shop.musicserver.cz
Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2014

Všichni do (fan)klubu ZAZ!

Vydáno: 19.07.2014 17:12 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Martin Chochola / musicserver.cz

V souhrné reportáži z druhého dne Colours of Ostrava vám přinášíme dojmy z islandské zpěvačky Emilíany Torrini, postřehy z dánských senzací MØ, The Asteroids Galaxy Tour a Trentemøllera a nezapomeneme ani na Jamieho Woona a veleúspěšnou ZAZ. Co myslíte, dotáhne to francouzská zpěvačka až do O2 areny?

Live: Colours Of Ostrava, 2. den

místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
vystoupili: Ille, The Asteroids Galaxy Tour, Charles Bradley and His Extraordinaires, Emiliana Torrini, ZAZ, , Trentemoller a další
datum: 18. července 2014
Fotogalerie
Fotogalerie II

The Asteroids Galaxy Tour, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Zatímco první festivalový den začal zvesela, ten druhý odstartoval poměrně vlažně. Jak domácí melancholici Ille, tak dánští popaři The Asteroids Galaxy Tour na svých scénách nepředváděli nic světoborného a zatímco u prvních jmenovaných si budeme pamatovat na kuriózní situaci, kdy ze dvou stagí v podobném čase zněla píseň "Ledňáčci" v přezpívaném, i originálním znění, set skupiny kolem krásné zpěvačky Mette Lindberg se z hlavy vypařil snad ještě dřív, než technici stihli odklidit jejich nástroje. Rozdíly mezi jejich vystoupením na Rock For People i Frequency před dvěma lety totiž až na nové skladby byly minimální. Kdyby tak místo dalšího, podzimního koncertu nikterak výjimečné kapely někdo raději dovezl třeba hudebně blízké The Ting Tings...

Mnohem zajímavější než hudební program tak odpoledne působila debata s Petrem Dvořákem na scéně České televize, vytváření hudby pomocí šlapání na kole poblíž Full Moon stage nebo pečení cookies a závody Mario Kart v Modré zóně České spořitelny. Zanedlouho poté ale na Arcelor Mittal stagi začal skutečný hudební požitek. Koncert Charlese Bradleyho byl ale natolik mimořádný, že jsme mu neplánovaně museli věnovat samostatnou reportáž.

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Monkey Business na stagi České spořitelny odváděli v zelených kostýmech svůj funkový standard, mezi kterým nechyběly hity "My Friends" nebo "Intercooler", i je ale zasáhla zpráva o stavu Michala Hrůzy a tak svůj set proložili klidným momentem, během něhož požádali fanoušky o chytnutí se za ruce a společné myšlence na něj.

Islanďanka Emilíana Torrini se sice nekonečně dlouho usmívala, přesto bylo cítit, že veselých popěvků typu "Jungle Drum" by potřebovala daleko více, než melancholických a trochu monotónních skladeb, které ji dlouho ukazovaly pouze v jedné poloze. Něco jiného si o tom ale myslí kolega Hájek.

Live: Emilíana Torrini ušima Dana Hájka

Emiliana Torrini, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Emoce, ukrytá energie a islandská krása, tato slova asi nejlépe vystihují vystoupení Emilíany Torrini, která se v blížícím se závěru svého vystoupení přiznala, že před tolika lidmi snad hraje zcela poprvé a v tu chvíli nasdílela na svůj profil na SnapWidgetu dvě fotografie s nadšeným komentářem. Svůj set postavila na třech celcích, kdy v tom prvním nechala naplno rozvést své melodramatické balady, do kterých se naplno ponořovala a nechala i pro posluchače pootevřená vrátka, aby do této příběhové říše mohli za ní vstoupit. "Elisabet" byla uhrančivě dojemná a asi nejlépe vykreslovala tuto stránku tvorby této sympatické zpěvačky. V prostřední části se zrychlilo a nechyběla u toho asi nejvíce očekávaná písnička "Jungle Drum", po které nemálo lidí odešlo s odškrtnutou další hvězdou letošních Colours na svém seznamu. To však udělali chybu a přišli o to nejzajímavější, posléze skvěle sladěná kapela (včetně baskytaristky Abi Bailey) Emilíany předvedla atmosféricky nejvíce vygradované skladby, kdy se i její hlas stal dalším hudebním nástrojem a vše do sebe zapadalo jako magická skládačka, chvílemi tu zabrnkaly i triphopové náznaky a stíny melancholie. Emilíanina pozitivní duše však nikomu nedovolila propadnout do nějaké ponuré nálady, byla to přesně ona, která na své desce "Tookah" představuje snad to nejlepší ze sebe.

Live: Belleruche ušima Terezy Vavrouškové

Britské elektro blues soulové trio Belleruche vystoupilo na festivalu v pozdních hodinách. Ačkoliv mají se svým repetoárem a muzikantstvím potenciál udělat skvělou živou show, kterou jsou ostatně vyhlášení, vystoupení jakoby se odehrávalo za sklem, s minimem nástrojů a marnou snahou skvělé zpěvačky Kathrin deBoer povýšit koncert na něco víc něž vysamplovanou diskotéku. Je to škoda, jelikož ostravská zastávka byla jednou z posledních možností Belleruche vidět před tvůrčí pauzou. Muzikanti se chtějí rozběhnout ke svým soukromým projektům a je ve hvězdách, zda se dalších koncertů a desky kapely vůbec dočkáme.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Když na severomoravském festivalu hrála francouzská divoška ZAZ před dvěma lety, pro mnohé se jednalo o jeho vrchol. Autor článku sice tehdy velebil spíše Antony & The Johnsons, nicméně šeptanda se šířila a i lidé, kteří na místě tehdy nebyli, tak díky ní a následnému nasazení "Je veux" do rádií brzy věděli, o koho se jedná.

Z nečekaného překvapení se tak po dvou letech stala oblíbená a velmi očekávaná hvězda, u níž zůstaly jen pochyby nad tím, zda se dokáže vynikajícímu koncertu z minulosti alespoň přiblížit. A světe, div se, ZAZ byla ještě lepší než tehdy.

Už po vběhnutí na pódium bylo jasné, jak moc se zpěvačka do Ostravy těšila. Od úvodní "On ira" poskakovala po scéně jako čertík v šatech a teniskách, culila se na všechny strany, na ruku hrála jako na trubku a když se zrovna z taháku nesnažila uvádět v češtině další písně, pouštěla si svou francouzskou pusu na špacír, i když jí téměř nikdo nerozuměl.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
V polovině koncertu jí jako ve vtipné grotesce přinesli technici velké dřevěné pozadí, díky němuž jsme se z pařížských ulic přenesli do zaplivané putyky s názvem ZAZ Club, v níž zpěvačka přesedlala z diblíkovské polohy do nečekaně vážnějších, akordem a jazzem načichlých balad. V nich pak pochybovačům dokázala, že se jako muzikantka stále vyvíjí a v budoucnu se od ní můžeme dočkat ještě mnohem zajímavějších, barevnějších věcí. Asi ani nemá smysl dodávat, že široké řady publika jí zobaly z ruky, ať už hrála cokoliv.

Když se ale totéž publikum přesunulo na koncert dánské obdoby Lany Del Rey nebo Santigold, ovace už tak vřelé nebyly. Přitom v tom elasťáky obtáhnutá byla nevinně. Povedené skladby z únorového synth-popového debutu "No Mythologies To Follow" servírovala lidem spolu se solidní lekcí aerobiku, jenže co z toho, když vinou osvětlovačů nebyla ze vzdálenějších míst téměř vůbec vidět. To se pak vztah s diváky buduje složitě.

Live: Jamie Woon ušima Dana Hájka

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Na pokračování "Mirrorwriting" stále čekáme a Jamie Woon nás dokonale napíná, aktuálně naznačuje, že se do konce roku snad dočkáme nějakého nového materiálu. Jeho festivalový koncert na scéně Gong však mohl mnohé naznačit, protože novinkám věnoval nemalou část oné hodinky. V nich bylo možné vysledovat až jazzové ovlivnění a jeho zpívané linie naživo k této sevření taktéž sklouzávaly. Představil se i čistě akusticky, jen s kytarou, byla to fascinace, jak jeho písně jsou universální a sluší jim to i v těchto okleštěných provedeních. Publikem však více cloumala plná instrumentace, v které byla zapojena jeho čtyřčlenná doprovodná skupina (ta se i z části spolupodílí natáčení druhé desky). Publikum se snadno nechalo zviklat do podmanivých rytmů a vytvořili tančící kotel pod pódiem (ochranka z toho byla jako na trní a musela nečekaně chytat jednu rozjařenou fanynku, jež chtěla zjevně Jamie obejmout). "Night Air" (Woon ji nechal doznít v prodloužené verzi) nebo rozhoupaná "Lady Luck" musely zákonitě zaznít. Jeho hlas oscilující mezi soulovým zabarvením a feelingy r'n'b je strhující, živě bez chybky a lapí tak, že se na konci nechcete odpojit. Pokud vám opět unikl, příště byste již neměli chybět, nejenom kvůli chystaným novinkám.

A zatímco v Gongu i před ním převyšoval zájem o Jamieho Woona, počet židlí, které byly k dispozici, pod hlavním pódiem se na Trentemøllera plnily a postupně zase řídly přívrženci i náhodní kolemjdoucí. Převážně instrumentální nával alternativně znějících elektronických zvuků a rytmů, jenž jednou připomněly Nine Inch Nails a jindy zase Portishead, Massive Attack nebo Woodkida, skutečně nebyly pro každého.

Trentemoller, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Vydržet až do konce se tak v řídnoucím areálu dařilo jen těm nejvěrnějším, kteří nespěchali na slabě posílené tramvajové spoje a výborně osvětlenou show si tak mohli užít naplno. S Trentemøllerem se také ostravské brány kolem půl třetí ráno uzavřely.

Dnes v Ostravě zahrají Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Bastille, John Grant nebo Angélique Kidjo. Reportáž z nich očekávejte na musicserveru zítra v podobném čase.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary Oblíbená slovenská parta Polemic se spojila s Matějem Ruppertem v novém singlu "Štramák". Klip k songu se natáčel v Praze hned v několika oblíbených podnicích. Ve videoklipu si zahrála i Matějova manželka Tereza. Autorem textu... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 09:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Porcupine Tree - Closure/Continuation 8/10
Recenze: "Closure/Continuation" znovu opatrně otevírá příběh Porcupine Tree Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, den 2, Výstaviště Holešovice, Praha, 24.6.2022
Naživo: Beck zachránil Metronome od průšvihu, skutečnými hvězdami ale byli Oh Wonder Prší, prší, jen se leje... To bylo hlavní téma druhého dne akce s názvem Metronome Prague, která do České republiky po mnoha letech přivezla kromě jiných i oceňovaného Becka. Vzhledem k nelítostnému počasí ale dlouho nebylo... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 21:01 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený, Tour de Léto, Riegrovy sady, Praha, 25.6.2022
Naživo: Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou Loňský premiérový ročník letní koncertní a zážitkové šňůry Marka Ztraceného se mohl zčásti jevit i jako nouzový plán pro covidové prázdniny. Letos se však "Tour de Léto" vrátila a po prvních dvou zastávkách v pražských... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 15:59 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 9/10
Video: Ozzy Osbourne je zpět. V klipu k singlu "Patient Number 9" ho zavřou do blázince O tom, že veterán Ozzy Osbourne navzdory chatrnému zdraví chystá nové album, se mluví už nějakou dobu. Lákaly na něj zejména informace o tom, že kromě Zakka Wyldea zverboval celou kytarovou smetánku - Claptona, Iommiho a Jeffa Becka,... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 18:01 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival Brod 1995 zve na Dubioza Kolektiv, Monkey Business, Wohnout či Mňágu a Žďorp (27.04.2022 12:48)
- J.A.R., Monkey Business a Illustratosphere se ve čtvrtek poprvé sejdou v Lucerně. Pro Ukrajinu (15.03.2022 14:46)
- Nové desky 6/2022 - od Joss Stone přes Alt-J po Slashe s Mylesem Kennedym (16.02.2022 08:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) (24.01.2022 18:00)
- Zaz přijede v říjnu 2022 do Prahy (15.12.2021 10:35)
- Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy (30.11.2021 08:00)
- Recenze: Se Zaz si tentokrát moc nezatančíte. Na intimním albu "Isa" zpěvačka obnažuje svou duši (15.11.2021 00:00)
- Video: Zaz tvoří v klipu "Le jardin des larmes" pár s Tillem Lindemannem. Dobře to s nimi však nedopadne (10.11.2021 11:53)
- Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro (27.10.2021 08:00)
- Audio: Zamilovaná Zaz ohlašuje singlem "Imagine" novou desku. Bude na ní i duet s Tillem Lindemannem (27.08.2021 16:55)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash BTS Adele Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Jack White Queen Justin Bieber Pink Floyd Dua Lipa Abba Mirai The Beatles Liam Gallagher The Weeknd Avril Lavigne Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu