shop.musicserver.cz
Hana Zagorová - O Lásce

Lásce Hany Zagorové podlehli i o dvě generace mladší autoři

Vydáno: 04.10.2016 09:30 v sekci Recenze - Daniel Maršalík | foto: Anna Kovačič

Asi není v Česku nikdo, kdo by nikdy neslyšel jméno Hany Zagorové. Hitům, jako jsou "Maluj zase obrázky", "Duhová víla", "Můj čas" nebo "Je naprosto nezbytné", se nešlo a nelze vyhnout. Zagorová v září oslavila 70. narozeniny a k jubileu si nadělila novou desku "O Lásce".

8/10

Hana Zagorová - O Lásce

Vydáno: 07.09.2016
Celkový čas: 46:36

Skladby: O Lásce, Je tady podzim, Aspoň se ohřeju, Tygr z hotelu, Jako tenkrát, Bójka, Ty jsi má víra, Možná jsem zakletá, Zasněná, Hraj, muziko, Lásko, lásko, Štěstí je v kapse na drobný, On se vrátí

Vydavatel: Supraphon

Při studování bookletu alba může být pro mnohé nečekaným překvapením, že dvě třetiny písniček jsou z pera autorů, kteří jsou o dvě generace mladší než samotná interpretka. S mnohými jde vůbec o první spolupráci s devítinásobnou zlatou slavicí. Mezi ně patří Ondřej Brzobohatý, Radůza, Michal Hrůza, Martin Chodúr, frontman skupiny Sunflower Caravan Andy Čermák nebo David Dvořák z projektu Kašpárek v rohlíku. S Márdim z Vypsané fiXy a Jurou Hradilem z Tata Bojs zpěvačka spolupracovala už na předchozí nahrávce "Vyznání", která vyšla před dvěma roky.

Ačkoliv album "O Lásce" lze označit jako šansonové, právě duo Márdi - Jiří Hradil napsalo pro zpěvačku nejpopovější písničky. Má-li dnešní náročnější tvorba Zagorové vůbec možnost uspět v českém rozhlasovém éteru, tak s lehce rozjuchanou písní "Je tady podzim". Ve tvorbě Márdiho a Hradila lze často slyšet odkaz k 80. letům, tedy k době, kdy zpěvačku vnímali jako děti v časech, kdy vyhrávala jednoho Zlatého slavíka za druhým. I některá jejich slova odkazují právě k tomuto období, jen už ne tak prvoplánově, jako tomu bylo před dvěma lety ve skladbě "Bleriot", kdy Zagorovou nechali zpívat o čaji a kámošce podobně jako v letitém hitu "Spěchám".

Svěží popovou písničku pro rodačku z Petřkovic u Ostravy napsal Michal Hrůza. Jeho "Zasněná" velmi dobře spojuje dnešní skladatelské postupy s osobitým hlasovým výrazem zpěvačky a splňovala by roli singlu. Za ten však byla vybrána melancholická skladba "Jako tenkrát". Tu překvapivě složila písničkářka Radůza, přičemž jejímu autorskému naturelu více odpovídá čardášová "Hraj, muziko".

Nejlepšími kusy alba jsou ale čistokrevné šansony. Hudbu i slova titulní "O Lásce" složil Ondřej Gregor Brzobohatý, který lásku v ní chápe jako jakousi zhmotněnou osobu. Hana Zagorová v ní dramaticky a bez afektu zpívá: "Ze všech mučednic světa Lásko máš i na svá léta sílu vždy vstát." O lásce je i písnička "Tygr z hotelu", která se může pochlubit velmi chytrým textem. Při jeho psaní se David Dvořák inspiroval knihou "Tracyho tygr" od Williama Saroyana a Zagorová mu svým hereckým výrazem darovala podmanivou a až úzkostlivou náladu. Navíc hudba, text i zpěv gradují, díky čemuž je "Tygr z hotelu" jednoznačně nejsilnějším místem celé desky.

Martin Chodúr v televizní SuperStar často projevoval svou oblibu ke kantilénám. Na novou desku Hany Zagorové ale přispěl povedeným šansonem "On se vrátí" o mileneckém citu k ženatému muži, kde ve slokách panuje klavír, ale v rychlejších mezihrách se přidají dominantní klarinet a akordeon. Další velmi zdařilou písní je jediná coververze, která se na albu nachází. Zpěvačka sáhla do repertoáru svého oblíbence Francouze Patricka Fioriho. Sama si napsala český text "Možná jsem zakletá" k jeho skladbě "Plus je pense a toi". Zagorová tak projevila cit pro melodie, které jejímu projevu sluší, a stejně jako před dvěma lety, kdy na desku "Vyznání" zařadila coververze autorů, kteří v Česku nejsou příliš známí, se i nyní stala pro mnohé branou k objevení nových interpretů.

Hana Zagorová udělala dobře, že se vrátila pod křídla Supraphonu. Jak předchozí deska "Vyznání", tak aktuální "O Lásce" jsou zdařilými sbírkami popšansonů, kde při poslechu není třeba přeskakovat jednotlivé tracky. Přesto je nutno říct, že zpěvaččino masterpiece - album "Rozhovor v tichu" z roku 1991 - zůstalo nepřekonáno. Dnešní tvorba Zagorové už není o hitech, ale o hloubce, kterou jí dodávají kvalitní texty a zpěvaččin pěvecký projev. Na jejím hlase lze poměrně často slyšet věk, ale také životní zkušenosti a emoce. Zpěvačka si naštěstí v posledních letech dává velmi záležet, co zpívá, a proto je pravděpodobné, že i nové písničky budou mít dlouhou trvanlivost.


NÁZORY
 • To je recenze... (Pavelko, 04.10.2016 10:23) Reagovat

  ...nebo výkřik zamilovaného fanouška?

  • Re: To je recenze... (Honza, 04.10.2016 10:50) Reagovat

   Ano. To je recenze. Nepo jste spíše čekal kritiku? Recenze je od toho aby popsala věci tak jak je vnímá ten kdo jí píše. Tím ji předává dále a je už na úsudku každého jedince jestli souhlasí nebo si utvoří vlastní názor. Mimochodem napsat něco o výkřiku zamilovaného fanouška mi nepřipadá jako relevantní názor na hodnocení alba a tudíž i autora. To píší děti na základce.... Mějte se hezky.

  • Re: To je recenze... (David, 04.10.2016 10:54) Reagovat

   To je recenze člověka, který objektivně posoudil kvalitu zpěvačky, která nepotřebuje lézt do prd*le teenagerůn, rádoby intelektuálním hudebníkům, těm, kteří za každou cenu chtějí být in, fandům syrového masa, která nikdy nepotřebovala kroutit zadkem a ukazovat prsa aby byla úspěšná. A právě pro to má úspěch i v 70 letech i zásluhou svého originálního hlasového projevu, který si nikdo nemůže splést. Všechny ty Polákové, Langerové, Buckingham, Lounové, Vladivojny a jiné podobné rádoby umělkyně se proti Zagorce můžou akorát tak zahrabat. A vo tom to je......

   • Konzervativní David (Anonym, 04.10.2016 16:04) Reagovat

    Udělejte si prosím čas a poslechněte si poslední album Anety Langerové a pokud jste jen trochu soudný a vaše IQ dosahuje alespoň k číslu 80 a nechcete zde opět jen provokovat a navíc k tomu všemu ještě budete ochoten vyhrabat se z minulého století mohl byste možná přehodnotit vaši invektivu vůči AL coby rádoby umělkyně.Mimochodem proti H.Zagorové nic nemám, naopak.

    • Re: Konzervativní David (David, 04.10.2016 16:46) Reagovat

     Takových jako je Langerová je dost, ale Zagorová je jenom jedna. A to je to oč tu běží. Zagorová bude vždy vyjímečná i kdyby se vyrojilo 1000 dalších, třeba i hlasově lepších zpěvaček. Tak jako nikdo nikdy nebude jako Hegerová, tak nikdo nikdy už nebude jako Zagorová. Langerová je v širším měřítku naprostá tuctovka.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot
Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot Druhou polovinu května odstartují novinky Harryho Stylese, Lykke Li, Melody Gardot, která se spojila Philippem Powellem, posmrtné album Miro Žbirky, rockoví Evergrey a Everything Everything či debut Aviho Kaplana. Českou scénu zastoupí Andy... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 16:05 v sekci Novinky | Nové desky
0
Vypsaná fixa - Kusy radosti 8/10
Recenze: Vypsaná fixa zase rozdává "Kusy radosti" Vypsaná fixa je už zase punková. Desáté album zachytilo kapelu ze San Piega v nové sestavě - definitivně ji opustil basák Mejn a místo něj nastoupil Kryštof Mašek. Zůstalo naopak producentské duo Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek, se... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Kluci kde ste? aneb Jak Tata Bojs hráli v O2 universu (13.05.2022 11:57)
- Fotogalerie: Tata Bojs předvedli v O2 universu skvělou show (12.05.2022 10:26)
- Video: Tata Bojs hrají v "Holce z plakátu" vztahovou rošádu (12.04.2022 14:59)
- Recenze: Radůza dává na dvojalbu "Nebe je odemčené" nahlédnout do svého pochmurného deníku (28.03.2022 00:00)
- Video: Radůza ON AIR: První harmoniku jsem si koupila za peníze, které jsem měla na židle (18.03.2022 12:29)
- Nové desky 10/2022 - od Bryana Adamse přes Radůzu po Dymytry (16.03.2022 08:00)
- Audio: Martin Chodúr ve smutném songu "Kyjev" soucítí s dětmi trpícími kvůli válce (04.03.2022 09:47)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (10-6) (27.01.2022 19:05)
- Recenze: Jubilejní výběr Hany Zagorové "1968 - 2020" skrývá v lesklé krabičce i nedostatky (13.01.2022 17:35)
- Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society (01.12.2021 16:35)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Ed Sheeran Queen Slash Michal Prokop Dua Lipa The Beatles Viktor Sheen Abba Pink Floyd Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu