shop.musicserver.cz
Karel Gott, zimní stadion, Znojmo, 7.6.2013

Karel Gott živě: stále stejný, ovšem pořád jiný a lepší

Vydáno: 08.06.2013 22:45 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: Milan Menčík

Loňské turné Karla Gotta Agrofert Tour 2012 bylo velmi úspěšné a dokázalo, že i přes druhé místo v anketě Český slavík nemůže být u tohoto interpreta o nějaké ztrátě popularity vůbec pochyb. Našlapané sportovní haly jsou svědkem faktu, že tento fenomén neohrozí ani Tomáš Klus.

Live: Karel Gott

místo: Znojmo, zimní stadion
datum: 7. června 2013
setlist: Dlouho hrát budem vám, Sny bláznivý (Proud Mary), Já žil, jak jsem žil, Průběžná party (I'm Believer), Muzika, Má první láska se dnes vdává, Chraň Bůh, Stokrát chválím čas, S ní, Podezírání, S Tebou přijde máj, Stíny dvou, Nic nás nezastaví (+ Gabriela Gunčíková), Země vzdálená (Gabriela Gunčíková), A to mám rád, Jestli já Tě budu mít rád, Bum, bum, bum, Život jde dál (I Wish), Dlouho nebylo léto, jak má být, Být stále mlád, Vstříc náhodám, Jdi za štěstím, Kam se schoulíš, Krev toulavá, Včelka Mája, Beatles, Můj ideál (+ Monika Absolonová), Asi, asi (Monika Absolonová + Jiří Březík), Teď královnou jsem já (Monika Absolonová), Noční král, Mám styl Čendy, Oči barvy holubí, Když milenky pláčou, Jsem na světě rád, C'est la vie, Hudba není zlá, Běž za svou láskou, Babylon, Pábitelé, Lady Carneval, Zůstanu svůj

Karel Gott, zimní stadion, Znojmo, 7.6.2013
© Milan Menčík
Karel Gott má s koncertními šňůrami za celý život nespočet zkušeností. Ví moc dobře, že pokud jeho loňské turné čítalo šestnáct zastávek, je třeba letos své koncertní aktivity lehce omezit, pracovat na studiovém materiálu a dát svým fanouškům malinko vydechnout před další koncertní náloží. Proto má letošní turné zastávek pouze šest a mezi země bývalé federace bylo spravedlivě rozděleno půl na půl. Posledním českým městem tohoto turné se stalo jihomoravské Znojmo. Jistě zpěvák na toto místo vsadil i vzhledem k blízkosti rakouských hranic. U našich jižních sousedů má totiž také početné zástupy fanoušků.

Celý mechanismus turné nese známky nejvyšší profesionality, jsou ale věci, které sám Gott ovlivnit nemůže, i kdyby sebevíc chtěl. Časem začátku koncertu byla stanovena osmá hodina večerní, jenže ta když odbila, hala ještě dost překvapivě zela prázdnotou. Důvodem se ukázaly špatně fungující turnikety, a proto musel být začátek o půl hodiny odložen, aby si fanoušci mohli vychutnat v klidu celý koncert.

Ten už se nesl v pro Gotta typickém duchu. Setlist byl velmi podobný aktuálně vycházejícímu prvnímu koncertnímu 2 DVD z prosincové pražské O2 areny. Hned ze začátku pozdravil mistr všechny přítomné v češtině, němčině, angličtině a ruštině, hodně prostoru dal svým novým projektům a písním z desek "Sentiment" a "Dotek lásky" a jako poněkolikáté se ukázal být výhodou jeho rozsáhlý repertoár. Před začátkem bloku písní pocházejících z pera Karla Svobody Gott zmínil, že jenom tento hitmaker jich pro něj napsal téměř sto a polovina z nich se stala hity. Nebyl by proto problém, udělat koncert jenom z písní tohoto skladatelského mága a zpěvák nevyloučil možnost skutečné realizace tohoto nápadu.

Karel Gott, zimní stadion, Znojmo, 7.6.2013
© Milan Menčík
Správný cit měl tentokrát i pro výběr svých hostů. Monika Absolonová i Gabriela Gunčíková jsou krásné dámy a také výtečné zpěvačky. U první z nich je věčná škoda, že marně shání dostatečně dobré autory proto, aby měla svůj vlastní repertoár a nebyla jen muzikálovou zpěvačkou. Cena Thálie sice dokazuje, že i tam se svých rolí dokáže zhostit výborně, je ale škoda, že jak sama zpěvačka zmínila "pokud by nebylo této písničky, tak mě asi neznáte." Tou písničkou byl míněn song "Teď královnou jsem já" z muzikálu "Kleopatra". Žádný jiný hit Absolonová v repertoáru zatím nemá.

Gabriela Gunčíková je na trošku jiné startovací čáře. V roce 2011 byla jednou z účastnic grandfinále SuperStar, a i přes konečné druhé místo je již teď jasné, že tehdejšího vítěze Lukáše Adamce má takříkajíc v hrsti. Karel Gott jí nabídl společný duet, a díky textu Jaroslava Macheka přezpívali do češtiny píseň americké kapely Starship "Nothing’s Gonna Stop Us Now" pod názvem "Nic nás nezastaví". Gabriela sama přiznala, že vrcholové zpívání chtěla pověsit na hřebík a vrhnout se na studia. Po SuperStar totiž zjistila, že v českém šoubyznysu se příliš nenosí pojmy jako férovost, pokora či důvěra. Díky zkušenostem s naší legendou zjistila, že ne každé jablíčko je hned nahnilé a že i tu se najdou pověstné výjimky potvrzující pravidlo. A rovnou na těch nejvyšších místech.

S písní z repertoáru Stevieho Wondera "I Wish" (zde "Život jde dál") skončila první polovina koncertu a následovala přestávka. Ve vydýchané hale to ale pořadatelé nevychytali s možností občerstvení. Možnosti nápojů nabízelo pouze několik automatů, které ovšem nápor lidí nestíhaly, o možnosti dát si aspoň něco malého k snědku ani nemluvě. Lidé ale přišli úplně z jiných důvodů a Gott druhou polovinu koncertu odstartoval naprosto stylovou písní pro tuto deštěm zmáčenou a chladnou dobu "Dlouho nebylo léto, jak má být".

Karel Gott, zimní stadion, Znojmo, 7.6.2013
© Milan Menčík
S blížícím se koncem přibývalo hitů geometrickou řadou, nechyběla ani dnes často zpěváky používaná akustická část koncertu, kterou započala píseň "Oči barvy holubí" (stále mi v uších rezonuje verze, kterou na album "Souhvězdí Gott 2" ke zpěvákovým šedesátým narozeninám natočil Arakain se svým tehdejším zpěvákem Alešem Brichtou) a ukončila "C‘est la vie" (tu na prvním dílu vzpomínané kompilace zpíval Brichta sám).

Ochranka na stadionu pracovala v určitých okamžicích snad až příliš profesionálně, nicméně ještě před finále koncertu byla nucena kapitulovat. Pod pódium se natlačily davy lidí s foťáky, mobily a mohutně pomáhaly zpěvákovi i všem jeho hostům, kteří se v ten moment na jevišti sešli, s interpretací písní "Babylon", "Lady Carneval" či "Pábitelé". Písní "Zůstanu svůj" ukončil Gott krátce před půlnocí celý program jenom díky tomu, že lidé chvátali do svých domovů a potleskem si tak odmítli vynutit další kolo přídavků.

Koncert podtrhl všechno to, co o zpěvákovi dávno víme. Maximální profesionalita, pokora (několikeré omlouvání se za neposkytnutí podpisu v průběhu interpretace písní), vtip, se kterým Gott dokáže umně shodit a polidštit důležitost okamžiku, a také noblesa a grácie, která k tomuto zpěvákovi neodmyslitelně patří a navždy už patřit bude. O věcech kolem interpretace písní a provedení koncertu nemusí být vůbec řeč. Nemusíte být jeho skalními fanoušky, co znají texty od A až do Z, a přesto si jednoznačně za vše výše zmíněné, a nejen to, váš hluboký respekt rozhodně zaslouží.


NÁZORY
 • Karel Gott živě (Anna Lacková, 09.06.2013 22:23) Reagovat

  Zle napísaný článok. Už prvá veta je nezmyselne koncipovaná. Taký koncert si recenziu od dotyčného autora skutočne nezasúži.

  • Re: Karel Gott živě (Milan Menčík, 10.06.2013 19:50) Reagovat

   Proč myslíte, že je to špatně napsáno?

   • Re: Karel Gott živě (Anna Lacková, 10.06.2013 22:40) Reagovat

    1. Namiesto pochýb - reč /to Ste asi už zistili/.
    2. Článok vyvoláva vo mne pocit, že ide o začínajúceho autora.
    To o Alešovi Brichtovi bol obrovký prešlap nielen preto, že šlo o orginál, ale dokonca o TOP umelca.
    3. Celkove menej, by bolo bývalo viac. Píšete tam dlho o všeobecných veciach týkajúcich sa p. Gotta /vata/ a speváčok - pričom sa nikde nezmieňujete, že by Ste boli s nimi osobne hovorili. Celkove to pôsobí, akoby Vám to bol niekto napísal, alebo Ste to odniekiaľ odpísali... Dávno všeobecne známe veci /Karel Svoboda/.
    4. Mrháte prívlastkami "výtečný", ktoré by som si rezervovala pre iných umelcov - tej najvyššej kvality.
    5. Veľmi podivné a nedostatočné hodnotenie ocenenia koncertu divákmi a záveru koncertu.
    (Ale nebojte sa, z toho môjho hodnotenia sa svet nezrúti.)

 • Co takhle psát správně názvy písní? (Jindřich Kunc, 10.06.2013 13:07) Reagovat

  Víceméně souhlasím s paní Lackovou. A ještě to podtrhuje, že autor neví, že žádná píseň s názvem Dlouho nebylo léto, jak má být v repertoiru Karla Gotta není. Přeci není taková práce zapátrat v diskografii, aby se dalo zjistit, že ta píseň se jmenuje Léto, jak má být. Ale to je detail.

  • Re: Co takhle psát správně názvy písní? (Milan Menčík, 10.06.2013 13:27) Reagovat

   Dobrý den, klidně můžu poslat na Váš email oficiální playlist, který mám přímo od manažera Karla Gotta Jana Adama a tam je přesně takovýto název písně. Asi máte lepší znalosti...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
K.Flay, MeetFactory, Praha, 25.9.2023
Naživo: Na Grammy nominovaná K.Flay nastavila klubu MeetFactory tvář moderní hudby Americká zpěvačka K.Flay má přes svůj mladý věk na svém kontě už pět desek a dvě nominace na cenu Grammy. Poslední nahrávku "Mono" vydala teprve před pár dny a rozhodla se ji představit naživo na velkém evropském turné. To... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 17:54 v sekci Naživo
0
Combichrist, Futurum, Praha, 24.9.2023
Naživo: Metalové techno Combichrist zastínilo německé veterány Megaherz Americká formace Combichrist sice žádné nové album na světě nemá, ale rozhodla se po letech vyjet opět mimo svůj rodný kontinent a představit své industriální hity evropským fanouškům. Společně s nimi na turné vyjeli také... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 14:43 v sekci Naživo
0
Kylie Minogue - Tension 7/10
Recenze: Kylie Minogue na desce "Tension" upustila od tematičnosti, sama však moc neví, co vlastně chce říct Hudební tvorba Kylie Minogue je v mnoha ohledech natolik sympatická, že je občas těžké se na tuto australskou křehuli zlobit. Předchozí alba "Golden" a "Disco" vždy definovalo nějaké ústřední téma. Nová studiovka "Tension" se ale o... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač
Rozhovory: Tereza Černochová - Jsem zas kousek blíž poznání toho, co jsem vlastně zač Tereza Černochová natočila v produkci Romana Holého svoje třetí sólové album "Slečna náročná". Vyšlo 1. září. Je autorské a vyzrálejší, sebevědomější a ženské. Jak sama autorka a zpěvačka říká, odkrývá její duši a... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Jakub König - Hvězdy 10/10
Recenze: Albem roku 2023 se stávají "Hvězdy" Jakuba Königa Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na novince Rolling Stones hostují i Paul McCartney, Lady Gaga, Elton John a Stevie Wonder (19.09.2023 13:12)
- "Apage Satanas" od Arakainu vychází po čtvrtstoletí ve výpravné reedici (07.06.2023 12:45)
- Trojalbum "Láska bláznivá" přináší spolupráci Karlů Gotta a Svobody v kostce (25.05.2023 16:58)
- Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada (30.01.2023 20:20)
- Fotogalerie: Arakain nabídl vyprodanému O2 universu velkolepou show (29.01.2023 12:53)
- Recenze: "Bílé Vánoce" připomínají písně Karla Gotta v té nejčistší kráse (04.12.2022 10:30)
- Reedice Gottova alba "Bílé Vánoce" avizuje pomalu se blížící svátky (30.10.2022 15:14)
- Českého slavíka koupila TV Nova. Na předávání zahraje i Lucie (16.09.2022 09:01)
- Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje (09.08.2022 12:30)
- Rozhovory: Jiří Urban (Arakain) - Síla muziky je mocná, jen tak vás nepustí (22.07.2022 17:40)

ALBUM TÝDNE 39/2023

Jakub König
Hvězdy

Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra Ostrouchova a to nemohlo dopadnout špatně. Výsledek se jmenuje "Hvězdy" a je prostě dokonalý.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Beyoncé Milly Honsová Kryštof Coldplay Ewa Farna Adele AC/DC Sia The Cure Rihanna Taylor Swift Blink-182 Metallica Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu