Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Dvacet nejlepších domácích alb roku 2012 (20-16)

Dvacet nejlepších domácích alb roku 2012 (20-16)

Vydáno: 05.02.2013 16:10 v sekci Publicistika - Redakce

Také letos jsme se ohlédli za skončeným rokem a nabízíme vám definitivní přehled toho nejlepšího, co nám rok 2012 v hudbě nabídl. Dvacet domácích desek, které prostě musíte slyšet, dvacet alb, u kterých se rozhodně nebudete nudit. Tady máte pět nejlepších desek od dvacítky po šestnáctku.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Top 2012 CZ

20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

20. místo: Karel Plíhal - Vzduchoprázdniny


Karel Plíhal - Vzduchoprázdniny
"I když dnes už těžko překvapí něčím nečekaně novým, opakovaně nás udivuje tím, jak moc dobrý a konzistentně kvalitní dokáže být."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Na desky Karla Plíhala si jeho posluchači musejí vždycky dlouho počkat. V případě "Vzduchoprázdnin" to bylo osm let, které uplynuly od vydání předchozího řadového alba "Nebe počká". U Plíhala se to ale vyplatí, a i když dnes už těžko překvapí něčím nečekaně novým, opakovaně nás udivuje tím, jak moc dobrý a konzistentně kvalitní dokáže být. "Vzduchoprázdniny" jsou albem, které se hodně obrací k milostné poezii. Zároveň se zde pamatuje právě i na předchozí Kainarovské album, k němuž se tu hudebně často přibližuje. Plíhal tak vychází ze svých dávných vzorů a zároveň navazuje i sám na sebe. Stále si obratně hraje s češtinou a provádí neuvěřitelné akrobatické kousky se slovy, podobně hbitě ale pracují i jeho prsty při hře na kytaru. A vedle toho je jeho typická poetičnost a tvář plachého, zakřiknutého introverta, který jako by k nám spadl z jiného světa. Plíhal tak "Vzduchoprázdninami" ukazuje, že umí i nadále zůstat tím obyčejným písničkářem, klukem s kytarou. A pořád nám má co říct, aniž by musel cokoliv moderně dobarvovat.


19. místo: Píča z hoven - Doom na kraji lesa


Píča z hoven - Doom na kraji města
"Dodnes marně pátrám po důvodech, proč se nahrávka neobjevila v nominacích na Apollo či Vinylu."
- Lukáš Benda

profil interpreta | recenze alba

Jedná se patrně o nejvíce nedoceněnou tuzemskou desku loňského roku. "Doom na kraji lesa", podzemím tak dlouho vyhlížený milník, v nadzemním měřítku až nepochopitelně zapadl. Kombinace nadčasovosti, nezařaditelnosti, audiovizuální propracovanosti a chuti dělat věci jinak paradoxně způsobila nezájem hudebních publicistů - dodnes marně pátrám po důvodech, proč se nahrávka neobjevila v nominacích na Apollo či Vinylu, protože co jiného chtějí tyto ceny oceňovat a pro veřejnost objevovat, když ne právě Píču z hoven? Přitom vydání debutového alba temně atmosférické, melancholické, lehce prvoplánové (ovšem těžce působivé), sexy, obscénní, fekální formace předcházela šeptanda a mnozí (včetně mě) prorokovali vznik fenoménu a kultu ala WWW (nebo alespoň Kazety). Nestalo se. Píča z hoven zůstala i po své vydařené albové premiéře v pozici solitéra. Česká veřejnost zatím není natolik kulturně gramotná, aby se povznesla nad svou vlastní omezenost (čti vyprázdněnost) a podobný krněnský experiment výrazněji ocenila - což ovšem není omluva, spíše konstatování plné rozčarování.


18. místo: Ty Nikdy - Label


Ty Nikdy - Label
"Rok 2012 stejně jako ten předchozí v hip hopu patřil labelu Ty Nikdy. Spojka Liberec-Zlín byla opět aktivní, silná a kvalitní."
-- Petr Doupal

profil interpreta | informace o albu

Pod Ideovým labelem Ty Nikdy v uplynulém roce vzniklo hned pět desek, včetně té s názvem "Label", která představuje celou sebranku, včetně nového přírůstku na soupisce, Slováka Boye Wondera. Společná deska všech rapperů a producentů byla výzva. Idea ale nezklamal, se svými ovečkami se ukázal v nejlepší formě. Spolu ještě s Restem, Pauliem Garandem a Geyem dokázal stvořit album, na kterém si každý posluchač najde svůj oblíbený track, neboť styl šesti různých producentů je hodně rozmanitý. Jasnými labelovými hymnami se staly "Závist" (Kenny Rough) a "Flowtci" (DJ Fattte), já bych vypíchl zejména "Zapomeň na mě" (Kenny) a "Horolezci" (Inphy). Deska sice nezanechala tak velkou stopu, jak by si možná zasloužila, jasně ale ukázala velké schopnosti této početné partičky. A pokud se Bigg Boss nevzpamatuje (rozuměj nezačne opět vydávat rapové desky), i na pražské koncerty Ty Nikdy začne chodit více lidí.


17. místo: Kryštof - Inzerát


Kryštof - Inzerát (album)
"Po několika deskách, které občas zaškobrtly, se jim opět podařilo nahrát album, které funguje po celou svou hrací dobu, nenudí, překvapuje a baví."
-- Honza Balušek

profil interpreta | recenze alba

Kryštof mají na české scéně specifické místo. Hrají sice pro tisícovky lidí, frontman Richard Krajčo by mohl být každý týden na titulkách bulvárních plátků, ale přesto jejich desky nejsou jednoduše prvoplánové. Stejně jako si můžete prozpěvovat jejich rádiovky, můžete se i zadumat v mnoha albových skladbách, které by rádia nesnesla. "Inzerát" je i v jejich tvorbě jedinečný tím, jak se kapele a producentovi podařilo vytvořit semknutý celek, který je silně písničkový, ale přitom neomrzí ani pox-tém poslechu. Po několika deskách, které občas zaškobrtly, se jim opět podařilo nahrát album, které funguje po celou svou hrací dobu, nenudí, překvapuje a baví. Duety s Tomášem Klusem a Jaromírem Nohavicou by se sice mohly považovat za sázku na jistotu, ale kdo z vás to má? Z celé desky i všeho okolo je navíc poznat, že kapela nebere nic na lehkou váhu a chce věci dělat pořádně a na úrovni. A to se v Česku, nejenom v hudbě, zas tak často nevidí.


16. místo: Kieslowski - Na nože


Kieslowski - Tanečnice
"Marie Kieslowski a David K. Pomahač už sice nejsou tak překvapivou a nově objevenou dvojicí, bez problémů a s lehkostí sobě vlastní ale navazují na Tiché lásky stejně opravdovým a silným albem."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Již se svým debutem se stali Kieslowski v předloňském roce jedenáctým nejúspěšnějším tuzemským albem a skutečnost, že letošní "Na nože" obsadilo místo šestnácté, znamená jen to, že v roce 2012 se v Česku urodilo opravdu velké množství vynikajících desek. Marie Kieslowski a David K. Pomahač už sice nejsou tak překvapivou a nově objevenou dvojicí, bez problémů a s lehkostí sobě vlastní ale navazují na "Tiché lásky" stejně opravdovým a silným albem. Silným pak zejména v tom, jak bravurně na něm pracují se střídmými aranžemi, jasným a úderným sdělením, ale i rozumnou délkou nahrávky. Kieslowski nejsou ukecaní a netopí se v laciných a leckdy efektních efektech. A díky tomu jsou silně uvěřitelní. A svým způsobem efektnější. Jejich písně se v naprosté většině věnují vztahu mezi mužem a ženou a často i nacházejí odpovědi na otázky, které si možná dává nejeden posluchač. Pokud je to i váš případ, velmi rychle s nimi souzníte. A zřejmě tak vznikne pěkný, dlouhodobý vztah.


20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Píča z hoven (Jakub Růžička, 05.02.2013 17:30) Reagovat

  Píča z hoven přece není o 'kulturní gramotnosti'... To, že se 'povznesu nad svou vlastní omezenost' a nebudu odsuzovat lidi, kteří v jejich hudbě naleznou 'uměleckou hodnotu', přece neznamená, že je budu nominovat na ceny.
  Naprosto očividně necílí na většinovou populaci, ale naprosto očividně taky nejsou způsobem, jakým hranice všeobecného mainstreamu posunovat a 'rozšiřovat lidem obzory'.
  Když budu chtít 'povznášet českou scénu' a začnu tím, že budu propagovat tohle, tak akorát všechny 'rádiové posluchače' ujistím v tom, že dělají správně, když se drží 'normální hudby'.
  Mám prostě a jednoduše pocit, že 'buřičství' ve stylu Lukáše Bendy akorát lidi nasere, ale nic nezmění. Chce to trochu se vcítit do té 'negramotné, konzervativní, zaprděné atd.' části populace, která sračkóznost tohohle kousku vidí stejně jasně, jako Lukáš Benda sračkóznost toho, co poslouchají oni.

  • Re: Píča z hoven (tom, 06.02.2013 01:23) Reagovat

   super, naprostej souhlas!

  • Re: Píča z hoven (žížalka, 06.02.2013 10:37) Reagovat

   a jsme zase tam, kde jsme pokaždé, když tamtem něco napíše (víme přece kdo). pokaždé se nějak zamotá do debaty o tom, jak je něco určený pro chytrý a kdo to neposlouchá je omezený a nechce si rozšiřovat obzory. pochopila jsem, že hudba se dnes hodnotí podle čtyř kategorií. libí/nelíbí. pro chytrý/pro blbce. občas do toho taky sklouzávám a vim, že je to špatně. tohle jsem slyšela jenom jednou a znovu nemusím, protože mi to prostě nic neřeklo, nic mi to nenechalo (ale nemyslim, že to ze mě dělá automaticky hloupoučkou loutečku s omezeným intelektem, která není otevřená novým věcem). já si raději vyberu jiný "žánr". už jsem našla to, co mi vyhovuje a když sáhnu někam jinam, tak to musí pro mě být fakt velká pecka, která mě osloví nekompromisně a smrtelně (tohle to nebylo).
   takže uděláte mi laskavost? co už tohle přestat rozebírat úplně pokaždý? už to začíná bejt fakt nuda...

   • Re: Píča z hoven (Pjenkys, 08.02.2013 10:57) Reagovat

    Laskavost by byla, kdyby Benda začal víc přemýšlet, než mlátit do klávesnice. To přece neni o nás dikutujících, když prostě někdo píše útočně a hloupě, tak to vyvolává reakce.

  • Re: Píča z hoven (Iva Šimáková, 18.02.2013 16:38) Reagovat

   Přiznám se, že název této kapely je pro mě natolik odpudivý, že nejsem schopna se natolik "povznést", abych si ji vůbec poslechla. Nechápu , jak se může tato hromádka sprostých slov ocitnout v jedné řadě třeba s Neckářem....aj.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád 48. týden 2019
V čele domácích žebříčků jsou stálice - Chinaski a Karel Gott Zatímco nadvláda Karla Gotta v albovém žebříčku se před Vánocemi zdá být neotřesitelná, rádia hlásí na vedoucí pozici změnu. Australanka Tones And I se v čele ohřála pouhé dva týdny. Její "Dance Monkey" střídají na vrcholu... čtěte zde
Vydáno: 14.12.2019 07:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
Tata Bojs, Kalle, Divadlo Archa, Praha, 12.12.2019
Naživo: Velký třesk rozvibroval "Biorytmy" Tata Bojs Tata Bojs na miniturné "Křest & Test!" oživují letité "Biorytmy", neb letos poprvé vyšly na vinylu. A jak je u nich dobrých zvykem, opět to byla neobvyklá show, která se nebude opakovat, ačkoliv by si to mnozí přáli. Vyprodané Divadlo... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2019 14:51 v sekci Naživo
0
Pentatonix - The Best Of Pentatonix Christmas 8/10
Minirecenze: "The Best Of Pentatonix Christmas" udělá vaše Vánoce ještě krásnější Vokální pětice Pentatonix se proslavila a cappella předělávkami velkých hitů, na startu jejího úspěchu ale byly hlavně vánoční skladby, k nimž se během dosavadní kariéry několikrát vrátila. Na letošní album "The Best Of... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2019 08:25 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Nové desky 50/2019 - od Camily Cabello přes Liama Payna po The Chainsmokers
Nové desky 50/2019 - od Camily Cabello přes Liama Payna po The Chainsmokers Vánoce se již nezadržitelně blíží a do vánočního shonu vrhnou svá nová alba kráska Camila Cabello, debutující Liam Payne, roztancovaní The Chainsmokers nebo Portoričan Ozuna. K nim se přidá živáky Kylie Minogue a Blackberry... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2019 20:30 v sekci Novinky | Nové desky
3
Márdi (Vypsaná fiXa) - Když nemáš plán, tak se dohaduješ
Rozhovory: Márdi (Vypsaná fiXa) - Když nemáš plán, tak se dohaduješ Vypsaná fiXa letos slaví 25 let. K narozeninám si nadělila desku "Kvalita", na níž se spojili producenti Ondřej Ježek a Dušan Neuwerth. O tomto spojení, o tom, jak se členům kapely ze San Piega hraje v oblecích, nebo o turné, které... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Kryštof a Sima Martausová nazpívali titulní píseň ke třetímu pokračování "Bobulí" (30.11.2019 08:31)
- Recenze: (Skoro) hodina mezi psem a vlkem? (23.09.2019 00:00)
- Fotogalerie: Rag'n'Bone Man a Kryštof ovládli 2. den Colours Of Ostrava (19.07.2019 13:47)
- Naživo: Rag'n'Bone Man si podmanil Colours Of Ostrava zpěvem, Kryštof hity a rachejtlemi (19.07.2019 13:22)
- Fotogalerie: Druhý den Colours v zajetí domácí scény na fotografiích (19.07.2019 13:17)
- Audio: Kryštof zpomalili. Ve skladbě "Nesmím zapomenout (Mámě)" děkují svým matkám (11.03.2019 13:28)
- Recenze: Kryštof na DVD "Kryštof na Strahově 2017" důstojně zavzpomínali na vrchol kariéry (30.12.2018 11:30)
- Kralování Lucie končí, nejžádanější desku mají díky strahovskému živáku Kryštof (13.12.2018 06:30)
- Video: Kryštof na Strahově s "Cestou" rozezpívali desetitisíce lidí (29.11.2018 12:18)
- Naživo: Kryštof úspěšně přenesli strahovskou euforii do kina (26.11.2018 11:36)

ALBUM TÝDNE 49/2019

Hm...
Nevadí

Po šesti letech se s novým albem "Nevadí" vrátila alternativní formace Hm..., složená z hudebníků působících dříve v Tata Bojs, v oblasti filmové hudby či v úspěšných dětských projektech Pískomil se vrací a Bombarďák. Hm... prosluli zejména zhudebněnými texty českých básníků, nově ale vsadili zejména na ty autorské.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 17.12.
Dara Rolins (SK) (Forum Karlín , Praha)
Pá 20.12.
J.I.D (USA) (Roxy, Praha)
Ne 19.01.
Anti-Flag (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 02.02.
Keane (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 03.02.
Melanie Martinez (USA) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Ewa Farna Adele Coldplay Lady Gaga Disturbed Kryštof Beyoncé The Cure Rihanna Sia Karel Gott Metallica Madonna David Stypka Marek Ztracený AC/DC Lenny Ed Sheeran Britney Spears Chinaski
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver