shop.musicserver.cz
Susanne Sundfør - Melodie je pro mě nejdůležitější součástí hudby

Susanne Sundfør - Melodie je pro mě nejdůležitější součástí hudby

Vydáno: 04.03.2013 08:00 v sekci Rozhovory - Lukáš Boček | foto: facebook interpreta

Skandinávie ročně vyplodí obrovský počet inteligentních popových nahrávek. Norská zpěvačka a skladatelka Susanne Sundfør je toho skvělým případem, její desku "The Silicone Veil" jsme navíc označili za nejlepší zahraniční počin roku 2012. Byl by hřích se na ni interpretky samotné nezeptat.

Susanne Sundfør
© susannesundfor.com
Minulý rok byl pro tebe přelomový - vyšla ti oceňovaná deska "The Silicone Veil", která se dočkala vydání i v Británii. Jaká byla zkušenost mimo Norsko?

Byla to velká zábava. Hodně přesunů, hodně highfives, hodně úsměvů. Mým cílem bylo vždycky být schopná stát se muzikantkou na plný úvazek a mít kariéru, díky které budu moci být stále na cestách a která mi dá volnost vyjádřit mé umění. Rozhodně to byla cenná zkušenost a ráda si ji zopakuji. Navíc bylo hodně osvěžující potkávat a reagovat na úplně nové publikum.

Na svých deskách ses výrazně přehoupla od klasického písničkářství k experimentálnějšímu elektronickému zvuku. Je "The Silicone Veil" jeho konečná fáze, nebo ještě svou cestu za elektronikou posuneš dál?

Myslím, že se v té elektronice ještě budu posouvat - minimálně na dalším albu. To ale už možná opravdu bude moje poslední elektronické dobrodružství, na které se vypravím. Poté budu zkoušet zase nové věci.

Jedním z klíčových prvků tvé hudby jsou dokonalé melodie. Je za nimi mnoho práce, nebo přichází přirozeně samy od sebe? Je snad nějaký song, u kterého jsi měla v tomhle ohledu problémy?

Předně moc díky za poklonu! Melodie je pro mě opravdu nejdůležitější součástí hudby. Někdy mě přirovnávají ke Kate Bush, což mě velice těší, ale abych byla upřímná, její písničky mi přijdou trochu obskurní, často postrádají právě opravdu silnou melodii, ta je jen tak v pozadí, nevýrazná. Její hudba, především její zvuk, je ale jinak samozřejmě hodně zajímavá. Co se týče toho boje s melodií - opravdu na posledním albu je jeden song, který nám dal pořádně zabrat. "Among Us" jsme zkusili v mnoha a mnoha různých úpravách, ale nemohli jsme najít ten správný groove. Nakonec se nám to však podařilo a jsem s výsledkem velice spokojená.

Susanne Sundfør
© baroniet.no
Když už jsme u výstavby tvé hudby - vím, že si ji píšeš skoro celou úplně sama. Jak vypadá tvůj tvůrčí proces?

Ráda úzce spolupracuji s nějakým producentem. Se dvěma posledníma deskama ("The Silicone Veil" a "The Brothel") jsem strávila hodně času ve studiu po boku Larse Horntvetha, který je úžasným skladatelem a muzikantem. Zaranžovali a produkovali jsme většinu hudby společně, ačkoliv je třeba říci, že u "The Brothel" byl Lars do celého procesu zapojen o něco více. Úplně nemám ráda improvizaci a aranžování ve studiu, takže hodně toho bylo napsáno už dopředu, než jsme začali nahrávat. Na místě jsme pak dělali různé úpravy. Ovšem i tak se někdy stalo, že jsme i ve studiu začali pracovat na některých skladbách úplně od nuly. Obvykle si na počátku práce vyberu nějaký nápad nebo linku, někdy i s textem a melodií, a odtud začnu budovat song. Pak ho začnu celý dávat dohromady. Na "The Silicone Veil" jsem často začala s beaty, abych měla nějaké jádro, na které jsem mohla nabalit zbylou aranžérskou práci.

Susanne Sundfør

Susanne Sundfør
Zpěvačka, skladatelka, producentka, textařka a klavíristka se narodila roku 1986 v Norsku a je ve své zemi jednou z nejprodávanějších a zároveň nejoceňovanějších zpěvaček posledních let. Její druhá deska "The Brothel" (2010) se stala komerčně vůbec nejúspěšnějším počinem v chladné skandinávské zemi v roce vydání. Absolvovala klasické hudební vzdělání, miluje vážnou hudbu, debutovala folkovým albem, ale v současnosti tvoří mix smyčců, popu a experimentální elektronické hudby. V zahraničí o sobě dala vědět především spoluprací s mezinárodně úspěšným duem Röyksopp, které pochází taktéž z Norska. V roce 2008 převzala cenu Spellemannprisen, norskou obdobu Grammy, za nejlepší ženskou interpretku. Toho roku vyvolala celospolečenskou debatu svou děkovnou řečí, když uvedla: "Jsem v první řadě umělkyní, nejsem v první řadě ženou." Reagovala tak na genderovou problematiku udělování cen za nejlepší umělce ženám a mužům zvlášť.

Co je vůbec "The Silicone Veil" (v překladu silikonový závoj)?

Těžko se to vysvětluje, ale je to takové shrnutí všech motivů a témat z alba. Myslím, že je to hezká představa určité hranice mezi námi a linií mezi životem a smrtí. Je skutečně náročné slovy vyjádřit, co "The Silicone Veil" skutečně je. Ve skutečnosti to sama úplně nevím. Je to jen taková představa.

Zmiňované album má poměrně temnou, hutnou atmosféru a často se v textech zaobíráš smrtí. Jak je známo, v Norsku je hodně velká míra sebevražd. Myslíš, že je zde nějaká spojitost?

Myslím, že v Norsku ta zimní temnota lidi docela deprimuje. O tom se nedá moc diskutovat, to je známý fakt. Na druhou stranu hodně hudby z naší země má bezstarostný a veselý náboj, nebo alespoň je to muzika, kterou většina lidí chce poslouchat. Ovšem chápu, že je velice lákavé udělat podobný závěr, jaký jsi učinil. Možná na tom něco bude.

Všechny tvé texty na albu jsou anglicky. Jaký je hlavní důvod?

Tohle je něco, na co se mě hodně lidí ptá a přijde mi zajímavé pochopit, proč nepíšu písničky v norštině. Řekla bych, že je za tím hned několik důvodů. Ten nejdůležitější je, že když jsem začala psát své vlastní songy, napodobovala jsem umělce, které jsem v té době nejvíce milovala - Cat Stevens, Carly Simon, Carole King. Pak už mi přišlo zkrátka nepřirozené začít psát texty v norštině.

Susanne Sundfør
© amazingtunes.com
Co si teď ráda ve svém volnu pustíš za hudbu? Jednou si uvedla, že tě nejvíce baví Radiohead, raný dubstep, Burial, Skream a také Aphex Twin. Platí to stále?

Řekla bych, že jsem si tuhle muziku užívala nejvíce v době, kdy jsem pracovala na albu "The Brothel", předchůdci momentálního "The Silicone Veil". Teď poslouchám naprosto všechno od folku po house. Mám ráda i hip hop, obzvlášť The-Dream, 2 Chainz nebo ASAP Rocky. Ráda si poslechnu třeba i první nahrávku Taylor Swift. Jasně, je to hudba pro čtrnáctileté holky, ale ve svém žánru je fakt jednička. Řekla bych, že to je zřejmě ta nejvíc šokující odpověď, kterou ze mě dostaneš (smích).

Mezi tvé další koníčky kromě hudby patří i filmy - ovlivňuje tahle vášeň i tvé videoklipy?

Nejsem nějaký superzapálený pošuk do všeho, co se filmu týče, ale ráda trávím volno se zajímavými filmy a naprosto miluju chození do kina. Něco mě hrozně přitahuje na tom, jak si tak sedíš ve tmě a necháš se absolutně pohltit děním na plátně. Filmy jsou obrovsky silnou platformou, protože lidi zasáhnou zároveň obrazem, příběhy a hudbou. To se pak snažím předat ve videoklipech.

Co děláš raději - tvoříš a nahráváš novou hudbu, nebo vystupuješ?

Miluji tyhle činnosti úplně stejně.

Poslechněte si 'The Silicone Veil' zdarma na MusicJetu

Pokud jste skvělou desku "The Silicone Veil", kterou jsme na musicserveru zvolili za nejlepší nahrávku minulého roku, ještě neslyšeli, můžete tak zdarma učinit na MusicJetu.

V tom případě se nemohu nezeptat - když si v našem žebříčku Čtyřiceti nejlepších zahraničních alb roku 2012 obsadila první místo, myslíš, že se to dá považovat za důvod, abys vůbec začala zvažovat, že do České republiky přijedeš vystoupit?

Ve skutečnosti jsem v Česku ještě nikdy nebyla, ale hrozně ráda bych přijela! A doufejme, že když už u vás budu, že budu moci vystoupit.

Díky za tvůj čas, Susanne.

I já moc děkuju a děkuju i za to, že jste na musicserveru projevili zájem o mou hudbu!


NÁZORY
 • SS (Michal, 04.03.2013 23:36) Reagovat

  Opravdu skvělý album, který vás po třetím až čtvrtém poslechu doslova pohltí. Ne moc snadno se nechávám ovlivnit novou muzikou, ten vrchol už mám za sebou :), ale vždycky mě ohromě potěší, když se něco takového stane. A Susanne Sundfør je rozhodně právě tou, ke které se budu určitě vracet a sledovat její kariéru dál. Za což asi i částečně vděčím Musicserveru, takže díky :))

  • Re: SS (Pjenkys, 07.03.2013 02:17) Reagovat

   Souhlasim, je to super. To zas bude překládání....:)

 • krásný rozhovor (neko, 07.03.2013 17:29) Reagovat

  Hodně mě překvapilo, že se tu objevil! I bych věřil, že je to první rozhovor s ní v České republice. Nádhera! Miluju její hudbu už roky

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
2Cellos, Matt Simons, O2 arena, Praha, 18.5.2022
Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos Ještě před covidem si oba členové chorvatského dua 2Cellos střihli své sólové projekty, které byly trochu jiného ražení, než je to, co hrají společně. Ačkoli měl pražský koncert jejich rozlučkového turné ve výsledku... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 08:25 v sekci Naživo
0
Zemřel Vangelis
Zemřel Vangelis Ve věku 79 let zemřel dnes, ve čtvrtek 19. května, známý řecký hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou. Patřil k průkopníkům elektronického popu, jeho tvorba ale... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 20:17 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rihanna a A$AP Rocky mají syna (20.05.2022 12:39)
- Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead (19.05.2022 08:00)
- The Smile Thoma Yorka konečně ohlásili debut (21.04.2022 13:14)
- Video: Ed Sheeran a Taylor Swift se v "The Joker And The Queen" utápějí v nudě (12.02.2022 13:28)
- Nové desky 5/2022 - od Korn přes Bastille po Jennifer Lopez (08.02.2022 17:00)
- Rihanna je těhotná (01.02.2022 11:54)
- "Taylor Swift je skvělá autorka." Dolly Parton se po kritice Damona Albarna postavila za kolegyni (30.01.2022 08:41)
- Audio: Remix singlu "Message In A Bottle" skvěle posouvá Taylor Swift do taneční polohy (27.01.2022 10:35)
- "Taylor Swift si nepíše vlastní songy," ulítlo Albarnovi. Zpěvačka se ostře ohradila (26.01.2022 07:59)
- Nové desky 1/2022 - od The Weeknda přes Davida Bowieho po RuPaul (12.01.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna Michal Prokop Viktor Sheen Slash BTS Ed Sheeran Rammstein Queen Abba The Beatles Dua Lipa Vojtaano Avril Lavigne Pink Floyd Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu