Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.7.2014

Z Shaka Ponk si Colours of Ostrava sedly na zadek

Vydáno: 18.07.2014 14:33 v sekci Naživo - Jan Trávníček

První den největší ostravské hudební přehlídky patřil zejména výpravě z Francie. Nejprve se mezi publikem procházel původem Jamajčan Winston McAnuff, pak si jej podmanili divočáci s vtipně znějícím názvem Shaka Ponk. Jančilo se i na bluesmana Seasicka Stevea. Palec dolů naopak patří psychedelikům z MGMT.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Colours of Ostrava, 1. den

místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
vystoupili: Les Tambours du Bronx, Winston McAnuff & Fixi, Shaka Ponk, MDŽ, Seasick Steve, MGMT a další
datum: 17. července 2014
Fotogalerie
Fotogalerie II

Les Tambours du Bronx, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 17.7.2014
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Vlastně bychom měli text z perexu trošku poupravit. Už po příchodu do rozsáhlého a už brzy odpoledne lidmi narvaného areálu totiž bylo zřejmé, že organizátoři i majitelé Dolní oblasti Vítkovic napumpovali do výstavní skříně severomoravské metropole tolik peněz, až z toho oči přecházely. Na návštěvníky tak mimo jiné čekala zrekonstruovaná hlavní cesta obehnaná dlouhými řadami roztodivných stánků, nový pavilon, z nějž vysílala Česká televize zajímavou debatu se svými zpravodaji, několik nových scén, z nichž se ozývala hudba všemožných vůní, tvarů a příchutí, zpohodlněný přístup k zadní části Arcelor Mittal stage a celá řada větších i menších vylepšení. Jen na ty Toi Toiky se i tentokrát zase pozapomnělo, a tak před nimi častokrát stály nemalé fronty. Vše ale nasvědčuje tomu, že i přes tříhodinové fronty u vstupu do areálu a další organizační lapsy, které si shrneme v závěrečné reportáži, se z Colours of Ostrava stává největší festival nikoliv pouze v Ostravě, ale v celé zemi.

Lecjaké neduhy ale zahnala první vystoupení. To úplně první na hlavní stagi zahájili po proslovu Zlaty Holušové, lidském orloji a vzpomínce na Michala Hrůzu, který leží v nemocnici, bubeníci Les Tambours du Bronx. Na jejich sjednocených (a postupně odhazovaných) úborech a synchronizované show bylo na první podhled vidět, že tihle Francouzi mají ke studentům gymnázia v tričkách Greenpeace, kteří v obchodních domech mlátí do popelnic, sakra daleko. Červeno-černě nastříkané řady sudů pod jejich dřevěnými paličkami dostávaly co proto, navíc je zezadu jistily elektronické pazvuky a divoké projekce, tudíž nebyl problém jejich rytmickému kazatelství i přes přestřelenou stopáž podlehnout. Nejvtipnější a nejvýraznější ze sedmnáctičlenné skupiny byl bubeník s vizáží Ruperta Bonehama z "Kdo přežije", jenž se vypravil na plošinu dělící obecenstvo na dvě části, aby se v půli zastavil, svůj záměr si rozmyslel a s výmluvným gestem "Kašlu na to" se zase vrátil zpátky. Velmi sympatické bylo i upřímné omluvné gesto jiného člena v závěrečné děkovačce, jehož nešťastně odhozený sud zamířil na jednoho ze sekuriťáků.

Winston McAnuff & Fixi, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 20.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
A zatímco na Arcelor Mittal stagi se po Polemicu, které z pitu pozoroval i Seasick Steve, představovali o chvíli dříve přímo mezi lidmi hrající Fanfaraï, na Drive stage si to zamířili všichni ti, pro které jsou dvě banja, jódlování a tři kovbojské klobouky dostatečným důvodem k návštěvě koncertu. Slim Cessna's Auto Club svůj temný mix country, americany a gospelu tlačili do publika solidně, přesto si ale oblíbená kapela autorů časopisu Full Moon získávala spojence jen pozvolna. Po několika vcelku příjemných písních tak dostala přednost Agrofert stage.

Autor článku stihl jen závěr koncertu, ale ta neuvěřitelně pozitivní atmosféra na něj dýchla zpod do posledního místečka zaplněné scény okamžitě. Jamajčan Winston McAnuff, jenž momentálně žije ve Francii, sice technicky nepatří mezi pěveckou špičku, ale koho to zajímá, když se s blikající růží i ve svém pokročilém věku vrhne do publika a s banánovými tvářemi pohupujících se fanoušků se pozdraví. Když se pak vrátí na pódium, vedle něj se z klavíristy stane akordeonista a beatboxer za jeho zády nejprve rozjede poklidné reggae do dunícího junglu, aby se o chvíli později žánr opět změnil a z pódia se linulo to nejryzejší francouzské musette.

Shaka Ponk, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 20.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
A z velké parády rovnou do ještě větší. Shaka Ponk, to je těžce zařaditelný hudební mišmaš, který vám může připomenout rock 'n' roll Inspectora Cluzo, houpavou rytmiku Gorillaz i synťáky od švédských Mando Diao v jediné písničce. A ještě to prožene feťáckým punkem z žil Petea Dohertyho. Hlavně je to ale obrovský úlet. Francouzská smečka si na žádné vyšší umění nehraje a v Ostravě s opicí zvanou Mr. Goz na projekci do pařících diváků hrnula skrze mikrofony ve tvaru dýmek svůj zábavný eintopf, který může fungovat snad jedině na festivalu, jakým je Colours of Ostrava. Přičtěte si k tomu strhujícího zpěváka Fraha vystupujícím v čemsi, co připomíná podprsenku pro pány, a egyptsko-britskou divoženku Samahu, která k uctivé dámě ani nemůže mít dál, a máte z toho dosud nejlepší koncert letošního ročníku, u kterého se vůbec nikdo nemohl divit, že si Shaka Ponk nejdříve posadili několikatisícihlavý dav na zadek, aby se po jeho rukou o chvíli později zase nechali nosit.

To Seasick Steve se svým bluesovým programem útočil úplně jinými zbraněmi. Zatímco o kousek vedle bavila diváky na tribunách výpravná ohňová show, on si zval na pódium fanynku, se kterou se za odpoledne seznámil, popíjel víno, trpělivě a zajímavě vysvětloval, z čeho všeho jsou vyrobeny prapodivné kytary, na které hraje (no vážně, napadlo by vás vytvořit hudební nástroj z osvěžovače vzduchu?) a poklidně, ale přitom procítěně si zpod svého dlouhého plnovousu brumlal své bluesové hity, které by zatím největšímu sympaťákovi festivalu záviděl i Steven Seagal.

Seasick Steve, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 20.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Škoda, že s americkým muzikantem s pohnutým životním osudem první den Colours neskončil. Na největší stagi pod patronátem České spořitelny se totiž měli ukázat ještě MGMT. A po tolika veselých, srdečných vystoupeních ukázali festivalovým fanouškům odvrácenou tvář toho, jak může koncert slavné kapely vypadat. Ostatně i na jejich tvorbě je vidět, že toto Connecticutské duo si rádo zahrává s očekáváním svých fanoušků, a ač v rozhovorech tvrdí něco jiného, svůj indie-popový debut "Oracular Spectacular" musí z duše nenávidět. Jinak si totiž nelze vysvětlit, proč by se na druhém a třetím albu vydávali do náruče nikterak instrumentálně vypilované psychedelie, která na posluchače působí jako uspávadlo, u něhož nelze dlouhodobě udržet pozornost.

MGMT, Colours Of Ostrava 2014, Dolní oblast Vítkovice, 20.7.2014
© Martin Chochola / musicserver.cz
Na svém ostravském koncertě plném dlouhých, nudných muzikantských kompozic navíc členové skupiny úplně rezignovali na jakékoliv emoce nebo promluvy k publiku a z místa se hnuli až někdy kolem poloviny koncertu. Přitom i z psychedelické hudby se dá udělat nádherný koncert, což třeba před dvěma lety v Ostravě krásně předvedli slavnější The Flaming Lips.

O to se ale MGMT nesnaží, mnohem raději si svůj největší hit "Kids" zprzní jak nulovým prožitkem, tak dlouhou a repetitivní instrumentální mezihrou, která konečně probrané publikum uvrhla zpátky do letargie, aby se náhodou příliš nebavilo. Smutná tečka za čtvrtečním dnem.

Snad dnešní koncerty Zaz, Emilíany Torrini, Charlese Bradleyho nebo Jamieho Woona posunou náladu zase zpátky do plusových hodnot. Zůstaňte s námi!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Jsem znechucen (Martin, 19.07.2014 11:44) Reagovat

  Takové faggoty co hodnotí komunikaci s fanoušky a sračky kolem úplně zbožňuju. Když se autorovi nelíbí psychedelie, tak proč se do ní vůbec sere? Zná vůbec jejich tvorbu mimo 2 hitovky, které zná snad každý? U MGMT jsou jejich vystoupení snad na mílé známá, nevím co od nich čekal, viděl jsem je nedávno a bavili mě. Samozřejmě dobrý koncert musí být s milióny vsuvkami, balónkami a taky by nebylo od věci, kdyby zpěvák něco řekl česky, aby to zahřálo u srdíčka - 30 seconds to mars tu byli před necelým měsícem. Hlavně, že se chválí blbečci Shaka Ponk, no jo.

  + "svůj indie-popový debut Oracular Spectacular musí z duše nenávidět" - proto z něj hrajou 50%+ setlistu?

 • co? (poink, 19.07.2014 22:08) Reagovat

  psychedelický koncert a mezi tím GOOD EVENING OSTRAVAA... další nudné psychedelické hraní bez tancování na pódiu, kdy hudebníci překvapivě pouze hrají a náhle WE LOVE YOU OSTRAVAA... přichazí brejkdencová vložka (první z patnácti) s padesáti polonahými tanečnicemi, aby se děti, co píšou do různých musicserverů recenze nenudily.

 • Upřímně nechápu co lidi od MGMT pořád chtějí (Kid B, 21.07.2014 23:37) Reagovat

  Aby zahráli 10x Kids?
  A že se po pódiu nehýbou? No, to je teda tragédie. A největší tragédi jsou pak bubeníci většiny kapel, vždyť ti se za koncert ani pořádně nezvednou ze židle...

 • WTF (Nikki, 01.08.2014 03:01) Reagovat

  Tady někdo nepochopil podstatu hudby MGMT.
  Když to nechápeš, tak o tom nepiš nebo začni fetovat, aby jsi byl schopen pochopit to, co lidé, kteří hudbu MGMT dokáží uchopit, chápou i bez drog.

  Se Shaka Ponk víceméně souhlasím, jen jsi mimo s feťáckým punkem z žil Petea Dohertyho.
  Ráda bych si ale přečetla více o skvělém koncertu Shaka Ponk, než o tom, co měli oblečené a jak je jejich styl hudby těžko nezařaditelný (mišmaš), což si můžu přečíst třeba na wikipedii. Nebo než dlouhý odstavec o tom, že když něčemu nerozumíš, tak to negativně zhodnotíš (MGMT).

  Jen doufám, že tohle není recenze, ale jen nějaký výplod přiblblého deníčku člověka, který se snaží porozumět hudbě, ale moc mu to nejde.

  • Re: WTF (Nikki, 01.08.2014 03:02) Reagovat

   *těžko zařaditelný

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Brutal Assault - 4. den, Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2019
Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Jak se v bahně utopil masomlýnek Čtvrtý den Brutal Assaultu vypadal při pohledu z okna slibně. Modrá obloha, mráčky, příjemný větřík. Jenže s polednem se zatáhlo a spustil se liják hodný biblické potopy světa. Pevnost Josefov tak od půlky odpoledne připomínala... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2019 09:00 v sekci Naživo
2
Brutal Assault - 3. den, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.8.2019
Naživo: Třetí den ovládli Brutal Assault legendy a šamani Třetí den bývá na Brutalu (a obecně jakémkoliv festivalu) nejnáročnější minimálně po fyzické stránce. Letošek nebyl jiný, navíc se páteční program hemžil kvalitními jmény až dlouho do noci. Alespoň počasí spolupracovalo a... čtěte zde
Vydáno: 16.08.2019 17:21 v sekci Naživo
4
Ariana Grande vás s běžnými taškami ani peněženkami na koncert nepustí. Ráda vám ale prodá svoje
Na okraj: Ariana Grande vás s běžnými taškami ani peněženkami na koncert nepustí. Ráda vám ale prodá svoje Úspěch alb "sweetener" a "thank u, next", vydaných jen s půlroční mezerou, katapultoval Arianu Grande na vrchol. Její zářijový koncert v Praze je proto velmi očekávanou záležitostí, vždyť málokterá popová hvězda teď září... čtěte zde
Vydáno: 16.08.2019 11:00 v sekci Publicistika | Na okraj
10
Sziget festival, Den 7, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 13.8.2019
Naživo: Strhující finiš. Foo Fighters s Twenty One Pilots na Szigetu poroučeli ohni, větru i vodě A je to za námi. Sedmadvacátý ročník pátého největšího festivalu na světě letos (ať už kompletně nebo jen na jeden den) navštívilo přes 530 000 návštěvníků a jejich srdce na Ostrově svobody byla plná radosti. Povedlo se skoro... čtěte zde
Vydáno: 15.08.2019 23:28 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2019
Česká rádia nespí, poprvé je dobyl Martin Garrix s "No Sleep". Ed Sheeran dovršuje albový hattrick Ed Sheeran potvrzuje své výjimečné postavení na současné scéně a s deskou "No. 6 Collaborations Project" kraluje českému albovému žebříčku i potřetí. O něco živěji je v rádiích, kde se novým číslem jedna stala píseň "No... čtěte zde
Vydáno: 14.08.2019 15:58 v sekci Novinky | České hitparády
32
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Obrazový průvodce po finále ostravských Colours (21.07.2019 14:42)
- Naživo: Třetí den Colours Of Ostrava byla hlavní stage plná tance i děsu (20.07.2019 15:27)
- Fotogalerie: Barevná mozaika třetího dne Colours na fotografiích (20.07.2019 14:31)
- Fotogalerie: Druhý den Colours v zajetí domácí scény na fotografiích (19.07.2019 13:17)
- Fotogalerie: První den ostravských Colours zářil různobarevnými styly (18.07.2019 13:55)
- Naživo: První den plnoletých Colours Of Ostrava prozářily ženy (18.07.2019 13:39)
- Festival Colours Of Ostrava opět nabízí nadstandardní servis pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky (10.07.2019 11:03)
- Colours Of Ostrava 2019: pocta para hokejistům, odkaz Leonarda Da Vinciho, exhibice slam poetry, teorie velkého třesku i scéna připravená Yemim A.D. (27.06.2019 08:13)
- Colours Of Ostrava 2019: od legendy The Cure po původní hudbu Tichého oceánu, od digitální revoluce po bioart a teorii velkého třesku (26.04.2019 09:40)
- Na Colours Of Ostrava zahrají poprvé u nás japonští Bo Ningen, dále hudba z třetí řady seriálu "Twin Peaks", Shilpa Ray i Kalle v rozšířené sestavě (12.04.2019 18:25)

ALBUM TÝDNE 33/2019

Charlie Cunningham
Permanent Way

V soukromí je tento týpek spíše tichý a plachý, na koncertech však v plné míře předvádí své emoce z příběhů, které ve svých skladbách vypráví. Jeho druhé album "Permanent Way" je nečekaně velký grower, který má ten dar vás zcela pohltit. S každým poslechem Cunninghamovi čím dál více věříte vše, co do něj vložil.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.08.
Billie Eilish (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 22.08.
Paul Kalkbrenner (DE) (Žluté lázně, Praha)
So 24.08.
JMSN (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 27.08.
Hozier (IRL) (Forum Karlín, Praha)
Út 03.09.
Helmet (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 04.09.
Ariana Grande (USA) (O2 Arena, Praha)
Čt 05.09.
Zebrahead (USA) (MeetFactory, Praha)
Čt 05.09.
Courtney Barnett (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 09.09.
Cassia (UK) (Cross Club, Praha)
Út 10.09.
Sean Koch (RSA) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga The Cure Kryštof Rihanna Adele Madonna Sia Coldplay Ewa Farna Beyoncé AC/DC Linkin Park Rammstein Ed Sheeran Britney Spears Avicii Taylor Swift Kylie Minogue Aneta Langerová Zaz
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver