Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Sima Martausová - Každý úspěch vnímám jako malý zázrak

Sima Martausová - Každý úspěch vnímám jako malý zázrak

Vydáno: 16.06.2014 13:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: facebook interpreta

Deskou s výmluvným názvem "Dobrý deň, to som ja" se loni slovenským posluchačům představila mladá písničkářka Sima Martausová. Zpěvačka, která ve své tvorbě oslavuje obyčejné hodnoty a u fanoušků boduje hlavně svou pokorou a lidskostí, vydá na podzim nové album. I na něj jsme se ptali v našem rozhovoru.

Máte za sebou úspěšný rok, ve kterém jste sbírala ocenění a vyprodávala koncerty. Jak to zahýbalo s vaším životem?

Myslím, že můj život se během uplynulého roku nijak zvlášť nezměnil. Jsem vděčná za každé ocenění a za každý koncert, na který přišli fanoušci. V podstatě žádný úspěch ale nepřipisuji sobě, vnímám ho jako takový malý zázrak.

Vaše tvorba působí velmi upřímně, bez přetvářky. Zdá se, že děláte hudbu čistě pro radost a všechen úspěch je jen bonusem, se kterým jste ani nepočítala. Je to tak?

Hudbu dělám proto, že mě to velmi baví, a jsem šťastná, že mohu skrz ni dělat radost nejen sobě, ale také jiným lidem. Všechno, co náhodou přijde navrch, opravdu vnímám jen jako bonus. :-)

Jedna z vašich nejúspěšnějších písní se jmenuje "Normálný život". Zpíváte v ní o chaloupce v horách, pečení buchet a úplně obyčejných a přirozených hodnotách. Jaký je normální život Simy Martausové? Je přesně takový, jaký ho popisujete?

Myslím, že takový svůj normální život si může každý zařídit tak, jak cítí. Můj život je sice normální: přirozené hodnoty, buchty, příroda – to vše se snažím v sobě pěstovat už dnes, ale chaloupka v horách, děti a některé další věci, o kterých zpívám, snad přijdou přirozeně až časem.

Na své druhé desce jste své autorské písničky propojila se zvukem celé kapely. Vnímáte právě tento krok jako zlom ve vaší kariéře?

Chlapci z kapely (M. Zajko, I. Ajdži Sabo, M. Gašpar, P. Lengyel, M. Wittgruber) moje písničky velmi pěkně oblékli do hudby, kterou mají přirozeně v sobě. Nikdy jsem nepřemýšlela, zda je tento krok zlomový, jediné, co vím, je to, že tohoto kroku určitě nelituji, protože chlapci jsou nejen skvělí hudebníci, ale také lidé.

Sima Martausová a kapela
© Kaja Čemová
Jak se cítíte jako jediná žena v kapele mezi samými muži? Napsala jste o tom dokonce písničku "Päť chlapov v kapele".

Cítím se mezi nimi super! :-) Jsou vtipní, pěkní, dobří, gentlemani, učí mě vychutnávat si dobrou hudbu, dobré jídlo... Asi každá žena by se s nimi cítila takto dobře.

Jako své vzory uvádíte třeba francouzskou zpěvačku Zaz, Tomáše Kluse nebo Janu Kirschner. Právě s Janou býváte občas srovnávána. Neuvažovali jste o nějaké spolupráci?

Jana je podle mého názoru úžasná zpěvačka a určitě bych byla moc ráda, kdybychom spolu někdy něco vymyslely. Sice jsem nad tím ještě nijak intenzivně nepřemýšlela, ale kdyby to mělo přijít, byla by to pro mě čest.

Momentálně připravujete třetí desku, která by měla vyjít na podzim. Bude v něčem jiná, nebo se budete držet svého osvědčeného stylu? Kdy uslyšíme první singl?

Také na další desce se budu držet stylu, který se mi líbí. Stejně jako na albu "Dobrý deň, to som ja", také na novince necháme některé písničky přesně v takovém stavu, v jakém jsme je nahráli živě. I to vnímám jako takový malý zázrak, který není moc běžný. Ve studiu jsme se sešli, šli jsme nahrát dema a nakonec z toho vzniklo něco, co je tak přirozeně pěkné a naše, že jsme se rozhodli dát to na desku v takovém stavu, v jakém to bylo. První singl "Karavan" by měl být na světe už v létě, a to díky Slovenskému rozhlasu, který se ho rozhodl hrát, za což jsme mu velmi vděční.

Nové písničky prý testujete i na koncertech. Jaké na ně zatím máte od posluchačů ohlasy?

Někdy nás lidé překvapí, že na ty nové písničky tak hezky zareagují. Většinou to neočekávám a pak mě to mile překvapí.

Vystupujete zatím především na Slovensku, ale například 3. července si zazpíváte na koncertě Tomáše Kluse v Hranicích na Moravě. Jak jste se k této příležitosti dostala?

To, že budu hrát před Tomášem Klusem v Hranicích, má na svědomí Venco Vlasák – blízký člověk a velmi dobrý kamarád celé naší kapely i našeho manažera Jožka Šeba. Tomáše mám velmi ráda a možná Venco ani neví, že mi tím splnil takový malý sen. :-)

Chystáte do budoucna více koncertů v Česku? Jsem přesvědčen, že písničkářka vašeho typu u nás momentálně schází a že by vaše tvorba mohla oslovit i české posluchače.

Byla bych velmi ráda, kdybychom mohli mít v budoucnu v Česku více koncertů. Kdyby se tato možnost naskytla, určitě by mě to moc potěšilo.

Sima Martausová

Simona Martausová se narodila v roce 1988 ve slovenské Považské Bystrici. Vystudovala herectví, první pěvecký úspěch přišel před pěti lety v podobě vítězství v soutěži Gospeltalent. Její první deska "Vyzliecť si človeka" z roku 2011 vyšla ještě v malém nákladu, zato loňská nahrávka "Dobrý deň, to som ja", při jejíž přípravě začala zpěvačka spolupracovat s manažerem Jozefem Šebou, který už dříve pomohl Janě Kirschner nebo Peteru Cmorikovi, se na Slovensku stala hitem. Martausová získala za její prodej dvakrát platinovou desku a v rámci udílení cen ZAI (Zväz autorov a interpretov populárnej hudby) byla vyhlášena objevem roku. V pořadí třetí řadovku vydá interpretka, která se díky roli v divadelní hře "Polooblačno" částečně věnuje i své herecké profesi, letos na podzim. V létě ji čeká také několik koncertů, včetně vystoupení na festivalu Pohoda, kde se představí 11. července.

Kromě zpěvu se věnujete i herectví, dokonce jste ho studovala. Plánujete nadále zpěv a divadlo kombinovat, nebo se chcete soustředit hlavně na jednu činnost?

Kromě zpívání momentálně hraji v RND (Radošinské naivné divadlo, poznámka redakce) ve hře "Polooblačno". Ani tak nezáleží na mně, ale na panu Štepkovi, jestli mě v budoucnu ještě do nějaké hry obsadí. Herectví je krásné umění, ale muzika je mému srdci bližší, a tak bych chtěla zpívat a tvořit, dokud budu moci.

Myslíte, že vám herecké zkušenosti částečně pomáhají i v komunikaci s diváky na koncertech?

V komunikaci s diváky mi nejvíc pomáhají hlavně oni sami. Když s nimi komunikuji, vnímám je jako takovou svou malou rodinku, s kterou společně vytváříme atmosféru na koncertě. V takových chvílích nedělám nic plánovaně, nečerpám z herectví, ale jen z toho, že mohu být sama sebou.

Poznámka redakce: Autorkou obou fotografií je Kaja Čemová.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
Sting - The Bridge 8/10
Recenze: Stingův "The Bridge" je solidní stavbou nad rozbouřenými vodami V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" (29.11.2021 15:12)
- Video: Tomáš Klus spojil síly s Pokáčem, Kateřinou Marií Tichou a dalšími pro dobrou věc a jsou z toho "Papírový lodě" (23.11.2021 13:37)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Recenze: Se Zaz si tentokrát moc nezatančíte. Na intimním albu "Isa" zpěvačka obnažuje svou duši (15.11.2021 00:00)
- Audio: Tomáš Klus v novém singlu odhaluje svá popová "Tajemství" (10.11.2021 17:19)
- Video: Zaz tvoří v klipu "Le jardin des larmes" pár s Tillem Lindemannem. Dobře to s nimi však nedopadne (10.11.2021 11:53)
- Tomáš Klus bojkotuje obnoveného Českého slavíka (05.11.2021 11:29)
- Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro (27.10.2021 08:00)
- Naživo: Tomáš Klus svými mantrami, vlídnými slovy a pohotovým humorem udělal tečku za letošními prázdninami (01.09.2021 16:59)
- Audio: Zamilovaná Zaz ohlašuje singlem "Imagine" novou desku. Bude na ní i duet s Tillem Lindemannem (27.08.2021 16:55)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Ewa Farna Metallica Dua Lipa Ed Sheeran On Air Kryštof Olivia Rodrigo Beata Hlavenková AC/DC Kateřina Marie Tichá Billie Eilish Abba Marie Rottrová Lady Gaga Aerosmith Rihanna Karel Gott Lucie Bílá
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu