shop.musicserver.cz
J - Jinošský Jakubův jukebox

J - Jinošský Jakubův jukebox

Vydáno: 11.08.2013 17:55 v sekci Publicistika - Andrea Šafářová | foto: facebook.com/ColdColdNights

Čtyřicetistupňová výheň posledních dnů bezpečně odpuzuje měšťany k jakékoliv aktivitě venku, přesto mi něco říká, že je načase vyvětrat. V našem Radaru se dlouho nic neohřálo, tudíž to chce pořádně žhavou vzpruhu. Ušní lalůčky, obnažte se. Létu. Folku. J.

J rychle

podobá se: Beck, Bob Dylan, Adam Green, Kurt Vile, Johnny Cash
žánr: garage folk
diskografie: "Bears Pt.1" (single), "Run From The Town" (EP, 2011), "Cold Cold Nights" (EP, 2012)
ke stažení: "Cold Cold Nights"

J
© fotocreo.cz
Dobře, dost možná jsem se takhle zezačátku přespříliš rozohnila. A dost možná by článek o zatím tajemném mesiášovi načala osoba pohlavně vzdálená jinak. Stejně tak by prokletý baudelairovský poeta (nebo minimálně tak prokletý jako Luciáš F. Svoboda) dovedl aliterovat celý text, nejen titulek. A taky by o Jéčkovi napsal do Radaru dřív, kdy ho bylo ještě možné nazvat neznámým, ale nadějným. Jenže po posledních Colours of Ostrava nejde odolat.

Písničkářská sólo garážovka, psalo se v oficiálních promo materiálech festivalu. Říkám si, proč ne, na časnou čtvrtou odpolední poslouží po krátké noci decibelový minimalismus dobře. Nevýrazný blonďák na scéně, tipuju mu čtyřiadvacet, akustická kytara v ruce, po levé ruce iPod. Toliko viděno.

Jednoduchá, nýbrž odzbrojující kytarová linka jako po másle svištící, působivý hlas zatěžkaný olovem a sex-appealem, její i jeho tlukot srdce. Toliko slyšeno.

Hudebních projektů, co vás dostanou po jednom poslechu, čeká ve světě poskrovnu. O to větší péči je třeba věnovat klenotům, které svou osobitou invencí zanechají stopu v paměti okamžitě. A občas k tomu postačí kytara a míra muzikantské i osobní empatie. Kolik váží prostota? Odpověď hledej pod písmenem J.

Písničkářskou filozofii zpěváka podtrhuje už volba profesního pseudonymu. Jasně, že J (čti Jéčko) zní úderně a přitom vkusně, tudíž se vejde do parametrů post-hipsterství, jak lze odklon původního významu slova s nadsázkou označit. Důvod je však mnohem skromnější. Pravé jméno Jakuba Jiráska jeho umělecký nick tak trochu předdefinovalo.
J - Colours of Ostrava 2013
© facebook.com/ColdColdNights
"Čau, já jsem Jéčko, tohle je můj iPod a společně vám tu něco zahrajem," prohodil na úvod svého vystoupení na letošních ostravských Barvách. Citelná ledabylost a nezaujatá angažovanost pod rouškou pokory, jako by se na nejnavštěvovanějším hudebním festivalu v Česku ocitl jen tak mimochodem. Pochopitelně to zabralo. Během šedesáti minut dokázal v konkurenci headlinerů slušně naplnit menší scénu a mnoho přistavěných židliček v průběhu setu osiřelo, kdy ho osazenstvo šlo podpořit pod pódium. A to díky charizmatu. J je přesně ten typ písničkáře, při jehož vystoupení holkám povolují podprsenky a kluci prahnou po jeho místě. To se občas stává. Jen trochu méně často, když si ještě (ne)lížete čerstvé rány za maturitní výzo.

Chlapeckost značí právě to, co je na tvorbě Jéčka sympatické. Épéčka "Run From The Town" a "Cold Cold Nights", vlastně veškeré dosud publikované nahrávky, prýští rozverností, že jediné, co budete chtít po jejich poslechu udělat, je vzít káru a bejby a vyrazit na road trip jen tak. Nízký věk si ale J moc dobře uvědomuje a těží z něj. Peripetie spojené s dospíváním vkládá do srozumitelných veršů. "Jéčko" je písničkářská garážovka v podání jednoho člověka - Jakuba Jiráska. Hraje na kytaru, zpívá o svých kamarádech, o výletech a o svojí holce. To všechno naživo doprovází jeho iPod," charakterizuje motivy písní stručně a výstižně na svém Facebooku. Konfrontace mezi dospívajícím a dospělým světem tedy nepochybně tvoří kostru lyrické složky. Bystřejší z nás se již dovtípili při čtení mezi řádky tracklistu krátkohrající novinky. "Boy", "I Am The Boy", "Get Goin', Boy!", "Country Boy"... who the fuck is that secret boy?

Jasné je, že pokud bychom maloměstsky postupovali dle vzorce mladost, tudíž nerozvážnost, ba nevyspělost, neprávem bychom ex-frontmanovi pražských The Limes křivdili.
J - Cold Cold Nights (booklet)
© facebook.com/ColdColdNights
Nástrojové aranže podepřené folkolážoplážorytmem akustické kytary a jablečných bicích s občasnými ataky xylofonu a žestů sice smrdí minimalismem až běda, Jakubův neučesaný baryton ale vrací hustotu zvuku do rovnováhy. To vše pochopitelně ocejchováno popiskem vyrobeno doma. "No, je to nějakej mikrofon ke Skypu, kterej koupil táta někde na benzínový pumpě v Americe," odpověděl ve vysílání ČRo Vltava na otázku směřovanou na nahrávací techniku. Výhradním autorstvím J se pyšní i booklet ke "Cold Cold Nights", včetně užitých fotografií, a obal desky, který si pro změnu nechal vytisknout v obchodním centru, a všechny kopie si nařezal a poskládal sám. Viva la DIY!

Byť šikovný písničkář prohlašuje, že ho kupředu neženou konkrétní ambice v hudbě, značný posun lze zaznamenat již nyní. Když v roce 2010 zatahal s debutovým singlem "Bears Pt. 1" za nitku virálního klubka internetu, jen těžko si nejspíš představoval, že o dva roky později stane na prknech pražského klubu Meetfactory coby předskokan Kurta Vilea. Na písmeno J je slyšet pomalu i v zahraničí - zpěvák, co byl v raném dětství čestným členem harmonikového orchestru ve Švýcarsku, totiž prodal práva na skladbu "Get Goin', Boy!" americkému filmovému průmyslu. Co se stane příště? To jsem tedy velmi zvědavá.

  • slova (Jakub, 12.08.2013 08:57) Reagovat

    Autorce: když už chcete užívat archaismy, ověřte si vždy před použitím jejich význam. Toliko opravdu neznamená totéž, co tolik. Děkuji :-)

    • Re: slova (jarecek, 12.08.2013 09:32) Reagovat

      .. nanoru, slavik, benda, safarova .. kdyz ctyri delaji totez, neni to totez .. a specialne v tomhle pripade je tady malo talentu a moc safarove .. neverim, ze se andulka nekdy vypise na level, kdy by byla opravdu cool .. spis bych premyslel o reevaluaci rukopisu a o prechodu na jednodussi styl .. alespon muj nazor

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Třetí den Colours hýřil barvami i hudebními styly (20.07.2024 13:45)
- Fotogalerie: Poklidný druhý den ostravských Colours rozčísli Britové i Taiwanci (19.07.2024 14:39)
- Meltingpot 2024: více než 300 hostů včetně autorů bestsellerů "Jak drahé je zdarma", "Trainspotting" a "Propletený život" (18.07.2024 14:13)
- Bob Dylan míří do Prahy. V říjnu odehraje tři koncerty v O2 universu (15.07.2024 12:04)
- Hlavní hvězdy Colours of Ostrava - Lenny Kravitz, Sam Smith nebo James Blake - budou tlumočeny do znakové řeči (15.07.2024 09:06)
- Vyjde mamutí kolekce nevydaných živých nahrávek Boba Dylana z roku 1974 (12.07.2024 16:25)
- Recenze: Albu Johnnyho Cashe "Songwriter" by prospěla větší odvaha producentů (12.07.2024 09:20)
- Josh Homme míří na operaci. Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava nahradí Tom Morello (09.07.2024 13:29)
- Nové desky 26/2024 - od Imagine Dragons přes Camilu Cabello po Steva Aokiho (03.07.2024 12:00)
- 19 Grammy, 68 nominací, 100 koncertů a 250 řečníků. To jsou letošní Colours Of Ostrava (14.05.2024 12:03)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe