shop.musicserver.cz
Editors, Public Service Broadcasting, Roxy, Praha, 9.12.2015

Editors v Praze: Fantastická show s hořkým koncem

Vydáno: 11.12.2015 12:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček a Veronika Ondečková | foto: Jan Kuča

Editors se vrátili do Prahy, aby o svých kvalitách ve vyprodaném klubu Roxy opět přesvědčili jak své dlouholeté fanoušky, tak i ty, kteří jejich hudbě podlehli teprve nedávno. V reportáži tentokrát netradičně nabízíme hned dva pohledy - jak ten od skalního příznivce, tak ten nováčkovský.

Live: Editors

místo: Roxy, Praha
datum: 9. prosince 2015
support: Public Service Broadcasting
setlist: No Harm, Sugar, Life Is A Fear, Blood, An End Has A Start, Forgiveness, All Sparks, Eat Raw Meat = Blood Drool, The Racing Rats, Formaldehyde, Salvation, Fingers In The Factories, Smokers Outside The Hospital Doors, Bricks And Mortar, All The Kings, A Ton Of Love, Nothing, Munich, Papillon

Fotogalerie

Public Service Broadcasting, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
Když jsem se v reportáži z květnového koncertu Public Service Broadcasting dočetl, že britské duo J. Wilgoose Esq. a Wrigglesworth (na pódiu doplněné ještě o basáka JF Abrahama) ve své tvorbě míchá převážně indie-rockové základy s retrospektivními rádiovými a televizními záznamy slavných propagandických projevů, reportážemi o kosmických závodech USA se SSSR a podobně, přičemž tehdejší chrčivé monology nahrazují zpěv, podivil jsem se nad originalitou nápadu.

Netradiční spojení předpřipravených záběrů a samplů v kombinaci s živými nástroji v Roxy místy skutečně fascinovalo, výsledný efekt se ale lišil písni od písně, projekci od projekce. Jak dlouho takový projekt může vydržet, je vzhledem ke scénářem sešněrovanému programu a nulové možnosti k improvizaci otázkou k zamyšlení, pokud ale chcete vyrazit na něco doopravdy osobitého, lze Public Service Broadcasting jedině doporučit.

Editors, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
Editors byli vždycky příkladem kapely, která se na každém albu dokáže vyvíjet různými směry, ať už ale v jejich tvorbě převažovaly kytary nebo synťáky s elektronikou, vždy jste je díky úchvatnému vokálu charismatického hubeňoura Toma Smithe bezpečně poznali. Výjimkou není ani zářiová studiová pětka "In Dream", z níž hned ze startu zaznělo několik ukázek.

Atmosféricky zasněná "No Harm" s pozvolným nástupem muzikantů na pódium posloužila jako netradiční intro, co do počtu shlédnutí na YouTube úspěšná "Life Is A Fear" zabodovala mezi fanoušky syntetického zvuku i naživo a úderná "Forgiveness" jen potvrdila širokou rozkročenost nového alba. Opomenout ale nelze ani popem ovlivněnou "All The Kings", z níž by se klidně mohl stát další z velkých hitů nebo dramaticky pompézní "Salvation", která naléhavostí frontmanova projevu vyvolávala mrazení v zádech.

Editors, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
V konstrukčně jednoduchém, ale přitom maximálně funkčně nasvětleném sále ani tentokrát nechyběly Smithovy pověstné tanečky a ať už se mu na krku houpala elektrická kytara nebo španělka, dokázal navázat oční kontakt snad se všemi. Hovořit o jeho fantastických vokálních kvalitách (viz třeba dojemné akustické předvedení "Smokers Outside The Hospital Doors" nebo surově agresivní "A Ton Of Love") by bylo urážkou čtenářů, ale i když na jeho výkon fanoušci reagovali poměrně dobře a až na pár individuí s mobilem nad kebulí i celkem obstojně pařili, něco zkrátka muselo být špatně.

Jindy srdečný zpěvák s publikem mezi písněmi tentokrát příliš nekomunikoval a přesto, že s každou další písní byl zážitek z koncertu nejen díky hecujícímu klávesistovi Elliotu Williamsovi stále silnější, tak po závěrečném hitu "Munich" se Editors skryli do zákulisí na nezvykle dlouho.

Editors, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
A když se konečně vrátili, zahráli už jen prodlouženou verzi "Papillon", po které se už vytratili nadobro. Přitom snad na všech ostatních zastávkách aktuálního turné je přídavek kromě zmíněného singlu tvořen ještě novinkami "Marching Orders" a hlavně "Ocean Of Night", jež se mohla snadno stát ozdobou celého vystoupení a pro mnohé třeba i symbolickou tečkou za koncertní sezónou 2015.

Hořký konec jinak výborného večera je o to zvláštnější, že Editors známe jako kapelu, která i po nešťastném incidentu se zvukem na loňském Grapeu dokáže chápavě mávnout rukou a bez vytáček i se zpožděním odehrát jakoby nic. Proč se tedy pětice ze Staffordu rozhodla české fanoušky o dvě skladby ošidit, zůstává otázkou bez rozuzlení.

Editors očima Veroniky Ondečkové

Public Service Broadcasting, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
Public Service Broadcasting jako support zaujali, i když ve porovnání s esy, která mají Editors ve zvyku přibírat na turné, se zařadili spíše do druhé ligy, a poukázali na limity svého kytarového konceptu kříženého s kalendáriem. Ve chvílích, kdy se archivní zvukové záznamy (převážně z doby studené války), coby signature komponent tříčlenného projektu, vhodně doplňovaly s hudební produkcí, jako třeba při dobyvačné gradaci tracku "Everest", podpořené dobovými záběry z himalájské výpravy, bylo těžké nenechat se strhnout (jo, slzela sem). Skladby, ve kterých se ale kýženého souznění dosáhnout nepodařilo, najednou vyzněly jako nicneříkající koláže na úrovni televizních znělek.

Navzdory skvělému zvuku v sále, bylo totiž mluveným pasážím místy téměř nemožné porozumět, a kapela se tak proměnila v zaostávající doprovod nicneříkajících podkladů. Pokud tříčlenná sestava usiluje o zprostředkování historických momentů v audiovizuální formě, jde bez diskuze o zajímavý cíl, k ideálním výsledkům ale zatím schází větší propracovanost detailů.

Na rozdíl od PBC, které jsem letos otestovala v Chapeau Rouge, jsem si při Editors připadala jako novic. Přiznávám, že mi nikdy vyloženě nepřirostli k srdci a dlouho jsem se jim vyhýbala. Do Roxy jsem tak šla bez fanouškovského očekávání, zároveň jsem se ale upřímně těšila, protože letošní novinkou, jejími meditativnějšími polohami a citlivou prací s elektronikou, mě navnadili. Viděno s odstupem převažují rozhodně pozitiva, na druhou stranu ale nemůžu říct, že bych toho večera odcházela s něčím víc, než s pocitem, že si můžu odškrtnout jednu superkapelu na seznamu.

Editors, Roxy, Praha, 9.12.2015
© Jan Kuča
Nechci se tady do Editors nějak zbytečně navážet. Fakt, že člověku před očima rozpoutali přehlídku talentu a představili se jako parta ostřílených mazáků, je nepopiratelný, stejně jako koncentrované britské charisma, umocněné vědomím, že fanouškům na stříbrném podnose přednáší sadu hitů, kvůli kterým by jiné kapely vraždily. Na absolutní spokojenost to u mě ale o poměrně zásadní fous nebylo - chyběla mi opravdová energie! Ten druh, který se odehrává na muzikantské úrovni, a kvůli kterému vnímáte jedinečnost okamžiku.

Hodně se mluvilo o zdravotní indispozici frontmana, jako o okolnosti, která pražský koncert poznamenala jistou křečovitostí, v tomhle ohledu ale problém nevidím. Tom odvedl brilantní výkon bez ohledu na to, jak moc se soustředil, komunikoval s publikem, nebo (ne)gestikuval. Jde o to, že nikdo ze souboru ani na chvíli zásadně neopustil svojí comfort zone vyznačenou ksichtem nahrávek. Výsledný dojem? Asi jako jít na koncert Depeche Mode po dvaceti letech. Strojová přesnost, nula lidského faktoru. Jsou kapely, kterým tahle poloha nijak závažně neuškodí a Editors, coby melancholičtí ledoví králové jsou jednou z nich. Pro posluchače, kteří si na nich skalně neulítávají jako já, mezi zážitkem z desky versus naživo, ale není cítit velký rozdíl. A to není zrovna lákadlo, proč se trmácet do vyprodaného klubu.


NÁZORY
  • Tom je zdravotně indisponovaný a tak zrušili v (Tammi, 11.12.2015 14:34) Reagovat

    Tom je zdravotně indisponovaný a tak zrušili včerejší a dnešní koncert v Polsku.

  • vynikajuca muzika (john, 12.12.2015 00:02) Reagovat

    Takata hudba mna vzrusuje- citim, ze sa mi pri pocuvani chveje pucena a to je znamenie, ze sa jedna o kvalitu

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lipo - Příběhy 7/10
Recenze: Koncepční "Příběhy" stvrzují kontinuitu tvorby rapujícího básníka Lipa V anketě Český slavík sice Lipa stále uvádějí v kategorii rap (a skončil v ní letos dokonce na čtvrtém místě), od kolegů z tohoto žánru se ale už asi nemůže lišit více. Pracuje spíše se živými nástroji než se samply a... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2021
Yzomandias a Nik Tendo v albovém žebříčku společně pokořili Kabát Po dvou týdnech na vedoucí příčce albové hitparády se skupina Kabát s "El Presidento" přesunula na stříbrný stupínek. Prvenství si znovu uzmul tuzemský rap - tentokrát reprezentován hned dvěma svými hvězdami, Yzomandiasem a Nikem... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2022 15:54 v sekci Novinky | České hitparády
0
Madhouse Express, Planetárium Praha, Praha, 28.11.2022
Naživo: Madhouse Express odehráli koncert pod vesmírnou kupolí Koncerty se odehrávají na všelijakých místech. Odsvěcené kostely, jeskyně, těžce přístupná divočina, střechy autobusů, bývalé stanice metra a atomové kryty. Marně si ale vybavuji kapelu, která by hrála v planetáriu. Domácí... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2022 08:03 v sekci Naživo
0
Nové desky 47/2022 - od Ringa Starra přes Stormzyho po Lipa
Nové desky 47/2022 - od Ringa Starra přes Stormzyho po Lipa V pátek nebyl pouze Black Friday, ale také Record Store Day, a zahraniční interpreti tak mírně pauzírovali... na rozdíl od těch domácích. Vedle živáku Ringa Starra, Stormzyho a vánočního Cliffa Richarda se tak můžeme těšit na... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Marta Kloučková - Stopa snu 8/10
Recenze: Jazzová písničkářka Marta Kloučková zve na albu "Stopa snu" do emocionálně opravdového světa Hlas Marty Kloučkové je v českém mladém jazzu nepřeslechnutelný. Vděčí za to zejména kladně přijatému debutu "Loving Season", ale i mezinárodním přesahům. Zpívala třeba s Lizz Wright nebo Judith Hill. Nyní vydává druhou... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na Metronome Prague 2023 zahrají i Editors a White Lies (29.11.2022 10:37)
- Depeche Mode finišují s deskou "Memento Mori", v červenci přijedou do Letňan (04.10.2022 14:14)
- Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena (29.09.2022 18:00)
- Depeche Mode zrekapitulují singlovou éru alba "Playing The Angel" (12.09.2022 09:18)
- Video: Paul van Dyk velmi vkusně předělal depešáckou "But Not Tonight" (19.08.2022 17:29)
- Video: Editors v klipu ke "Kiss" vyprávějí příběh o neutuchající přitažlivosti a odpudivosti (12.08.2022 11:59)
- Editors ohlašují album "EBM". Druhým singlem je "Karma Climb" (08.06.2022 11:54)
- Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode (26.05.2022 23:14)
- Video: Editors pro videoklip k "Heart Attack" využili umělou inteligenci (02.05.2022 14:53)
- Co je nového na shopu musicserveru? Depeche Mode, Jack White, Calin, Gott, Brichta... (19.04.2022 10:42)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lenny The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Kateřina Marie Tichá Marpo Madonna Adele Kryštof Lucie Vondráčková Viktor Sheen Ewa Farna BTS The Weeknd Vojtaano Queen Slash Michal Prokop Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu