shop.musicserver.cz
Kings Of Leon - WALLS

Kings Of Leon na "WALLS" ubrali na jižanských kořenech, přesto však natočili vyrovnanou nahrávku

Vydáno: 31.10.2016 16:00 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: Capitol

Česká koncertní premiéra jedné z nejúspěšnějších kapel současnosti je stále v nedohlednu, s každou další deskou ale jako by Kings Of Leon dokazovali, že mají na to podmanit si i ty státy, které na jejich hudbu dosud příliš neslyšely. Nebo to možná jen neměly šanci ukázat. "WALLS" je opět trefou do černého.

8/10

Kings Of Leon - WALLS

Vydáno: 17.10.2016
Celkový čas: 42:42

Skladby: Waste A Moment, Reverend, Around The World, Find Me, Over, Muchacho, Conversation Piece, Eyes On You, Wild, WALLS

Vydavatel: Sony Music

Jsou tomu už tři roky, co jsme se na musicserveru rozplývali nad překrásným albem "Mechanical Bull". Šestá deska Kings Of Leon nasměrovala po vlažně přijaté "Come Around Sundown" zpátky do středu zájmu fanoušků a skupina k ní vydala neuvěřitelných šest singlů. Jak jí to šlapalo na turné, jste se mohli dočíst v sérii reportáží, které jsme vám z něj přinesli, už na něm ale tři bratři Followillovi a jeden bratranec dávali dohromady nápady pro jejího následovníka.

Mechanický býk vznikal v poklidné atmosféře domácího studia v Nashvillu, kde se muzikanti poflakovali doma s dětmi a vždy k večeru zaznamenávali nové nápady, se sedmou studiovkou se ale formace rozhodla přijmout nové výzvy a zamířila nahrávat do L.A., kde vznikaly jejich první dvě kolekce. Vyměněn byl také dlouholetý producent Angelo Petraglia, který byl dosud přítomen u všech alb, a jeho místo převzal Markus Dravs, tedy člověk, jenž se významně podepsal pod úspěch "The Suburbs" od Arcade Fire, produkoval první dvě desky Mumford & Sons a mimo jiné se podílel na "Mylo Xyloto" a "Viva La Vida And Death And All Of His Friends" britských Coldplay.

"Nebyla to žádná sranda, museli jsme makat. Kolikrát už jsem byl unavený z toho přehrávání stále stejných songů znovu a znovu, dokud s nimi Markus nebyl spokojený," říká dnes zpěvák Caleb Followill smířeně. Změna prostředí a producenta se logicky podepsala i na celkovém zvuku nahrávky. Jižanský rock ustoupil do pozadí a ačkoliv je stále v některých skladbách přítomný a ke změně přízvuku frontmana pochopitelně také nedošlo, i Wikipedie už u žánrového popisu alba uvádí nejdříve pop rock a až poté jižanský rock.

Název "WALLS" je v promo materiálech označován jako zkratka k "We Are Like Love Songs", pokud byste za tím ale chtěli hledat nějaké hlubší poselství, ztráceli byste čas. Jedná se prostě jen o rozvinutí titulu na název o pěti slabikách, což je tradice, kterou Kings Of Leon drží už od počátků své kariéry.

Pro aktuální desítku skladeb je charakteristické, že se nebojí být aranžérsky bohatá, přesto však zůstává vyrovnanou sbírkou, kde na vatu není místo. Slabší momenty není snadné najít, pokud bychom ale museli nějaké zástupce vybrat, byl by to paradoxně úvodní singl "Waste A Moment", který za první ochutnávku z alba vybralo vydavatelství, doufajíc, že stadiónové halekání v refrénu zafunguje podobně jako před osmi lety u "Sex On Fire". To se samozřejmě nestalo a jen naiva by čekal, že držitelé sedmi nominací a tří cen Grammy ještě někdy natočí hit, který by úspěchy singlů z "Only By The Night" překonal.

Každý z nových songů má ale na albu svou důležitost a je jedno, za jak dlouhou dobu byl hotov. Jestli vznikal relativně svižně jako "Find Me" a na berlínské Lollapalooze odehraný "Over", či dokonce už během jediného dne jako "Reverend", nebo se naopak skládal ještě z odřezků předchozí kolekce, přepracovával se jako zrychlený "Waste A Moment", nebo se na něm dlouho a pracně pracovalo jako na titulním "WALLS".

Nejzajímavější genezi vzniku má ale určitě nejpřekvapivější účastník tracklistu, na perkuse a náladu Divokého západu hodně bohatá balada "Muchacho". Je to song o přátelství, konkrétně o jejich spolupracovníkovi, který jim dosud vyráběl všechny artworky na obaly alb, nedávno však zemřel a na "WALLS" už se tak nepodílel. Píseň však není zajímavá jen svým textem a kytarovým sólem, na nějž je Matthew Followill z celé desky nejpyšnější, ale tím, jak její vznik Caleb popisuje. "Složil jsem ji jednoho večera v hotelu v L.A. a když jsem druhý den ráno šel za klukama do studia a plný nadšení jsem jim popisoval, co ze mě vypadlo, přišlo mi, že mě vlastně ani moc neposlouchali. Spíše mě v podstatě ignorovali. Byl jsem z toho zklamaný, protože jsem z té písničky měl vážně radost, ale o pár dní později za mnou přišel náš producent a říká: 'Pojď to nahrát.' A já na to: 'Cože? Vždyť jsi to ještě ani neslyšel!' A on: 'To nevadí, ale slyšel jsem tebe, jak o tom vášnivě básníš.' V tu chvíli nám oběma došlo, že to bude vážně něco speciálního a pravdou je, že pro naše nové album je 'Muchacho' opravdu důležitý song."

Jak už ale bylo řečeno, výjimečnost jedné písně neznamená, že by ostatní strádaly. Aktuální singl "Reverend" má úžasný refrén, jeho předchůdce "Around The World" zase boduje plejádou perkusí, které připomenou "Done With It" od Kensington. Autoři dávného singlu "Spiral Staircase", který byl použit v PS3 exkluzivitě "MotorStorm", bodují i baladou "Conversation Peace", v níž Caleb prosí svůj protějšek, aby mu zkřížil cestu a mohli si tak promluvit. "Eyes On You" stojí na brumlající base a třeba "Wild" má perfektně načasovaný refrén, který vyvolává husí kůži. Největší peckou je ale stejně titulní balada "WALLS", v níž se zpívá o tom, že ne všechno můžeš zvládnout sám. Že musíš mít kolem sebe lidi, kteří ti pomůžou. Zda se jedná jen o takové obecné povzdechnutí, nebo se to dá vztáhnout i na Calebovy problémy s alkoholem, už se můžeme jen domýšlet. Jisté ale je, že tak niterná a citlivá skladba chytne za srdce jako máloco.

A o tom to vlastně všechno je. V jednom z aktuálních rozhovorů se basák Jared Followill nechává slyšet, že si je vědom toho, že se z nich stává zavedená, stará kapela, která už nemůže příliš experimentovat, a že sám nezná mnoho skupin, které by i na sedmé studiovce měly silný materiál. "Je to o tom, že mladí jdou stále dopředu a my musíme sakra makat, abychom si naše pozice udrželi a byli pokud možno pořád nejlepší". A protože "WALLS" je nejen výborná nahrávka, která svého předchůdce kvalitativně minimálně dorovnala, ale je to také jejich první album, které to v důležitých zemích jako je USA a Velká Británie vůbec poprvé dotáhlo až na první místo albového žebříčku, je zřejmé, že se jim to zatím stále daří.

 • ?! (stýv, 31.10.2016 22:41) Reagovat

  tohle se hrálo před 20 lety ...

 • Kings Of Leon (Petr, 01.11.2016 12:31) Reagovat

  Jistě, každý má právo na názor. Já nesouhlasím s kladným hodnocením desky. Čistá komerce. Podezřelé je taky to, že za dva měsíce je na předposledním míste u kritiky v zahraničí

  www.anydecentmusic.com?p=3

 • ??? (anonym, 01.11.2016 12:45) Reagovat

  no prostě: nuda, nuda, šeď, šeď...

 • KOL to mají bohužel už dávno za sebou...... (Anonym, 01.11.2016 12:58) Reagovat

  KOL to mají bohužel už dávno za sebou...

 • Je to dobrý :) (Zbynek, 01.11.2016 18:01) Reagovat

  Musím se smát komentáři " tohle se hrálo před 20 lety" Všechno se opakuje a nejen v hudbě. Tisíce kapel hraje,co se hrálo.... ted z hlavy me napadli hned Artic Monkeys. Další komentář, ze je to "čistá komerce" slovo komerce ve vztahu k hudbě je tak zprofanovane jako snad víc než Alois Jirásek za komousu. Proberte se!!!! Oni to KOL dělají všechno zadarmo jen pro srandu a platí si to cely léta sami LOL. Nicméně, protože nejsem dement, tak chápu,jak je to myšleno. Je to líbivý..... Opět říkám Proberte se!!!! KOL byli vždy libiva kapela. Jen si vzpomente,jak na vas ze všech rádií řval refrén "Use somebodyyy" KOL měli a maji svůj originální sound. Na tomhle albu není taková hitovost ,ale je kompaktní a stále si drží lehký nadprůměr, i když ty velké hity asi už napsali......ono se to těžko překonává..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Open'er festival - Den první, Letiště Gdynia-Kosakowo, Gdyně, Polsko, 3.7.2024
Naživo: Tom Morello si v první den Open'eru zahrál s Måneskin a zapařil s Foo Fighters A je to tady zase. Předloňská evakuace, zrušené koncerty a úprk tisíců fanoušků z polského Open'eru neznamenaly, že bychom na jeden z největších a nejoceňovanějších festivalů Evropy měli zanevřít. První den letošního... čtěte zde
Vydáno: 14.07.2024 08:00 v sekci Naživo
Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk
Zaprášenosti: Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk Těžko uvěřit, že letos Silversun Pickups oslaví už osmnáct let od vydání debutové desky "Carnavas". Čtveřice vtrhla v roce 2006 na alternativní scénu jako hurikán. Od té doby stihla představit ještě pět dalších řadových alb,... čtěte zde
Vydáno: 13.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Royal Blood, Ledárny Braník, Praha, 11.7.2024
Naživo: Pšššššt! Royal Blood na Ledárny Braník nejspíš nebudou vzpomínat v dobrém. A jejich fanoušci také ne Britské rockové duo fungující od roku 2011 se podruhé ukázalo v České republice. Cestou na slovenský festival Pohoda ale Royal Blood odehráli koncert, který byl pohodový až moc. Konal se totiž v pražských Ledárnách Braník - na... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 11:20 v sekci Naživo
Johnny Cash - Songwriter 7/10
Recenze: Albu Johnnyho Cashe "Songwriter" by prospěla větší odvaha producentů O tom, jak ošemetné může být vydávání nového materiálu již nežijících hudebníků, už byly prodiskutovány hodiny. Výsledek většinou nostalgicky zahřeje u srdce, ale zároveň vyvolává otázky, zda by ho takto dotyčný umělec... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 09:20 v sekci Recenze
Black Eyed Peas, Žluté lázně, Praha, 10.7.2024
Naživo: Black Eyed Peas v Praze pomáhala hlavně nostalgie a ochota ke kompromisům "I gotta feeling / that tonight's gonna be a good night," zpívali si mnozí už v nekonečné frontě u Žlutých lázní, kam se nečekaně podívala jedna z největších kapel milénia na světě. Přes osmdesát milionů prodaných nosičů,... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 17:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Coldplay ve "feelslikeimfallinginlove" nešetřili euforií (07.07.2024 16:21)
- Coldplay ohlásili novou desku "Moon Music". Vyjde na podzim (17.06.2024 19:02)
- Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina (15.05.2024 13:36)
- Video: Kings Of Leon si video k "Nothing To Do" natočili sami. A navíc na jeden zátah (04.05.2024 14:48)
- Audio: Kings Of Leon si v úzkostlivé "Split Screen" pokládají otázky smyslu života (04.04.2024 13:39)
- Video: Kings Of Leon ohlašují novou řadovku klipem k singlu "Mustang". Koukají v něm ze střechy (27.02.2024 08:08)
- Video: Idles ve videoklipu k singlu "Grace" zdeepfejkovali Chrise Martina z Coldplay. S jeho svolením (25.02.2024 11:44)
- Naživo: Fenomenální Mumford & Sons nechali ohňostroj doma, čtvrtý den Szigetu ale bavili i ADONXS, AJR nebo Nirvana (14.08.2023 18:03)
- Fotogalerie: Mumford & Sons dovedli na Szigetu desítky tisíc lidí do euforie (14.08.2023 14:44)
- Naživo: Sam Smith se stali vládci Mad Cool Festivalu, sklonit se ve Španělsku museli i Mumfordi a Queens Of The Stone Age (09.08.2023 07:55)

ALBUM TÝDNE 28/2024

Marien
Světla je víc...

Marien se sami stále řadí do kategorie nová krev českého folku, i když hrají už dvacet let. Svoji současnou pozici a oblibu si vybudovali nevykalkulovaným a ryzím přístupem k muzice i posluchačům. Novinka "Světla je víc..." znovu nabízí oázu naděje a víry v dobro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 15.07.
Shemekia Copeland (US) (Divadlo Hybernia, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík mp3.com Miley Cyrus Judy Garland Kabát Adele Mirai Queen Taylor Swift Imagine Dragons Lucie Vondráčková Beyoncé Dua Lipa 2H+ Tom Morello Madonna Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe