Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Roman Holý - Jsme šikovní a chytří jako opice

Vydáno: 07.03.2002 05:00 v sekci Rozhovory - Pavel Kučera

V posledních minimálně pěti letech se stalo pravidlem, že každá nahrávka, za kterou stojí sušický rodák Roman Holý, se postará o řádné rozvíření stojatých vod naší domáci pop music. Jeho posledním dítkem je album "Save The Robots", tedy v pořadí již druhé album současných absolutních českých funkových králů Monkey Business. Nejen o něm je následující rozhovor.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Roman Holý
© Radek Mach
Už to vypadalo, že tento rozhovor nemá nikdy dojít zdárného konce. Opravdu, nevím čím to, ale jeho dokončení bránila jedna technická závada za druhou. Rozhovor s Romanem jsme původně dělali live v jedné mexické restauraci na Starém městě. Strávili jsme hodinku v příjemném povídání. Když jsem si ale později nahrávku s rozhovorem pustil, shledal jsem, že si diktafon postavil hlavu a zaznamenal pouze šedesát minut šumění přílivu. Abychom se nemuseli bavit znovu o tomtéž, dohodli jsme se, že mi Roman moje dotazy zodpoví ještě jednou, ovšem prostřednictvím mailu. Ani to se však zdaleka neobešlo bez komplikací. Napřed si dvakrát Romanův počítač nemohl poradit se souborem, který jsem mu s otázkami poslal, a totéž se opakovalo s mým počítačem, když mi nakonec své odpovědi odesílál. A když už se mi hlavou začínaly honit myšlenky na vztyčený ukazovák prozřetelnosti, technické problémy se konečně podařilo překonat.

Vydali jste novou desku. V čem je podle tebe největší rozdíl mezi ní a prvním albem?

"Save The Robots" je rozmanitější. Snažili jsme se udělat hodně barevnou, zábavnou a vášnivou nahrávku. Poprvé jsem si zkusil napsat blues - "All The Bitches". "Atheism Is Not A Crime" je moje nejmilejší, úplně nefunková věc. Nějakej obrovskej rozdíl mezi oběma deskama asi není. Ta novější zní asi trochu současněji.

Kromě už tradiční účasti zahraničních funkových hvězd jste tentokrát nahrávali i s Filmovým symfonickým orchestrem pod vedením Maria Klemense. Jak se vám spolupracovalo s tak velkým tělesem?

Den před natáčením jsme s Ondrou Brouskem nespali, tak jsme byli nervózní. Je v tom velká síla, když ti tak velké těleso hraje tvoje noty. Ondra se teda pochlapil, všechny partitury sám ručně napsal, nechápal jsem nic. Ve dvaceti letech!!! Znělo to parádně.

Často se stává, že když někdo využije orchestrálních aranžmá, nahrávku v nich pak doslova utopí. Stalo se to třeba i The Doors na "Soft Parade", ale ne Monkey Business. Jaký na to máte recept?

To hlavní je písnička jako celek. Nikdo, ani sebelepší sólista na tuhle drobnost nezapomíná. V tuhle chvíli musí ega stranou, třeba je sloužit tomu malinkému čtyřminutovému výtvůrku.

V loňském roce jste měli v úmyslu vydat živé album. Jak to vypadá?

Nahrávka je slušná, k tomu asi i dojde, že to vydáme. Možná na DVD spolu se záznamy různejch koncertů. J.A.R. měli dělat novou desku, tak jsme nechtěli nechat MB's úplně usnout. Nakonec se vše změnilo, J.A.R. se posunuli a nastoupila nová deska MB's.

Co ještě na tom DVD bude?

Bude tam hodně klipů, které nemají normální šanci spatřit světlo světa, záznamy různejch koncertů, dokument o Fredu Wesleym, nové remixy, rozsáhlé fotogalerie našeho fotografa Blacka, aktuální rozovory s celou kapelou, nevydané písničky, dema, seznam našich nejoblíbenějšch desek, dokument o natáčení "Piece Of My Live" a tak.

Máte představu, koho byste chtěli oslovit jako hosta na příští desku?

Máme celej arch jmen, kterej sestavujeme, když jsme zhulení. No to by ses asi pobavil, co tam je za jména. Dokud nebudou ve studiu, nemá cenu o tom mluvit. Ale plány teda máme neskromný. (smích)
Roman Holy
© Radek Mach

V květnu se chystáte do Ameriky a údajně máte domluvenou schůzku s Princem. Jaké je tvoje očekávání od tohoto setkání?

Nic výrazného, chceme jen na pár minut proniknout do Paisley Parku, nechat tam naše desky, nasát atmosféru a zase vypadnout. Možná potřást pravicí mistrovi, ale o tom silně pochybuju. I když, kdo ví? Já o tom nechci zatím mluvit, člověk tak rád žvaní, pak to nevyjde a je za pitomce.

V naší zemi je zvykem tvrdit, že u nás hudba na světové úrovni nejde dělat, protože na to nejsou peníze atd. Vy jste ale důkazem toho, že to jde. V čem to podle tebe vězí?

Jsme šikovní a chytří jako opice. (smích)

Kolik budete dělat k "Save The Robots" klipů?

Asi šest - "Save The Robots", "Atheism Is Not A Crime", "Monkey Town", "John Holmes Is My Platonic Lover", "All The Bitches", "Oldschooler" a možná i další.

Bude následovat nějaké oficiální "Save The Robots" tour?

Určitě, přes prázdniny jedeme sérii svejch open air, fesťáky asi skoro vypustíme. To je hroznej stres, máme moc nástrojů a jsou to vždycky nervy. V květnu opět velká Lucerna.

Jaký máš pocit z vaší remixové desky. A jak na tebe jako na autora vůbec působí, když se ti někdo vrtá v notách?

Deska se mi moc líbí, jinak bysme ji vůbec nepustili. Dá se poslouchat celá, je tam dost muziky. Nejvíc mě baví Al-esh.

Proč na desce nakonec není remix od Boba Sinclaira, který měl původně taky přispět?

Několikrát slíbil, že remix rád udělí, dvakrát jsme mu poslali datku se stopama a ten hňup, co vše nadšeně odsouhlasil, se nakonec vůbec neozval. Ta jeho firma ho zapírala, no bylo to bulharštější než v Bulharsku.

Tak mě napadá, oslovil někdo MB's jako remixéry? Šli byste do toho?

Měli jsme už skoro udělané Ohm Square, pak jsme to nestihli, stejně jako oni na naši desku. Neznělo to špatně, dělali jsme "Sole Lane". Kdyby nás oslovil někdo zajímavej, tak není co řešit.

"Save The Robots" je deska, která má rozhodně velké šance na úspěch v zahraničí. Co s tím hodláte dělat?

My nic, ale pár lidí už se různě venku snaží. Dokud nebudem v letadle nebo za hranicema, je bezpředmětné o tom krafat.
Roman Holy
© Radek Mach

Kdyby sis mohl vybrat jednoho jediného muzikanta, třeba i nežijícího, na jehož desce bys mohl hrát jako host, kdo by to byl?

Michael Franks. Nemá jedinou slabou desku. Velkej frajer.

Jak to vypadá s novou deskou J.A.R.? Bude to opravdu trojalbum, jak se nese kuloáry?

Dnes jsme začali točit bubny. Máme třicet věcí, tak je pravděpodobné, že se na jednu desku nevejdeme. Trojalbum se mi ale teď zdá moc. Uvidíme. Bude to velká zábava, soudě podle prvních textů a not.

Jsi autorem hudby k filmu "Zatracení" a pokud je mi známo, je to vůbec tvoje první filmová hudba. Jaká to byla profesní zkušenost?

Pro mě důležitá věc, zjistit, že to jsem schopen ustát a ten film nezkazit. Bavilo mě to, doufám, že bude něco dalšího.

Kdo je tvým největším vzorem v oblasti filmové hudby?

Ennio Morricone - můj vzor. Vladimir Cosma, Nino Rota, Lalo Schifrin, Goblins. Spíš Evropani.

Jak vidíš vaše šance v nadcházejících cenách APH? Záleží ti na tom vůbec?

Já doufám, že nám dají někdy šanci, abychom si s velkou chutí šli užít na tu ceremonii. I těch pět minut slávy. Zatím to tak nevypadá. Ta cena mi lhostejná není, sbírám je.

Co si myslíš o tom, že se Matě opět nedostal do nominací na zpěváka roku?

Nechápu to. To mě fakt mrzí, zasloužil si to. Nic proti Kryštofovi Michalovi, ale Matě je úplně jiná ktegorie. Dám mu svoji soukromou bramborovou cenu nedozírné krásy a významu.

Co chápeš jako největší pochvalu své práce?

Když vydrží Hiram Bullock poslouchat pětkrát za sebou "Save The Robots" a baví ho to víc a víc. Uááááááááá!!!

Jsi šťastný?

Do svejch jednatřiceti jsem byl šťastnej téměř nepřetřžitě. Chodící jaderná elektrárna s věčným rohlíkem na tváři. Od smrti mého bratra se mé okamžiky štěstí daj měřit na minuty. Jsem velmi smutnej, melancholickej člověk. Jenom to není vidět.

Jaký máš vztah k internetu?

Internetu věnuju denně minimálně 40 minut. Je to můj největší zdroj nevšedních informací. A kromě pošty a běžného provozu ho využívám hodně na objednávání a nákup věcí ze hraničí.

Znáš MusicServer.cz?

Samozřejmě znám a občas na něj i zabrousím.

Autor je redaktorem časopisu Show!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • I ty o-pičáku jeden - G point už existuje 4 roky!!! (paja, 27.04.2004 14:43) Reagovat

    Nový ansábl českého funkensteina Romana Holého gpoint hunters je pravda novinkou. Ovšem syrová formace s jakoby obšlehnutým g bodem, G-point Funkction už existuje přes 4 roky. Nevěříte? Roman se prostě opičí :-) http://gpoint.drealc.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Royal Republic, Velký sál Lucerny, Praha, 3.12.2019
Naživo: Při pražském koncertě Royal Republic létali vzduchem muzikanti, fanoušci i jejich boty Naposledy ve stejném prostředí hráli Royal Republic před dvěma lety, přesně na Mikuláše. Jako nadílku k letošku dovezli novou desku "Club Majesty", kvůli níž se koncert musel přesouvat až na prosinec, a ani tentokrát nikdo nemusel... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 12:04 v sekci Naživo
1
Kensington - Time 9/10
Recenze: Kensington na "Time" už neplánují. Žijí okamžikem a berou život tak, jak přichází Indierocková smršť Kensington k nám jezdí pravidelně. A vždycky jsou její koncerty naprosto bezkonkurenční. Čtveřice Eloi Youssef, Casper Starreveld, Jan Haker a Niles Vandenberg ví, jak dostat lidi do varu. Ve své zemi jsou to... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 08:00 v sekci Recenze
0
DJ Wich - Jako ryba ve vodě 7/10
Recenze: DJ Wich se na nové desce cítí "Jako ryba ve vodě". A posluchači taky DJ Wich se po třech letech vrací s další producentskou nahrávkou. Dostala název "Jako ryba ve vodě" a pozval si na ni nejen řadu známých a zkušených českých a slovenských interpretů, ale i několik mladších umělců. Výsledek... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2019 13:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 49/2019 - od Marpa & TroubleGang přes Kacey Musgraves po The Flaming Lips
Nové desky 49/2019 - od Marpa & TroubleGang přes Kacey Musgraves po The Flaming Lips V týdnu, kterému dominoval Black Friday Record Store Day, budou největšími hvězdami domácí Marpo & TroubleGang, podobně laděný The Game a vánoční Kacey Musgraves a Rick Wakeman. Je doplní Berenika Kohoutová, živák The Flaming Lips,... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2019 21:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2019
Tones And I předvádí opičí tanec z rádiového piedestalu, albům pořád vládne Karel Gott Ani Coldplay, ani Leonard Cohen, ani Marpo & TroubleGang. Žádná z očekávaných novinek nesesadila z čela albového žebříčku Karla Gotta. V říjnu zesnulý zpěvák vede s kompilací osmdesáti největších hitů už poosmé. Rádia má... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2019 20:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Pánbůh zaplať za ty Jary! (18.11.2019 23:50)
- Rozhovory: J.A.R. - Byli jsme na správným místě ve správný čas (13.11.2019 17:30)
- Monkey Business po sběru cen pokračují v turné "Bad Time For Gentlemen". Zavítají i do Velké Lucerny (04.09.2019 13:41)
- Fotogalerie: Jak festival Rock for Churchill slavil 20 let existence (02.09.2019 11:53)
- Nové desky 22/2019 - od Stinga přes Morrisseyho po J.A.R. (29.05.2019 06:28)
- Naživo: Novou desku Monkey Business pokřtila zdravotně indisponovaná Tereza Černochová (07.12.2018 14:15)
- Fotogalerie: Monkey Business rozparádili vyprodaný Lucerna Music Bar (05.12.2018 08:41)
- Tereza Černochová si zlomila nohu, na turné s Monkey Business vyráží Tonya Graves (16.11.2018 11:39)
- Video: Monkey Business si v klipu "Cpt. Pheromone And Sgt. Nicotine" utahují z policajtů (13.11.2018 10:11)
- Rozhovory: Monkey Business - Naším úkolem je občanská neposlušnost (31.10.2018 12:10)

ALBUM TÝDNE 48/2019

Leonard Cohen
Thanks For The Dance

Hluboký hlas Leonarda Cohena zaznívá ještě jednou. Po třech letech práce vychází album "Thanks For The Dance", na kterém se nachází deset písní, které kanadský písničkář před smrtí nestačil dokončit. Nahrávka tak završuje jeho kariéru. Je jen dodatkem k již řečenému, nebo bylo její vydání nezbytné?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.12.
Jordan Mackampa (UK) (Café V lese, Praha)
Út 10.12.
Die Krupps (DE) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 13.12.
Low Roar (ISL) (Café V lese, Praha)
Pá 20.12.
J.I.D (USA) (Roxy, Praha)
Ne 19.01.
Anti-Flag (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Liam Gallagher Coldplay Lady Gaga Kryštof Sia Britney Spears Adele Beyoncé Ewa Farna Metallica Madonna The Cure Rihanna Nik Tendo AC/DC Marek Ztracený Lenny Karel Gott Chinaski Shawn Mendes
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver