Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Sóley, MeetFactory, Praha, 22.5.2013

Svět Sóley a její večer v Praha-ha

Vydáno: 27.05.2013 08:56 v sekci Naživo - Adam Hencze | foto: Martin Chochola / musicserver.cz

Obří obroučky brýlí, nevšední druhy oblečení, instagramová zašlost - za těmito na první pohled hipsterskými atributy bublá a přede hlasová jemnost, důslednost v aranžích, lyrická hravost. Sóley navštívila Čechy a s vděčností demonstrovala pro nemalou část diváctva dosud netušenou pocitovou hloubku s perfektním zvukem.

Live: Sóley

support: Never Sol
místo: MeetFactory, Praha
datum: 22. května 2013
Fotogalerie

Island je cool. Hipsterská vlna z odlehlého, tajemného ostrova dorazila do MeetFactory během uplynulých dní hned dvakrát. V pondělí se sálem smíchovského centra umění linul zvuk Sin Fanga a holčičího dua Pascal Pinon. Všechny vystupující pojilo jakési rodinné kouzlo, neboť spolu kdysi působili v uskupení Seabear, a to do doby, než se rozdělili do svých vlastních projektů. Sóley Stefánsdóttir se utrhla do sólových vod a jemnost jejích dvou alb mohli její fanoušci v Praze zažít na vlastní živou, husí kůži.

Sóley, MeetFactory, Praha, 22.5.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
Pověstné hodnotící cigáro po vystoupení potvrzuje celkový dojem. Stejně jako v pondělí je po klubu slyšet hlasový šum o islandské angličtině, o její zvláštní, dětské roztomilosti a o lyrických tématech pramenící z jemné, drsné ostrovní přírody. Překvapivé? Jména z Islandu k nám začínají pronikat hlouběji, než se může na první pohled zdát. "Dyť znám hlavně ty Sigur Rós žejo, od Sóly si pamatuju asi dva, tři songy z toho jejího novýho alba". Téměř desetiminutové vytleskání severské umělkyně po ukončení přídavku mi všechny pochybnosti lehce odválo.

Večer byl načat českou dívčí dvojkou Never Sol, těsně po večerní hodině deváté. Prostor před pódiem byl spíše z půlky prázdný, než plný, piva ve vratných kelímcích ještě velká zásoba a fronta na Davida Černého mizející - tedy typická smíchovská slezina. Síla davu byla dělena do tlachajících dvojic, osamocených hipsterských skupinek a diváctva, jejíž část v prvních řadách dokonce seděla na "těch měkkejch krychlích z mítfektory". Ač se to mohlo zdát usměvné (zdálo), u českého předskakujícího umělce to ve finále příliš nevadilo. Anglicky zpívané songy se často slévaly do sebe a i když kombinace bicích perkusů a piána není úplně bez potenciálu, dojmy zůstaly spíše unylé. Jako pánské rozptýlení mohla zafungovat vizáž Sáry Vondráškové s jejím nesmyslně útlým pasem. Zvukař měl už od začátku celý večer s druhem a především počtem všech nástrojů poměrně snadnou práci, za kterou by zasloužil podtržené á.

Zarezonovala určitá podobnosti s pondělkem. Genderová i početní shoda otevřela možnost srovnání - Pascal Pinot měli ale pořád spíše plnohodnotné vystoupení, ve kterém dokázali slovní zručnost s perfektními dvojhlasy. Spousta diváků si jejich vystoupení užilo i více, než samotnou hlavní hvězdu, která nastoupila později v pondělí - s tímto tvrzením u středeční Never Sol silně pochybuji. Je to i trochu zklamání, protože i z předskokanské úlohy se dá těžit. Rozhodně trochu víc než poděkování za možnost performance a rychle do zákulisí. Ozvláštnění prozatím žádné.

Sóley, MeetFactory, Praha, 22.5.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
Dvě hodiny do půlnoci se na jevišti zjevila Sóley, a to v celé své charismatické kráse a s dvěma spoluhráči k tomu (i když, jak se později ukázalo, zpěvačka by zvládla celý setlist vlastně úplně sama). Přes netradiční začátek s narozeninovou písní pro kytaristu se diváctvo skrz křišťálově jemné aranže přeneslo do sopečných krajin a chladných oceánů. Byla to navýsost slušná společnost - během hraní písní bylo povětšinou téměř hrobové ticho se zasněnými pohledy do očí topící se čarokrásky. Naopak, po doznění smyček, hlasových opakovačů a občasné kytary zvuk v sále zapraskal bouřlivým potleskem, stupňující se s každým dalším odehraným kouskem. Nejdivočejší úspěchy sklidila určitě "Pretty Face", "Dance", či procítěná, drásavá "Bad Dream". Slušnost davu s přibližujícím se koncem postupně klesala, ale i přes nějaké ty videa či fotky iPadem v přední řadě perfektně zkousnutelné.

Set uzavřela dokonale, netypicky odehraná "I'll Drown", ve které Sóley mistrně zneužila elektronické hlasové smyčky a postavila s nimi navrstvenou aranž, kterou s každým další "I'll Drown When I See You" vyplavovala tu vůbec nejsladší hudební chemii. Po nekompromisním aplausu se přišla rozloučit s piánovou "Blue Leaves", ze které mrazí i dva dny po koncertě. Technická úroveň, světlo, zvuk, kytarová clona, jemné perkusy - jednoduše, účinně promyšleno. Sóley by to sice pravděpodobně uhrála a uzpívala sama, to by mohl ale například Jónsi dělat taky - jak zábavné by to ale asi bylo. Dreampop taky znamená, že se ta čirá barva hlasu vkrádá do mírumilovných snů.

Sóley, MeetFactory, Praha, 22.5.2012
© Martin Chochola / musicserver.cz
Cítit ten zvláštní druh štěstí z uplynulého prožitku není každodenním chlebem a o to víc cennější je. Show, kde se skloubí všecky ty atributy, na které se v reportech běžně naráží, a k tomu ještě s tím něčím navíc. Vděčnost, upřímnost, komunikace s publikem za pomocí toho nejroztomilejšího druhu angličtiny, vyzařující skromnost. Tyhle hloubky a vrstvy jsou sice silně subjektivní, objektivně byl ale středeční večer vysoko u naprosté většiny.

A život je koneckonců každodenní boj s povrchností a většinou je tomu tak i v moderní muzice. Je umění odpoutat se v parodii, absurditě a v na první pohled primitivních druzích hudby. Vzít si z toho můžeš skutečnost, že těch povrchů je víc a že občas i pod nimi jsou další vrstvy. A že ne všechny jsou faleš. Jestli hledáš hloubku vytaženou z vařících jezer, lehkost lávového ptactva, dětskou hravost se slovy a načechrané melodie s hlasem severské bohyně, nepřestávej nacházet Sóley.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zažijte netradičních #5 PROSTOR Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu (11.09.2021 08:35)
- Začíná festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu 2021 (09.09.2021 11:41)
- Video: Toyota Vangelis a Never Sol živě přehráli EP "Moc". Počinem upozorňují na klimatické změny (28.06.2021 16:58)
- Video: Jónsi s klipem "Mold" pokračuje v sérii abstraktních videí (25.01.2021 19:06)
- Nové desky 48/2020 - od Shawna Mendese přes Gone Is Gone po Yungbluda (08.12.2020 08:00)
- Sigur Rós v prosinci vydají album se zhudebněnou básní "Odin's Raven Magic" (25.10.2020 13:58)
- Video: Lehkost a tíha lidského bytí, to je "Leon" Never Sol (19.10.2020 15:32)
- Video: Sára Vondrášková (Never Sol) ON AIR: Na konzervatoři jsem složila zkoušku i z country (12.10.2020 14:31)
- Nové desky 39/2020 - od Bon Jovi přes The Jaded Hearts Club po Queen s Adamem Lambertem (06.10.2020 12:30)
- Video: Jónsi je v "Salt Licorice" roztančený jako nikdy. Může za to i hostující Robyn (01.10.2020 07:48)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Puppini Sisters Megadeth Girls Aloud The Stranglers Miranda Lambert The Record Company Howlin Rain Newton Faulkner We Are Scientists Mnek Lainey Wilson Umakart Herman Frank Richard Dawson Nylon Jail Jaromír Nohavica Metallica Regard Porches Quarterhead
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu