shop.musicserver.cz
Two Door Cinema Club, Dog Is Dead, The 1975, Praha, 26.2.2013

Příliš uhlazený popík

Vydáno: 27.02.2013 16:44 v sekci Naživo - Andrea Šafářová | foto: facebook interpreta

VYPRODÁNO. Tenhle nápis děsil návštěvníky prodejních míst už několik týdnů před klubovou premiérou Two Door Cinema Club v České republice. Není divu - loňské show na Rock For People byla dopřána až dojemná mediální masírka. Irové ovšem tak nějak nedomysleli, že jen z toho těžit nelze.

Live: Two Door Cinema Club

support: Dog Is Dead, The 1975
místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 26. únor 2013
setlist Two Door Cinema Club: Sleep Alone, Undercover Martyn, Do You Want It All, This Is The Life, Wake Up, You're Not Stubborn, Settle, Sun, Pyramid, I Can Talk, Costume Party, The World Is Watching, Next Year, Handshake, Eat That Up, It's Good For You, Someday, Come Back Home, What You Know

Two Door Cinema Club, Lucerna Music Bar, Praha, 26.2.2013
© Petr Klapper / musicserver.cz
Tedy samozřejmě jak se to vezme. Na cestu do Lucemburska (kam míří nyní) a na svačinu si s takřka totožným výkonem s festivalovým jistě bohatě vystačili - masivní had lidí nadrženě třepotající vysněnou vstupenkou se už v půl deváté nebezpečně kroutil ještě několik metrů rovnoběžně s tramvajovými kolejemi a zřejmě už asi nemusím vysvětlovat, co se stalo po jeho vměstnání do příslušného klubu o hodinu později. Čas uhlazených límečkářů ovšem nastal až po dvou hodinách čekání, s obnošenou muzikou k tanci a poslechu…

The 1975 a Dog Is Dead naplnili role předkapel ukázkově, byť se vzhledem k nevděčnému požadavku moc nevyčnívat není moc čím chlubit. Dařilo se to více manchesterským rodákům aktuálně propagujícím ípíčko "Sex". Žádné hudební orgie se ovšem nekonaly - hlavně něžňounce, emocionálně, jen proboha ne žádné obscénnosti s kytarou, to vážně jen v písničce "Sex"! Electropop, co neurazí ani nepraští po hlavě, jakkoliv obratně hází frontman plyšákové grimasy.

Přehodit trika za košile a rychle zpátky na scénu. První tóny nottinghamské pětice ze začátku lehce mátly větřením podobně vnímané melancholie jako u The 1975, podezření z málo ambiciózních hudebních nápadů ale Dog Is Dead vzápětí setřeli. Vytrvale pulsující kytary poháněné čilými bicími a echo chorály poctivě hnětou organičnost po vzoru Foals, aby sametovým sólem na saxofon následně jakoukoliv podobnost s někým či něčím popřeli. Ani nástrojový experiment, ani fakt, že se otřeli o slavné brány Glastonbury ale pocit povědomosti zvuku bohužel nezmírnil.

Two Door Cinema Club, Lucerna Music Bar, Praha, 26.2.2013
© Petr Klapper / musicserver.cz
Two Door Cinema Club nebo Tudor Cinema? Kytarista Sam Halliday si za šest let působení formace na světové hudební scéně jistě správnou výslovnost irského biografu dohledal, úsměvná či spíše nevědomě parodická je po výkonu Irů v Lucerna Music Baru představa koncertu coby velkolepé podívané na plátně. K té měla trojice s živými bicími Benjamina Thompsona poměrně daleko, stejně jako k harmonickému zvuku veškerého nástrojového obsazení. Kvalita obou složek vystoupení sice v průběhu hodinového vystoupení stoupala pozvolna nahoru, přesto vítězí pocit, že si show užili posluchači nesrovnatelně více než její shoegazeově naladění hybatelé.

Půlrok žíznění po ulízaném nezávislém chic popu ale evidentně vzal za své. Jen co se ze sklepní backstage vynořil zrzavý vlas, límečky k sobě náležitě přitisknuté a nakonec charakteristické ohrnuté nohavice, vypukla hysterie. Se spuštěním pilotního singlu "Sleep Alone" současného alba "Beacon" publikum po svých miláčcích doslova vyjelo a skandovalo s vědomím otázky života a smrti konstantně od třetí skladby "Do You Want It All". Masivní aplaus ale na frontmana Alexe Trimbla zjevně dojem neudělal - od začátku vyzařoval apatii, ledabyle artikuloval a nestihl ani slova úplně první skladby koncertu. Pocit lehké arogance a pýchy se rázem převtělil do známé historky o vyprodané show ve Washingtonu D.C. Barackem Obamou, jež vykrystalizovala v nepovedený džouk baskytaristy Kevina Bairda.

Two Door Cinema Club, Lucerna Music Bar, Praha, 26.2.2013
© Petr Klapper / musicserver.cz
První polovina se nesla především ve znamení debutu "Tourist History" a pokulhávajícího zvuku, kdy se zpěv a kytarová sóla topily v burácivých bicích. Potvrdila se nicméně slova kolegy Martina Spurného, že TDCC při cestě k druhé desce ztratili důvtip při tvoření melodií, konkrétně refrénů. I přesto se našly příjemné náladotvorné momenty, počínaje melancholicky rozostřenou "The World Is Watching" přes "Next Year" s působivou apokalyptickou koncovkou a konče téměř navazující "Handshake".

Sečteno, podtrženo - kdo viděl indie-popaře Two Door Cinema Club na Rock For People a lístku na klubový koncert se mu nedostalo, o nic nepřišel. Kdo je slyšel naživo poprvé, může být spokojen.

NÁZORY
 • Nesouhlas (Charlotte, 27.02.2013 19:00) Reagovat

  Pardon, ale tato recenze mi příjde naprosto zcestná..uhlazení límečkáři, obnošená muzika.. Autor bude asi hodně jízlivý morous. Jedinou chybou mi přišla Lucerna a její mini prostory, které vypadají jak v podzemních bunkrech. Ale A.J.Trimble odvedl spolu se zbytkem kapely ( včetně bubeníka) skvělý výkon. Publikum šílelo a kapela vypadala spokojeně i přesto, že místo jako Lucerna pro ní byla přece jen trochu prostorovou změnou.


 • nesouhlas (amy, 27.02.2013 21:08) Reagovat

  aneb všichni si to užívali kromě autora :D:D
  Uznávám, ten zvuk se úplně nepovedl, ale kapela si to rozhodně užívala. A ty zakomplexovaný kecy o límečcích a nohavicích sis taky mohl ušetřit. Ne, že by to byl zrovna můj styl, ale proboha ať si každej nosí, co chce. Když porovnám tvůj vtípek o límečcích a nohavicích a Samův o D.C., tak si tě podal, navíc to byla docela nevinná poznámka. A Two door vzniklo z tudor, takže si ani nic dohledávat nemuseli...

 • Není límečkář jako límečkář (Andrea Š., 27.02.2013 21:43) Reagovat

  Zdravím Charlotte a Amy,

  nevím, co si představujete pod smyšleným slovem límečkář - co se týče mě, je to člověk, v tomto případě Alex oblečený do svršku s límečkem, což je pro něj typické. Nikoliv usmrkanec nebo homosexuál apod. Navíc poznámka Amy o "zakomplexovaných kecech" a následným užitím slovesa s mužskou koncovkou svědčí, že se autorka komentáře "zapomněla" podívat, jaké pohlaví článek psalo.
  Abych uvedla na pravou míru, můj vztah ke kapele je mírně pozitivní. A že si publikum vystoupení užívalo, je snad řečeno jasně. Takže tak.

  • Re: Není límečkář jako límečkář (tommy, 27.02.2013 22:47) Reagovat

   zato já vím úplně přesně, jaké pohlaví to psalo.. sorry, nahrávka, no - nicméně k recenzi - koncert rozhodně nebyl žádným milníkem, ale byl to profi výkon momentálně jedné z top kapel, z mého pohledu to hodnotíš příliš odmítavě již předem (resp. z toho vyznívá opovrhování či antipatie vůči kapele - čemuž věřím, že tak není), a to omílání límečků a ohnutých nohavic tomu opravdu na dojmu nepřidá. samozřejmě by od trimbla potěšilo víc bezprostřednosti, ale když se tak nechova ani na glastonbury, tak je to asi prostě jeho povaha - na druhou stranu zas nemusí každý metat kotrmelce na podiu, není to cirkus. v kostce: myslim si, že pro toho, kdo tam nebyl, tak ta recenze bude působit daleko negativněji, než ve skutečnosti byl, a myslim, že je to škoda.

   • Re: Není límečkář jako límečkář (Andrea Š., 28.02.2013 15:34) Reagovat

    Zaměňuješ jabka s hruškama - to, že si Trimble koncert zezačátku evidentně neužíval, není to samé, jako že se od něj čekaj´ salta vzad apod. Nic takového řečeno ani psáno nebylo. TDCC nejsou Coldplay, aby si potrpěli na konfety a podobné okázalosti ani Enter Shikari, aby na pódiu uběhli maraton (čti s nadsázkou). Když si člověk koupí lístek, platí především za atmosféru a za to, jak singly fungují naživo. Atmosféra byla skvělá (viz třetí odstavec od konce), ale bohužel jen z drtivé části díky natěšenému publiku. Nic víc ani míň uvedeno není.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Blood Red Shoes, Futurum Music Bar, Praha, 5.8.2022
Naživo: Blood Red Shoes v Praze i přes sestupující popularitu odehráli fajn koncert Hrávali u nás už ve větších a prestižnějších prostorách, ovšem ani ve skromnějším Futurum Music Baru neudělali Blood Red Shoes ostudu. Plocha ke stání byla zaplněná tak akorát a kapela hrála tak, že tu a tam podrážky... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 20:28 v sekci Naživo
0
King Gizzard And The Lizard Wizard, Divadlo Archa, Praha, 5.8.2022
Naživo: Australský jam band King Gizzard And The Lizard Wizard rozhoupal Archu Mohutně vzedmutá novodobá psychedelie se převalila i přes naše luhy a háje a stvořila nemálo projektů hodných pozornosti. V pátek večer ale Divadlem Archa rezonovalo zahraniční jméno. Poprvé v Praze totiž zahráli King Gizzard And... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2022 17:42 v sekci Naživo
0
Folkové prázdniny 2022, zámecký park, Náměšť nad Oslavou, 23.-30.7.2022
Naživo: Reportáž psaná v katedrále stromů "Je to nádhera hrát tady v té katedrále stromů," pronesl během svého vystoupení jeden z bubeníků skupiny Ayom a o titulku tohoto textu bylo jasno. Folkové prázdniny nejsou jen festival. Folkové prázdniny jsou pocit. Vesmír ve vesmíru,... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2022 15:16 v sekci Naživo
0
The 1975 - Happiness 7/10
Video: Matty z The 1975 je v klipu "Happiness" namyšlený až běda The 1975 se před několika týdny (onoho 7. července) vrátili na světla reflektorů s poněkud nenápadným singlem "Part Of The Band". Zanedlouho, konkrétně 14. října, bude následovat celé album "Being Funny In A Foreign Language", s... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2022 08:04 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Matty z The 1975 je v klipu "Happiness" namyšlený až běda (05.08.2022 08:04)
- The 1975 chystají novou studiovku. "Významným datem" bude 7. červenec (02.06.2022 13:41)
- Audio: No Rome, Charli XCX a The 1975 vás svou pohodovkou "Spinning" roztočí i roztančí (08.03.2021 14:51)
- The 1975 ruší celé turné. Místo toho vydají desku (13.01.2021 17:06)
- Video: V klipu k eponymní písni skupiny The 1975 můžete poslouchat Gretu Thunberg a koukat přitom na záběry ze Shutterstocku (28.05.2020 18:06)
- Nové desky 20/2020 - od Lenny přes The 1975 po Blakea Millse (27.05.2020 08:00)
- Chcete The 1975 na svém festivalu? "Jedině když bude genderově vyvážený," říká frontman Healy (13.02.2020 17:18)
- Video: The 1975 se v klipu "Me & You Together Song" vydávají do roku 2000 (09.02.2020 13:54)
- Třetím headlinerem Rock for People budou The 1975 (15.11.2019 12:35)
- Video: The 1975 jsou mrtví, ať žije Marilyn Manson Revival! (19.09.2019 10:14)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Jack White
Entering Heaven Alive

Je jen pár hudebníků, co si můžou dovolit v rozpětí pár měsíců, ne-li týdnů, vydat dvě nová (kvalitní) studiová alba. Jedním z nich je Jack White, jenž tři měsíce po dubnovém "Fear Of The Dawn" představuje další letošní novinku "Entering Heaven Alive". Skvělou novinku, nutno říct.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash BTS Madonna Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Jack White Ed Sheeran Justin Bieber Abba Pink Floyd The Beatles Mirai Liam Gallagher Dua Lipa Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu