Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014

Stodolou opět znělo "Diggy liggy lou"

Vydáno: 24.08.2014 21:45 v sekci Naživo - Tomáš Parkan

Michal Tučný a jeho heslo "Country je vše, co se mi líbí" už posedmnácté přitáhlo do Hoštic na Strakonicku davy jeho příznivců, a především spoustu zpěváků, muzikantů a kapel, co zdaleka nehrají jen country, ale rádi si přijedou na prvního Tučňáka zavzpomínat. A vzpomínalo se vydatně a dlouho.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Dvoudenní festival Stodola Michala Tučného si už řadu let drží stejný koncept. Pátek je rozjezdový a odehrává se pouze na malé scéně. Hlavní dějství probíhá v sobotu, kdy během dne vystupují kapely a interpreti se svým repertoárem a večer pak zní hity a někdy i méně známé písničky Michala Tučného v podání zčásti těch, co vystupovali přes den, a zčásti hostů, kteří přijedou speciálně jen kvůli tomuto večeru.

Tarso Miller, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Osobně jsem se na Stodolu nějaký čas nedostal, naposled jsem tam byl před pěti lety, a tak musím podotknout, že pár drobností se přeci jen změnilo. V první řadě festival trošku zeštíhlel. Začíná to u menší scény s ne tak bohatým vybavením, pokračuje nižším počtem diváků a v návaznosti na to i střídmějším množstvím stánků, reklamy a všeho, co s tím souvisí. Nemyslím si ale, že by to komukoli vadilo. Skalní jsou jistě rádi, že se to více blíží prvním ročníkům, které začínaly opravdu jako Setkání přátel, a ostatní se s tím taky smíří, protože v malé vesničce na jihu Čech je konečně k hnutí. Dalším kladem a zároveň záporem bylo zřízení druhé, malé scény. Fakticky se jednalo o malé pódium ve stánku s pivem, kde dostaly možnost si zahrát kapely amatérské, začínající a nutno podotknout i různé kvality.Občas měli tendenci přeřvat hlavní scénu, ale tím, kdo rozhodně zaujal, a to tak, že nejenže ho lidi nechtěli pustit z pódia, ale dokonce se dostal i na hlavní scénu, byl brazilský folk-rockový kytarista a zpěvák Tarso Miller, momentálně žijící v Bratislavě. Pokud na tohoto mladíka někde narazíte, nenechte si ho ujít, jeho feeling a rytmika rozhodně stojí za slyšení.

Petr Spálený a Apollo Band, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Na hlavní scénu mezitím nastoupila náchodská folková kapela Bohadlo Band, která před časem přišla o svoji zpěvačku a vystupuje nyní pouze ve třech. Upřímně řečeno, hodně tím ztratila. Nechci říct, že pánové vůbec nezaujali, ale přeci jen v silnější sestavě by byla odezva na jejich písničky, tematicky věnované všemu kolem nás, daleko větší. Personální výměna od vystoupení před pěti lety postihla i tehdy velmi sympatické The Cell. Nemůžu si pomoci, ale s odchodem Davida Goreho přišel jejich blues-rock o veškeré charisma a značně i o kvalitu. Jejich vystoupení pro mě bylo zklamáním. Vystřídal je Petr Spálený se svým Apollo Bandem a ten rozhodně v Hošticích pozdvihl náladu. Sázel jeden hit za druhým a to většině bohatě stačilo. Jeho koncert sice ničím nepřekvapil, ale rozhodně nezklamal.

Chinaki, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Docela by mě zajímalo, proč snad každá popová či pop-rocková kapela má pocit, že na Stodole na ní číhají nějací exoti a přijíždí do Hoštic s obavami, jak je publikum přijme. Tento rok s podobnými pocity dorazili Chinaski, ačkoli u nich mohly být pochyby mírně oprávněné, když je i po dvaceti letech na hudební scéně grafik plakátů dokázal překřtít z čínských lyží na čínské nebe. Přesto se veškeré obavy ukázaly jako liché. Díky smršti hitů proložené i několika novějšími věcmi si publikum získali velmi rychle a intenzivně, a to včetně těch pár exotů, kteří jsou ale snad na každém festivalu. A ani k tomu nemuseli hrát "Stánky" jako před časem Kryštof.

Velká hudební kvalita přišla po nich s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou. Nemůžu si pomoci, ale čím více je sleduji, tím více mám pocit, že u nás, tedy v České republice, jejich bluegrass světové kvality v kombinaci s keltskými inspiracemi a folkem jen málokdo docení. Rozhodně tedy ne na festivalu, jako je Stodola, kde přeci jen publikum žádá hlavně písničky známé a ověřené. Druhá Tráva totiž nepodlehla tomu, co by chtěli slyšet diváci, nezařadila třeba "Panenku", ale naopak hrála kousky z alb věnovaných Bobu Dylanovi nebo z poslední "Pojďme se napít". Netvrdím, že by jejich vystoupení byl nějaký propadák, to by nemuseli přidávat "Dívku ze severu", nicméně předvedeným instrumentálním i pěveckým výkonům by slušela o něco bouřlivější odezva.

 	Robert Křesťan & Druhá Tráva, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Velkou neznámou pro mě byli slovenští Neznámi, kteří už ale na Stodole v minulosti vystoupili. Musím říct, že se jednalo o velmi příjemné překvapení, už jen proto, že se v našich končinách konečně objevila kapela hrající velmi kvalitní moderní americké country. Pětičlenná formace se ani nebojí spojit tento styl se slovenskými texty a výsledek zní opravdu skvěle, protože i jejich zpěv, tedy barvami hlasů, do něj zapadá. Publikum na Stodole sice tak moc nenadchli, ale bylo to znovu hlavně proto, že hráli výhradně svoji tvorbu a většina návštěvníků sotva znala nějakou jejich písničku. Naprosto opačná situace panovala, když na pódium nastoupil František Nedvěd se svým synem Vojtěchem a doprovodným baskytaristou. Před scénou v tu chvíli bylo plno a publikum si plnými doušky vychutnávalo notoricky známé písničky jako "Igelit", "Na kameni kámen", "Růže z papíru", mezi které sem tam zařadili méně známou věc, třeba i ze sólového alba Vojty. S oběma si obecenstvo samozřejmě hlasitě zazpívalo, a mělo tak skvělou průpravu na večerní část.

Aleš Háma, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Tradiční večerní defilé nemohl odstartovat nikdo jiný než Aleš Háma, který je vlastně už takovým maskotem festivalu. Navíc už není jen moderátorem, ale i zpěvákem, jenž se dost často, a vůbec ne špatně, připojil k doprovodné kapele. Tou už nebyli Tučňáci, ale BlueGround. A štafetu, kterou od někdejší kapely Michala Tučného přebrali, nesou dál s velkým přehledem a profesionalitou. Prvním, kdo si s nimi zazpíval, byl ovšem Ondřej Hejma, který rozezněl Stodolou "Diggy Liggy". Poté už se na pódiu začali střídat zpěváci a zpěvačky jak na běžícím pásu. Mezi ty nejvýraznější patřili Lenka Nová, jež zpívala například "Fidlej celej den" nebo "Já budu žít na věky", Ondřej Ruml, který vzal opět do ruky i banjo, a pochopitelně i Tomáš Linka. O pocty a vzpomínání se tentokrát musel Michal Tučný dělit ještě s dalším člověkem, který už není mezi námi. Hojně se totiž vzpomínalo i na Zdeňka Rytíře, který pro Tučného otextoval nejednu jeho písničku. Právě jemu věnovala Lenka Nová "Kosmickej vandr" a o něco optimističtější "Spím v obilí". Oběma pak všichni zúčastnění poslali do oblak, ze kterých se chvílemi snášel déšť, lampiony podepsané většinou účinkujících.

Lenka Nová, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Ačkoli je Stodola považovaná za country festival, jeho produkce se rozhodně nebojí sáhnout do řad účastníků talentových soutěží. Ty vedle zmíněného Ondřeje Rumla již tradičně zastupovala i Leona Černá, která na Stodole pevně zakotvila už před lety, a také Jiří Zonyga. Oba si společně zazpívali "Len chcieť", což byl vzhledem ke slovenštině trošku nelogický krok, zvlášť když za chvíli nastoupil na jeviště i Jaroslav Šimo, zpěvák Neznámých. Přihlížejícím to ale nijak nevadilo - i přes zmíněný déšť se velmi dobře bavili. Kdyby vás zajímalo, kdo letos vyfásnul prubířský kámen "Prodavač", pak vězte, že to byl Ondřej Hejma. A zhostil se ho vcelku se ctí. Celkem večer zaznělo více jak padesát písniček a končilo se až kolem jedné hodiny ranní, kdy v tradičním finále nastoupili na scénu všichni účinkující, aby společně zazpívali "Rovnou, tady rovnou", "Snídani v trávě" a "Báječnou ženskou". Podpořil je dokonce i Dominik Hašek, který kde se vzal, tu se vzal, najednou křepčil s lidmi pod pódiem.

Finále, Stodola Michala Tučného, Hoštice u Volyně, 23.8.2014
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Lidé si to možná neuvědomují, nicméně Stodola Michala Tučného je svým způsobem unikátní hudební festival. Má sice jakousi gloriolu českého country, podpořenou pivními soutěžemi a třeba i možností vyhrát bojler za čtyři přinesené podprsenky, ale v tom nejsou jeho kořeny. Ty spočívají v dodržování onoho hesla "Country je vše, co se mi líbí" a díky tomu se nebojí přivítat i jiné žánry. Ona unikátnost pak spočívá především ve večerní části, kdy spoustě muzikantů, zpěváků a zpěvaček stojí akce za to, aby přijeli a během krátké doby těsně před koncertem nazkoušeli pět, šest písniček, které předtím znali, anebo taky neznali. Pak je navíc musí zazpívat po svém, ale zároveň tak, aby je přijalo publikum, které je má naopak velmi dobře naposlouchané a příliš neodpouští chyby. A je neskutečné, že toto spískal jediný člověk, jenž se na to už bezmála dvacet let dívá z nebe. Tak zase za rok na shledanou, Tučňáci.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • tučný byl jeden z nejlepších zpevaku country c... (Anonym, 25.08.2014 06:38) Reagovat

    tučný byl jeden z nejlepších zpevaku country co jsem za 50 let poznal na ceské scéně,nedoceněný ,mám jeho skladby z počátku tvorby-krásné ,melodické,které už lidé ani neznají stále dokola se hrají ta ta ta atd. kdo už jednou zkusí prorazit ,ale to by musel mít hlas a zanícení ,poctivost v hudbě jakou měl MICHAL. Mám vinil LP Amerických country zpěváku ale to je jejich tvorba. Náš Michal se jim chtěl přiblížit a to se mu povedlo -pro mně je stale 1 dedek tonek

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kensington, Ziggo Dome, Amsterdam, Nizozemí, 5.12.2019
Naživo: Kensington svou stadionovou show v Amsterdamu dotáhli na úroveň Muse, Rammstein a spol. Indierockové megahvězdy Kensington mají za sebou ve svém domovském Amsterdamu suverénně nejbombastičtější show své kariéry. Už nyní památný koncert byl také ve srovnání s těmi předchozími v jiných státech také jejich... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2019 21:00 v sekci Naživo
0
USB Band - Adventní 6/10
Video: USB Band nás ladí na Vánoce novým klipem k písničce "Adventní" USB Band vydal před pár týdny EP "Intermezzo" a v čase vánočním představuje singl "Adventní". Skladba původně vznikla už v roce 2016 a za mikrofonem tehdy stála jako host zpěvačka Bára Basiková. Novou verzi už přezpívala stálá... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2019 15:40 v sekci Audio / Video | Video
0
Voxel - Samota na pódiu už pro mě byla ubíjející
Rozhovory: Voxel - Samota na pódiu už pro mě byla ubíjející Jako písničkář s looperem několikrát objel republiku křížem krážem, letos ale Voxel začal novou etapu. V lednu založil vlastní kapelu s názvem Voxel & Spol., kterou nedávno pokřtil vyprodaným koncertem v pražské Akropoli - spolu s... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
2
Royal Republic, Velký sál Lucerny, Praha, 3.12.2019
Naživo: Při pražském koncertě Royal Republic létali vzduchem muzikanti, fanoušci i jejich boty Naposledy ve stejném prostředí hráli Royal Republic před dvěma lety, přesně na Mikuláše. Jako nadílku k letošku dovezli novou desku "Club Majesty", kvůli níž se koncert musel přesouvat až na prosinec, a ani tentokrát nikdo nemusel... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 12:04 v sekci Naživo
1
Kensington - Time 9/10
Recenze: Kensington na "Time" už neplánují. Žijí okamžikem a berou život tak, jak přichází Indierocková smršť Kensington k nám jezdí pravidelně. A vždycky jsou její koncerty naprosto bezkonkurenční. Čtveřice Eloi Youssef, Casper Starreveld, Jan Haker a Niles Vandenberg ví, jak dostat lidi do varu. Ve své zemi jsou to... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tones And I předvádí opičí tanec z rádiového piedestalu, albům pořád vládne Karel Gott (03.12.2019 20:00)
- Do rádií se s hitem "Seňorita" vrátilo léto, Karel Gott znovu přebírá vedení v albovém žebříčku (22.11.2019 22:43)
- Lenka Nová chystá na jaro album "Dopisy" (17.11.2019 09:54)
- Karla Gotta střídá v čele albové hitparády rapper Nik Tendo (15.11.2019 14:15)
- Chinaski už zase vládnou rádiím, roste zájem o vánoční alba Karla Gotta (08.11.2019 10:00)
- Rozhovory: Chinaski - Nemuseli jsme vymýšlet žádný čáry máry (07.11.2019 12:00)
- Recenze: Chinaski jsou na albu "11" zvukově chudší (29.10.2019 08:00)
- Nové desky 41/2019 - od Nicka Cavea přes Miku po Chinaski (08.10.2019 20:07)
- Naživo: Křtem alba "11" odstartovali Chinaski novou éru (03.10.2019 14:10)
- Chinaski vydávají novou desku a na halové koncertní turné lákají klipem "Láska a data" (25.09.2019 11:18)

ALBUM TÝDNE 48/2019

Leonard Cohen
Thanks For The Dance

Hluboký hlas Leonarda Cohena zaznívá ještě jednou. Po třech letech práce vychází album "Thanks For The Dance", na kterém se nachází deset písní, které kanadský písničkář před smrtí nestačil dokončit. Nahrávka tak završuje jeho kariéru. Je jen dodatkem k již řečenému, nebo bylo její vydání nezbytné?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 10.12.
Die Krupps (DE) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 13.12.
Low Roar (ISL) (Café V lese, Praha)
Pá 20.12.
J.I.D (USA) (Roxy, Praha)
Ne 19.01.
Anti-Flag (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 02.02.
Keane (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Britney Spears Adele Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Sia Metallica Madonna Rihanna Lenny AC/DC Marek Ztracený Shawn Mendes Chinaski Karel Gott Ed Sheeran Nik Tendo
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver