Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
New Order - Music Complete

Teď, anebo nikdy s New Order na "Music Complete"

Vydáno: 15.10.2015 08:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Ještě před pár lety by novou nahrávku od New Order čekal jen ten největší optimista. Vznik desáté studiové desky "Music Complete" proto můžeme považovat za malý zázrak. Poprvé bez Petera Hooka, ale v o to lepší formě, nám legendy z Manchesteru dávají jasně najevo, že i po pětatřiceti letech mají co nabídnout.

8/10

New Order - Music Complete

Vydáno: 05.10.2015
Celkový čas: 64:26

Skladby: Restless, Singularity, Plastic, Tutti Frutti, People On The High Line, Stray Dog, Academic, Nothing But A Fool, Unlearn This Hatred, The Game, Superheated

Vydavatel: Mystic Production

Parta kolem Bernarda Sumnera to již od počátku své kariéry neměla vůbec lehké. Nejdříve se ještě jako Joy Division musela srovnat se smrtí Iana Curtise, aby ale vzápětí jako bájný pták Fénix vstala z popela a vyletěla do hudebních výšin pod novým jménem New Order. Následovalo pět výborných desek, z nichž poslední "Technique" je dodnes považována za jejich vrcholné dílo, nepříliš podařený vstup do devadesátek (výjimkou budiž fotbalová hymna "World In Motion"), bankrot labelu, průměrné album "Republic" a první rozpad v roce 1993. I tuhle krizi však překonali. Po pěti letech byli opět zpět a úspěšně vstoupili do naughties s povedenou deskou "Get Ready". Už v roce 2006 nastává další zlom a kapelu opouští/rozpouští baskytarista Peter Hook. Situace se mezi jednotlivými hudebníky vyhrocuje natolik, že to vypadá na opravdový konec. Jenže člověk míní a život mění. Zatímco Peter Hook se uzavřel do svého světa plného zloby a nenávisti (zvláště k bývalým kolegům), zbylí členové se rozhodli pokračovat dál. Tolik ve zkratce události, jež vedly k vydání nového alba "Music Complete", prvního nového materiálu od deset let starého "Waiting For The Sirens' Call". (Jak se všeobecně ví, "Lost Sirens" nelze považovat za regulérního nástupce.)

Září roku 2015 přineslo hned tři desky zásadních kapel osmdesátých let. Nejdříve se s novým albem po šesti letech přihlásili norští A-ha, na to navázali Duran Duran a nakonec tady máme New Order. Je pravda, že v konečném důsledku jsou vítězové především fanoušci jednotlivých interpretů, ale pokud bychom měli zvolit, komu z nich se návrat podařil nejlépe, byli by to bezesporu právě New Order. O "Music Complete" totiž můžeme s přehledem mluvit jako o tom nejlepším, co kapela vydala od slavného "Technique". A především dokázala, že to jde i bez Hookyho.

V současné sestavě jsou nyní původní členové Bernard Sumner, Gillian Gilbert (vrátila se po pauze, během níž plnila úlohu matky), její manžel Stephen Morris plus kytarista Phil Cunningham a baskytarista Tom Chapman. Hudební chemii, která se kolem nich momentálně vytvořila, můžeme označit za přímo magickou, s níž na novince nabízejí zábavný mix elektroniky, rocku, popu s občasným přesahem až do klasické disco music (v tom nejlepším smyslu). Je to zvuk formace, která znovu nalezla sebevědomí a je si toho sakra vědoma.

Úvodní "Restless", s níž jsme se mohli seznámit již v červenci, ještě nepřináší nic nového pod sluncem, spíše nabízí jistotu ve zvonivé kytaře položené na energické, schématické bicí Stephena Morrise a podkreslené synťáky Gilbert. Ale hned na následující "Singularity", produkované Tomem Rowlandsem z The Chemical Brothers, zní svěže jak už dlouho ne. Naléhavé pulzující elektro ve spojení se Sumnerem a jeho neurčitými texty je prostě zážitek. Je radost slyšet New Order dělat opět pořádné taneční skladby. A to jsme teprve stále na začátku.

Velký vliv na výslednou nahrávku totiž měli tentokrát i hosté. Pánové a dáma by se bez nich jistě obešli, jenže jejich výběr se opravdu povedl. Zmínil jsem Toma Rowlandse v produkčním křesle, ale došlo i na pěveckou výpomoc. Největší prostor dostala Elly Jackson (La Roux), jejíž hlas slyšíme hned ve třech skladbách. První z nich "Plastic" je trochu roztančenější verze "Out Of Control" (slavná spolupráce Sumnera a Chemiků na albu "Surrender") s ženskými doprovodnými vokály. Velká paráda poté přichází s "Tutti Frutti", která má neuvěřitelně chytlavý refrén, úchylného Itala, není nepodobná Frankie Goes To Hollywood a Elly jí přidává úžasný šmrnc (ta holka by si už konečně zasloužila mnohem větší pozornost). Do třetice je zde pak disco-funková "People On The High Line", v níž se vrátíme do zlatých časů slavného klubu Haçienda. Právě tuhle trojici skladeb lze považovat za to nejzásadnější na "Music Complete", především díky spirituálnímu návratu do pozdních osmdesátek, do klíčového období New Order, kdy kapele učarovaly pařby na Ibize.

To ještě ale stále není vše. Ve "Stray Dog", v níž se potkává delta blues s Johnem Carpenterem, se objevuje sám legendární Iggy Pop, který do temného podkresu podává stylovou existenciální přednášku, jež funguje ve svém vlastním světě a slouží jako povedený předěl mezi první a druhou polovinou desky (a nejspíš nesedne každému) - tak trochu "Giorgio By Moroder" moment. V závěrečné "Superheated" si sen pracovat se svými idoly plní Brandon Flowers a výsledkem je kouzelný pop song s jasným poselstvím - "buď teď, anebo nikdy", což skvěle charakterizuje návrat New Order. A ještě nemůžu opomenout "Nothing But A Fool" - skoro osmiminutového chameleóna, který začíná jako balada a postupně se z něj vyklube jedna z nejpovedenějších kytarových skladeb, jakou kdy složili - jednoznačně skrytý grower.

Na albu se pak sice najde i pár slabších míst ("Academic", "The Game"), ale ty nijak nekazí nadmíru zábavný poslech "Music Complete" jako celku. Najde se pár rýpalů, kteří budou brblat, že bez Hookyho typických basových linek to není ono, ale ruku na srdce, kolik vám zde jejich absence opravdu vadí (zvláště když Tom Chapman obstojně vyplňuje jeho místo)? "Music Complete" opravdu JE to nejlepší, co New Order natočili od "Technique", a zatímco Hookymu patří historie kapely (viz jeho koncerty s klasickými alby), New Order patří budoucnost. Doufejme, že s "Music Complete" teprve otevírají novou kapitolu.

NÁZORY
 • Academic (Dozir, 15.10.2015 08:53) Reagovat

  Academic jedno z nejslabších míst?To určitě ne!Pro mě jedna z nejlepších na albu,spolu s Plastic a Superheated.Ale určitě hodně povedený album,hodně příjemné překvapení když od nich už nikdo nic nečekal.

  • Re: Academic (jimmy, 15.12.2015 23:16) Reagovat

   Přesně tak to vidim i já.Academic je jedna z nejlepších.Ještě bych přidal Nothing But A Fool a Unlearn this Hatred,ta mě dostala snad nejvíc.

 • skvělá deska (fanda, 15.10.2015 09:56) Reagovat

  Je to fakt skvělý album. Pro mně překvapení roku.Poslouchám je skorem třicet let a už jsem od nich nic nečekal. A pak tohle! Jediné, co my nesedlo (viz trefná poznámka v recenzi), je ten Iggy Pop. Jinak musím navázat na "Dozir". Academic je skvělá hitovka. Samozřejmě, ukáže se za rok a později, jaké místo bude mít Music Complete v diskografii NO. V tuhle chvíli bych ji ale zařadil mezi to nejlepší, co NO vydali.

 • 10/10 (pat, 15.10.2015 10:31) Reagovat

  New Order sa vratili az v zazracne skvelej forme a Music Complete charakterizuje takmer ich celkovu tvorbu. Album je pestra zmes alternativneho synth-pop-rocku (ak sa to tak da nazvat) a slabsich miest je minimum. Rozhodne k nim nepatri Academic, ktora spolu so Singularity a Nothing But A Fool tvori (u mna urcite) zasadne momenty tohto "hudobneho kompletu".

  • Re: 10/10 podliahol ste gycom tretieho stupna (john, 16.10.2015 22:02) Reagovat

   Su to lacne a vtierave tony, ktorym ja nepodliahnem! Ja nie!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (30-21) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 20:00 v sekci Publicistika
0
Nové desky 3/2022 - od Aurory přes Billy Talent po Paula Oakenfolda
Nové desky 3/2022 - od Aurory přes Billy Talent po Paula Oakenfolda V rozmanité směsi hudebních novinek najdete například indie pop Aurory, punk rock Billy Talent, taneční pop Paule Oakenfolda, symfonický metal Sonaty Arctiky, delta blues od Keb' Mo', americanu Aoife O'Donovan, country Walkera Hayese, roots... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 103 domácích... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2022 20:00 v sekci Publicistika
0
Griff X Sigrid - Head on Fire 8/10
Video: Sigrid a Griff zpívají v "Head on Fire" o spalující lásce. A zapálí u toho divadlo Britská zpěvačka Griff je teprve na startu své hudební dráhy, ale kromě vydání dvou EP stihla vyhrát i titul Rising Star na Brit Awards. To Norka Sigrid už je ve své kariéře přece jen o něco dál, i když obě se stále dají... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2022 12:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 18:00 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Slavná alba: Duran Duran přinesli na desce "Rio" barvy a optimismus do šedivé a smutné Británie 80. let (08.01.2022 12:35)
- Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro (27.10.2021 08:00)
- Video: Duran Duran slaví v klipu "Anniversary" s falešnou Madonnou či Eltonem Johnem (20.10.2021 10:58)
- A-ha na příští podzim plánují novou desku a film v jednom (21.09.2021 10:04)
- Duran Duran spojí na nové desce minulost, budoucnost a čtyřicetileté výročí (09.09.2021 10:25)
- Video: Cover "Seek and Destroy" páchá připravované desce Ministry medvědí službu (23.08.2021 16:35)
- Na tribute albu věnovanému Velvet Underground zazpívají Michael Stipe i St. Vincent (26.07.2021 10:27)
- Video: Klipem "Invisible" od Duran Duran hýbou emoce (20.05.2021 08:00)
- Nové desky 18/2021 - od Rag'n'Bone Mana přes Weezer po Vana Morrisona (11.05.2021 08:00)
- Video: The Chemical Brothers o sobě dávají znovu vědět VJským klipem "The Darkness That You Fear" (28.04.2021 16:22)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Taylor Swift Adele Ed Sheeran The Weeknd Ewa Farna The Beatles Queen Beyoncé Dua Lipa Rihanna BTS Billie Eilish Viktor Sheen David Bowie Guns N' Roses Coldplay Pink Floyd Kryštof Ozzy Osbourne Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu