shop.musicserver.cz
Courage My Love - Becoming

Našli jsme druhé Paramore? Debut kanadských Courage My Love tomu napovídá

Vydáno: 27.04.2015 00:00 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: alternativepress.com

Naostřené kytary, nečekané breakdowny, kouzelné melodie i konejšivý závěr. Když hrají Courage My Love, bourá to skály. Debutanti z Ontaria si svou fanouškovskou základnu sice teprve sbírají, ale s tak epickým albem jako "Becoming" to půjde raz dva. Nastupte si zavčas!

9/10

Courage My Love - Becoming

Vydáno: 24.3.2014 (v USA)
Celkový čas: 50:58

Skladby: All We Are (Intro), Skin & Bones, Cold Blooded, Kerosene, Unfamiliar Sheets, Lost Cause, Do As You're Told, Goodbye To Giving Up, We're Not In Kansas Anymore, All I Need, Low, You Don't Know How, Breathing Room, Dark Wood, Dark Water

Vydavatel: Invogue Records

V prokousávání se novou hudbou někdy nastanou, stejně jako v životě, neskutečné náhody. To si takhle projíždíte, co nového vyšlo a do čeho se zkusíte zaposlouchat, když tu vás zaujme obal pro vás do té doby naprosto neznámé skupiny. Ten obal je povědomý. Je šedivý, trochu hnědý a ústřední postava je k vám otočená zády. A přestože je na tom obrázku zobrazené něco naprosto odlišného, z nějakého podivného důvodu vám v hlavě evokuje dekádu starý přebal k "From Under The Cork Tree" od Fall Out Boy. Pouštět se do něčeho neznámého se vám sice moc nechce, protože známých i neznámých věcí máte v pořadníku k poslechu tolik, že to nestihnete sjet do příštího vyhlašování výročních žebříčků, ale přesto vás k tomu cosi táhne. Protože jestli je to opravdu něco jako "From Under The Cork Tree", při pomyšlení na to, kolik jste s tou deskou strávili času, si prostě nemůžete nechat ujít příležitost, že byste propásli něco podobně geniálního. Chvíli nad tím ještě dumáte, ale jakmile očima najedete na žánrový popisek pop-punk, je rozhodnuto. A tak si to pustíte.

Kytarové linky v úvodních vteřinách sice místo Fall Out Boy připomenou spíše Taking Back Sunday, ale to ani náhodou není výtka. A pak se z mikrofonu ozve... holka. Holka, která zní úplně jako Hayley Williams z Paramore. A nezní tak jen ona. Jako divočina made in Tennessee, konkrétně v období předposlední řadovky "Brand New Eyes", zní totiž i úplně všechno ostatní. Zpěv, zvraty, kytarové vrstvení melodií, rostoucí hitovost, rebelie, která z textů stříká jako voda ze zahradní hadice, když jí k hrdlu přiložíte palec, prostě všechno. A je to láska na první poslech. Stačí jediná písnička a víte, že jste právě našli jednu z nejsilnějších nahrávek letošního roku.

Tříčlenná skupina, jejíž jádro tvoří jednovaječná dvojčata Mercedes (zpěv, kytara) a Phoenix (bicí, doprovodné vokály) Arn-Hornovy, se dala dohromady v roce 2009 v kanadském Ontariu a od té doby sbírá jeden úspěch za druhým. K nerozlučné dvojici patří také basák Brandon Lockwood, který musel nahradit zakládajícího člena Davida Blake-Dicksona, jenž dal místo slibně se rozjíždějící kariéry přednost škole. To dnes jednadvacetiletá dvojčata vyřešila vzdělání po svém a jako své učitele angažovala rodiče. A tak zatímco táta řídí jejich tourbus, máma se stará, aby jim při prvním turné napříč Amerikou nezakrněly mozečky.

Hrát jako support slavnějších Hawthorne Heights je jistě dobrá průprava pro život, ale skupina, jejíž název vychází z citátu slavného filmu "Svět za sto let" točeného podle scénáře H.G. Wellse, byla formována spíše poslechem raných Alexisonfire, Jimmy Eat World, Brand New, Against Me! nebo podobně vynikajících, ale těžce nedoceněných The Material. Po čtyřech EP, loňské nominaci na Juno Award za Best Breaktrough Group Of The Year a vlastní YouTubové reality show "The (Un)real lives of Courage My Love" tak letos v březnu konečně vyšel debut "Becoming". A jeho poslech je neuvěřitelnou slastí.

Jakmile se rozezní úvodní tóny, rovnou zapomeňte na to, že byste následující třičtvrtěhodinu dělali i něco jiného. Ta hudba je tak neskutečně dechberoucí, že si o vaši plnou pozornost řekne sama. Courage My Love vás omámí ohromným přívalem energie, citem pro nádherně melodické pasáže a přesnou rytmikou, díky níž neudržíte nohy v klidu. Jak už bylo řečeno, srovnání s Paramore se dere na jazyk, ať už se zaměříte na strhující kytarové riffy nebo třeba jen na barvu Mercedesina hlasu a způsob, jakým jej používá. A stejně jako jejich slavnější souputníci, i oni mají na čtrnáctistopé kolekci jeden potencionální hit za druhým.

Zmínku si zaslouží například singl "Kerosene" s chytlavými sing-a-long pasážemi, rozchodová "Unfamiliar Sheets" se sborovým "pa-pa-pada-pa-pa-pa-dá-da" (jednoznačným odkazem na "Brick By Boring Brick") nebo obviňovací "Do As You're Told", kde se zběsilost mladých srdcí nepatrně zvolní. Courage My Love totiž přesně vědí, kde ubrat a kdy naopak šlápnout na plyn, v průběhu celého alba si tak s vašimi očekáváními budou hrát jako Zeman s americkými velvyslanci. Tu vás zaujme uvědomělý text "We're Not In Kansas Anymore", o pár minut později zjihnete u zvonivého lovesongu "All I Need", v němž spolu hlasy obou zpěvaček zní jako na prvotině Haim, a kadence slov v nařachaném refrénu "You Don't Know How" zase vyloženě vybízí k tanci. "Becoming" prostě nic jako hudební vatu nezná.

Nejeden fanoušek žánru si při poslechu jejich debutu vzpomene také na Marmozets, Dead Saru, nebo dokonce australské The Veronicas, jejichž nepřekonatelnému debutu se kanadská dvojčata také občas blíží. Vyčítat jim nepůvodnost by ale nebylo fér. Vždyť punk-rockových skupin s různě silnou příchutí popu a ženskou zpěvačkou v čele už byla na scéně v historii spousta. Stačí vzpomenout třeba na Guano Apes nebo legendární Joan Jett a její kapelu The Blackhearts. Podstatné proto není, kdo se kým inspiroval, ale zda jeho vlastní práce zní svébytně a v konkurenci obstojí.

Courage My Love zatím jejich label příliš nepropaguje, takže jejich průnik do mainstreamových médií není příliš pravděpodobný. Přinejmenším zpočátku je tak nejspíš čeká podobná cesta jako jejich kolegy z Twin Atlantic nebo You Me At Six a teprve po postupném nabrání fanoušků a pozitivních recenzích v žánrových magazínech se z nich možná časem vyklube něco většího a na debut se bude vzpomínat jako na kultovní dílo.

Ať už ale bude budoucnost jakákoliv, "Becoming" je ohromně strhující nahrávkou, která by vám neměla uniknout, a Courage My Love jsou skupinou, kterou si stojí za to zapamatovat. Je totiž jedno, jestli je vám patnáct a své idoly teprve hledáte, nebo šestadvacet s tím, že doufáte, že po v úvodu zmíněných Fall Out Boy ještě nějaké objevíte. V obou případech se s vámi zatočí celý svět.

NÁZORY
 • 7/10 (Daniel, 27.04.2015 08:39) Reagovat

  Chápu nadšení, jsou tam opravdu skvělé momenty... jenže já mám rád originalitu, tady jsou to prostě a jednoduše Paramore vol.2! Skupina nepřichází vůbec s ničím alespoň trochu novým... nechci mluvit o kopírování, to vůbec, nicméně nechtěl bych být v kapele, která si asi nikdy nemůže získat svojí tvář, páč ta už je zabraná... uvidíme

  • Re: 7/10 (john, 04.05.2015 00:14) Reagovat

   Zlaty nas Jozko Raz!
   Ten vzdy je orgienalny a aj ma volaco odzite a mudry je on velmi!

 • 9/10 (Kruppe, 27.04.2015 09:41) Reagovat

  Obycejna kopirka a dostane 9/10.Pan autor neoriginalitu zamenuje za nepuvodnost skupiny,kterou svebytne omlouva,tak jsem se dlouho nenasmal.Za me max 4/10.Tato hudba se da tak poslouchat jako kulisa k vareni atd. tzn. jednim uchem tam a druhym ven.

  • Re: 9/10 (Veronika, 28.04.2015 21:15) Reagovat

   Stoprocentní souhlas!

 • Courage My Love (David, 27.04.2015 12:52) Reagovat

  Nechápu ty komenty nade mnou, pustil jsem si celou desku a je fakt boží. Díky za tip! :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
Naživo: Vypsaná fiXa oslavila 20 let desky "Bestiálně šťastní" ojedinělým koncertem První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v pražském klubu Café V lese a bylo věnováno albu "Bestiálně šťastní", od jehož natáčení uběhlo neskutečných dvacet let. Deska zazněla autenticky celá a byla to krásná... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2023 08:37 v sekci Naživo
0
Zemřela Naďa Urbánková
Zemřela Naďa Urbánková V pátek 3. února dotlouklo srdce oblíbené zpěvačky Nadi Urbánkové. Oznámila to její dcera, rovněž zpěvačka Jana Fabiánová na sociálních sítích. "S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu.... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 20:14 v sekci Novinky
0
Aplaus pro dva - Aplaus pro dva 8/10
Recenze: Projekt Aplaus pro dva debutuje syrovým, ale lyrickým folkem V závěru minulého roku se na domácí hudební mapu zapsal osobitý debut akustického folkového dua Aplaus pro dva. Za atraktivním obsazením stojí kytarista s americko-ukrajinskými kořeny Vladimír Juno Valter a zpěvák a textař Desed,... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 09:00 v sekci Recenze
0
badfocus - meditating while raving 8/10
Recenze: Člověk vs. algoritmy. badfocus na "meditating while raving" zpracovává aktuální témata Prvotina "wallflower" představila badfocuse jako šikovného zvukového inženýra, který bortí zaběhlé multižánrové hranice. Na "meditating while raving" však své tvůrčí snahy otočil hlouběji k elektronice a pustil se do hledání... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Slipknot - Bone Church 8/10
Video: Slipknot překvapili fanoušky novým singlem "Bone Church" - i se znepokojivým videoklipem Od vydání alba "The End, So Far" uplynulo sotva pár měsíců a Slipknot jsou tu s novým singlem. Ten je spíše dárkem pro příznivce, než aby předznamenával nějakou rozsáhlejší nahrávku (ale jeden nikdy neví). A ačkoliv se jedná o... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2023 07:53 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (20-11) (26.01.2023 20:30)
- Haim jsou zpět ve studiu. Chystají čtvrtou řadovku (17.01.2023 13:35)
- Video: Jimmy Eat World se vracejí s atmosférickou písní "Place Your Debts" (22.10.2022 16:11)
- Na koncertě Paramore v Salt Lake City jeden z fanoušků fyzicky napadl několik žen (07.10.2022 09:42)
- Recenze: "Jsem ožralá troska!" Demi Lovato na svém nejsilnějším albu "Holy Fvck" volá o pomoc (07.10.2022 08:00)
- Paramore jsou zpět v plné polní. Nové album "This Is Why" vyjde už v únoru (30.09.2022 18:43)
- Video: Alexisonfire v klipu k "Mistaken Information" míchají sny s realitou (22.08.2022 08:14)
- Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU (28.06.2022 16:30)
- Fotogalerie: Jimmy Eat World se po devíti letech vrátili do Prahy (23.06.2022 08:52)
- Video: Jimmy Eat World jsou zpět. V černobílém klipu "Something Loud" řádí jako zamlada (14.06.2022 14:42)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Lucie Vondráčková Beyoncé Madonna Viktor Sheen Adele The Weeknd Slash BTS Michal Prokop Lady Gaga Kryštof Mirai Vojtaano Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu