Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2014

Všichni do (fan)klubu ZAZ!

Vydáno: 19.07.2014 17:12 v sekci Naživo - Jan Trávníček

V souhrné reportáži z druhého dne Colours of Ostrava vám přinášíme dojmy z islandské zpěvačky Emilíany Torrini, postřehy z dánských senzací MØ, The Asteroids Galaxy Tour a Trentemøllera a nezapomeneme ani na Jamieho Woona a veleúspěšnou ZAZ. Co myslíte, dotáhne to francouzská zpěvačka až do O2 areny?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Colours Of Ostrava, 2. den

místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
vystoupili: Ille, The Asteroids Galaxy Tour, Charles Bradley and His Extraordinaires, Emiliana Torrini, ZAZ, , Trentemoller a další
datum: 18. července 2014
Fotogalerie
Fotogalerie II

The Asteroids Galaxy Tour, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Zatímco první festivalový den začal zvesela, ten druhý odstartoval poměrně vlažně. Jak domácí melancholici Ille, tak dánští popaři The Asteroids Galaxy Tour na svých scénách nepředváděli nic světoborného a zatímco u prvních jmenovaných si budeme pamatovat na kuriózní situaci, kdy ze dvou stagí v podobném čase zněla píseň "Ledňáčci" v přezpívaném, i originálním znění, set skupiny kolem krásné zpěvačky Mette Lindberg se z hlavy vypařil snad ještě dřív, než technici stihli odklidit jejich nástroje. Rozdíly mezi jejich vystoupením na Rock For People i Frequency před dvěma lety totiž až na nové skladby byly minimální. Kdyby tak místo dalšího, podzimního koncertu nikterak výjimečné kapely někdo raději dovezl třeba hudebně blízké The Ting Tings...

Mnohem zajímavější než hudební program tak odpoledne působila debata s Petrem Dvořákem na scéně České televize, vytváření hudby pomocí šlapání na kole poblíž Full Moon stage nebo pečení cookies a závody Mario Kart v Modré zóně České spořitelny. Zanedlouho poté ale na Arcelor Mittal stagi začal skutečný hudební požitek. Koncert Charlese Bradleyho byl ale natolik mimořádný, že jsme mu neplánovaně museli věnovat samostatnou reportáž.

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Monkey Business na stagi České spořitelny odváděli v zelených kostýmech svůj funkový standard, mezi kterým nechyběly hity "My Friends" nebo "Intercooler", i je ale zasáhla zpráva o stavu Michala Hrůzy a tak svůj set proložili klidným momentem, během něhož požádali fanoušky o chytnutí se za ruce a společné myšlence na něj.

Islanďanka Emilíana Torrini se sice nekonečně dlouho usmívala, přesto bylo cítit, že veselých popěvků typu "Jungle Drum" by potřebovala daleko více, než melancholických a trochu monotónních skladeb, které ji dlouho ukazovaly pouze v jedné poloze. Něco jiného si o tom ale myslí kolega Hájek.

Live: Emilíana Torrini ušima Dana Hájka

Emiliana Torrini, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Emoce, ukrytá energie a islandská krása, tato slova asi nejlépe vystihují vystoupení Emilíany Torrini, která se v blížícím se závěru svého vystoupení přiznala, že před tolika lidmi snad hraje zcela poprvé a v tu chvíli nasdílela na svůj profil na SnapWidgetu dvě fotografie s nadšeným komentářem. Svůj set postavila na třech celcích, kdy v tom prvním nechala naplno rozvést své melodramatické balady, do kterých se naplno ponořovala a nechala i pro posluchače pootevřená vrátka, aby do této příběhové říše mohli za ní vstoupit. "Elisabet" byla uhrančivě dojemná a asi nejlépe vykreslovala tuto stránku tvorby této sympatické zpěvačky. V prostřední části se zrychlilo a nechyběla u toho asi nejvíce očekávaná písnička "Jungle Drum", po které nemálo lidí odešlo s odškrtnutou další hvězdou letošních Colours na svém seznamu. To však udělali chybu a přišli o to nejzajímavější, posléze skvěle sladěná kapela (včetně baskytaristky Abi Bailey) Emilíany předvedla atmosféricky nejvíce vygradované skladby, kdy se i její hlas stal dalším hudebním nástrojem a vše do sebe zapadalo jako magická skládačka, chvílemi tu zabrnkaly i triphopové náznaky a stíny melancholie. Emilíanina pozitivní duše však nikomu nedovolila propadnout do nějaké ponuré nálady, byla to přesně ona, která na své desce "Tookah" představuje snad to nejlepší ze sebe.

Live: Belleruche ušima Terezy Vavrouškové

Britské elektro blues soulové trio Belleruche vystoupilo na festivalu v pozdních hodinách. Ačkoliv mají se svým repetoárem a muzikantstvím potenciál udělat skvělou živou show, kterou jsou ostatně vyhlášení, vystoupení jakoby se odehrávalo za sklem, s minimem nástrojů a marnou snahou skvělé zpěvačky Kathrin deBoer povýšit koncert na něco víc něž vysamplovanou diskotéku. Je to škoda, jelikož ostravská zastávka byla jednou z posledních možností Belleruche vidět před tvůrčí pauzou. Muzikanti se chtějí rozběhnout ke svým soukromým projektům a je ve hvězdách, zda se dalších koncertů a desky kapely vůbec dočkáme.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Když na severomoravském festivalu hrála francouzská divoška ZAZ před dvěma lety, pro mnohé se jednalo o jeho vrchol. Autor článku sice tehdy velebil spíše Antony & The Johnsons, nicméně šeptanda se šířila a i lidé, kteří na místě tehdy nebyli, tak díky ní a následnému nasazení "Je veux" do rádií brzy věděli, o koho se jedná.

Z nečekaného překvapení se tak po dvou letech stala oblíbená a velmi očekávaná hvězda, u níž zůstaly jen pochyby nad tím, zda se dokáže vynikajícímu koncertu z minulosti alespoň přiblížit. A světe, div se, ZAZ byla ještě lepší než tehdy.

Už po vběhnutí na pódium bylo jasné, jak moc se zpěvačka do Ostravy těšila. Od úvodní "On ira" poskakovala po scéně jako čertík v šatech a teniskách, culila se na všechny strany, na ruku hrála jako na trubku a když se zrovna z taháku nesnažila uvádět v češtině další písně, pouštěla si svou francouzskou pusu na špacír, i když jí téměř nikdo nerozuměl.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
V polovině koncertu jí jako ve vtipné grotesce přinesli technici velké dřevěné pozadí, díky němuž jsme se z pařížských ulic přenesli do zaplivané putyky s názvem ZAZ Club, v níž zpěvačka přesedlala z diblíkovské polohy do nečekaně vážnějších, akordem a jazzem načichlých balad. V nich pak pochybovačům dokázala, že se jako muzikantka stále vyvíjí a v budoucnu se od ní můžeme dočkat ještě mnohem zajímavějších, barevnějších věcí. Asi ani nemá smysl dodávat, že široké řady publika jí zobaly z ruky, ať už hrála cokoliv.

Když se ale totéž publikum přesunulo na koncert dánské obdoby Lany Del Rey nebo Santigold, ovace už tak vřelé nebyly. Přitom v tom elasťáky obtáhnutá byla nevinně. Povedené skladby z únorového synth-popového debutu "No Mythologies To Follow" servírovala lidem spolu se solidní lekcí aerobiku, jenže co z toho, když vinou osvětlovačů nebyla ze vzdálenějších míst téměř vůbec vidět. To se pak vztah s diváky buduje složitě.

Live: Jamie Woon ušima Dana Hájka

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Na pokračování "Mirrorwriting" stále čekáme a Jamie Woon nás dokonale napíná, aktuálně naznačuje, že se do konce roku snad dočkáme nějakého nového materiálu. Jeho festivalový koncert na scéně Gong však mohl mnohé naznačit, protože novinkám věnoval nemalou část oné hodinky. V nich bylo možné vysledovat až jazzové ovlivnění a jeho zpívané linie naživo k této sevření taktéž sklouzávaly. Představil se i čistě akusticky, jen s kytarou, byla to fascinace, jak jeho písně jsou universální a sluší jim to i v těchto okleštěných provedeních. Publikem však více cloumala plná instrumentace, v které byla zapojena jeho čtyřčlenná doprovodná skupina (ta se i z části spolupodílí natáčení druhé desky). Publikum se snadno nechalo zviklat do podmanivých rytmů a vytvořili tančící kotel pod pódiem (ochranka z toho byla jako na trní a musela nečekaně chytat jednu rozjařenou fanynku, jež chtěla zjevně Jamie obejmout). "Night Air" (Woon ji nechal doznít v prodloužené verzi) nebo rozhoupaná "Lady Luck" musely zákonitě zaznít. Jeho hlas oscilující mezi soulovým zabarvením a feelingy r'n'b je strhující, živě bez chybky a lapí tak, že se na konci nechcete odpojit. Pokud vám opět unikl, příště byste již neměli chybět, nejenom kvůli chystaným novinkám.

A zatímco v Gongu i před ním převyšoval zájem o Jamieho Woona, počet židlí, které byly k dispozici, pod hlavním pódiem se na Trentemøllera plnily a postupně zase řídly přívrženci i náhodní kolemjdoucí. Převážně instrumentální nával alternativně znějících elektronických zvuků a rytmů, jenž jednou připomněly Nine Inch Nails a jindy zase Portishead, Massive Attack nebo Woodkida, skutečně nebyly pro každého.

Trentemoller, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Vydržet až do konce se tak v řídnoucím areálu dařilo jen těm nejvěrnějším, kteří nespěchali na slabě posílené tramvajové spoje a výborně osvětlenou show si tak mohli užít naplno. S Trentemøllerem se také ostravské brány kolem půl třetí ráno uzavřely.

Dnes v Ostravě zahrají Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Bastille, John Grant nebo Angélique Kidjo. Reportáž z nich očekávejte na musicserveru zítra v podobném čase.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jessie J, Forum Karlín, Praha, 23.4.2019
Naživo: Jessie J ve Foru Karlín předvedla skvělou práci s publikem Jessie J má za sebou svoji pražskou premiéru. Vedle těch nejzásadnějších hitů rozzářila Forum Karlín svým sex appealem a skvělou prací s publikem. Pro leckoho ale na výsledný dojem mohlo mít vliv její chvílemi dlouhé povídání.... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2019 10:34 v sekci Naživo
3
Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant přes Angélique Kidjo po Roda Melancona
Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant přes Angélique Kidjo po Roda Melancona O velikonočním týdnu sice není nouze o novinky, ale spíše od méně známých jmen. Nad nimi ční rockeři Cage The Elephant, legenda world music Angélique Kidjo a rekapitulující The Rolling Stones. Seznámíme vás s Rodem Melanconem a... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2019 11:46 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dominika Hašková - Jsem ráda, z jaké rodiny jsem přišla
Rozhovory: Dominika Hašková - Jsem ráda, z jaké rodiny jsem přišla "Po soutěži přišlo několik nabídek od manažerů, pár skladatelů mi dokonce poslalo i české písničky. Což byl hlavní problém, necítila jsem se v nich doma," říká Dominika Hašková. Zpěvačka po devíti letech od účasti v... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Norah Jones - Begin Again 8/10
Recenze: Norah Jones si natočila album pro radost. Na "Begin Again" ji rozdává plnými hrstmi Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2019 00:00 v sekci Recenze
9
Weyes Blood - Titanic Rising 9/10
Recenze: Weyes Blood je na "Titanic Rising" průvodkyní přežití v moderním světě Americké zpěvačce Natalii Mering vychází pod uměleckým jménem Weyes Blood již čtvrtá nahrávka. Neotřelý název "Titanic Rising" skrývá desku s návodem, jak čelit modernizaci společnosti bez ztráty lidskosti, lásky a rozumu. Jak... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2019 10:09 v sekci Recenze
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Label Tranzistor chystá zpívánky a hudební piknik na Kampě (02.04.2019 14:22)
- Naživo: Zaz vtáhla do malebných uliček Paříže. Nejlepší byla, když tančila (18.02.2019 01:49)
- Fotogalerie: Zaz řádila na pódiu Fora Karlín přes dvě hodiny (18.02.2019 01:30)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (5-1) (04.02.2019 15:30)
- LP po dvou letech znovu dobyla rádia, Queen v albovém žebříčku přeskočili Lucii (03.01.2019 16:37)
- Naživo: Novou desku Monkey Business pokřtila zdravotně indisponovaná Tereza Černochová (07.12.2018 14:15)
- Fotogalerie: Monkey Business rozparádili vyprodaný Lucerna Music Bar (05.12.2018 08:41)
- Nové desky 46/2018 - od Michaela Bublého přes Mumford & Sons po Zaz (19.11.2018 09:00)
- Tereza Černochová si zlomila nohu, na turné s Monkey Business vyráží Tonya Graves (16.11.2018 11:39)
- Video: Monkey Business si v klipu "Cpt. Pheromone And Sgt. Nicotine" utahují z policajtů (13.11.2018 10:11)

ALBUM TÝDNE 16/2019

Norah Jones
Begin Again

Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé půlhodinky se prezentuje hudebně rozličnými písněmi, které pojí jazzové jádro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.04.
Walking On Cars (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 26.04.
Connie Constance (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 28.04.
Ewert And The Two Dragons (EST) (Roxy/NoD, Praha)
Po 29.04.
The Hunna (UK) (Café V lese, Praha)
Út 30.04.
All Them Witches (USA) (Rock Café, Praha)
Út 30.04.
Winds Of Promise (USA) (Klub 007 Strahov, Praha)
Ne 05.05.
Dido (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 05.05.
X Ambassadors (USA) (Roxy, Praha)
Po 06.05.
Benjamin Francis Leftwich (UK) (Rock Café, Praha)
Út 07.05.
Elton John (UK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Beyoncé Ariana Grande Sia Rihanna Madonna Coldplay Britney Spears Ewa Farna Kryštof The Cure Linkin Park Adele AC/DC Drake Ed Sheeran Queen Ava Max Imagine Dragons Michael Jackson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver