shop.musicserver.cz
Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014

Yo-Yo Ma a Kathryn Stott ovládli Pražský hrad

Vydáno: 29.04.2014 10:03 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Už několik let festival Struny podzimu otevírá sezónu jedním jarním koncertem, který je obvykle donátorský. Po jazzových divách Dee Dee Bridgewater nebo Diane Reeves se letos Jarní Gala odehrálo ve znamení klasiky, a to doslova špičkové. Na jeden večer vládli Pražskému hradu mistr Yo-Yo Ma a Kathryn Stott.

Live: Yo-Yo Ma & Kathryn Stott

místo: Španělský sál, Pražský hrad
datum: 27. dubna 2014

Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014
© Petra Hajská / Struny podzimu
Začnu trochu netradičně a více osobně než kdykoli jindy. Troufnu si tvrdit, že reportáž z koncertu vážné hudby na musicserveru budete hledat jen těžko. Důvod je jasný. Většina z nás na ně nechodí. A pokud někdo ano, nemá o tom potřebu psát, což je ale škoda. Já tu potřebu mám a částečně i povinnost, když jsem dostal akreditaci, ale má to jeden háček: Toto byl můj první koncert vážné hudby. Tedy ten opravdový. Školní koncerty, jimiž mě před několika desítkami let vzdělávali a kultivovali, bych do toho nerad řadil. Ne že bych žádný neviděl nebo neslyšel, ale vždy to bylo pouze přes reprobedny nebo sluchátka, naživo to bylo v neděli večer opravdu poprvé. Proč jsem o tom všem tak obšírně psal? No, mohl jsem zkusit nějaký mlžící report, ale přišlo mi to poněkud nepatřičné. Jednodušší je se rovnou přiznat. Nehledě na to, že by to stejně někdo z mého nezasvěceného popisu určitě poznal.

Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014
© Petra Hajská / Struny podzimu
Nevím, jestli bylo strategické vybrat si pro první koncert zrovna mistra takového kalibru, jakým je právě Yo-Yo Ma, ale když byla ta příležitost, jen blbec by ji nevyužil. Kdo ví, zda se sem ještě někdy vrátí, když od jeho poslední návštěvy uplynulo více jak dvacet let. Osobně tohoto violoncellistu znám především z jeho neklasických projektů, z nichž mě uchvátil především ten poslední "The Goat Rodeo Session". Na něm se ve spletenci klasiky, bluegrassu, jazzu a folku potkal s houslistou Stuartem Duncanem, basistou Edgarem Meyerem a mandolinistou Chrisem Thilem, který mimochodem letos v rámci Strun podzimu vystoupí společně s Bradem Mehldauem. Jak jsem ale předeslal, pan Ma tentokrát přijel s čistě klasicky pojatým repertoárem, čemuž odpovídalo i místo koncertu. Jen těžko si lze představit reprezentativnější prostor, než jakým je Španělský sál Pražského hradu. Do něj ho s humorem sobě vlastním uvedl Marek Eben a umělec, doprovázen svojí kolegyní, klavíristkou Kathryn Stott, rozehrál velké představení.

Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014
© Petra Hajská / Struny podzimu
Vše začalo "Italskou suitou" Igora Stravinského (zaplaťpánbůh za program), která patřila asi k tomu nejtěžšímu, co publikum v sále slyšelo. Nebylo to nic přehnaně náročného a navíc určité disharmonie a překvapivé přechody vyvažovaly naopak velmi organické a dynamické partie především ve střední části. Navíc energie, s níž Yo-Yo Ma a Kathryn Stott hned od počátku do koncertu vstoupili, byla strhující. Sám mistr dokazoval, že vážná hudba zase tak vážná být nemusí, zvlášť když si jeho pizzicato v některých částech nezadalo s kytarovými rify.

Po Stravinském přišla na pořad "Brazilská duše". Nevím, zda se i Yo-Yo Ma tímto chystá na fotbalové mistrovství, ale set tří skladeb třech různých autorů rozhodně za Stravinkým nepokulhával. Jak "Alma Brasileira" Heitora Villa-Lobose, tak i "Oblivion" Astora Piazzoly přinesly velké zklidnění a nádech latinských nocí. Romantiku druhé zmiňované podtrhoval i sám Yo-Yo Ma zasněný a zahleděný někam k výšinám stropu Španělského sálu. Pokud někdo v tento moment upadl do mírné letargie, pak ho z ní vyvedla "Dança Negra" Camarga Guarnieriho. Obzvláště pak její vypjaté části, do kterých se oba muzikanti opírali s neskutečnou vervou, energií a totálním zapálením.

Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014
© Petra Hajská / Struny podzimu
Přesto to nebylo ani zdaleka to nejlepší, co jsme mohli ten večer slyšet. To přišlo až s třetí částí, věnované Antonínu Dvořákovi. Na rovinu se přiznám, že jsem vždy více tíhnul ke Smetanovi, ale poslední dobou se mé sympatie nějak přesouvají. Yo-Yo Ma a Kathryn Stott z jeho díla zahráli "Čtyři romantické kusy" upravené pro cello a klavír a moc bych všem přál slyšet, když se sálem rozezněly první tóny "Cavatiny" a jakým způsobem se rozlily do prostoru. Melodičnost a cit, které těmto skladbám vtisknul Dvořák, se tu potkávala s mistrovstvím pana My a za okny Španělského sálu zapadalo slunce do zbytků azurového nebe. Krása, která se jen těžko dá popsat slovy.

Yo-Yo Ma & Kathryn Stott, Španělský sál, Pražský hrad, 27.4.2014
© Petra Hajská / Struny podzimu
Finále věnované Johanessu Brahmsovi bylo pochopitelně také skvělé, ale tak nějak přetrvával zážitek z Dvořáka. Možná to bude tím, že "Sonáta pro housle a klavír č. 3 d moll" je mírně, klasici prominou ten výraz, tvrdší. Na druhou stranu při jejím vyvrcholení jsem si vzpomněl na Svěrákův film "Akumulátor 1", jak mocně mě v tu chvíli hudba dokázala nabíjet. Po posledním tónu se ta energie pochopitelně uvolnila a přešla do potlesku, přesněji řečeno do aplausu, po chvilce dokonce i ve stoje. Vzhledem k tomu, že ten ani po dlouhé době neutichal, zjevně dojatý Yo-Yo Ma se rozhodl přidat ještě jeden přídavek. Aby dostál směřování Strun podzimu, vybral jednu kratičkou skladbu brazilské jazzové klavíristky Tanie Marie. Ačkoli Jazz na Hradě není ničím novým, v podání Yo-Yo My a Kathryn Stott to byl velmi intenzivní zážitek.

Přestože nemám možnost přímého srovnání, jsem přesvědčený, že americký violoncellista Yo-Yo Ma i v Praze dostál své pověsti jednoho z nejlepších instrumentalistů na planetě. Byla by ale velká škoda opomenout i jeho kolegyni - Kathryn Stott sice zatím nedosahuje takové publicity, ale muzikantskými kvalitami se svému partnerovi naprosto vyrovná. V neděli tak na Pražském hradě vládli vladaři dva - král i královna.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
We Are Domi - Love Every Part Of It 9/10
Video: We Are Domi doplnili skvělý elektropopový song "Love Every Part Of It" netradičním videoklipem Trojice We Are Domi, jež se mnohým vryla do paměti v roce 2022 svojí účastí v Eurovizi, přichází s povedenou písničkou "Love Every Part of It". V ní se snaží bořit stereotypy a noří se do tlaků společenských očekávání ve... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner Už týden před Velikonocemi přišla do obchodů velmi bohatá nadílka novinek v čele se Shakirou, Elbow, Gossip nebo Alestorm. K nim se přidali například Gary Clark Jr., Fletcher, Kenny Chesney, Empress Of, Pnau, The Veronicas a zejména... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 22:00 v sekci Novinky | Nové desky
The Jesus and Mary Chain - Glasgow Eyes 7/10
Recenze: The Jesus And Mary Chain oslavují deskou "Glasgow Eyes" 40 let na scéně Píše se rok 2024 a je tak trochu zázrak, že The Jesus And Mary Chain stále tvoří hudbu. Když se totiž v roce 1999 rozpadli, málokoho napadlo, že bratři Jim a William Reidovi budou ještě někdy spolupracovat. A přece se teď vracejí... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 16:15 v sekci Recenze
Justin Timberlake - Everything I Thought It Was 8/10
Recenze: Justin Timberlake se na "Everything I Thought It Was" trochu zacyklil. Ale to nevadí Justinu Timberlakovi lze vyčítat ledacos, ale určitě nelze tvrdit, že neexperimentuje. Naopak - snahu vykročit ze zajetých trendů a vyšlapávat nové cesty ukazuje celou svou dospělou kariéru. A daří se mu. Kromě toho, že se stal... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 08:30 v sekci Recenze
Shakira - Las Mujeres Ya No Lloran 7/10
Recenze: Shakira už nepláče. Na desce "Las Mujeres Ya Na Lloran" si drží solidní laťku Na obalu své dvanácté studiovky "Las Mujeres Ya Na Lloran" (česky "Ženy už nepláčou") je Shakira vyobrazena se slzami stékajícími po její tváří, které se mění v drahokamy. Předloňský rozchod s fotbalistou Gerardem Piquém sice ve... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2024 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot (25.05.2022 16:05)
- Nové desky 9/2022 - od Stereophonics přes Dipla po Sabaton (09.03.2022 08:00)
- Naživo: Bachovy suity se prostřednictvím Yo-Yo My rozlétly po Vltavě (05.09.2021 19:14)
- Fotogalerie: Yo-Yo Ma s Bachem na Vltavě skvěle souzněl (05.09.2021 11:56)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)
- Nové desky 24/2020 - od Boba Dylana přes Whitesnake po Black Eyed Peas (24.06.2020 08:00)
- Nové desky 13/2020 - od Steva Aokiho přes All Time Low po Kurta Ellinga (07.04.2020 08:00)
- Naživo: Velká párty ve stylu Punch Brothers (08.11.2018 12:03)
- Odstartovaly Struny podzimu. Vyvrcholí koncerty Lizz Wright a Punch Brothers (17.10.2018 08:50)
- Nové desky 33/2018 - od Ariany Grande přes Nicki Minaj po Death Cab For Cutie (21.08.2018 00:29)

ALBUM TÝDNE 13/2024

Moimir Papalescu & The Nihilists
Mystery Women In The Acid Pools

Jedna z mnoha tváří Moimira Papalescu, projekt Moimir Papalescu & The Nihilists, dlouhá léta spal. V roce 2006 odešel po albu "Lewis Neptune" na vrcholu. Trojici protagonistů zaválo tvůrčí pnutí různými směry, po sedmnácti letech se ale spojilo pro nové album "Mystery Woman In the Acid Pools". Povedlo se?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 29.03.
Judas Priest (UK) / Saxon (UK) / Uriah Heep (UK) (O2 arena, Praha)
Út 09.04.
The Academic (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Fuchs2, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Queen AC/DC Adele Karel Gott Kabát Rush U2 Paws Sia Bono Taylor Swift Madonna Dua Lipa Télépopmusik Lucie Vondráčková Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu