shop.musicserver.cz

Podzem 08/2002

Vydáno: 01.05.2002 05:00 v sekci Publicistika - Antonín Kocábek | foto: facebook interpreta

Další vydání čtrnáctideníku Podzem přináší informace o personálních změnách ve skupinách Houpací koně a Chancers, avízo nových desek, upozornění na aktivity vydavatelství Anne, pohled do studií a tradiční pozvánky na koncerty.

Podzem
© facebook interpreta
Právě jste si klikli na další díl přílohy MusicServeru Podzem. Všem moc děkuju za reakce na minule nastíněné téma, jestli je lepší vydávat třeba u zanedbatelné a distribučně neschopné firmičky, která ovšem uhradí část nákladů, a nebo si stát za svou hudbou natolik, že si ji vydám sám - bez kompromisů a s vědomím, že ji věřím natolik, že do ní investuju své úspory. Jenom jste možná své reakce mohli posílat přímo k článku - nejen mně na mail - aby si je mohli přečíst i ostatní. Další podobné úvahy si ponechám zas třeba na příště, prozatím si užívejte jara, šetřte na nová cédéčka a hlavně energii na letní festivaly. Protože jestli nechcete skončit jako ti ubožáci, kteří pořád jen fňukají, že se nic nového v hudbě neděje a nové zajímavé kapely nejsou, je určitě dobré pár festivalů obrazit. Protože pokud za něco budou stát, tak tam určitě nějaké své budoucí oblíbence objevíte.

Tonda Kocábek

Krásné nové stroje podruhé a dvakrát
Početný dechový orchestr Krásné nové stroje má za dlouhých dvacet let na svém kontě jen pouhopouhé jedno album s asi nejgeniálnějším názvem v českých kruzích "Může hořící sojka zapálit les?". Ještě do prázdnin však dostanou příznivci kapely důslednou satisfakci - hned dva kotoučky najednou. KNS v posledních letech totiž vystupují zároveň ve dvou personálních sestavách. Deska té současné bude obsahovat repertoár z posledních let plus několik úplných novinek a má název "Přísně tajné". Druhá, historická sestava KNS už dostala i svůj název Balek band, a natočila cédéčko "Uzenkárna", na kterém najdete několik starých skladeb plus skladby současné, vzniklé už nezávisle na KNS. Obě alba si skupiny vydávají samy vlastním nákladem. Křest KNS bude 14.6. v Praze na Deltě, křest Balek bandu už 24.5. v klubu Česká 1 v Kutné Hoře.

I Oswald Schneider mají nové CD
Jmenuje se "Dudytojz werk" a vychází u brněnských Indies. Jestliže kapela byla v minulosti považována za alternativu koketující s jazzem, aktuální album již reflektuje vývoj z posledního období, ve kterém se v jejich hudbě výrazně začal projevovat i vliv taneční scény. Na albu ještě bubnuje bývalý bubeník Milan Cais, který se však v současnosti už věnuje pouze Tatabojs. Texty skladeb opět - podobně jako v minulosti - z velké části tvoří poesie H.C.Artmanna, Jiřího Packa, Joachima Ringelnatze, stará korejská a čínská poesie a také vlastní tvorba. S novým albem si mohou příznivci, ale i všichni ostatní, kteří Oswaldy zatím neobjevili (ačkoliv jinak jsou podobné fůze velmi oblíbené), vykompenzovat skutečnost, že skupina koncertuje celkem zřídka.

Činna nespí
Činna
© www.cinna.cz
Pražské sdružení radikálního šansonu Činna si před časem mnohé konzervativní fanoušky "rozezlilo" totální personální proměnou, kdy z původní sestavy zůstal jen klávesista Petr Soudek, řečený Komár, což mnozí nevydýchali. Následující sestava s rakouským zpěvákem Johannesem Langerem se však nevzdala a skupina nadále koncertuje. Přesto ovšem leader Komár stačil ještě složit hudbu k představení Divadla Disk "Gazdina roba" a hlavně aktuálně k filmu režiséra Aurela Klimta "Nebojsa" na motivy pohádky Jana Wericha, který by měl mít premiéru v září. Činna koncertuje nyní nejčastěji v akustické podobě, chystá projekt společného vystoupení se sborem a pomalu se připravuje na třetí album. Co je ovšem asi nejpřekvapivější informace, je opětovná - byť se zatím zdá, že jen pohostinská - spolupráce s druhým zakládajícím členem Zdeňkem "Hmyzákem" Novákem. Obnovená premiéra s ním se měla konat 30. dubna, takže ve chvíli, kdy toto píšu, ještě nic není jisté na sto procent. V každém případě nutno doporučit akci 7. května, kdy bude v pražském kině Aero Činna svou produkcí doprovázet projekci němého expresionistického filmu "Metropolis" z roku 1927. Více na aktuálním webu kapely

Agilní Anne records
Brněnské hudební vydavatelství se věnuje především reedicím archivních titulů. Tu a tam ale vydá i nějakou novinku. V těchto dnech tak na této značce debutují Zloději uší, alternativní moravské trio, které ovšem ale tvoří již ostřílení hudebníci, kombinující baskytaru, bicí a pozoun se syntetickými zvuky a samply. Dále je v plánu album meditativního tria Relaxace, reedice legendární desky "Drama Of Exile" dámy, kterou všichni znají jako Nico, další deska fyzického básnictví Petra Váši a dokonce i slavná kapela Aktual, noční můra komunistických kulturních kádrů z počátku sedmdesátých let, jejímž leaderem nebyl nikdo jiný, než dnes mediálně známý kritik pana prezidenta Milan Knížák. Třešničkou na dortu pak bude reediční album "Nečum a tleskej" kapely Slepé střevo, prehistorického předchůdce Mňágy a Žďorp v čele s Petrem Fialou. Další várka desek by pak měla vyjít po prázdninách. Na tak malé vydavatelství docela úctyhodná aktivita, nemyslíte?

Hlasy ze studií
A na jaká alba se můžete teprve těšit? Své třetí album ve studiu Bubny (které patří skupině Hypnotix) za pár dní začne natáčet Traband. V duchu hudebního směřování posledních let má již deska i pracovní název - "Dechno". Z podobné stylové oblasti je i Rudovous, který již dokončuje svou druhou (nicméně oficiálně první) dlouhohrající konzervu, což zdržuje jen souběžná vytíženost basisty u pubrockerů Echt! a akordeonistky u Tří sester. Kdo raději tvrdší odrůdy, toho jistě potěší třeba právě vznikající další album Kurtizán z 25. Avenue. I tady si jednotliví členové nemohou stěžovat na vytíženost - pomineme-li různé projekty bubeníka Vikinga, kytarista Tomáš Vartecký koncertně spolupracuje třeba s Lucií i jinými raději nejmenovanými individui našeho šoubyznysu.

Změny u Chancers
O pražských popularizátorech ska jsem se tu zmiňoval nedávno v souvislosti s jejich novým EP. Aktuálně od nich přišlo následující prohlášení:
"Stanovisko kapely The Chancers, Praha 14/4/02: Kapela The Chancers s velkou lítostí oznamuje, že kvůli osobním neshodám z kapely odchází jeden ze zakládajících členů, bubeník a manažer David Čechura. David a agentura Slavska od teď nemají žádnou spojitost s The Chancers, veškerá korespondence z jejich strany ohledně kapely je bezpředmětná, neberte na ni ohled. V tuto chvíli Chancers hledají nového bubeníka, aby mohli co nejdříve vtrhnout zpátky do klubů. Než najdeme nového managera, můžete nám psát na provizorní email chancers@centrum.cz." Aktuálně k tomu mohu dodat, že nový člen už za bicími u Chancers sedí a kapela bez přestávky funguje dál.

Koně zas už houpají ve čtyřech
Houpací koně
© Houpací koně
Personální změny se dočkali i Houpací koně z Ústí nad Labem. Po několika letech jen v triu přijali nového člena, takže Jiřího Imlaufa (voc,g), Davida K. Pomahače (bg) a Honzu Strnada (ds) teď doplňuje i hráč na klávesy a akustickou kytaru Tonda Kolenatý, jinak již několik let člen skupiny Schwarze Aussig. V sestavě s ním se Houpací koně chystají po prázdninách do studia nahrát své třetí album, které vyjde na podzim u lounských Guerilla rec. Aktuálně se můžete těšit na nový web kapely, který už by se mohl objevit v blízké době.

Browsení po síti
Už jsme doma, kteří úspěšně přestáli loňské personální rošády a jsou prý snad ještě v lepší formě, se navrátili z belgického turné. Což je důvodem, proč na rozdíl od minula, kdy jsem nabízel čtení anglofilům, tu mám dnes něco pro změnu pro frankofily... Takže vládnete-li francouzštinou, pak se podívejte sem. A pokud si jako já v galské řeči moc nepočtete, pak nabízím alespoň fotografie v aktuální sestavě. U té samé agentury jako UJD, tj. agentury Leviathan, jsou i třebíčtí Fru Fru serious. Pokud jste o nich ještě náhodou neslyšeli, pak byste měli určitě mrknout na jejich kapelový web, kde se rozhodně dozvíte víc, než že leaderem je bývalý zpěvák Pluta Václav Bartoš. Tady pro změnu najdete fotky ze křtu aktuálního alba "Ty vole, na základní škole..." pražských Sto zvířat. Na závěr dnešních webových upoutávek si dovolím upozornit na novou podobu serveru Czechcore - máte-li rádi punk, pak byste měli tuto adresu mít v kolonce oblíbených.

Další Zelený tulipán
Protože jsem na žádný podstatný koncert zahraničních interpretů v poslední době nenarazil, závěrečná třešnička dnes nebude. Zato vás mohu pozvat na pěknou porci domácí muziky pohromadě. Putovní festival Rock pro Zelený tulipán bude mít svoje už 12. pokračování. Proběhne 17. - 18.května v letním kině Houšťka u Staré Boleslavi. Vystoupí Nahoru po schodišti dolů band, A bude hůř..., Psí vojáci, J.J.Neduha a Extempore, Činna, Hever And Vazelína, Phil Shőenfelt a Phil Jones, Skrytý půvab byrokracie, Vráťa Brabenec a mnozí další. Pokud se vydaří počasí, neměli byste váhat.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Blood Red Shoes, Futurum Music Bar, Praha, 5.8.2022
Naživo: Blood Red Shoes v Praze i přes sestupující popularitu odehráli fajn koncert Hrávali u nás už ve větších a prestižnějších prostorách, ovšem ani ve skromnějším Futurum Music Baru neudělali Blood Red Shoes ostudu. Plocha ke stání byla zaplněná tak akorát a kapela hrála tak, že tu a tam podrážky... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 20:28 v sekci Naživo
0
King Gizzard And The Lizard Wizard, Divadlo Archa, Praha, 5.8.2022
Naživo: Australský jam band King Gizzard And The Lizard Wizard rozhoupal Archu Mohutně vzedmutá novodobá psychedelie se převalila i přes naše luhy a háje a stvořila nemálo projektů hodných pozornosti. V pátek večer ale Divadlem Archa rezonovalo zahraniční jméno. Poprvé v Praze totiž zahráli King Gizzard And... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 17:42 v sekci Naživo
0
Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
Naživo: Reportáž psaná v katedrále stromů "Je to nádhera hrát tady v té katedrále stromů," pronesl během svého vystoupení jeden z bubeníků skupiny Ayom a o titulku tohoto textu bylo jasno. Folkové prázdniny nejsou jen festival. Folkové prázdniny jsou pocit. Vesmír ve vesmíru,... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2022 15:16 v sekci Naživo
0
The 1975 - Happiness 7/10
Video: Matty z The 1975 je v klipu "Happiness" namyšlený až běda The 1975 se před několika týdny (onoho 7. července) vrátili na světla reflektorů s poněkud nenápadným singlem "Part Of The Band". Zanedlouho, konkrétně 14. října, bude následovat celé album "Being Funny In A Foreign Language", s... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2022 08:04 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Houpací koně nabízejí "Náhradní území" těm, kdo ztratili směr (16.05.2021 19:26)
- Video: Houpací koně nabízejí v klipu "So Long" pohled za oponu osamělosti (29.03.2021 19:05)
- Recenze: "Soulkostel 8 11 2019" Houpacích koní je působivý akustický živák (08.05.2020 10:00)
- Recenze: Houpací koně jsou na "Desolation Peak" průvodci na cestě bez cíle (09.03.2019 16:31)
- Fotogalerie: Houpací koně přivezli do Prahy romantiku pochmurného severu (27.02.2019 21:13)
- Houpací koně chystají turné i křest alba "Desolation Peak" (11.02.2019 17:48)
- Houpací koně dají Praze ochutnat ústeckou romantiku (28.01.2019 14:41)
- Video: Houpací koně mají nové video "Tesaři" (01.12.2016 17:40)
- Pocta Psím Vojákům "Sbohem a řetěz" vyjde už za pár dnů (12.05.2015 14:52)
- Naživo: Legendy o Banátu nelhaly (26.08.2014 09:15)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Jack White
Entering Heaven Alive

Je jen pár hudebníků, co si můžou dovolit v rozpětí pár měsíců, ne-li týdnů, vydat dvě nová (kvalitní) studiová alba. Jedním z nich je Jack White, jenž tři měsíce po dubnovém "Fear Of The Dawn" představuje další letošní novinku "Entering Heaven Alive". Skvělou novinku, nutno říct.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash BTS Madonna Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Jack White Ed Sheeran Justin Bieber Abba Pink Floyd The Beatles Mirai Liam Gallagher Dua Lipa Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu