shop.musicserver.cz
Caribou, Jessy Lanza, MeetFactory, Praha, 16.10.2014

Caribou v MeetFactory nepřekvapil

Vydáno: 17.10.2014 15:37 v sekci Naživo - Andrea Šafářová | foto: Adam Hencze / musicserver.cz

Po čtyřech letech zpět na místě činu, ve stejné sestavě, avšak s novotou čpícím setlistem, co signalizuje dosud nezažitý večírek. Kdo ještě neslyšel desku "Our Love" Kanaďana Caribou, v MeetFactory si mohl udělat velmi detailní představu. Opět má plný zásobník tanečních beatů. Jen už chybí moment překvapení.

Live: Caribou

místo: MeetFactory, Praha
datum: 16. října 2014
support: Jessy Lanza
setlist: Our Love, Silver, Mars, Found Out, All I Ever Need, Bowls, Second Chance (feat. Jessy Lanza), Jamelia, Back Home, Odessa, Your Love Will Set You Free, Can't Do Without You, Sun
Fotogalerie

Caribou, Meetfactory, Praha, 16.10.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Hudební publicista se nikdy nevyhne konfrontaci očekávání s realitou. Týdny před koncertem noří svou hlavu pod hladinu nestandardního hluku, odhaduje jeho reakci s větším množstvím zvukovodů a pokud je to nedočkavec, pesimista nebo srab, co se bojí zklamání, pustí si v předstihu nějaký dřívější koncert. Nikdy však neodhadne, s jakými obtížemi proklouzne zvuková koule zrovna jeho ušním kanálkem.

Titulovaný matematik Dan Snaith nepředkládá složitou rovnici pravděpodobnosti. Vždy se pochlubí symfonií vzorově uklizených beatů, jež se jen tu a tam vrtošivě vychýlí. Káže řádu, cyklům, smyčkám - tvrzení, že opakování je matka moudrosti, by jistě posvětil. A všechno, co je pravidelné, dobře zapadá, v hudbě se rychle zapíjí do kůže a pokračuje do žil, kde proudí intenzitou krve, jen v opačném směru. Niterní bouře se pak logicky odrazí i na povrchu fyzična, až tělo uvrhne do spárů všemožných rytmických protipohybů a oscilací. Ano, Caribou je taneční master blaster par excellence.

A to všechno posluchač pochopí ještě předtím, než mu dunivý taneční tajfun díky sestavě gigantických reprobeden narve srdce do krku a než se nechá chlácholit hezky blikajícími barevnými světly. Co se dá reálně očekávat od koncertu autora, co si potrpí na delší rytmické celky a velmi pozvolný písňový vývoj? To samé (nebo skoro to samé) provedení.

Caribou, Meetfactory, Praha, 16.10.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Kanaďan naštěstí není tak neznámý, zbabělý ani omezený, aby musel do posluchačů na koncertech hustit elektronické taneční plochy na knoflík. Připravit si taneční šlágry v teple domova a pak si je plnohodnotně motoricky užívat s publikem sice může ulevit čidlům pozornosti, jak by před dvěma lety na Open Air Festivalu jistě potvrdil Fatboy Slim, ale proč to podstupovat na úkor zamlžování vlastních schopností. Snaith je multiinstrumentalista - klávesista, bubeník, flétnista, perkusista a kdo ví, co ještě umí - a nadšený. Anebo se chtěl na pódiu jen zabavit. U introverta, co jen tu a tam skromně poděkoval, jinak jen stál, seděl nebo klečel a vždy měl s sebou lehký úsměv, těžko odhadovat. Ale čert to vem - následovaný princip zasluhuje sympatie. Ku prospěchu zvukové absorpce se navíc (vizuálně stejně těsně jako před čtyřmi lety) obklopil kytaristou a klávesistou, baskytaristou a bubeníkem.

Zdálo se, že všechno šlape dobře. Muzikanti bez potřeby exhibicionismu skvěle odváděli svou práci a publikum je za ni zpočátku méně, následně více a nakonec nestydatě chválilo. Aniž by to hraničilo s vlezlostí - závěrečný hymnický opus "Sun" se jako uragán valil z pódia do taktu očistné Snaithovy mantry o slunci, jež, přítomna ve zprostředkované podobě, svým mocným žárem slupla i kapelu. Magie okamžiku vyvrcholila při představě, že ta masivní zlatavá záře na pódiu je brána do dalšího světa. Ale zpátky na zem.

Caribou, Meetfactory, Praha, 16.10.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Zbytek koncertního setu měl lyričtější scénář - neviditelní mužíci v bílém bez manýrů poroučeli rytmům a po očku sledovali, jaké účinky má každý z nich na publikum. Nepřekvapivě se nejvíce ujaly ty taneční na první dobrou: nepochybně třeba singl "Can't Do Without You" a nenápadná rytmická schémata, do nichž se vkradl cizokrajný motiv ("Mars"). Kupodivu nenadchla píseň "Second Chance" s hostující zpěvačkou a předskokankou Caribou Jessy Lanzou. Ta v úvodu večera sváděla svými mimozemskými falzety s odkazem na Mariah Carey a potemnělými, několikrát zlámanými elektronickými plochami. Nad těmi by zase jistě zamlaskala Grimes. Slovo "sexy" v kontextu jejího vystoupení snad dosud nenabylo plnohodnotnějšího významu.

Není co vytknout. Čekal se večírek - a uskutečnil se. Jen tomu scházela nějaká přidaná hodnota, moment překvapení. V porovnání s reportážemi z pražského koncertu Caribou v roce 2010 navíc vyplývá, že se toho od té doby moc nezměnilo. Uvolněné kompozice, vyzařující klid - na Snaitha se musí se změnami pomaleji, zdá se. Tak třeba příště.


NÁZORY
 • ... (strom-z, 17.10.2014 15:51) Reagovat

  už po koncertu jsem zaznamenal i dost spokjoenejch reakcí, stejně tak ale i nějaký nespokojený, tak za sebe: šel jsem pouze se znalostí Odessy, Sun a pár dalších, spíš kvůli tomu, že jsem slyšel, že jsou naživo dost dobří. no a asi přišlo mi to celkově dost průměrný:( místama fakt i nuda, pár míst naopak fajn.. ale čekal jsem fakt víc..

 • caribou je ok (jarecek, 17.10.2014 16:07) Reagovat

  ale jsem rad, ze jsem na nem mohl bejt po vydani predposledni desky. ta mi prisla nejlepsi. ty novyi veci bych ve vetsine ozelel .. ale je jasny, ze to nakonec znelo docela podobne .. taky je z novinky poznat, ze uz se trochu zakonzervoval .. chtelo by to zase nekam dal ..

  • Re: caribou je ok (jarecek, 17.10.2014 16:07) Reagovat

   obojetny yi .. cool

 • Caribou - překvapili (MILDOSSS, 18.10.2014 14:49) Reagovat

  Koncert se povedl!!!
  KONCERT byl energetický a kdo se vžil do skladeb, cítil sílu a kvalitu.

  Nesouhlasím, že koncert byl průměrný, myslím si, že to byl koncert podzimu!!!

  • Re: Caribou - překvapili (l, 18.10.2014 19:59) Reagovat

   za mě taky neuvěřitelná síla, snad nikdy jsem ještě z koncertu neodcházel tak nadšenej.. a to mám za sebou třeba Moderaty, Bonoba nebo Hopkinse :) super zážitek

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Caribou dovezl do Fora Karlín velkolepou show (09.03.2022 16:32)
- Video: Grimes převedla v "Shinigami Eyes" anime do hrané podoby (19.02.2022 13:51)
- Caribou oslaví Mezinárodní den žen koncertem v pražském Foru Karlín (16.02.2022 11:56)
- Video: Grimes v klipu "Player Of Games" spojila "Pána prstenů" a "Hvězdné války" (26.12.2021 16:33)
- Mariah Carey nám zpříjemní Vánoce novým svátečním singlem a televizní show (05.11.2021 09:13)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (20-11) (29.01.2021 08:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (30-21) (27.01.2021 08:30)
- Publicistika: Ultimátní přehled zahraničních vánočních a zimních písní roku 2020 (23.12.2020 12:25)
- Hit "All I Want For Christmas Is You" Mariah Carey po šestadvaceti letech konečně dobyl britský žebříček (15.12.2020 16:16)
- Video: "Oh Santa!" v podání Mariah, Ariany a Jennifer je přehlídkou napěchovaných dekoltů a vysokých tónů (13.12.2020 17:25)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna Michal Prokop BTS Ed Sheeran Slash Viktor Sheen The Beatles Queen Rammstein Dua Lipa Vojtaano Abba Pink Floyd Avril Lavigne Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu