Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Yellowcard - Lift A Sail

Yellowcard se pokusili o svou nejodvážnější desku. "Lift A Sail" má ale k dokonalosti daleko

Vydáno: 07.12.2014 16:00 v sekci Recenze - Jan Trávníček | foto: yellowcardsource.net

Zapomeňte na všechno, s čím jste si ještě donedávna snadno přístupné punk-rockery z Yellowcard spojovali. Osmá řadovka hází jejich historii za hlavu a do budoucnosti hledí skrze tři různá hledí. Na kterou cestu z křižovatky "Lift A Sail" však formace z Jacksonville odbočí, zatím zůstává tajemstvím.

6/10

Yellowcard - Lift A Sail

Vydáno: 7.10.2014 (v USA)
Celkový čas: 47:34

Skladby: Convocation, Transmission Home, Crash The Gates, Make Me So, One Bedroom, Fragile And Dear, Illuminate, Madrid, The Deepest Well (feat. Matty Mullins Of Memphis May Fire), Lift A Sail, MSK, My Mountain, California

Vydavatel: Razor & Tie

Jsou alba, která lze bez uzardění hodnotit po pár dnech poslouchání a ani po půl roce byste jako autor na své recenzi nic neměnili. Pak ale existují desky, které si vyloženě říkají o více času na naposlouchání a je na nich zřejmé, že snaha o co nejrychlejší zrecenzování jim naopak ublíží. Určitý časový odstup a zklidnění emocí z dramatické změny zvuku do té doby jasně čitelné kapely vyžaduje i nejnovější nahrávka kalifornských Yellowcard.

Ti se na aktuálním albu "Lift A Sail" rozhodli hodit za hlavu téměř vše, co na svých předchozích sedmi počinech vybrousili takřka k dokonalosti, a s novým labelem Razor & Tie za zády se rozhodli nastoupit na novou cestu. Určitou roli v jejich směřování určitě hrály i události uvnitř kapely - dlouholetý bubeník Longineu W. Parsons III, jenž byl zároveň jednou ze stěžejních cihel formace, se rozhodl skupinu opustit, druhý klíčový člen, houslista Sean Mackin, naopak i přes rakovinu, jež mu byla diagnostikována před dvěma lety, v sestavě zůstal. Umělecké ambice třetí a také nejdůležitější postavy uskupení, frontmana Ryana Keye, zase dohnaly zpěváka k touze natočit desku, která se bude výrazně lišit od všeho, co Yellowcard nahráli v minulosti. "Lift A Sail" nakonec skutečně odlišná je, znamená to však, že je také lepší?

Na novince je znát, že nevznikala lehce. Odchod od Hopeless Records i situace uvnitř kapely zamíchala s její tvorbou tak, že najít klíč, s nímž by šlo k "Lift A Sail" přistupovat, skutečně není snadné.

Novou desku tak lze rozdělit do několika částí. V té úvodní na vás čekají vůbec nejtvrdší skladby, jaké kdy Yellowcard nahráli. Až hardrockový úvod v "Trasmission Home" příjemně navnadí na následující minuty, brzy ale zjistíte, že písně jako "Crash The Gates" nebo pomalejší "Lift A Sail" finty výše zmíněné písně jen opisují a tvrdší část materiálu se tak velmi rychle stává jednotvárnou. Potíž je také v tom, že mladistvý vokál Ryana Keye ani při nejlepší vůli není stavěn pro písně tohoto typu, neboť postrádá tu správnou hardrockovou agresi, razanci a hrubost. Snaha o tvrdost tak při nejlepší snaze vyznívá pouze polovičatě.

Zvláštní také je, že přes tuto snahu bylo překvapivě hodně místa věnováno baladám nebo elektronickým mezihrám, které ve výsledné mozaice působí nepatřičně. Úvodní singl "One Bedroom", který doprovází velmi působivý videoklip s důležitým poselstvím, se, i přes podobnost se strukturou "Fix You" od Coldplay, ještě dá považovat za klad alba, pak jsou tady ale kousky jako "Madrid", "MSK" nebo čistě klavírní "California", nad jejichž zařazením už zůstává rozum stát. I tentokrát si totiž kratší sirku tahá zpěvák, jehož hlas nemá sílu ani dostatečný počet výrazů na to, aby nástrojově nekomplikované skladby utáhl. Poslech tolika hudebně nenápaditých a textově kýčovitých balad je tak možný jen s určitým sebezapřením.

Do třetice pak "Lift A Sail" doplňují vlastně standardní punk-rockové rozbušky jako "Make Me So" nebo "My Mountain", které nakonec na osmé studiovce lze považovat za to nejlepší. Na druhou stranu - takových písniček už Yellowcard natočili bezpočet. Že nakonec došlo i na ně, lze přičíst tomu, že přes všechnu snahu o nové pojetí si partička nově posílená o bubeníka z rozpadlých Anberlin nejspíš nevěřila natolik, aby svůj pokus o nový koncept dotáhla do konce. Nedůvěru vůči novému zvuku tak nakonec podtrhl i videoklip ke klasické yellowcardí skladbě "The Deepest Well", jenž sázkou na jistotu akorát potvrdil, že skupina skutečně netuší, co s ní bude dál. Na jednu stranu se totiž snaží vykročit jiným směrem, na tu druhou jí ale k ráznému došlápnutí na novou zem chybí dostatek odvahy.

Shrneme-li si to, "Lift A Sail" nabízí pro fanoušky dřívější tvorby jen hrstku povědomých songů, co ale ani zdaleka nedosahují kvalit starších nahrávek. K rekrutování nových příznivců zase skupině schází jistota, opravdovost, uvěřitelnost a reálné dovednosti. Yellowcard tak natočili desku, která neví, čím chce být a koho chce vlastně zaujmout. I s dvouměsíčním odstupem se proto jedná o ukázkový případ experimentu, který vyšel jen z části. Nezbývá než doufat, že na deváté řadovce se pánové doopravdy rozhodnou, co vlastně chtějí.

NÁZORY
 • ... (Tomáš, 07.12.2014 22:32) Reagovat

  Děkuju za recenzi, v podstatě ve všem s ní souhlasím. Je to ambiciózní deska a je chvályhodné, že se YC pokusili zaexperimentovat, ale výsledek vyvolává smíšené pocity. Na jedné straně je zde pěkná řádka kvalitních, výživných riffů, na té druhé jde vlastně o nejpomalejší desku v historii kapely. Skladby samy o sobě jsou chytlavé a zapamatovatelné, YC stále umí produkovat krásné melodie, ale chybí tomu ta dravost, kterou bylo např. Southern Air doslova nabité.
  Abych neopakoval recenzi, tak ještě dodám, že mi na desce velmi chybí Seanovy housle. Je jich zde setsakra málo, sem tam zahrají nějaké sólo či hlavní melodickou linku, jinak ale na mnoha místech prostě chybí a pomalu lze častěji zaslechnout klavír. Ryan K. v jednom rozhovoru řekl, že ony tam ve skutečnosti jsou, jenom "v pozadí vytváří atmosféru", no ať už to je jak chce, "upozadění" je vskutku nejvhodnější výraz.

