Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Tomáš Vartecký - Nejstrašnější je udělat vtipnou hudbu

Vydáno: 10.10.2002 05:00 v sekci Rozhovory - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Mnoho z vás jistě zaregistrovalo, že v českých kinech se v současnosti promítá snímek "Musím tě svést" s Janem Krausem, Ivanem Trojanem a Ivanou Chýlkovou v hlavních rolích . A právě k tomuto filmu vyšel u B&M Music zajímavý soundtrack z pera Tomáše Varteckého. Proto nastal čas, aby si s ním redaktor MusicServeru popovídal.

Tomáš Vartecký
© O.Pýcha/Sony Music Bonton
Tomáš Vartecký je dnes v České republice už docela známé jméno. A určitě za to nenese odpovědnost pouze a jedině jeho vztah k Anně K., se kterou žije a které produkuje desky. Nemalou měrou se na Varteckého "popularitě" podílí domovská skupina Kurtizány z 25. Avenue, s níž vydal na přelomu jara a léta nové album a vystoupil na většině velkých prázdninových festivalů. Soundtrack k filmu "Musím tě svést" by mohl být jakýmsi shrnutím všech jeho předešlých aktivit - zpívá na něm Anna K., zazní jak písnička Kurtizán z 25. Avenue, tak Wanastových Vjecí, se kterými hrál v minulosti na koncertech, veškerou hudbu si složil sám, produkoval i nahrál. Singl "Šestý smysl", jenž spolu s ním nazpívala Anna K., se propracoval do Top Ten hitparády nejhranějších skladeb. Nepřekvapí, že otázek, na něž bylo třeba se Tomáše Varteckého zeptat, proudilo mou myslí opravdu mnoho. Snad se mi podařilo z něj dostat to nejdůležitější.

Na úvod by mě zajímalo, jak došlo ke tvé spolupráci s filmem "Musím tě svést"?

Nabídl mi to Honza Štern, což je producent z České televize, která se na filmu taky podílela. Bylo to na základě desky Anny K. "Stačí, když se díváš", která se mu líbila. Proto si sehnal číslo a zavolal mi.

Ty už jsi měl z dřívějška nějaké zkušenosti s hudbou k filmu nebo k reklamě?

Nikdy. Tohle bylo úplně poprvé, kdy jsem něco dělal na obraz. A líbilo se mi to. Především proto, že když skládám pro film, většinou nemusím dělat texty, což je obvykle ten největší oříšek. Sehnat dneska text, nebo si ho napsat, je strašná dřina.

Texty si často píšeš sám, ať pro Annu K. nebo pro Kurtizány. Kde k nim hledáš inspiraci?

Pokud se budeme bavit o tom, co mě nejvíc inspiruje ve smyslu pocitu, který zůstane, tak to je určitě film. Já ale nejvíc chodím do lesa a když jsem úplně čistej, v tu chvíli mi jde psát. Některý moje texty, hlavně pro Kurtizány, jsou vlastně citový výlevy.

U filmu jsi se nechával inspirovat výhradně obrazem?

Jak kdy. Jakmile mi Honza zavolal, začal jsem něco dělat. On se totiž vyjadřoval, co by si představoval. Bavili jsme se spolu, který skupiny se líbí jemu a který mně. Ale k finálnímu výběru stejně mohlo dojít až po setkání s režisérkou Andreou Sedláčkovou. Nicméně jakmile jsem se dověděl, že budu dělat hudbu k filmu, začal jsem pracovat.

Zasahovali ti do práce lidé z tvůrčího týmu?

Třeba produkce vůbec. Šlo spíš o to nalézt nějakou střední cestu, protože Andrea, jak jsem pochopil, je v hudbě spíš konzervativní člověk. Museli jsme se teda nějak domluvit, získat ji pro to, aby ve filmu mohla, když to řeknu blbě, zaznít i moderní, čerstvá muzika.

Kurtizány z 25. Avenue - Tomáš Vartecký
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Ze které písničky soundtracku máš nejlepší pocit?

Já mám fakt radost, že se chytnul "Šestý smysl". Opravdu mě baví, jak rádia hrajou docela tvrdou písničku, protože si řekly, že Annu K.hrát můžou. My jsme kdysi měli plán, že se proslavíme hrozně komerční hudbou a potom začneme dělat šílenou alternativu. A tohle mi to trochu připomíná.

Nehryže tvoji uměleckou ješitnost, že deska, kterou jsi měl na starosti ty a která je de facto tvoje, je reklamou a médii prezentována tak trochu jako nové album Anny K.?

Nežere mě to. Kdybych s Luckou (Annou K. - pozn. red.) nežil, tak by mě to asi žralo, ale že je to v rodině, je to v pohodě. Kdyby tam bylo velkým písmem Tomáš Vartecký, moc by se to asi neprodávalo.

Našel bys rozdíl ve tvé spolupráci s Annou K. pro tento soundtrack a pro její regulérní alba?

Při práci na těch dvou věcech, ve kterých zpívá, byla ta spolupráce naprosto stejná jako u normální desky. Musel jsem dělat text, konzultovat s ní slova, všechno. Co bylo instrumentální, to už jsem si dělal sám. To už je jenom moje věc.

Docela by mě zajímal výběr skupin, jejichž písničky jsi na desku zařadil.

Výběr byl docela jednoduchej, protože soundtrack probíhal ve spolupráci s B&M Music, a tak jsem se musel řídit jejich katalogem.

Kurtizány ale nejsou součástí katalogu B&M Music.

To ne. Jednoduše jsem si přihřál polívku. Hrajou ve filmu ve scéně, kde Kraus přemlouvá v baru Trojana, aby dal manželce facku.

A líbil se ti vlastní film "Musím tě svést"?

Abych ti řekl pravdu, tak teď už ani nevím. Mně se rozhodně líbil scénář. Jsem schopnej ten film normálně shlídnout, nemusím z něj odcházet. Já si ale myslím, že je to spíš pro ženský. Jsem ale docela překvapenej, že většině lidí z mého okolí se to líbí.

Myslíš muzika?

No ta každopádně! Ta se líbit musí! (smích) Ba ne, myslím, že se líbí i ten film.

Kdyby ti nabídli, abys skládal pro další film, přijal bys to?

Rozhodně. Nebo takhle, hlavně pokud by ten film byl jenom o trochu akčnější, aby se měl člověk čeho víc chytit.

Tomáš Vartecký
© Luboš Kreč / MusicServer.cz
Já jsem si všiml, že v průběhu filmu se v podstatě opakuje jeden ústřední motiv a o nějaké komplexní hudbě se potom nedá tolik hovořit.

Toho prostoru je ve filmu málo. Tenhle film je hrozně nehybnej, protože se celej odehrává v hospodě, v autě nebo v posteli. Anebo telefonujou. Co s tím? Jeden požadavek dokonce byl, abych napsal vtipnou muziku! To je úplně nejstrašnější, udělat vtipnou hudbu?! Filmaři ti řeknou, že tohle je vtipná scéna, a ty na ní máš udělat vtipnou muziku. Tak jsem tam udělal jakože vtipnou hudbu.

Mám takový pocit, že proběhne i koncert u příležitosti vydání soundtracku.

Desátého října bude křest, jinak se ovšem nic podnikat nebude. Ale Anna K. zařadí "Šestý smysl" do svejch vystoupení, tudíž její šňůra může být podporou filmu třeba do konce roku. (smích)

Co je nového v táboře Kurtizán z 25. Avenue?

Osmnáctýho října rozjíždíme turné asi patnácti koncertů, několik koncertů bude s Wohnoutama. Taky jsme udělali klip k "Omylem" a chceme ještě trochu víc protlačit singl "V peřinách", který se v rádiích moc nechytl. Asi jenom kvůli našemu jménu, protože komerční rádia nikdy nehrály Kurtizány.

Čím jsi vlastně raději - producentem, skladatelem či rockerem?

Profesně jsem nejradši vždycky to, co zrovna nedělám. Ale co se týče muziky, to nejde říct. Mě v poslední době dost štve, jak se někdo apriori staví proti určitý hudbě. Třeba s Kurtizánama a novou deskou. Dost mě štve, když proti ní začne brojit nějakej echt metalista...

Setkal jsem se s tím, že lidé, kteří vyrostli na "Strachu", říkali, jak je "Medium" vyměklá, a proto špatná deska.

To je prostě problém. Pokud se jako umělec nevyvíjíš, jsi mrtvej. Udělal jsem nějakou desku, dala mi hodně práce, ale proč ji dělat znova? Proč natáčet pořád to samý? Já nesedím pořád doma a neposlouchám stejný desky, tak musím zákonitě i měnit svoji muziku. Navíc si myslím, že naše nová deska je zlejší než "Strach", hlavně kvůli textům.

Ty hraješ i na deskách Dana Landy. Nemrzí tě, že Landa nejezdí na koncerty?

Ani ne, člověče, ani mě to nemrzí. Mrzí mě, že to nejde, ale nemrzí, že se nejede.

Nejde?

To se nedá nic dělat. To by byl hroznej průser, protože na něj má pifku snad půlka národa. Koncerty by musely být hrozně dobře zajištěný a chodit na koncert, kde by tě kontrolovali jako na letišti, to by byl asi docela vopruz. To je důvod, proč Landa na koncerty nejezdí. On si je zažil a historky, který vypráví, jsou dost příšerný.

Děkuji ti za rozhovor.

NÁZORY
  • Prezentace Šestého smyslu (Červ, 11.10.2002 13:51) Reagovat

    Na oblíbeném ostravském rádiu Orion poctivě připisují tento povedený singl Anně K. i Tomáši Varteckému. Jinak mě docela zarazil přístup ČT, která nebyla schopna v sobotu večer (5.10. - Praha) alespoň jednou zavadit kamerou o Tomáše, když tento hit zpíval s Luckou na charitativním koncertě pro postižené povodní.

  • Tomáš je machr (Ivoš, 06.11.2004 17:37) Reagovat

    Zdar,poslední dobou vyhledavám hudbu,která je nějak spojená s Tomášem Varteckým,protože jeho "nabouchaná" kytara a styl skladby(ať už pro Kurtyzány,Annu,nebo kohokoliv jiného)mě zvedne ze žídle a dostene do kolen.Když ho pak k tomu vidíte pařit na koncertě,jak se mu dredy motají do strun,máte o pořádnou pářku postaráno. Já říkám:"Tomáši,jsi machr,jen tak dál" .Dík za super článek....Ivoš

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse
Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse Tomáš Klus je občas jako prezident Zeman - sice by chtěl lidi spojovat, ale často je bohužel rozděluje. Nemůže za to ani tak jeho hudba, jako spíš názory, které se rozhodně nebojí veřejně projevovat. I to je jeden z důvodů, proč... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2022 08:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry Kolotoč hudebních novinek se už opět roztočil a tentokrát se na něm točí folk-rockoví The Lumineers, bluegrassoví Punch Brothers, nestárnoucí Elvis Costello, Angličanka FKA Twigs, indiepopoví Fickle Friends, coververze Cat Power,... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Adele - Oh My God 9/10
Video: Adele se ve vizuálu k "Oh My God" nechala několikrát naklonovat Zatímco hudební svět už několik let jede na vlně singlů a dlouhohrající alba se zdají být reliktem minulosti, Adele je to jedno. Pouze s jedním vydaným videoklipem poslala do světa nejprodávanější desku minulého roku a ukázala,... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 17:39 v sekci Audio / Video | Video
0
David Bowie - Toy 8/10
Recenze: Bowieho album "Toy" se vrací zpět do umělcovy diskografie. Oprávněně - je skvělé I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny
Slavná alba: Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny Jste kapela na vzestupu, publikum si vás hýčká, máte za sebou vcelku úspěšnou desku a všechno před sebou. Co se může stát, když vám odejde klíčový člen? Možnosti jsou v zásadě dvě: buď to zabalíte, nebo se k tomu postavíte... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2022 09:00 v sekci Recenze | Slavná alba
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Rozhovory: Anna K. - Čekám teď na další světlo (16.07.2021 08:00)
- Anna K. zve fanoušky na "Letní večery" (25.05.2021 09:56)
- Video: Parta Kurtizány z 25. Avenue zahalila "Grétu" do černobílé (12.03.2021 10:29)
- Video: Tomáš Vartecký ON AIR: Pro výhru z Marlboro Rock-In jsme šli do banky s igelitkou a nedali nám to (17.02.2021 10:58)
- Rozhovory: Dan Kurz (Kurtizány z 25. Avenue) - Jediné, co nemám rád, je veselá hudba (10.02.2021 08:30)
- Recenze: Kurtizány z 25. Avenue jsou na "Honzíkově cestě" tvrdší a temnější (25.11.2020 14:35)
- Kurtizány z 25. Avenue se po 11 letech vydávají na "Honzíkovu cestu" (18.11.2020 17:37)
- Video: Anna K. si v klipu k "Na malou chvíli" dělá radost. Má v něm zvířátka i karavan (22.08.2020 09:15)
- Audio: Anna K. zpívá v singlu "Na malou chvíli" o daru v podobě dlouholetého vztahu (09.07.2020 14:28)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé Queen Coldplay Ed Sheeran Rihanna The Weeknd Guns N' Roses Viktor Sheen The Beatles BTS Aneta Langerová Taylor Swift Karel Gott The Cure Kryštof Dua Lipa Lady Gaga Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu