shop.musicserver.cz
Hurts, Luno, Incheba Arena, Praha, 8.11.2013

Princové melancholie znovu zasahují

Vydáno: 09.11.2013 11:45 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: David Karas / musicserver.cz

Fanouškovská základna britských Hurts je opravdu obdivuhodná. Ačkoli k nám skupina jezdí i třikrát do roka, její nekriticky adorující příznivci dokážou veškeré koncertní prostory úhledně zaplnit. A na tom zatím největším potvrdilo duo Theo a Adam své tendence k dalšímu růstu. Přečtěte si náš report.

Live: Hurts

místo: Incheba aréna, Praha
datum: 8. listopadu 2013
support: Luno
setlist: Mercy, Miracle, Silver Lining, Wonderful Life, Somebody To Die For, Blind, Evelyn, Cupid, Unspoken, The Crow, Blood, Tears & Gold, Exile, Sandman, Sunday, Stay, Illuminated, The Road, Better Than Love, Help
Fotogalerie

Hurts, Incheba arena, Praha, 8.11.2013
© David Karas / musicserver.cz
Kdo v roce 2011 navštívil piešťanský festival Grape (o kterém ještě bude řeč), Luno už si nejspíš nevybaví. Během tehdejšího horkého srpnového odpoledne se čtveřice muzikantů tísnila v drobném stanu daleko od centra dění a přihlíželo jí všehovšudy asi deset lidí. A i ti se postupem času rozcházeli. Pak ale přišla povedená řadovka "Zeroth", kterou jsme na musicserveru vychválili i v makrorecenzi, a nyní i kšeft, který se neodmítá - předskakování na listopadových koncertech Hurts a Placebo v Praze - a s tím spojená publicita, o jaké se čtveřici možná ani nesnilo.

První štaci máme v tuto chvíli za sebou a nutno říct, že kapela dnes působí daleko sevřeněji, než tomu bylo dříve. A především - tma jí sluší. Zasněné hlukové stěny se v Inchebě krásně proplétaly s Brabcovou svíjející se kolem mikrofonu a návštěvníky Výstaviště postupně pohlcovala všeobjímající deprese, která dala zavzpomínat i na nedoceněnou Khoibu, ve které zpěvačka s květem ve vlasech dříve působila. Těžknoucí atmosféra plná ruchů a kytarových efektů se ale nesetkávala s velkým pochopením u převážně náctiletého publika a přinejmenším podle děvčat v prvních řadách, které se raději věnovaly svým smartphonům než poslechu nadějí dýchající titulní písni s popěvkem "let's fall in love", lze jejich vystoupení shrnout jednoduše. Jako dobrý koncert pro špatné publikum.

Hurts, Incheba arena, Praha, 8.11.2013
© David Karas / musicserver.cz
Britští Hurts k nám jezdí, jak to jen jejich tourplán dovolí, a ani letos tomu nebylo jinak. Jarní jednohubka v Lucerna Music Baru ale fungovala spíše jen jako navnadění před festivaly a plnohodnotnými podzimními zastávkami, na nichž autoři "Wonderful Life" slibovali dovézt všechno větší, hezčí a lepší. Nelhali.

Po technické stránce není možné koncertu cokoli vytknout. Zvuk byl křišťálově čistý od prvního tónu, bombastická scéna s větráky a zkříženými kusy kovu, které daly vzpomenout na industriální chloubu Ostravy, zase dávaly tušit, že to s chladem a mrazem myslí pánové Hutchcraft a Anderson ve svém melancholickém projevu opravdu vážně. Speciální zmínka patří i osvětlovači, který by za svůj dech beroucí výkon plný dynamiky, bohatých barev i logického zvolení odstínů podle tématu písně zasloužil metál. Epileptici by možná mluvili jinak, ale není pochyb o tom, že i on dokázal pozvednout úroveň, s jakou probíhaly koncerty Hurts dříve a jaké jsou dnes.

Hurts, Incheba arena, Praha, 8.11.2013
© David Karas / musicserver.cz
Základní koncept samozřejmě zůstal zachován. Ústřední dvojice tvůrců kultivovaného popu se v černých oblecích nebo vestičkách nechá obklopit obdobně oblečenou čtyřčlennou doprovodnou kapelou a její teatrální hra na vážnost ji spolu s rozhazováním bílých růží divákům prodá. Nějak takto to alespoň vypadalo na Grape festivalu.

Za dva roky se ale k ohlodané kostře začalo přidávat i nějaké to masíčko a dnes je jasně vidět, že spousta vydělaných prostředků je investována zpět do kapely, která díky tomu nepochybně roste. O nasvícení a efektní scéně jsem již psal, o tom, že se díky veškeré té práci kolem dá hovořit jako o tendenci ke směřování na stadiony, se zase dočtete v naší makrorecenzi k dvojce "Exile". Zajímavější ale je, jak na sobě zapracoval sám frontman.

Pryč jsou nekonečná postávání za mikrofonem, díky kterým pak během "Evelyn" působilo ojedinělé číslo s naoko rozbíjeným stojanem nepatřičně a uměle. Theo Hutcraft je dnes daleko živelnější, pohybově nadanější, usměvavější, jeho vokální přednes je působivější a celkově vyvolává daleko lidštější a přirozenější dojem, než jak tomu bylo dříve. Vystoupení v Incheba Areně si zpěvák vyloženě užíval a i jeho emocionální projevy byly uvěřitelnější. Každou chvíli si na důkaz vděčnosti zaťal ruce v pěst, aby je políbil, přitakával, chytal se za hlavu a nemohl uvěřit, jak silné odezvy od publika se mu dostává. A že to nebyly hrané emoce, ale nefalšované nadšení, potvrdila i slza dojetí lesknoucí se v jeho oku při nádherné, zpomalené verzi "Blood, Tears & Gold", vrcholu večera.

Nemá smysl vypisovat všechny písně, které během skoro dvouhodinového představení zazněly. Až na pár výjimek se totiž jednalo o téměř kompletní diskografii skupiny. A ať už to byl šlapající pilotní singl z druhé desky "Miracle", zeleně podsvícený nářez jménem "Cupid" nebo zasmušilá, do ruda zbarvená "Unspoken", sklízela u euforického publika nadšení, které bylo z letošních koncertů srovnatelné snad jen s Imagine Dragons v SaSaZu, jen dva dny starému zážitku s Bruno Marsem v O2 areně nebo s… ehm, Karlem Gottem na Rock For People. A o jaké pozdvižení se postarala balada "Stay", nejkrásnější skladba jejich repertoáru, to si asi dokážete představit.

Hurts, Incheba arena, Praha, 8.11.2013
© David Karas / musicserver.cz
Mezi novinkami vyčnívaly především singly - hlasivky přítomných se během sborového "o-eo-eó-o-eo-eó-ó" v kousku "Blind" mohly náležitě vykřičet a výborná "Somebody To Die For" i naživo potvrdila, že se jedná o jednu ze dvou nejlepších věcí, které Hurts pro "Exile" složili. Tou druhou je samozřejmě gradující kompozice "Help", ve které nechali své vzory z Depeche Mode a Pet Shop Boys daleko za sebou a dokázali, že i jindy patetický dětský sbor může být v písni použit s grácií a ku prospěchu věci.

Bohužel je to právě závěrečná "Help", ke které míří moje jediná výtka. V živém provedení totiž kapela spoléhala na to, že sbory zastoupí publikum, a to zde včera večer poprvé a naposledy zklamalo, čímž se vycizelované a dlouho budované napětí ze skladby vytratilo. Jedna píseň ale dobrý koncert nedělá, a že se ten včerejší i přesto mimořádně povedl, není žádných pochyb. Na rozsvícení stovek mobilů během "Illuminated" nebo zlámání stojanu pro mikrofon během finále "The Road" se prostě nezapomíná.

Je to jen pár dní, co jedni z předních představitelů synthpopu oznámili počátek prací na třetí studiovce. Pokud si na ní dají záležet a neuspěchají její vydání, které ublížilo kvalitám dvojky "Exile", mohli bychom se od nich dočkat ještě hodně příjemných věcí. A třeba i na ty stadiony jednou dojde.

NÁZORY
 • Help (Tammi, 09.11.2013 12:11) Reagovat

  Myslím, že skoro všem fanouškům došlo, že při chorálové části Help, mají zpívat .Tato zpráva se šířila i skrze sociální sítě.. Co jsem viděla, tak se všichni snažili, bohužel už nám ke konci dochazely sily (i hlas :D) snad z toho nebyli kluci zklamaní :)

  • Re: Help (petr, 10.11.2013 16:43) Reagovat

   Já myslím, že se to nakonec povedlo :) Mé hlasivky přežily vše, i Blind.

 • Luno (Zuzka, 09.11.2013 22:09) Reagovat

  Velmi nespravedlivé si myslím. Možná se publikum nezajímalo, protože zpěvačka měla charisma pod bodem nula a do publika se podívala asi jednou. Basák vypadal opruzeně. A pseudosnivá image velmi half-assed. Na to kolik mají zkušeností, působí nadmíru amatérsky. Zklamání.

 • náctiletý? (petr, 10.11.2013 00:32) Reagovat

  Je mi 40, stejně jako mé paní, takže za náctiletého se již nepovažujem, ale musíme zde oponovat. V jednolitém zpěvu, kde jsme nebyli schopni rozeznat rozdílnost jednotlivých písní mezi sebou, nám nepřišlo opravdu nic úžasného a bohužel jsme, co by předskokana, tuto kapelu težce protrpěli. A vím to, že nejen my. A to nemluvím o tom, že jsme vůbec nerozuměli tomu o čem byl text všech písní, neboť projev zpěvačky byl tak fádní, že připomínal spíše monotoní uspávačku.

  • Re: náctiletý? (hela, 10.11.2013 23:01) Reagovat

   Predkapela slabsi kousek presne tak uspavaci hadu hurts sennzace kvalitni hudba. Teo ale ruku nepoda jen ty ruze haze...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot
Nové desky 20/2022 - od Harryho Stylese přes Lykke Li po Melody Gardot Druhou polovinu května odstartují novinky Harryho Stylese, Lykke Li, Melody Gardot, která se spojila Philippem Powellem, posmrtné album Miro Žbirky, rockoví Evergrey a Everything Everything či debut Aviho Kaplana. Českou scénu zastoupí Andy... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 16:05 v sekci Novinky | Nové desky
0
Vypsaná fixa - Kusy radosti 8/10
Recenze: Vypsaná fixa zase rozdává "Kusy radosti" Vypsaná fixa je už zase punková. Desáté album zachytilo kapelu ze San Piega v nové sestavě - definitivně ji opustil basák Mejn a místo něj nastoupil Kryštof Mašek. Zůstalo naopak producentské duo Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek, se... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek (21.05.2022 07:50)
- Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus (19.05.2022 13:30)
- Poctu Karlu Gottovi složí desítky jeho kolegů. Pořadatelé uvolnili další divácká místa na červnové koncerty v O2 areně (20.04.2022 08:27)
- Co je nového na shopu musicserveru? Depeche Mode, Jack White, Calin, Gott, Brichta... (19.04.2022 10:42)
- Video: Imagine Dragons natočili k "Bones" zombie video. Nechybí ani useknutá hlava (12.04.2022 18:02)
- Knihou roku se stal Klusákův československý příběh o Karlu Gottovi (11.04.2022 09:19)
- Video: Imagine Dragons zahráli živě "Bones" a (o pár dnů) posunuli pražské koncerty (04.04.2022 14:08)
- Recenze: Roky čekání stály za to, Placebo se na "Never Let Me Go" opět našli (04.04.2022 00:00)
- Nové desky 12/2022 - od Michaela Bublého přes Placebo po Machine Gun Kellyho (30.03.2022 17:00)
- Video: Filip Míšek chystá sólovku. Klip k singlu "Blossoming" čerpá z pocitů osamění (25.03.2022 17:04)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Ed Sheeran Queen Slash Michal Prokop Dua Lipa The Beatles Viktor Sheen Abba Pink Floyd Vojtaano Avril Lavigne Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu