Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015

Nejlepší koncert Rock For People Europe nečekaně odehrál brilantní Vojtěch Dyk

Vydáno: 10.07.2015 08:47 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Pavel Mužák / iReport.cz

Třetí a závěrečný den Rock For People Europe byl, co se skvělých zážitků týče, určitě tím nejlepším. Potvrdily to plzeňské koncerty The Ting Tings, The Parov Stelar Band, Triggerfinger i Vojtěcha Dyka & B-Side Bandu. Více už v naší shrnující reportáži.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: The Ting Tings, The Parov Stelar Band, Vojtěch Dyk & B-Side Band, Triggerfinger a další

místo: DEPO2015, Plzeň
datum: 6. července 2015

A máme to za sebou. Plzeňská edice Rock For People dospěla do svého konce a nebýt bouřky v noci z neděle na pondělí, byl by letošní ročník prosluněný úplně celý. Co nás tedy v areálu DEPO2015 zaujalo v závěrečném dni? Například Zrní.

Live: Zrní pohledem Martina Sojáka

Lidi, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Davy, které se přišly podívat na dva největší tahouny plzeňské akce už odešly a na vystoupení kladenských Zrní tak zbylo lidí podstatně méně. Ti, co přišli, si ale koncert náležitě užili. Skupina hraje něžný artbrut, což jinými slovy znamená syrové umění. Mohlo by se zdát, že kapela tak moc sympatií od diváků nezíská, na poslouchání takové hudby totiž musíte mít buňky. Naštěstí tomu tak ale nebylo a fanoušci byli s výkonem skupiny nadmíru potěšeni. Zpěvák Jan Unger má tendenci se na svých koncertech všemožně vlnit, pravděpodobně se tak lépe vciťuje do své hudby. Někdy jsem ale pociťoval, že už přehrává a některé jeho pohyby se zdály přemrštěné. Pokud tak ale frontman kapely podává lepší výkon, nevidím v tom problém. Zrní zahráli například "Loďky" ze svého nejnovějšího alba "Následuj kojota", ale nezapomněli ani na svoje starší hity. Potlesk byl zasloužený.

A také Ranná nevolnosť.

Live: Ranná nevolnosť pohledem Martina Sojáka

Voda, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Ranná Nevolnosť byla jednou z těch méně šťastnějších skupin, které svůj koncert odehrávaly na Excellent stagei, která se nácházela mimo hlavní areál festivalu. Cesta tam trvala přinejmenším pět minut a ten, kdo tuto cestu podnikl už poněkolikáté, tím byl také právoplatně otráven. Není tak zvláštní, že na vystoupení slovenské kapely hrající něco mezi rockem a metalcorem dorazilo mnohem méně diváků, než kolik by teoreticky mohlo. A i ti, co do tamnějších prostor zavítali, spíše jen tak posedávali kolem, než aby aktivně fandili. O to větší bylo moje překvapení, když skupina po každé písni obdržela obrovský potlesk. Slovenští kluci mají dokonce předpřipravené některé synchronizované pohyby, které jejich show dodávají lepší styl. Ranná Nevolnosť ale nepatří mezi formace, které by na české scéně byly nějak zvlášť známé a promo potřebují jako sůl. Člověka tak poněkud zarazilo, když kapela svoje vystoupení ukončila o celých sedm minut dříve. Přitom ještě další dvě tři písně by dojmu určitě přidaly.

Když The Ting Tings hráli v roce 2011 na rakouském FM4 Frequency, prezentovali se tehdy ješte jako duo. Na aktuálním turné k vynikající, ale komerčně bohužel nepříliš úspěšné třetí desce "Super Critical", se ale vydali i s DJem. A je to škoda, protože na dvojici Katie White a Jules De Martino byla vždycky okouzlující jejich vzájemná hudební provázanost. Na Rock For People si ale o svůj prostor řekl i DJ a tak bylo dobrých deset minut drahocenného času ztraceno jen tím, aby nám ukázal, že do lehoučce znějícího funky-popu umí zamíchat i tupou diskotékovou vložku. Odhlédneme-li však od něj, odehrála skupina osvěžující koncert.

The Ting Tings, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Dunivý a nepříliš dobře vývážený zvuk sice delal vše proto, aby vam zážitek z něj pokazil (což se v případě úvodní "Great DJ" i stalo), ale zpěvaččin sympatický projev v češtině rychle převrátil misky vah ve prospěch britské skupiny. Frontwoman se i tentokrát držela své image nezbedné holky ze skateparku a s kytarou léžérně povešenou kolem krku dodávala už tak energickým a chytlavým písničkám další rozměr. Po pódiu hopkala ze strany na stranu, pobízela diváky k tanci i tleskání do rytmu a když si v závěru "That's Not My Name" pohrála s looperem a vrstvenými vokály a naléhavým projevem písničku vygradovala, bylo o jeden z nejsilnejších okamžiků festivalu postaráno. Stručně a jasně: The Ting Tings byli v nejlepším slova smyslu chytlaví, trendy a cool. Prosíme o repete.

Live: City Lights pohledem Martina Sojáka

Kluci z Prahy hrající punk-rock a hardcore s anglickými texty se nám už letos jednou ukázali na Rock For People v Hradci Králové, nakonec ale zahráli i v Plzni. Zpěvák Hubitch svým úžasným hlasem a energickým vystupováním dokázal snad jako jediný z účinkujících roztancovat celou Excelent stage. A to až tak, že se kolem něj v jednu chvíli utvořil kruh tančících fanoušků a fanynek. Už po prvních pár písních si frontman vysvlékl triko a jako první společně s vtipnou poznámkou "Som zpocený... tedy som poctěný!", konečně veřejně přiznal, jaké je mu horko a že by nejraději koncert ukončil předčasně. Hubitch měl obecně mnoho zábavných prupovídek referující k dění na stage, dokonce i odvrátil možné fiasko, když kytarista Varlok málem omylem použil špatnou kytaru na další song. City Lights tak nezaujali jen hudbou, ale také přátelským projevem.

Budova, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
French Films vznikli v roce 2010 ve finských Helsinkách a i když od té doby doby vydali dvě poměrně povedené desky, nějak se jim nedaří dostat ten svůj indie-rock s post-punkovou polevou mezi lidi. Koncertně přitom vedle svých konkurentů z White Lies nebo Interpol úplně v pohodě obstáli. Neměli sice nijak velkolepou scénu ani zapamatovatelnou image, ale zápal potvrzený bubeníkem, který ten večer odehrál i se zlomenou nohou, leccos vynahradil. Třeba se jejich status změní se třetí deskou, jenž by se na pulty měla dostat ještě letos.

Když na velkém pódiu dohráli The Ting Tings, už už to vypadalo, že máme o adeptovi na nejpříjemnější koncert letošního ročníku rozhodnuto. Když tu náhle se se svým B-Side Bandem a oranžovou helmou s nápisem "DI<3CK" vynořil ze zákulisí Vojta Dyk. Že jeho hlasu swingový orchestr za zády sluší, to už jsme věděli z Colours Of Ostrava. Že zvládne zazpívat jak klasiky, tak covery nedávných hitů jako např. "Mercy" od Duffy nebo "Love Me Again" od Johna Newmana taky. Že si z Nightwork odnesl okouzlující smysl pro humor a hudební vtípky taktéž nebylo překvapením. Přesto byl jeho koncert výjimečný a v zásadě úplně nový.

Vojtěch Dyk & B-Side Band, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Dyk Plzni nabídl usměvavé sboristky, hostující saxofonovou hvězdu Michala Žáčka, rock'n'rollovou párty s evergreenem "Crazy Little Thing Called Love" od Queenů i recesistické číslo s coverem "Is It Love?" od Twenty 4 Seven. Ze své vlastní, trochu nedoceněné novinky "Deska" nabídl překvapivě pouze "Města nad řekou". Za to ji ale doprovodil humornou scénkou o tom, jak by si přál, aby byla zařazena do zpěvníku "Já, písnička", aby z něj nakonec útržky táborákových "Tří křížů" nebo "Anděla" za doprovodu kytaristy Jiřího Kalouska odzpíval. Gigantický a husí kůži nahánějící sborový chorál, jaký se v tu chvíli Plzní nesl, neměl na celém festivalu obdoby. Jak zpěvák správně poznamenal: "Některé hodnoty jsou trvalé."

Neuvěřitelně euforické vystoupení partner Tatiany Vilhelmové ukončil vysloveným přáním, že by rád, aby se na jeho zpěv pogovalo. A ještě než jsme se tomu stihli přestat smát, vzal do ruky megafon a pěkně od podlahy dal "Killing In The Name" od Rage Against The Machine. To bylo v kotli radosti!

Parov Stelar, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Na poslední chvíli zrušené vystoupení Scarecrow na kryté stagei České spořitelny nahradila poměrně fádní chorvatská skupina Baden-Baden, většina už ale čekala na slibované vyvrcholení festivalu v podobě The Parov Stelar Bandu. Ti v průběhu celého koncertu bojovali se zřídka fungujícími projekčními plochami, jelikož ale u nás mají bohatou zásobárnu fanoušků, kteří je budou milovat bez ohledu na cokoliv, nebylo by fér jejich prezentaci hitů a novinek z "The Demon Diaries" nějak shazovat. Právě naopak - skupina vedená principálem a vynálezcem electro-swingu Marcusem Fürederem dala světu opět na srozumněnou, jak se šťastná náhoda s přeskakující deskou Billie Holiday ukázala být úspěšným obchodním artiklem. Pod největším pódiem bylo plno, dlouze se skandovalo o přídavky a rozhoupaným bokům se vyhli snad jen věční mrzouti. Přesto bychom všem fanouškům Parov Stelar doporučili jedno - zajeďte si na ně do jejich domovského Rakouska. Tam mají ty koncerty ještě mnohonásobně větší grády.

Co se povedlo? A co ne?


+ Klidný a nekonfliktní průběh
+ Místa k odpočinku
+ Čistota v areálu
+ veskrze bezproblémová organizace - minimální fronty, rychlé odbavení při vstupu, dostatek toalet, podmínky pro novináře
+ hromada skvělých vystoupení a zážitků, "tajný" koncert Michala Hrůzy, (který byl tak tajný, že jsme jej propásli)
+ spousta doprovodných aktivit, které festivalu dodávají zajímavější tvář
+ autogramiády
+ až na přesuny kvůli neúčasti Scarecrow byl dodržován časový harmonogram

Horolezec, Rock For People, Festivalpark, Hradec Králové, 5.7.2013
© Dalibor Skoupil / iReport.cz
- oproti předchozím létům zase o něco slabší line-up a při řadě vystoupení chyběla možnost odejít na srovnatelnou alternativu
- návštěvnost - nedostatek místa v kempech - minimum doprovodných aktivit - horko - asfalt namísto travnatých ploch - vzdálenost Excellent stage a kempu od hlavního areálu - chybějící autogramiády (pokud nějaké byly, my jsme se o nich nedozvěděli) - zvukaři během The Ting Tings
- ani letos jsme se nedočkali návratu oblíbených festivalových novin
- 600 Kč jen za možnost postavit si stan?

Belgičtí Triggerfinger naopak nepatří mezi takzvané easy-listening kapely. Jejich stoner-rocková a hard-rocková muzika potřebuje čas, pozornost a velkou trpělivost. Přesto byste ale na základě jejich uspávankové čtvrté desky "By Absence Of The Sun" nečekali, že budou tak strhující. Zvlášť po loňských zkušenostech z Rock am Ringu, kde nic převratného nepředvedli. Na Rock For People ale trojice v oblecích, která vypadá jako z nějakého mafiánského filmu o drogových kartelech v Jižní Americe excelovala.

Parov Stelar, Rock For People, DEPO2015, Plzeň, 5.7.2015
© Pavel Mužák / iReport.cz
Zapomeňte na cover "I Follow Rivers" Lykke Li, díky němuž se proslavili. Zuřivé a nespoutané melodie s esencí živých vystoupení Biffy Clyro nedávaly hladovému rockovému publiku vydechnout. Na trojici potem totálně zmáčených muzikantů se přišel podívat i ředitel Michael Thomes a zdálo se, že i jemu jejich řezavé riffy, sólo s kytarou za krkem a hra s pedálovými efekty učarovaly. Bylo to intenzivní, živelné, působivé a nezapomenutelné.

Hvězdy festivalu podle Martina Sojáka


Top 5: Vojtěch Dyk & B-Side Band, Movits!, The Parov Stelar Band, The Inspector Cluzo, Jeremy?

Hvězdy festivalu podle Honzy Trávníčka


Top 5: Vojtěch Dyk & B-Side Band, The Ting Tings, Triggerfinger, Alina Orlova, Travis O'Neill

Kolem a kolem vzato je obdivuhodné, jak dobrý ročník se středně velkému festivalu povedlo s tak malým počtem sponzorů uspořádat. Vzhledem k výše zmíněným kladům a záporům ale přece jen doufáme, že se letos nadvakrát konaný festival vrátí k původnímu datu a osvědčenému místu v Hradci Králové. Tamnější atmosféra, plnohodnotný line-up a vychytaný areál jsou, se vší úctou k Plzni, nepřenositelné.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Tamější!... (Jeník, 13.07.2015 10:29) Reagovat

    Tamější!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 42/2020 - od Bruce Springsteena přes Gorillaz po Melody Gardot
Nové desky 42/2020 - od Bruce Springsteena přes Gorillaz po Melody Gardot Hudebníci, včetně těch největších hvězd, vydávají nové desky, jako by žádná pandemie ani nebyla. Tentokrát se tak můžete těšit na novinky Bruce Springsteena, Gorillaz, Melody Gardot, Major Lazer, Ty Dolla $ign a po deseti letech... čtěte zde
Vydáno: 28.10.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
2
Krajina Ró - Hotel Blázen 8/10
Recenze: Zase další Jablkoň Michal Němec má nový projekt. Jmenuje se Krajina Ró a obklopil se v něm skvělými muzikanty z kapely The Bladderstones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Společně natočili pestrou a rozmanitou desku "Hotel Blázen", která by ale klidně mohla... čtěte zde
Vydáno: 27.10.2020 08:00 v sekci Recenze
0
AC/DC - Shot In The Dark 8/10
Video: "Shot In The Dark" AC/DC konečně střílí i videoklipem Před nějakou dobou se na internetu objevily fotky z natáčení nového videoklipu AC/DC. Byl to vlastně první moment, na jehož základě se vyrojila řada spekulací o tom, že je kapela zpět ve studiu a chystá nové album v téměř... čtěte zde
Vydáno: 26.10.2020 16:17 v sekci Audio / Video | Video
9
The Struts - Strange Days 9/10
Recenze: The Struts zůstávají na "Strange Days" věrni rock 'n' rollu The Struts se za osm let existence dokázali stát takovou malou britskou senzací klasického rock 'n' rollu. Dokonce takovou, že jim na nabídku spolupráce na třetí desce "Strange Days" kývla taková jména jako Robbie Williams, Joe Elliott s... čtěte zde
Vydáno: 26.10.2020 00:00 v sekci Recenze
1
Katie Melua - Album No. 8 8/10
Recenze: Katie Melua se nahrávkou "Album No. 8" jemně vyrovnává s rozchodem Britská zpěvačka s gruzínskými kořeny Katie Melua si od posledního alba "In Winter" prožila složité období, během kterého ukončila své sedmileté manželství s hudebníkem a superbikovým závodníkem Jamesem Toselandem. Její osmá... čtěte zde
Vydáno: 25.10.2020 12:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: D.Y.K. si ve videu "Phone Song" zapomněl mobil (24.07.2020 14:35)
- Vojta Dyk s B-Side Bandem odehraje velké koncerty v Brně, Praze a Liberci (05.07.2020 11:07)
- Fotogalerie: Cenu Apollo 2019 získal Hugo Toxxx (05.03.2020 12:57)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (20-16) (22.01.2020 17:00)
- Rozhovory: Parov Stelar - To si piš, že mám deprese! (27.11.2019 22:09)
- Nové desky 48/2019 - od Coldplay přes Becka po Robbieho Williamse (27.11.2019 06:44)
- Naživo: Vesna - tak trochu jiný koncert (23.11.2018 17:56)
- Naživo: Vojtěch Dyk exceloval ve velkolepém uvedení Bernsteinovy "Mše". Vídeňský koncertní dům mu tleskal deset minut (05.11.2018 20:25)
- Video: Vojtěch Dyk prožívá s Patricií Fuxovou "Lásku z Kateřinic" (18.10.2018 13:29)
- Fotogalerie: Druhý den ostravských Colours přes skla objektivů (20.07.2018 13:59)

ALBUM TÝDNE 43/2020

The Struts
Strange Days

The Struts se za osm let existence dokázali stát takovou malou britskou senzací klasického rock 'n' rollu. Dokonce takovou, že jim na nabídku spolupráce na třetí desce "Strange Days" kývla taková jména jako Robbie Williams, Joe Elliott s Philem Collenem z Def Leppard či Tom Morello.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 01.11.
The Weeknd (CAN) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
OneRepublic (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
Asking Alexandria (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 07.11.
David Keenan (IE) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 10.11.
Dives (AT) (Café V lese, Praha)
So 14.11.
UpTone: Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
Pá 27.11.
Woodkid (FR) (Forum Karlín, Praha)
So 28.11.
The Dead South (CAN) (Forum Karlín, Praha)
Po 30.11.
Ben Caplan (CAN) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 03.12.
Tempers (USA) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars AC/DC Lady Gaga Kryštof Coldplay Beyoncé Adele Madonna Taylor Swift Rihanna Metallica Katy Perry Miley Cyrus Sia Dua Lipa Britney Spears Ewa Farna The Cure Ava Max Aneta Langerová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver