Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013

Peter Gabriel byl v Praze kavalírem, pamětníkem, ale i skvělým zpěvákem

Vydáno: 11.10.2013 13:36 v sekci Naživo - Jan Trávníček

Druhý koncert Petera Gabriela České republice dlouho chyběl, a tak když mistr oznámil termíny svého turné oslavujícího jeho nejúspěšnější nahrávku "So", asi málokoho překvapilo, že k úplnému vyprodání pražské O2 areny chybělo jen pár místeček. Více už ale v naší reportáži.

SDÍLET:    

Live: Peter Gabriel

místo: O2 arena, Praha
datum: 10. října 2013
setlist: OBUT, Come Talk To Me, Shock The Monkey, Family Snapshot, Digging In The Dirt, Secret World, The Family And The Fishing Net, No Self Control, Solsbury Hill, Why Don't You Show Yourself, Red Rain, Sledgehammer, Don't Give Up, That Voice Again, Mercy Street, Big Time, We Do What We're Told (Milgram's 37), This Is The Picture (Excellent Birds), In Your Eyes, The Tower That Ate People, Biko
Fotogalerie

Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013
© Martin Chochola / musicserver.cz
Peter Gabriel, kdysi zpěvák a vůdčí osobnost legendárních Genesis, dnes respektovaná ikona populární hudby, která je na scéně už těžko uvěřitelných sedmačtyřicet let, zavítal podruhé do Prahy. A obešlo se to bez patosu. Pouhých pět minut po osmé hodině nakráčel ještě za plného světla na pódium vysočanské arény, uklonil se a z připraveného taháku česky odrecitoval úvodní řeč, pozdravil se s diváky a představil jim předskokanky Jennie Abrahams a Linneu Olsson. Civilně, galantně, stručně a přitom sympaticky. Pak zase odkráčel jakoby nic. Uznejte sami, kolik znáte umělců, kteří na svých koncertech uvedou svůj support jako sobě rovné? Inu, klobouk dolů.

Štíhlá brunetka Jennie Abrahamson sice chvílemi tlačila na pilu až příliš, a její hlas tak ve vyšších polohách připomínal nepříjemné mečení, ale vše vynahradila blonďatá kolegyně Linnea Olsson, která když se opřela do refrénu "...so many days...", chlupy na těle vstávaly příjemným vzrušením. Pouhých devatenáct minut ale bylo na seznámení se s intimními a táhlými melodiemi obou dam opravdu málo. "Chceme víc," ozývalo se z publika.

Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013
© Martin Chochola / musicserver.cz
Prosby byly vyslyšeny, obě ženy se vrátily. Tentokrát už ale v roli Gabrielových vokalistek a za doprovodu dalších vážených osobností světové hudby, které zpěváka doprovází na turné oslavující pětadvacáté výročí alba "So". Tonyho Levina a Davida Rhodese není třeba představovat, s Gabrielem jsou prakticky od jeho sólových začátků. Ještě hvězdnější statut ale nosí multiinstrumenstalista David Sancious, kterého známe ze spolupráce se Stingem, Ericem Claptonem nebo Brucem Springsteenem, a bubeník Manu Katché (Jeff Beck, Joni Mitchell nebo taktéž Sting). Bylo příjemné vnímat, že ani publikum o nich ten večer neslyšelo poprvé.

Prosté pódium s motivem černobílého terče a nepřehlédnutelnými kolejnicemi pro vozíky s kamerami a světly humanitární aktivista nejprve využil k představení harmonogramu večera. Opět v češtině uvedl, že první blok bude od klavíru a převážně akusticky, druhý s celou kapelou a na závěr odehraje album "So" z roku 1986 v celé jeho délce. A tak se i stalo.

Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013
© Martin Chochola / musicserver.cz
Po neslané, nemastné novince "OBUT" a vřele přijaté "Come Talk To Me" poprvé roztleskal lidi se "Shock The Monkey", aby je pak zase ihned zklidnil krásnou "Family Snapshot", kde mohl prokázat své pěvecké kvality. Testem samozřejmě prošel. Pak se ale dramaturgie večera nepříjemně zašmodrchala a přibližně od písně "Digging In The Dirt" Gabriel některé své příznivce ztrácel. Mohlo za to několik nemilých skutečností, na které je bohužel nutno upozornit.

V první řadě šlo o až příliš přebuzený zvuk, který v hlasitějších pasážích donutil některé služebně starší posluchače zacpávat si uši. Nešlo o nic dramatického, opravdu to byly spíše chvilkové záchvěvy, nicméně soustředěný a do té doby poklidný průběh večera tím byl narušen. S tím souvisí i světelný park. Jakmile se totiž po výše popisovaných, přibližně dvaceti minutách koncertu v aréně zhaslo a veškeré světlo už přicházelo jen z produkce, bylo najednou všech těch stroboskopů a bílých kuželů až příliš. Mistr tím patrně chtěl zdůraznit, že ještě nepatří mezi důchodce a umí to rozjet jako za mlada, v čemž mu měla být hlasitější hudba a bohatší světelná show nápomocna, ale těch střídání nálad a temp bylo najednou nějak moc a prolínání krásných, pomalých zpovědí s divočejšími rytmy začalo připomínat dort pejska a kočičky.

Ať máme ty nepříjemnosti kompletní, sluší se dodat, že ač sympatický úvod hlavní hvězdy večera přislíbil mnohé, milovníci příběhů a povídání si s publikem se už po zbytek koncertu ve výsledku téměř ničeho nedočkali. Držitel šesti cen Grammy, tří Brit Awards a bezpočtu dalších ocenění už je ve svých třiašedesáti holt výmluvný asi jako Harrison Ford nebo Joe Cocker. A s druhým jmenovaným toho měl zpěvák společného více. Tak jako na jeho květnovém koncertě se i tady ukázalo, že některé písně zkouškou času neprojdou, a kdyby se kupříkladu místo "Big Time", "The Family And The Fishing Net" nebo "No Self Control" dostalo na pecky "The Rhytm Of The Heat", "Lay Your Hands On Me" nebo krásný cover The Magnetic Fields "Book Of Love", jistě by vyzněly lépe.

Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013
© Martin Chochola / musicserver.cz
A úplně nejlépe by zněly v symfonickém provedení, jak jej v projektu "New Blood" před dvěma lety představoval Gabriel po světě. K nám se bohužel nepodíval a je to obrovská škoda, protože jinak by jeho fanoušci věděli, čeho všeho je se svým jedinečným hlasem a písněmi schopen, kolik má poloh, jak dlouho vydrží držet čistý tón a další pikantní drobnosti, o kterých ti nejvěrnější příznivci ví, že je dokáže, ale v Praze je v běžném programu bohužel nemohl publiku předat. Jen se podívejte třeba sem. Máloco totiž zamrzí tolik jako pohled na hvězdu s fenomenálními schopnostmi, která jich před vámi předvádí sotva polovičku. Jistě, pořád je to nadstandard, ale...

...ale už dost. Ještě jeden podobný odstavec a nabudete dojmu, že koncert Petera Gabriela v Praze byl průšvih. Nebyl. Pozitiv byla také celá řada, a proto je načase posunout se do závěrečné třetiny koncertu, během které zaznělo album "So". A konečně i chválit. Vpravdě apokalyptický úvod písně "Red Rain" zahalil halu do červena a odstartoval přehlídku hitů, které diváky přenesly kamsi do deštného pralesa. Nejpřehrávanější klip světa na stanici MTV náleží legendárnímu "Sledgehammeru" a tuto poctu Otisu Reddingovi si velký propagátor world music dával opravdu s chutí.

Peter Gabriel, O2 arena, Praha, 10.10.2013
© Martin Chochola / musicserver.cz
Velmi působivé bylo Gabrielovo ulehnutí na pódium a odzpívání tiché "Mercy Street", rovněž jako překrásné proplétání hlasů Gabriela a Abrahamsonové v hymně nezaměstnaných "Don't Give Up", která jako kouzlem od Davida Copperfielda vyčarovala na tvářích ani nedutajících diváků zasněné úsměvy. Jen tak mimochodem, právě světoznámý mág je velkým Gabrielovým fanouškem, neboť jeho písně použil jako doprovod k řadě svých legendárních čísel. Ještě dodejme, že v "Don't Give Up" se konečně naplno ukázala i Jennie Abrahamson, která, coby náhrada za Kate Bush (která je vlastně náhradou za Dolly Parton), fungovala v klíčových momentech hlavní části koncertu příjemně spolehlivě. A za klíčový moment je jistě možné označit i závěrečnou "In Your Eyes", která vygradovala večer do svého finále. Pak už jen děkovačka, závěrečný přídavek "The Tower That Ate People", který mechanický přístroj na pódiu vezme za svůj, óda na Stephena Bika a bylo po všem.

Peter Gabriel sice v Praze nevyužil svůj potenciál na maximum, ale i tak odehrál solidní koncert, na který budou jeho obdivovatelé jistě ještě dlouho vzpomínat. Teď už jen doufejme, že po svém stoletém otci zdědil také pevné zdraví a uvidíme ho u nás znovu a v plné síle dříve, než za dalších devět let.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Opravy recenze (Daniel Kasal, 11.10.2013 14:46) Reagovat

  Vážený pane Trávníčku,
  dovolím si lehce vaši recenzi poupravit. Nejprve začnu tím, co je holá pravda. Jmenujete jako předposlední píseň "The Machine That Ate People", která se ale správně jsmenuje "The Tower That Ate People" a ke konci jste zajisté zaznamenal, že ta věž, která se vytvořila, měla Petera "sníst" :)
  V dalším se s vámi přít nebudu, protože je to již velmi subjektivní, ale vězte, že zvuk v honích částech arény mi přebuzený nepřišel. Ba naopak. Byl velmi zdařilý, že i naproti, téměř pod pod střechou, bylo všemu dobře rozumět. Ano, sem tam by se chybička našla, ale nebuďme hnidopichy, že :)
  Co se týče rockového zvuku, ten jsem já osobně velmi přivítal a velmi mě potěšil :) Mám, naopak od vás, radši ty tvrdší polohy Peterovi formace. A že to včera opravdu pořádně rozbalili, již v téměř úvodní Digging in the Dirt se do toho pánové pořádně opřeli. Čím jsou starší, tím jsou tvrdší a dle mého názoru zrají jako víno :)
  Moje celkové hodnocení je tedy maximální. Skvělý zážitek!

  • Re: Opravy recenze (Jan Trávníček, 11.10.2013 20:56) Reagovat

   Dobrý den, omlouvám se za nepřesnost, samozřejmě tam má být "The Tower That Ate People". Díky za upozornění. To je tak, když píšete reportáž v 5 ráno... :)

 • . (Tomík, 11.10.2013 17:15) Reagovat

  ...ale už dost, ty vole, nepiš. Nebo piš, ale vždycky, když to dopíšeš, tak to spal. Nebo roztrhej. To se nedá. Děkuju. Doporučuju dát pro příště do perexu rovnou větu: "Pozor, reportáž je plná klišé a psaná svazáckým stylem."

 • KOncert Petera Gabriela byl vynikající (Jana, 11.10.2013 21:20) Reagovat

  Promiňte, ale domnívám se, že spíš Vaše recenze je nemastná, neslaná , zbytečná a o ničem Je to Váš subjektivní názor, ale nevěřím, že je totožný s názorem většiny návštěvníků.
  Hlas a zpěv Petera byl naprosto vynikající a to i ve vyšších polohách, výkony všech muzikantů naprosto suverénní, tvrdší sound skladbám určitě prospěl, aranžmá velice zajímavá a perfektní,skladba písní vyvážená - výsledek : Absolutně fantastické představení, profesionálně odvedené, ale zároveň silně emotivní. Dávám mu bez uzardění 100%. HOWG,
  P.S.To, že v ČR nepředvedl New Blood nepřičítám na vrub jeho managementu, ale české hudební agentuře. Vzhledem k tomu, že koncertoval všude kolem, jistě by si pro Prahu okénko našli.

 • Naprosto úžasný zážitek (Robo, 11.10.2013 22:35) Reagovat

  Já si myslím, a co jsem se tak bavil, tak pro 99% lidí to byl včera zážitek života a většina z nich, pokud to nezapila v hospodě, tak vůbec z toho nespala. Opravud jsem o tom luvil se spoustou známých a pro všechny to byl takový zážitek že z tho byli úplně mimo. Byl jsem na opravdu hodně koncertech, ale včera to bylo dokonalé, od zvuku (asi nejlepší zvuk co jsem na koncertě kdy zažil pokud vynechám malé akustické koncerty), po výkony všech zůčastněných, dokonalé umělecké ztvárnění scény, nechybělo zkrátka nic, sposta emocí, prostě nádhera. To že to zrovna nesedlo panu recenzentovi je možné, ale, většina si to včera moc užila !

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
7
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2019
Královna je mrtvá, ať žije královna. Queen se museli v albovém žebříčku sklonit před Arianou Grande Konečně změna! Queen se po sedmi týdnech v čele albové hitparády s "Bohemian Rhapsody" přesunuli na druhý post. Jako novou vítězku můžeme oslavovat Arianu Grande, která s albem "Thank U, Next" ve světě přepisuje historické milníky.... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 15:44 v sekci Novinky | České hitparády
0
Parkway Drive, Killswitch Engage, Thy Art Is Murder, Forum Karlín, Praha, 18.2.2019
Naživo: Nikdo na ně nemá. Parkway Drive v Praze obhájili titul králů metalcoru Bez otočných bicích s bubnováním vzhůru nohama a s menším počtem ohňů, ale zato s fanoušky, kteří si ve Foru Karlín klidně jen tak skočí z balkónu na lidi pod sebou. Takový byl koncert čísla 1 na metalcorové scéně,... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2019 00:58 v sekci Naživo
13
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 50/2018 - od Bruce Springsteena přes UDG po Paula Van Dyka (20.12.2018 07:07)
- Bruce Springsteen vydává koncertní nahrávku "Springsteen On Broadway" (13.12.2018 14:01)
- Sting představí "My Songs" ve Slavkově u Brna (04.12.2018 15:27)
- Naživo: Sting a Shaggy vyprodali a nadchli Forum Karlín (17.11.2018 15:37)
- Fotogalerie: Sting & Shaggy rozehřáli studenou Prahu (16.11.2018 23:29)
- Nové desky 41/2018 - od Toma Morella přes Erica Claptona po Martu Jandovou (16.10.2018 08:00)
- Zaprášenosti: Peter Gabriel - II (Scratch) (07.09.2018 13:00)
- Sting a Shaggy představí ve Foru Karlín nejen své společné album (29.08.2018 17:36)
- Eric Clapton vydá vánoční album, jednu skladbu věnuje Aviciimu (22.08.2018 18:11)
- Naživo: Tristní návštěvnost nedokázala zkalit výjimečný zážitek z koncertu Stevea Hacketta a Djabe (07.06.2018 11:14)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna Ariana Grande Madonna AC/DC Adele Beyoncé Kryštof Coldplay Ewa Farna Sia The Cure Imagine Dragons Queen Lucie Linkin Park Ava Max LP Muse Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver