Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2014

Všichni do (fan)klubu ZAZ!

Vydáno: 19.07.2014 17:12 v sekci Naživo - Jan Trávníček

V souhrné reportáži z druhého dne Colours of Ostrava vám přinášíme dojmy z islandské zpěvačky Emilíany Torrini, postřehy z dánských senzací MØ, The Asteroids Galaxy Tour a Trentemøllera a nezapomeneme ani na Jamieho Woona a veleúspěšnou ZAZ. Co myslíte, dotáhne to francouzská zpěvačka až do O2 areny?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Colours Of Ostrava, 2. den

místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
vystoupili: Ille, The Asteroids Galaxy Tour, Charles Bradley and His Extraordinaires, Emiliana Torrini, ZAZ, , Trentemoller a další
datum: 18. července 2014
Fotogalerie
Fotogalerie II

The Asteroids Galaxy Tour, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Zatímco první festivalový den začal zvesela, ten druhý odstartoval poměrně vlažně. Jak domácí melancholici Ille, tak dánští popaři The Asteroids Galaxy Tour na svých scénách nepředváděli nic světoborného a zatímco u prvních jmenovaných si budeme pamatovat na kuriózní situaci, kdy ze dvou stagí v podobném čase zněla píseň "Ledňáčci" v přezpívaném, i originálním znění, set skupiny kolem krásné zpěvačky Mette Lindberg se z hlavy vypařil snad ještě dřív, než technici stihli odklidit jejich nástroje. Rozdíly mezi jejich vystoupením na Rock For People i Frequency před dvěma lety totiž až na nové skladby byly minimální. Kdyby tak místo dalšího, podzimního koncertu nikterak výjimečné kapely někdo raději dovezl třeba hudebně blízké The Ting Tings...

Mnohem zajímavější než hudební program tak odpoledne působila debata s Petrem Dvořákem na scéně České televize, vytváření hudby pomocí šlapání na kole poblíž Full Moon stage nebo pečení cookies a závody Mario Kart v Modré zóně České spořitelny. Zanedlouho poté ale na Arcelor Mittal stagi začal skutečný hudební požitek. Koncert Charlese Bradleyho byl ale natolik mimořádný, že jsme mu neplánovaně museli věnovat samostatnou reportáž.

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Monkey Business na stagi České spořitelny odváděli v zelených kostýmech svůj funkový standard, mezi kterým nechyběly hity "My Friends" nebo "Intercooler", i je ale zasáhla zpráva o stavu Michala Hrůzy a tak svůj set proložili klidným momentem, během něhož požádali fanoušky o chytnutí se za ruce a společné myšlence na něj.

Islanďanka Emilíana Torrini se sice nekonečně dlouho usmívala, přesto bylo cítit, že veselých popěvků typu "Jungle Drum" by potřebovala daleko více, než melancholických a trochu monotónních skladeb, které ji dlouho ukazovaly pouze v jedné poloze. Něco jiného si o tom ale myslí kolega Hájek.

Live: Emilíana Torrini ušima Dana Hájka

Emiliana Torrini, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Emoce, ukrytá energie a islandská krása, tato slova asi nejlépe vystihují vystoupení Emilíany Torrini, která se v blížícím se závěru svého vystoupení přiznala, že před tolika lidmi snad hraje zcela poprvé a v tu chvíli nasdílela na svůj profil na SnapWidgetu dvě fotografie s nadšeným komentářem. Svůj set postavila na třech celcích, kdy v tom prvním nechala naplno rozvést své melodramatické balady, do kterých se naplno ponořovala a nechala i pro posluchače pootevřená vrátka, aby do této příběhové říše mohli za ní vstoupit. "Elisabet" byla uhrančivě dojemná a asi nejlépe vykreslovala tuto stránku tvorby této sympatické zpěvačky. V prostřední části se zrychlilo a nechyběla u toho asi nejvíce očekávaná písnička "Jungle Drum", po které nemálo lidí odešlo s odškrtnutou další hvězdou letošních Colours na svém seznamu. To však udělali chybu a přišli o to nejzajímavější, posléze skvěle sladěná kapela (včetně baskytaristky Abi Bailey) Emilíany předvedla atmosféricky nejvíce vygradované skladby, kdy se i její hlas stal dalším hudebním nástrojem a vše do sebe zapadalo jako magická skládačka, chvílemi tu zabrnkaly i triphopové náznaky a stíny melancholie. Emilíanina pozitivní duše však nikomu nedovolila propadnout do nějaké ponuré nálady, byla to přesně ona, která na své desce "Tookah" představuje snad to nejlepší ze sebe.

Live: Belleruche ušima Terezy Vavrouškové

Britské elektro blues soulové trio Belleruche vystoupilo na festivalu v pozdních hodinách. Ačkoliv mají se svým repetoárem a muzikantstvím potenciál udělat skvělou živou show, kterou jsou ostatně vyhlášení, vystoupení jakoby se odehrávalo za sklem, s minimem nástrojů a marnou snahou skvělé zpěvačky Kathrin deBoer povýšit koncert na něco víc něž vysamplovanou diskotéku. Je to škoda, jelikož ostravská zastávka byla jednou z posledních možností Belleruche vidět před tvůrčí pauzou. Muzikanti se chtějí rozběhnout ke svým soukromým projektům a je ve hvězdách, zda se dalších koncertů a desky kapely vůbec dočkáme.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Když na severomoravském festivalu hrála francouzská divoška ZAZ před dvěma lety, pro mnohé se jednalo o jeho vrchol. Autor článku sice tehdy velebil spíše Antony & The Johnsons, nicméně šeptanda se šířila a i lidé, kteří na místě tehdy nebyli, tak díky ní a následnému nasazení "Je veux" do rádií brzy věděli, o koho se jedná.

Z nečekaného překvapení se tak po dvou letech stala oblíbená a velmi očekávaná hvězda, u níž zůstaly jen pochyby nad tím, zda se dokáže vynikajícímu koncertu z minulosti alespoň přiblížit. A světe, div se, ZAZ byla ještě lepší než tehdy.

Už po vběhnutí na pódium bylo jasné, jak moc se zpěvačka do Ostravy těšila. Od úvodní "On ira" poskakovala po scéně jako čertík v šatech a teniskách, culila se na všechny strany, na ruku hrála jako na trubku a když se zrovna z taháku nesnažila uvádět v češtině další písně, pouštěla si svou francouzskou pusu na špacír, i když jí téměř nikdo nerozuměl.

ZAZ, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
V polovině koncertu jí jako ve vtipné grotesce přinesli technici velké dřevěné pozadí, díky němuž jsme se z pařížských ulic přenesli do zaplivané putyky s názvem ZAZ Club, v níž zpěvačka přesedlala z diblíkovské polohy do nečekaně vážnějších, akordem a jazzem načichlých balad. V nich pak pochybovačům dokázala, že se jako muzikantka stále vyvíjí a v budoucnu se od ní můžeme dočkat ještě mnohem zajímavějších, barevnějších věcí. Asi ani nemá smysl dodávat, že široké řady publika jí zobaly z ruky, ať už hrála cokoliv.

Když se ale totéž publikum přesunulo na koncert dánské obdoby Lany Del Rey nebo Santigold, ovace už tak vřelé nebyly. Přitom v tom elasťáky obtáhnutá byla nevinně. Povedené skladby z únorového synth-popového debutu "No Mythologies To Follow" servírovala lidem spolu se solidní lekcí aerobiku, jenže co z toho, když vinou osvětlovačů nebyla ze vzdálenějších míst téměř vůbec vidět. To se pak vztah s diváky buduje složitě.

Live: Jamie Woon ušima Dana Hájka

Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Na pokračování "Mirrorwriting" stále čekáme a Jamie Woon nás dokonale napíná, aktuálně naznačuje, že se do konce roku snad dočkáme nějakého nového materiálu. Jeho festivalový koncert na scéně Gong však mohl mnohé naznačit, protože novinkám věnoval nemalou část oné hodinky. V nich bylo možné vysledovat až jazzové ovlivnění a jeho zpívané linie naživo k této sevření taktéž sklouzávaly. Představil se i čistě akusticky, jen s kytarou, byla to fascinace, jak jeho písně jsou universální a sluší jim to i v těchto okleštěných provedeních. Publikem však více cloumala plná instrumentace, v které byla zapojena jeho čtyřčlenná doprovodná skupina (ta se i z části spolupodílí natáčení druhé desky). Publikum se snadno nechalo zviklat do podmanivých rytmů a vytvořili tančící kotel pod pódiem (ochranka z toho byla jako na trní a musela nečekaně chytat jednu rozjařenou fanynku, jež chtěla zjevně Jamie obejmout). "Night Air" (Woon ji nechal doznít v prodloužené verzi) nebo rozhoupaná "Lady Luck" musely zákonitě zaznít. Jeho hlas oscilující mezi soulovým zabarvením a feelingy r'n'b je strhující, živě bez chybky a lapí tak, že se na konci nechcete odpojit. Pokud vám opět unikl, příště byste již neměli chybět, nejenom kvůli chystaným novinkám.

A zatímco v Gongu i před ním převyšoval zájem o Jamieho Woona, počet židlí, které byly k dispozici, pod hlavním pódiem se na Trentemøllera plnily a postupně zase řídly přívrženci i náhodní kolemjdoucí. Převážně instrumentální nával alternativně znějících elektronických zvuků a rytmů, jenž jednou připomněly Nine Inch Nails a jindy zase Portishead, Massive Attack nebo Woodkida, skutečně nebyly pro každého.

Trentemoller, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 18.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Vydržet až do konce se tak v řídnoucím areálu dařilo jen těm nejvěrnějším, kteří nespěchali na slabě posílené tramvajové spoje a výborně osvětlenou show si tak mohli užít naplno. S Trentemøllerem se také ostravské brány kolem půl třetí ráno uzavřely.

Dnes v Ostravě zahrají Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Bastille, John Grant nebo Angélique Kidjo. Reportáž z nich očekávejte na musicserveru zítra v podobném čase.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 30/2019 - od Sabaton přes Sabrinu Carpenter po Sum 41
Nové desky 30/2019 - od Sabaton přes Sabrinu Carpenter po Sum 41 V době letních festivalů se pozornost hudebních fanoušků upírá spíše na pódia, ale pokud přeci jen zavítáte do obchodů s hudbou najdete tam například letní album Mikea Lovea, čtvrtou desku Sabriny Carpenter nebo očekávanou... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2019 22:53 v sekci Novinky | Nové desky
0
Colours Of Ostrava, 4. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 20.7.2019
Naživo: Finální den Colours Of Ostrava patřil The Cure, Rosalía předčila všechna očekávání Colours Of Ostrava jsou pro letošek u konce. Uteklo to rychle, vzpomínky, a to především na povedená vystoupení, zůstanou však napořád. I z posledního dne přinášíme reportáž, ve které se podíváme samozřejmě na legendární The... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2019 22:54 v sekci Naživo
1
Colours Of Ostrava, 3. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2019
Naživo: Třetí den Colours Of Ostrava byla hlavní stage plná tance i děsu Třetí den už Colours Of Ostrava počasí tolik nefandilo. Návštěvníci vybavení pláštěnkami si však příležitostným deštěm vystoupení svých oblíbenců ujít nenechali. Hlavním lákadlem pro pátek se stali Years & Years a John... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 15:27 v sekci Naživo
2
Colours Of Ostrava, 2. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2019
Naživo: Rag'n'Bone Man si podmanil Colours Of Ostrava zpěvem, Kryštof hity a rachejtlemi Také ve svém druhém festivalovém dni je v Dolní oblasti Vítkovic slunečno a návštěvníci nevědí, kam se vrtnout dříve. Všude je něco, co stojí za to! Ohromný úspěch zaznamenal Rag'n'Bone Man i Tom Walker, kdo ale anglofonní... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2019 13:22 v sekci Naživo
2
Colours Of Ostrava, 1. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.7.2019
Naživo: První den plnoletých Colours Of Ostrava prozářily ženy Ve středu začal osmnáctý ročník multižánrového festivalu Colours Of Ostrava. Vše odpoledne odstartovala ostravská parta Buty, ale nebyla to zrovna ona, komu patřilo pódium. První den vládly ženy - divoká a fanouškům se... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2019 13:39 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Finální den Colours Of Ostrava patřil The Cure, Rosalía předčila všechna očekávání (21.07.2019 22:54)
- Fotogalerie: Poslední den Colours Of Ostrava v obrazech (21.07.2019 16:16)
- Fotogalerie: Obrazový průvodce po finále ostravských Colours (21.07.2019 14:42)
- The Asteroids Galaxy Tour oslaví deset let od prvního alba i koncertem v Praze (08.06.2019 18:52)
- Label Tranzistor chystá zpívánky a hudební piknik na Kampě (02.04.2019 14:22)
- Naživo: Zaz vtáhla do malebných uliček Paříže. Nejlepší byla, když tančila (18.02.2019 01:49)
- Fotogalerie: Zaz řádila na pódiu Fora Karlín přes dvě hodiny (18.02.2019 01:30)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (5-1) (04.02.2019 15:30)
- LP po dvou letech znovu dobyla rádia, Queen v albovém žebříčku přeskočili Lucii (03.01.2019 16:37)
- Naživo: Novou desku Monkey Business pokřtila zdravotně indisponovaná Tereza Černochová (07.12.2018 14:15)

ALBUM TÝDNE 29/2019

Thom Yorke
ANIMA

Thom Yorke se vždy snažil posouvat hudební hranice a experimentovat se zvuky. Tentokrát se mu ale poprvé podařilo natočit kolekci, která je komplexní a na které nic nepřebývá ani nechybí. I když na povrchu je jeho třetí sólovka "ANIMA" stále dost experimentální, ukrývá fantastické nápady, které je radost objevovat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 25.07.
Skunk Anansie (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 26.07.
Colour Meeting 2019 (Park U hradeb, Polička)
St 31.07.
Ziggy Marley (JAM) (Divadlo Archa, Praha)
St 07.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
Čt 08.08.
Cat Clyde (CAN) (Café V lese, Praha)
Pá 09.08.
Luis Fonsi (Puerto Rico) (PVA Expo, Praha)
So 10.08.
The Story So Far (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 12.08.
Pup (CAN) (Café V lese, Praha)
St 14.08.
UpTone: Cavetown (UK) (Cross Club, Praha)
Ne 18.08.
Metallica (USA) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

musicserver.cz Omlouváme se. Právě probíhají na stránce úpravy. Zkuste to za pár vteřin. Díky za pochopení.