Lives": Australská pocta Pink Floyd míří do Prahy (04.02.2026 12:29)
- Nejvíc nej: Rockerovo ohlédnutí: Máchnutí foťákem za rokem 2025 v podání Tomáše Rozkovce (27.01.2026 18:00)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (10-1) (26.01.2026 18:00)
- Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure (17.12.2025 17:30)
- Video: "Shine On You Crazy Diamond" pohromadě. Vychutnejte si opus magnum Pink Floyd v celistvé podobě (22.11.2025 11:18)
- Mistrovské dílo Pink Floyd "The Wall" v noblesní Státní opeře Praha: Oslavte výročí 17. listopadu rockovou nocí v opeře (22.10.2025 08:13)
- Pink Floyd oslaví padesát let alba "Wish You Were Here" rozšířenou reedicí (17.09.2025 11:17)
- Deep Purple vydají svůj legendární koncertní záznam "Made In Japan" ve velkolepé reedici s novým remixem Stevena Wilsona (24.06.2025 10:36)
- Naživo: Steven Wilson nás v Gliwicích teleportoval do audiovizuálního nebe (07.06.2025 14:00)
- Nové desky 17/2025 - od Suzanne Vega přes Erica Churche po Pink Floyd (07.05.2025 08:00)

ALBUM TÝDNE 20/2026

něco něco
majonéza

Kapela něco něco už dávno nepatří mezi nováčky. Na čtvrté desce "majonéza" ale (nově) trojice citelně přitvrdila, přidala na přímočarosti a během jediného roku dala dohromady ucelenou výpověď vyprávěnou ženskýma očima - osolenou kytarami, punkovou energií i zdravou drzostí.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 20.05.
Chris Grey (CAN) (Rock Café, Praha)
Čt 21.05.
Paledusk (JP) (Cargo Gallery, Praha)
Čt 28.05.
Acidéz (MEX), The Neunikneš (Barrák Music Club, Ostrava)
Ne 31.05.
Conan Grey (US) (O2 arena, Praha)
St 03.06.
Sabaton (SWE) (Přírodní amfiteátr Lochotín, Plzeň)
St 03.06.
Escuela Grind (US) / Carnal Diafragma (CZ) / Critical Madness (CZ) / Kožis (CZ) (Barrák Music Club, Ostrava)
Út 09.06.
Garbage (UK) (Velký sál Lucerny, Praha)
St 10.06.
Rock For People 2026 (Park 360, Hradec Králové)
Čt 11.06.
Rock For People 2026 (Park 360, Hradec Králové)
Čt 11.06.
Už jsme doma (CZ) / Čtvrt na smrt (Barrák Music Club, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince The Prodigy Vladimír Mišík Ewa Farna Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe