Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Dvacet nejlepších domácích alb roku 2012 (20-16)

Dvacet nejlepších domácích alb roku 2012 (20-16)

Vydáno: 05.02.2013 16:10 v sekci Publicistika - Redakce | foto: facebook interpreta

Také letos jsme se ohlédli za skončeným rokem a nabízíme vám definitivní přehled toho nejlepšího, co nám rok 2012 v hudbě nabídl. Dvacet domácích desek, které prostě musíte slyšet, dvacet alb, u kterých se rozhodně nebudete nudit. Tady máte pět nejlepších desek od dvacítky po šestnáctku.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Top 2012 CZ
© facebook interpreta

20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

20. místo: Karel Plíhal - Vzduchoprázdniny


Karel Plíhal - Vzduchoprázdniny
"I když dnes už těžko překvapí něčím nečekaně novým, opakovaně nás udivuje tím, jak moc dobrý a konzistentně kvalitní dokáže být."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Na desky Karla Plíhala si jeho posluchači musejí vždycky dlouho počkat. V případě "Vzduchoprázdnin" to bylo osm let, které uplynuly od vydání předchozího řadového alba "Nebe počká". U Plíhala se to ale vyplatí, a i když dnes už těžko překvapí něčím nečekaně novým, opakovaně nás udivuje tím, jak moc dobrý a konzistentně kvalitní dokáže být. "Vzduchoprázdniny" jsou albem, které se hodně obrací k milostné poezii. Zároveň se zde pamatuje právě i na předchozí Kainarovské album, k němuž se tu hudebně často přibližuje. Plíhal tak vychází ze svých dávných vzorů a zároveň navazuje i sám na sebe. Stále si obratně hraje s češtinou a provádí neuvěřitelné akrobatické kousky se slovy, podobně hbitě ale pracují i jeho prsty při hře na kytaru. A vedle toho je jeho typická poetičnost a tvář plachého, zakřiknutého introverta, který jako by k nám spadl z jiného světa. Plíhal tak "Vzduchoprázdninami" ukazuje, že umí i nadále zůstat tím obyčejným písničkářem, klukem s kytarou. A pořád nám má co říct, aniž by musel cokoliv moderně dobarvovat.


19. místo: Píča z hoven - Doom na kraji lesa


Píča z hoven - Doom na kraji města
"Dodnes marně pátrám po důvodech, proč se nahrávka neobjevila v nominacích na Apollo či Vinylu."
- Lukáš Benda

profil interpreta | recenze alba

Jedná se patrně o nejvíce nedoceněnou tuzemskou desku loňského roku. "Doom na kraji lesa", podzemím tak dlouho vyhlížený milník, v nadzemním měřítku až nepochopitelně zapadl. Kombinace nadčasovosti, nezařaditelnosti, audiovizuální propracovanosti a chuti dělat věci jinak paradoxně způsobila nezájem hudebních publicistů - dodnes marně pátrám po důvodech, proč se nahrávka neobjevila v nominacích na Apollo či Vinylu, protože co jiného chtějí tyto ceny oceňovat a pro veřejnost objevovat, když ne právě Píču z hoven? Přitom vydání debutového alba temně atmosférické, melancholické, lehce prvoplánové (ovšem těžce působivé), sexy, obscénní, fekální formace předcházela šeptanda a mnozí (včetně mě) prorokovali vznik fenoménu a kultu ala WWW (nebo alespoň Kazety). Nestalo se. Píča z hoven zůstala i po své vydařené albové premiéře v pozici solitéra. Česká veřejnost zatím není natolik kulturně gramotná, aby se povznesla nad svou vlastní omezenost (čti vyprázdněnost) a podobný krněnský experiment výrazněji ocenila - což ovšem není omluva, spíše konstatování plné rozčarování.


18. místo: Ty Nikdy - Label


Ty Nikdy - Label
"Rok 2012 stejně jako ten předchozí v hip hopu patřil labelu Ty Nikdy. Spojka Liberec-Zlín byla opět aktivní, silná a kvalitní."
-- Petr Doupal

profil interpreta | informace o albu

Pod Ideovým labelem Ty Nikdy v uplynulém roce vzniklo hned pět desek, včetně té s názvem "Label", která představuje celou sebranku, včetně nového přírůstku na soupisce, Slováka Boye Wondera. Společná deska všech rapperů a producentů byla výzva. Idea ale nezklamal, se svými ovečkami se ukázal v nejlepší formě. Spolu ještě s Restem, Pauliem Garandem a Geyem dokázal stvořit album, na kterém si každý posluchač najde svůj oblíbený track, neboť styl šesti různých producentů je hodně rozmanitý. Jasnými labelovými hymnami se staly "Závist" (Kenny Rough) a "Flowtci" (DJ Fattte), já bych vypíchl zejména "Zapomeň na mě" (Kenny) a "Horolezci" (Inphy). Deska sice nezanechala tak velkou stopu, jak by si možná zasloužila, jasně ale ukázala velké schopnosti této početné partičky. A pokud se Bigg Boss nevzpamatuje (rozuměj nezačne opět vydávat rapové desky), i na pražské koncerty Ty Nikdy začne chodit více lidí.


17. místo: Kryštof - Inzerát


Kryštof - Inzerát (album)
"Po několika deskách, které občas zaškobrtly, se jim opět podařilo nahrát album, které funguje po celou svou hrací dobu, nenudí, překvapuje a baví."
-- Honza Balušek

profil interpreta | recenze alba

Kryštof mají na české scéně specifické místo. Hrají sice pro tisícovky lidí, frontman Richard Krajčo by mohl být každý týden na titulkách bulvárních plátků, ale přesto jejich desky nejsou jednoduše prvoplánové. Stejně jako si můžete prozpěvovat jejich rádiovky, můžete se i zadumat v mnoha albových skladbách, které by rádia nesnesla. "Inzerát" je i v jejich tvorbě jedinečný tím, jak se kapele a producentovi podařilo vytvořit semknutý celek, který je silně písničkový, ale přitom neomrzí ani pox-tém poslechu. Po několika deskách, které občas zaškobrtly, se jim opět podařilo nahrát album, které funguje po celou svou hrací dobu, nenudí, překvapuje a baví. Duety s Tomášem Klusem a Jaromírem Nohavicou by se sice mohly považovat za sázku na jistotu, ale kdo z vás to má? Z celé desky i všeho okolo je navíc poznat, že kapela nebere nic na lehkou váhu a chce věci dělat pořádně a na úrovni. A to se v Česku, nejenom v hudbě, zas tak často nevidí.


16. místo: Kieslowski - Na nože


Kieslowski - Tanečnice
"Marie Kieslowski a David K. Pomahač už sice nejsou tak překvapivou a nově objevenou dvojicí, bez problémů a s lehkostí sobě vlastní ale navazují na Tiché lásky stejně opravdovým a silným albem."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Již se svým debutem se stali Kieslowski v předloňském roce jedenáctým nejúspěšnějším tuzemským albem a skutečnost, že letošní "Na nože" obsadilo místo šestnácté, znamená jen to, že v roce 2012 se v Česku urodilo opravdu velké množství vynikajících desek. Marie Kieslowski a David K. Pomahač už sice nejsou tak překvapivou a nově objevenou dvojicí, bez problémů a s lehkostí sobě vlastní ale navazují na "Tiché lásky" stejně opravdovým a silným albem. Silným pak zejména v tom, jak bravurně na něm pracují se střídmými aranžemi, jasným a úderným sdělením, ale i rozumnou délkou nahrávky. Kieslowski nejsou ukecaní a netopí se v laciných a leckdy efektních efektech. A díky tomu jsou silně uvěřitelní. A svým způsobem efektnější. Jejich písně se v naprosté většině věnují vztahu mezi mužem a ženou a často i nacházejí odpovědi na otázky, které si možná dává nejeden posluchač. Pokud je to i váš případ, velmi rychle s nimi souzníte. A zřejmě tak vznikne pěkný, dlouhodobý vztah.


20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Píča z hoven (Jakub Růžička, 05.02.2013 17:30) Reagovat

  Píča z hoven přece není o 'kulturní gramotnosti'... To, že se 'povznesu nad svou vlastní omezenost' a nebudu odsuzovat lidi, kteří v jejich hudbě naleznou 'uměleckou hodnotu', přece neznamená, že je budu nominovat na ceny.
  Naprosto očividně necílí na většinovou populaci, ale naprosto očividně taky nejsou způsobem, jakým hranice všeobecného mainstreamu posunovat a 'rozšiřovat lidem obzory'.
  Když budu chtít 'povznášet českou scénu' a začnu tím, že budu propagovat tohle, tak akorát všechny 'rádiové posluchače' ujistím v tom, že dělají správně, když se drží 'normální hudby'.
  Mám prostě a jednoduše pocit, že 'buřičství' ve stylu Lukáše Bendy akorát lidi nasere, ale nic nezmění. Chce to trochu se vcítit do té 'negramotné, konzervativní, zaprděné atd.' části populace, která sračkóznost tohohle kousku vidí stejně jasně, jako Lukáš Benda sračkóznost toho, co poslouchají oni.

  • Re: Píča z hoven (tom, 06.02.2013 01:23) Reagovat

   super, naprostej souhlas!

  • Re: Píča z hoven (žížalka, 06.02.2013 10:37) Reagovat

   a jsme zase tam, kde jsme pokaždé, když tamtem něco napíše (víme přece kdo). pokaždé se nějak zamotá do debaty o tom, jak je něco určený pro chytrý a kdo to neposlouchá je omezený a nechce si rozšiřovat obzory. pochopila jsem, že hudba se dnes hodnotí podle čtyř kategorií. libí/nelíbí. pro chytrý/pro blbce. občas do toho taky sklouzávám a vim, že je to špatně. tohle jsem slyšela jenom jednou a znovu nemusím, protože mi to prostě nic neřeklo, nic mi to nenechalo (ale nemyslim, že to ze mě dělá automaticky hloupoučkou loutečku s omezeným intelektem, která není otevřená novým věcem). já si raději vyberu jiný "žánr". už jsem našla to, co mi vyhovuje a když sáhnu někam jinam, tak to musí pro mě být fakt velká pecka, která mě osloví nekompromisně a smrtelně (tohle to nebylo).
   takže uděláte mi laskavost? co už tohle přestat rozebírat úplně pokaždý? už to začíná bejt fakt nuda...

   • Re: Píča z hoven (Pjenkys, 08.02.2013 10:57) Reagovat

    Laskavost by byla, kdyby Benda začal víc přemýšlet, než mlátit do klávesnice. To přece neni o nás dikutujících, když prostě někdo píše útočně a hloupě, tak to vyvolává reakce.

  • Re: Píča z hoven (Iva Šimáková, 18.02.2013 16:38) Reagovat

   Přiznám se, že název této kapely je pro mě natolik odpudivý, že nejsem schopna se natolik "povznést", abych si ji vůbec poslechla. Nechápu , jak se může tato hromádka sprostých slov ocitnout v jedné řadě třeba s Neckářem....aj.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kylie Minogue - Say Something 8/10
Video: Kylie Minogue vytvořila v klipu "Say Something" blyštivý intergalaktický kaleidoskop Vydání nové desky Kylie Minogue s názvem "Disco" se sice chystá až na listopad, ale propagace jejího patnáctého studiového alba už běží naplno. Momentálně nejočekávanějším počinem byla premiéra videa k pilotnímu singlu "Say... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2020 13:17 v sekci Audio / Video | Video
24
Katy Perry posouvá vydání alba "Smile", budete si jej ale moci pořídit v několika verzích
Katy Perry posouvá vydání alba "Smile", budete si jej ale moci pořídit v několika verzích V době, kdy by se Katy Perry měla spíše připravovat na narození svého prvního potomka a plánovat svatbu s Orlandem Bloomem, se naplno věnuje propagaci své další studiové desky s názvem "Smile". Nicméně Katy Perry míní a Covid-19... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2020 11:14 v sekci Novinky
12
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2020
Na osmý pokus to vyšlo: Taylor Swift se díky "folklore" premiérově vyhřívá v čele české hitparády Až se svou osmou řadovkou "folklore" se Taylor Swift dočkala prvního vítězství v české albové hitparádě. Není divu, zpěvaččina nejkomornější nahrávka sklízí nadšené ohlasy všude ve světě. Na vedoucí příčku rádiového... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2020 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
1
Nové desky 30/2020 - od Alanis Morissette přes Brandy po Jona Andersona
Nové desky 30/2020 - od Alanis Morissette přes Brandy po Jona Andersona Pokud nebudeme počítat vysněný návrat Alanis Morrissette, pak nálet hvězd trošku ustal. I tak se můžete těšit ale na hudební nášup novinek Phoebe Ryan, Brandy, kanadských Dizzy, Australanky E^ST a dvou debutantů Dominika Fike a Aime... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
3
Xavier Baumaxa & Mucha, Výstaviště, Praha, 2.8.2020
Naživo: Michael Jackson, Nirvana i badminton. Xavier Baumaxa s Muchou odehráli nejvtipnější koncert roku Nepravděpodobné, ale o to úžasnější spojení. Xavier Baumaxa a Mucha jsou oba považováni za (v dobrém smyslu) svéráze a jejich verze folku je o poznání vulgárnější než to, s čím přichází na scénu třeba Pokáč nebo Tomáš... čtěte zde
Vydáno: 04.08.2020 11:47 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Viktor Sheen přeskočil Lady Gaga a znovu vede albový žebříček, z rádií nejčastěji zní The Weeknd (17.06.2020 07:30)
- Lady Gaga vypálila rybník všem rapperům, "Chromatica" je nejžádanějším albem v Česku (11.06.2020 08:00)
- Kryštof vyprodal za dvě hodiny O2 arenu a přidává další termín (09.06.2020 14:03)
- Ca$hanova Bulhar má podruhé nejžádanější album, v rádiích bodují Kryštof, The Weeknd i Alicia Keys (03.06.2020 22:10)
- Kryštof mají další hit číslo jedna v českých rádiích, albům kraluje Ca$hanova Bulhar (27.05.2020 14:33)
- Kryštof místo kempů a divadel zahraje v prosinci v O2 areně (25.05.2020 14:11)
- The Weeknd ani Nik Tendo v českých hitparádách znovu nenašli přemožitele (21.05.2020 17:00)
- The Weeknd si podmanil česká rádia, albový žebříček podruhé vede Nik Tendo (14.05.2020 12:29)
- Rozhovory: David Pomahač - Jsem takovej věčnej debutant (12.05.2020 09:00)
- Rap si znovu podmanil albový žebříček, Nik Tendo má na stupních vítězů hned dvě alba (06.05.2020 17:30)

ALBUM TÝDNE 31/2020

Julianna Barwick ‎- Healing Is A Miracle

Julianna Barwick miluje přírodu. Miluje ale i technologie a elektronické nástroje. Album "Healing Is A Miracle" je právě o těchto kontrastech, o tom, jak vnímáme přírodu v dnešním přetechnizovaném světě. A o střípcích víry v zázrak jejího uzdravení. Je to nádherná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 08.09.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 11.09.
Matthew Mole (RSA) (Café V lese, Praha)
So 12.09.
Bexey (UK) (Underdogs', Praha)
Po 14.09.
Clock Opera (UK) (Café V lese, Praha)
Út 15.09.
Saint PHNX (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Pokáč Taylor Swift Beyoncé Lady Gaga Rihanna Kryštof Sia Adele The Cure Coldplay Ewa Farna Madonna Metallica AC/DC The Weeknd Vypsaná fiXa Rammstein Britney Spears Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver