shop.musicserver.cz
Wohnout - Laskonky a kremrole

Wohnoutí "Laskonky a kremrole" chutnají docela dobře, gastronomický požitek to ale není

Vydáno: 29.09.2014 16:30 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Už osmé řadové album si pro nás připravila tuzemská rocková stálice Wohnout. Přebalem desky tentokrát trochu provokuje, její obsah je však ryze tradiční. Humor, vtip a nadhled jsou opět hlavní náplní většiny skladeb. Vyrovnat se ovšem výtečným "Našim klientům" bude velmi těžké.

6/10

Wohnout - Laskonky a kremrole

Vydáno: 26.9.2014
Celkový čas: 53:15

Skladby: Dobrý ráno, LSD, Barbíno, Velmi inspirativní, Fanynka, Pohádka, Svatozář, Díky moc!, Kretén, Nářadí na dobrou náladu, Vltavo, No tak ahoj, Vojáci, Indie, Laskonky a kremrole

Vydavatel: Warner Music

Ještě nedávno zajímavý objev naší scény, nyní už dlouhohrající skupina, které právě vychází osmé album, přičemž od toho debutového již uplynulo neuvěřitelných patnáct let. Za tu dobu se pánové českým fanouškům vryli pod kůži a svou originální tvorbou si vybudovali přední místo na scéně. A to i přesto, že poslední desky již nedosahovaly kvalit prvních tří počinů. Ovšem vyjma minulé řadovky "Našim klientům", která překvapila i posluchače, co už nad tvorbou bratrů Homolů dávno zlomili hůl. Klienti zastihli Wohnouty v nebývalé formě a po rozpačitém (a zřejmě nejslabším) albu "Karton veverek" se pomyslně vrátili zpět mezi nejoriginálnější tuzemské formace. Navážou na úspěch svým aktuálním počinem nazvaným "Laskonky a kremrole"?

Jednou z předností minulé studiovky byla dobrá ruka při výběru hostů (například Tomáš Hajíček či Márdi). I tentokrát se jich pár objeví. Konkrétně Vojta Lavička, Xavier Baumaxa a Marek Eben (ten tu bohužel jen promluví). Nejvýrazněji působí Baumaxa, na kterého vsadili v písni "Kretén": jeho přednes je nejen vtipný, ale patří k nejzapamatovatelnějším momentů celé desky: "Vadí mi, když se se mnou zpíváš, vadí mi, když na mě tančíš, nesnáším, když na konci tleskáš, jsem účinkující, strašnej kretén."

Mnohé o novince prozradí i prohlášení Honzy Homoly: "Chtěli jsme udělat písničky stručný a srozumitelný, žádný intelektuální výlevy mezi řádky či instrumentální orgie." A nelze nesouhlasit. Jak po textové, tak po hudební stránce je kolekce velmi přímočará, bez hlubších témat a instrumentálních kreací. Co ale Wohnoutům nemůžete upřít, je jejich muzikálnost, kterou by jim mohla závidět celá řada kolegů. Příkladem budiž "LSD", "Díky moc" nebo "Barbíno", přičemž poslední jmenovaná opravdu baví svým textem: "Když mi říkáš má paní, co tě trýzní, co tě trápí, schovám hlavu do dlaní, že jsi si nenalakovala drápy. Že ti moucha v kapučínu, že koloušek měl zas rýmu, že ti došly bonbóny, já chtěl bych mít tvoje problémy, já chtěl bych mít tvoje problémy, chtěl bych mít tvoje problémy." Kde hledal Honza Homola inspiraci, je asi každému více než zřejmé. Nejkrásnější a trochu melancholickou písní je "Vltava", která právě svou netypickostí pro repertoár kapely zaujme ve výsledku nejvíce.

Hitovým potenciálem disponuje "Fanynka", která si zaplave nejen na hlavách příznivců, ale i na koncertním playlistu budoucího turné. Text je (jak jinak) opět vtipný, i když by se mu dala vytknout přílišná triviálnost. Ale stejně jako zbytek laskonek v sobě nese poselství v podobě zábavy, nadhledu a pozitivní nálady. Po poslechu novinky ji špatnou totiž mít snad ani nemůžete. A pokud jste nebyli v optimální pohodě před zasunutím disku do přehrávače, po skončení závěrečné titulní písně už se budete jenom usmívat, či dokonce tančit po bytě.

Wohnouti natočili pro ně klasickou desku, která neurazí ani nenadchne. Ale hlavně že se u ní posluchač baví. A o to přece jde především.

NÁZORY
 • Klienti jsou vážně jedna hitovka za druhou a ha... (Liban, 30.09.2014 09:52) Reagovat

  Klienti jsou vážně jedna hitovka za druhou a haMba, že tu tenkrát dostali jen 6/10 - navíc šestou "z milosti" za obal:)

 • No ale. (kaapaa, 02.10.2014 12:23) Reagovat

  Dovolím si nesouhlasit s autorem recenze. Dle mého subjektivního názoru Klienti i Karton veverek - nic proti ničemu. Zato nové album zvukem, atmosférou (Vltava) a hlavně texty ("...dostat z kapra kaviár..":)) - od prvního tonu po Indii či Laskonky - laskomina. Troufám si tvrdit, že ( i díky Xavimu) tady dlouho nebylo tak vtipné album, koncepčně držící pevně při sobě. Líbí nejvíc od Pedra. Za mě - kluci dobrá práce - 9/10.

 • Je zajímavé, jak se názory na wohnoutí tvorbu ... (Jakub, 03.10.2014 18:24) Reagovat

  Je zajímavé, jak se názory na wohnoutí tvorbu liší. Pro mě osobně je Karton veverek povedená deska a Klientům jsem naopak nikdy zcela nepropadl.

  Na novou desku ještě názor nemám, ale písní LSD se mi splnilo jedno velké přání - jak by asi zněl Homolka Tobolka za doprovodu Wohnoutů. A perfektně!

 • Zdravím, dovolím si rovněž nesouhlasit s autor... (Petr Palička, 05.10.2014 17:55) Reagovat

  Zdravím, dovolím si rovněž nesouhlasit s autorem recenze. Jako fanoušek kapely sice asi nebudu moc objektivní, ale mě se Laskonky líbí hodně. Není to ale deska na úplně první poslech, chce to postupně objevovat a nakonec člověk zjistí, že je deska opravdu hity nabitá. Písně jako Barbína, Fanynka, No tak ahoj, Vojáci a pro mě zlatý hřeb Indie oplývají pěknými melodiemi. Deska prostě působí kompaktně a nenašel jsem moc slabých míst. A to, že má kapela určitý rukopis a natočila svou klasickou desku, bych spíš považoval za pozitivum. Nemusí přece každý experimentovat, hlavně, že nedochází nápady.. Za mě třetí nejlepší deska po Pedrovi a Bendovi. Dávám 9/10.

 • Matěj zpívá Bárbínu, né Honza ;-) prosím o ... (Lukáš, 14.10.2014 22:00) Reagovat

  Matěj zpívá Bárbínu, né Honza ;-) prosím o opravu..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Anketa nohejbalového turnaje kapel Festonda: Kdo se cítí na vítěze? Kdo má jakou strategii? (25.07.2023 20:00)
- Milovníci hudby a sportu, pozor! Souboj kapel v nohejbalu Festonda Cup startuje už ve středu (23.07.2023 09:03)
- Fotogalerie: Třetí den Rock For People a všechny jeho zářivé hvězdy (11.06.2023 14:22)
- Video: Wohnout oživili ze záhrobí Tomáše Hanáka coby svého "Mozarta" (29.09.2022 09:28)
- Rozhovory: Roman "Koráb" Korbut - V turnaji Festonda jde hlavně o prestiž a celoroční uznání od ostatních kapel. (24.07.2022 09:00)
- Xavier Baumaxa zahraje na Veselských pískovnách s Jazz Punk Triem (30.06.2022 15:55)
- Rozhovory: Márdi (Vypsaná fixa) - Pořád máme nějaký mojo (21.06.2022 08:00)
- Fotogalerie: Sraz českých bohémů v Ledárnách v obrazech (16.06.2022 10:26)
- Video: Lepší "Papoušek" v hrsti než Wohnout na střeše (30.05.2022 12:42)
- Festival Brod 1995 zve na Dubioza Kolektiv, Monkey Business, Wohnout či Mňágu a Žďorp (27.04.2022 12:48)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ben Cristovao Lady Gaga Ewa Farna AC/DC Adele Burian Milly Honsová Like She Sia MC Erik a Barbara
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu