shop.musicserver.cz
Nils Frahm, Hauschka & Samuli Kosminen, Palác Akropolis, Praha, 31.1.2014

Klavírní souboj na ostří nože?

Vydáno: 07.02.2014 11:08 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: Adam Hencze / musicserver.cz

Závěr festivalu Spectaculare přinesl koncerty klavírních virtuosů Nilse Frahma a Hauschky, ten si na pomoc přivezl perkusionistu Samuli Kosminena. Jejich hudební souboj byla fascinující výprava napříč zvuky, experimenty a nonšalantními melodiemi, které se vrývaly hluboko do mysli. Velké, dech beroucí finále.

Live: Nils Frahm

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 31. ledna 2014
support: Hauschka, Samuli Kosminen
Fotogalerie

Hauschka & Samuli Kosminen, Palác Akropolis, Praha, 31.1.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Festival Spectaculare v pátek uzavřel kapitolu svého prvního ročníku a podle ohlasu doufejme, že nebyla i tou poslední. Jeho žánrová pestrost přilákala nemálo návštěvníků a závěrečné dva koncerty byly vyprodány do posledního místa. Po dvojici Jon Hopkins a Frederic Robinson na pódium Paláce Akropolis nastoupila žánrově zcela jiná sestava - Nils Frahm a Hauschka. Ačkoliv oba jsou skvělí klavíristi, jejich vystoupení byla diametrálně odlišná. Hauschka si na pomoc poznal bubeníka, perkusionistu Samuli Kosminena (figuruje i v sestavě kapely múm) a společně předvedli experimentální hodinku, jež byla i svým způsobem velmi zábavná. Nils šel na vše klasičtější cestou, publikum si však získal svou bezprostředností, civilností a neskutečnými klavírními preludii.

Hauschka zavzpomínal na desku "Salon Des Amateurs", na které Samuli hostoval a k dobru dali i něco málo nových kompozic. Každý úsek začínal něčím jako přípravou, kdy si oba nachystali drobné předměty, rozložili si je buď přímo na své nástroje, nebo v blízkosti sebe, aby se po nich dalo kdykoliv snadno hmátnout. Z nichž pak loudili zvuky (nebo změnily zvuk úderů kladívek do strun klavíru), ty prohnali přes echa nebo si takto předtočili ruchové smyčky, které následně využili do rozjeté symfonie. Tyto fáze vždy vyloudily nejedno pousmání publika. Ambientní plochy střídaly ty dynamické, až téměř taneční party, nikde však nebyl laptop nebo podobný nemocný prostředek. Vše bylo tvořeno živě na místě, včetně naprosté souhry mezi oběma aktéry.

Hauschka & Samuli Kosminen, Palác Akropolis, Praha, 31.1.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Byla to fascinace jak na pohled (pevná kamera snímala pohled na prostor, kam Hauschka stále něco pokládal a vše přerovnával v útrobách stařičkého klavíru), tak i sluchové vjemy dostávaly pořádnou porci hypnotické scenérie - ty byly místy umocněny i výraznými beaty Samuliho rytmiky. Každý ucelený blok postupně gradoval a následné ovace nabíraly na intenzitě. Experimentální variace se dotýkaly minimalistických prvků, kdy Hauschka často hrál omezený počet, stále opakujících se tónů. Na opačné straně pódia kmitaly Samuliho ruce mezi bubny, činely a vedle něj rozložených cingrlátek a mašinek. Byl to takový malý orchestr, který mohl navenek působit rozbitým dojmem, ale byla to jen kamufláž nad precizními harmoniemi a propracovanými melodickými elementy. Nechat se tím vším strhnout byla ve finálním důsledku lehká záležitost, po poklidnějším úvodu jejich vybrané skladby nabíraly na pestrosti, zvukové náročnosti a valící se energií. "Salon Des Amateurs" tak dostalo pro tento večer mnohem živelnější podobu.

Nils Frahm, Palác Akropolis, Praha, 31.1.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Zcela odjinud na to šel Nils Frahm a měl k tomu velmi silného pomocníka - skvělou desku "Spaces". Po přeuspořádání scény a na ní přišel jako by si odskočil z vedlejšího baru, kde seděl s kamarády, skvěle se bavil a chtěl toho samého pocitu docílit i během svého vystoupení. Protože hned z úvodu narušil zaběhlý kolorit a na pódium si vytáhl několik posluchačů z prvních řad, které pečlivě rozsadil, aby se ti vzadu u zvukaře nemuseli tolik tísnit, to vše s humornou nadsázkou. Když vše bylo tak trochu podle něj, začal hrát s úchvatnou "Says", celá Akropole rázem utichla a nechala se unášet touto povznášející melodickou hymnou, jež má naživo ještě výraznější gradaci atmosfér. Po ní Nils usedl ke klavíru a rozehrál nejrozsáhlejší blok jeho setu, kdy prim hrály dech beroucí klavírní variace. Chvílemi se jen tak mazlil s jednotlivými tóny, které dekadentně rozvibroval do košatých improvizací, až člověk žasnul, že se v těch hbitých pohybech prstu a rukou nezamotal. Podmanivá "Said And Done" laškovala s romantickými záchvěvy, protipólem byla finální dramaticky úderná "Hammers". Ta jasně ukázala jak je Frahm nezaměnitelným skladatelem, který s přehledem a do detailu propracovává své noční nápady (kdesi se přiznal, že nejvíce natáčí po nocích a často tak ruší své sousedy).

Nils Frahm, Palác Akropolis, Praha, 31.1.2014
© Adam Hencze / musicserver.cz
Po mohutném aplausu začala fáze loučení (i když každý si v ten moment přál vesměs opak), kdy představil i svůj team a záhy u kláves rozehrál průřez z krátkého épéčka "Juno", jež volně přešlo v improvizaci pojmenovanou "Toilet Brushes", kde právě ony záchodové štětky figurovaly jako strůjkyně rytmu a Nils se usmíval (stejně tak i publikum) u bouchání a oklepávání klavíru (možná obkoukaná taktika od Jamieho Culluma, který je tím pověstný). Po tomto rozverném preludiu přišla grandiózní "More", u ní se Nils natolik rozpálil, že z něj na konci kapal pot. Ovace nebraly konce a tak pár minut před policejní hodinou přispěchal zpět a s vlastním humorem popsal jak cestou z Bratislavy (kde hrál o den dříve) jej zastavila policie, protože neměl zaplacenou dálniční známku, a i když zástupce policie působil milým dojmem a zaplatil pokutu, nechtěl, aby na organizátory festivalu přišel někdo hrubší a domluvil se na dohodě. Její součástí bylo, že odehraje ještě krátkou tichou kompozici (vyklubala ze z toho poklidnější téměř patnáctiminutovka i s fragmenty z desky "Wintermusik"), po které neměl přijít potlesk, přestože by mu udělal radost, cílem byl spíše noční klid a stalo se, dle jeho přání.

Závěr festivalu Spectaculare se vyvedl na výbornou a přinesl houževnatá klavírní preludia, v odlišných přístupech aktérů Hauschky (za pomoci Samuli Kosminena) a Nilse Frahma, nebyl to však záměrný souboj na ostří nože. Často se až zatajoval dech a publikum hltalo každý tón, krátkou symfonii nálad. A třeba díky "Spaces" si toto vše bylo možné odnést i domů, přesto by cosi málo chybělo - civilní kontakt, jejich bezprostřednost a ona radost z vystupování.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj (20.05.2022 16:13)
- Fotogalerie: Roztančený koncert Jamieho Culluma zachycený objektivem (20.05.2022 10:15)
- Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? (17.05.2022 13:20)
- Jamie Cullum, přezdívaný Sinatra v teniskách, vystoupí v květnu 2022 poprvé v Praze (11.05.2022 10:28)
- Nils Frahm vydá své rané nahrávky a přijede do Prahy (10.04.2022 18:14)
- Letošní Piano Day doprovodí i výpravná kompilace (23.01.2022 17:47)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)
- Nils Frahm před Vánocemi vydá letos už třetí desku (14.11.2021 19:51)
- Jamie Cullum vydá rozšířenou edici vánočního alba "The Pianoman At Christmas" (25.10.2021 09:17)
- Nové desky 35/2021 - od Imagine Dragons přes Iron Maiden po Rudimental (08.09.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Ed Sheeran Slash Michal Prokop Queen The Beatles Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu