Newyorský trojlístek legraci milujících zločinců (neboli Fun Lovin' Criminals) nám po šesti letech své kriminální dráhy nabízí kolekci svých nejlepších úlovků, plus několik věcí, ke kterým přizvali pár svých známých z podsvětí. Celé se to jmenuje "Bag Of Hits" a my vám nabízíme recenzi dvojdiskové limitované verze.
8/10
Fun Lovin' Criminals - Bag Of Hits
Celkový čas: 56:25 + 50:58
Skladby: CD1: The Fun Lovin' Criminal, Up On The Hill, Loco, Korean Bodega, King Of New York, Run Daddy Run, The Grave And The Constant, Swashbucklin' In Brooklyn, Love Unlimited, Bump, Scooby Snacks, Smoke 'Em, Couldn't Get It Right, Big Night Out, We Have All The Time In The World; CD2: The Fun Lovin' Criminal (DJ Bombjack Remix), King Of New York (Cooley High Remix), Run Daddy Run (MC Large Remix), Up On The Hill (Cooble Hill Remix), Loco (Latin Quarter Version), Bump (Mark Berkley's Bump Remix), The Grave And The Constant (Stephen Lironi 12'' Mix), King Of New York (Jack Dangers Mix Complex #1), Up On The Hill (Tar Beach Remix), Korean Bodega (Aero Mexicana Mix), Love Unlimited (Remix), Scooby Snacks (Rockamental Remix)
Autor je redaktorem časopius Show!
Vydavatel: EMI Czech Republic
Fun Lovin' Criminals jsou prostě neodolatelně milá partička. V podstatě už od jejich první desky "Come Find Yourself", která dala světu hity jako "Scooby Snacks" nebo "King Of New York", se o nich hovoří jako o kultovní kapele a bodejť by taky ne. Není totiž zase tak moc spolků s frontmanem, jakým je Huey. Charisma z něj doslova odkapává a navíc ho téměř beze zbytku dokáže přenést na album. Huey přitom rozhodně není jenom nějaký laciný lumen. Jeho kouzlu podléhají zcela přirozně obě pohlaví bez výjimky, každé ovšem samozřejmě trochu jinak. Hoši mají při poslechu FLC nutkání být těmi ostrými hochy z ulic newyorské Hell’s Kitchen a Hueyho chápou něco jako kápa gangu. Dívky pak jihnou spíše z jeho sex-appealu.
Úplně nejlepší je na tom všem ale to, že
Fun Lovin' Criminals ve skutečnosti s těmi rtuťovitými a často ozbrojenými gansta rappers, kterými se East Coast i West Coast jen hemží, nemají vlastně nic společného. Jistě, jejich texty jsou o tom, že není nic přirozenějšího, než "udělat" banku, "odklidit" nějakého chlápka či mít doma kilo "stoprocentně kolumbijského" koksu, ve skutečnosti je to však všechno jenom elegantní a inteligentní nadsázka. Stejně tak z fotosessions, při nichž se Huey a spol nechávají zabírat v drahých oblecích před noblesními bouráky či u bazénu obklopeni houfem polosvlečených slečen jasně tušíte, že je jim celý ten hiphopový snobbish lifestyle vlastně spíš trochu k smíchu.
Mohlo by se zdát, že vydávat výběr největších hitů po třech albech a jedné kolekci rarit (album "Mimosa") není úplně košer. Možná, že není, ale důležité je i to, jestli má onen interpret potenciál svůj záměr naplnit. Čili jestli jenom vybere dvě desítky světlejších momentů svého tvůrčího života a doplní to jedním či dvěma hity, o nichž vlastně sám neví, jak jich dosáhl, nebo dovede kolekci osadit opravdu jen samým prvotřídním zbožím. Myslím, že není třeba dlouze rozvádět, že
Fun Lovin' Criminals jsou ten druhý případ. Pro "Bag Of Hits" kapela vybrala ze svého repertoáru patnáct skladeb, o jejichž kvalitě nemůže být pochyb. Mimochodem selekce podobné úrovně není valná většina kapel schopna ani po deset albech, natož po čtyřech. Nejvíc skladeb - celkem šest - pochází z první desky "Come Find Yourself", druhé "100% Colombian" a třetí "Loco" jsou zastoupeny čtyříkrát, kolekce b-stran "Mimosa" jednou. Skladby nejsou řazeny chronologicky, což ale vůbec nevadí, jelikož byl upřednostněn dramaturgický záměr a navazují na sebe spíš náladově. "King Of New York", "Bump", "Love Unlimited", "Scooby Snacks", "Up On The Hill" - zkrátka a dobře, tak kvalitní výběrová kolekce skladeb jednoho interpreta už tady hodně dlouho nebyla.
"Bag Of Hits" bylo ale vydáno i v limitované edici, jehož součástí je druhé CD, obsahující tucet remixů některých skladeb z originální kolekce. Ovšem musíme brát v potaz, že se jedná o kolekci remixů amerického střihu, tedy o nějaké výrazné přesunutí skladeb na parket tanečního klubu tu nejde. Navíc, patrně dle příkazu gramofirmy, zůstaly vokální linky téměř všech skladeb v podstatě neporušeny, takže nečekejte ani nějaký experiment třeba jen s jedinou vysamplovanou frází. Autoři všech remixů spíše, než že by skladby překopali, jen trochu obrousili jejich původní undergroundem šmrnlý nádech a přetavili je do podoby, která by klidně mohla být zařazena do kteréhokoliv pořadu MTV o současném r’n’b. Skladby jsou vlastně jen proaranžovanější, možná občas trochu jazzovější nebo soulovější, ale nějaký odvážný výlet třeba do junglu rozhodně nečekejte. A možná je to i dobře, protože není nic horšího než necitlivý remix dobré písničky. Příkladem budiž skladba "Bump" v remixu Marka Berkleyho, který se ze všech oslovených jako jediný dopustil opravdového "klubového" mixu, když se ze skladby pokusil udělat newyorskou funky hitovku, čímž ji ale tak trochu pohřbil. Ostatní remixy jsou příjemnější. Tu méně, tu více, ale rozhodně přijemnější. Jak taky chcete lépe naložit s téměř bezchybnými skladbami? Jinými slovy, jen kvůli přiloženému limitovanému CD bych si já osobně "Bag Of Hits" nekoupil. Tu pravou swingující porci originální vysmáté kriminality totiž nabízí disk číslo jedna bezezbytku.