  • Rozpačitost... (Filip Šimoník, 15.12.2014 02:25) Reagovat

   Někdy od data vydání desky chodím koukat na Musicserver hlavně z důvodu očekávání této recenze... A když jsem jí konečně našel (ale chválím, že si autor počkal, protože po prvním poslechu cestou ze zápasu jsem psal přítelkyni, že jestli chtějí hrát chlapci tohle, tak asi na jejich 2. koncert nepůjdeme) trochu jsem se zděsil hodnocení 6/10. Po dalších 20ti posleších jsem si sice našel oblíbence, ale celek pohromadě opravdu nedrží a tak 4 písně bych raději nikdy neslyšel...
   Ale nakonec, asi musím souhlasit. Ač nerad. Jedné kapele se vyčítá, že si hraje furt to svoje (pro změnu moji oblíbení The Offspring :D ), druhé zase, že experimentuje až moc (oblíbenci z Linkin Park, které jsem skoro 2 desky proklínal). YC zůstali někde mezi. Jak bylo správně řečeno a s čím souhlasím nejvíc je to, že "Madrid" a "California" neměly spatřit světlo světa. Ty opravdu nemají s povedenými YC baladami (Ten, Sing for me) co dočinění :(
   "MSK" fajn, aspoň někde housle. Mezi top řadím jednoznačně "My mountain", "Make me so", "Deepest well" (kde mi snad nejvíc vadí ten hostující chlapec s bídnym hlasem), "Fragile and dear" a překvapivě "Lift a sail". Ta mě dostala, už 2 měsíce mě budí jako tón budíku a furt jí miluju :D Kvalitu mají také "Transmission home" a "Crash the gates" a uloudaná ale hluboká a s božím závěrem "One Bedroom".
   To je 8 songů. Ale chtělo by to tak ještě 4 další, které budou zkrátka na 1. poslech Yellowcardí.. :(
   Tak třeba příští deska ukáže, kam se vydali, každopádně bych byl radši, kdyby načerpali z 2 pocomebackových alb a z projektu Big If, kde byl/je velký potenciál.
   Se smutným srdcem 6,5 / 10.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
Zemřel Meat Loaf
Zemřel Meat Loaf Nepřehlédnutelný zpěvák s mocným hlasem známý jako Meat Loaf (vlastním jménem Michael Lee Aday) ve čtvrtek 20. ledna 2022 zemřel. Bylo mu 74 let. Proslavil jej už jeho albový debut, epický rockový muzikál "Bat Out of Hell", který... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 10:27 v sekci Novinky
0
Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování
Rozhovory: Láska - Bejt písničkář je pro mě svoboda vyjadřování Láska začal koketoval s myšlenkou sólového vystupování v roce 2018, kdy po rozpadu kapely Ovoce odjel na dva měsíce na Bali. O dva roky později vydal debut "Deska", hostoval také mnoha kolegům. Ve svých písních si umí udělat ze sebe... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2022
Na Viktora Sheena nevyzrál ani The Weeknd: "Dawn FM" startuje v českém žebříčku na druhém místě Ani na sedmý pokus nedokázal nikdo porazit vládce českého albového žebříčku Viktora Sheena. Tentokrát se proti němu přitom postavil jeden z nejpopulárnějších umělců planety, The Weeknd. Jeho novinka "Dawn FM" se musí spokojit se... čtěte zde
Vydáno: 20.01.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse
Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse Tomáš Klus je občas jako prezident Zeman - sice by chtěl lidi spojovat, ale často je bohužel rozděluje. Nemůže za to ani tak jeho hudba, jako spíš názory, které se rozhodně nebojí veřejně projevovat. I to je jeden z důvodů, proč... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2022 08:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Coldplay: "V roce 2025 skončíme" (23.12.2021 13:05)
- Video: Coldplay zahráli ve finále The Voice "My Universe" s hologramovými BTS (16.12.2021 11:55)
- Audio: David Guetta si skvěle pohrál s "My Universe" od Coldplay a BTS (29.11.2021 08:13)
- Video: Coldplay a BTS poprvé společně předvedli "My Universe" naživo. A je to teda zážitek (22.11.2021 14:52)
- Recenze: Coldplay se s albem "Music Of The Spheres" trochu ztrácejí ve svém hudebním vesmíru (14.11.2021 08:20)
- Video: Coldplay s Edem Sheeranem zavzpomínali na "Fix You" (06.11.2021 15:47)
- Coldplay stanuli s "Music Of The Spheres" v čele českého albového žebříčku, Kryštof se výrazně propadli (27.10.2021 17:00)
- Video: Coldplay odstartovali týdenní rezidenci u Cordena. Přidali se Selena Gomez nebo Jacob Collier (21.10.2021 18:24)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Coldplay vyrazí na světové turné, Česku budou nejblíže v Berlíně a ve Varšavě (15.10.2021 09:17)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé Ed Sheeran Rihanna Queen The Weeknd Viktor Sheen Coldplay Guns N' Roses The Beatles Taylor Swift BTS Aneta Langerová Karel Gott Kryštof Dua Lipa The Cure Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu