shop.musicserver.cz
Jiří Suchý & Comp. - Semafor - léta 70. a 80.

Patnáct hodin se Semaforem

Vydáno: 08.12.2012 10:05 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Divadlo Semafor bylo, je a bude jedním z nejzajímavějších hudebně-dramatických fenoménů, které kdy v Československu existovaly. A kromě kvality jeho produkce je úctyhodný i fakt, že za nelehkých totalitních podmínek dokázalo divadlo přežít 70. a 80. léta. A právě toto období zachycuje další velmi obsáhlý box.

8/10

Jiří Suchý & Comp. - Semafor - léta 70. a 80.

Vydáno: 5.10.2012
Celkový čas: 900:23

Skladby: Kompletní alba: Kytice, Kytice (pokračování), Divadlo Semafor 1970-1985, Divadlo Semafor 1970-1985 (pokračování), Jitka Molavcová, Písničky a povídání ze Semaforu, Písničky a povídání ze Semaforu 2, Písničky a povídání ze Semaforu 3, Evergreeny ze Semaforu 1, Evergreeny ze Semaforu 2, Texty Jiřího Suchého, Rarity

Vydavatel: Supraphon

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla pro Jiřího Suchého a divadlo Semafor nelehkým obdobím. A těch důvodů se našlo několik. Na jedné straně obrovská ztráta z odchodu Jiřího Šlitra (zemřel před koncem roku 1969), který byl pro divadlo jednou z nejdůležitějších tváří. Po skladatelské stránce jej sice velmi dobře nahradil Ferdinand Havlík, ten se však už nestal stejně osobitým partnerem Suchého. Na straně druhé nekompromisní komunistický režim, který by nejraději divadlo zakázal. Je až s podivem, že i za takových podmínek Jiří Suchý zvládl prokličkovat mezi kameny a klacky házenými nepříznivým osudem pod nohy a vybalancovat z toho se ctí.

A skutečně nešlo o balancování jednoduché a jen schopnost Jiřího Suchého najít ve své textařské oblasti obrovský žánrový rozptyl mu dovolila na scéně přežít. To nejlépe dokládá CD "Texty Jiřího Suchého", kde se najdou skladby pro tak rozdílné umělce, jakými jsou Karel Gott, Dagmar Patrasová, Karel Hála, Michael Kocáb, Vladimír Mišík nebo Hana Hegerová. A když si slovy pana Suchého uvedeme celý stav do kontextu, snadno pochopíme, jak to v 80. letech fungovalo: "Osloven Michaelem Kocábem, napsal jsem pro něj tehdy hrstku textů, z nichž "No a co ti schází" vyšel i na desce. Psal jsem je s velikou trémou. Nevěděl jsem, jestli obstojím v žánru mně přece jen dost nevlastním. Ale odmítnout v té době jakoukoliv nabídku by bylo pošetilé, protože přicházely jen spoře." Podobně zvláštní nabídkou pak byla skladba "Přítel René", kterou si možná pamětníci vybaví jako přílohu časopisu ABC, kde vyšla na modrém flexidisku lisovaném v tehdejším Sovětském svazu.

Tvůrci tohoto kompletu přistupovali k výběru tak, že se soustředili na všechny nahrávky vydané v 70. a 80. letech minulého století. To znamená, že tu najdete i písničky z let 60., které vycházely buď na vzpomínkovém albu "Písničky a povídání ze Semaforu", nebo byly i nově přezpívány a vydány v jakémsi tehdejším best of "Evergreeny ze Semaforu". Vznikl tak velmi kvalitní pohled na toto období, nejde ale o sbírku všech nových verzí semaforských písní. Autoři sami v bookletu uvádějí, že v této době byly např. písně "Tereza" a "Babeta" nahrány v pěti odlišných verzích. Škoda, že je vydavatelství neumístilo pro ty, co si box koupí alespoň ke stažení, do svého on-line obchodu.

Nicméně všechno podstatné tu najdete, ať už jde o legendární a nejúspěšnější semaforskou hru "Kytice" na straně jedné, nebo o album raritních nahrávek na straně druhé. To nabízí třeba rockovou verzi písně "Karavana" v originále od Duka Ellingtona. Překvapí i cizojazyčné verze (anglické, finské, ruské i německé) klasických písní, mimo jiných je to například anglická verze Mišíkovy "Proč ta růže uvadá" z alba "The Cut Off The Little Boy's Hair" z roku 1976. Podobnou lahůdkou jsou i texty k filmu "Malinový koktejl" z roku 1982, jež napsal Jiří Suchý na hudbu Michaela Kocába a které nazpívala Jana Kratochvílová. K tomu pan Suchý zavzpomínal: "Já ten film viděl po letech a úplně jsem zapomněl, že jsem ty texty napsal. Říkal jsem si, to má krásný rýmy, to bude asi pan Borovec. A čekal jsem na titulky a zjistil jsem, že jsem je napsal já."

Na dvě CD se tu vešla původní supraphonská trojdeska "Divadlo Semafor 1970-1985" z roku 1986. Ta představuje Suchého a Havlíkovu tvorbu ukázkami z her té doby ("Sladký život blázna Vincka", "Čarodějky", "Elektrická puma" a další). Většinou jde o nahrávky pořízené přímo během divadelních představení, které dokládají, jak pěkné kousky (i když ne už tak známé jako hry s Jiřím Šlitrem nebo "Kytice") v této době v Semaforu vznikaly. Střídá se zde mluvené slovo s písničkami, velmi zdařilý je třeba monolog Jiřího Suchého "O smyslu hry Čarodějky". V podobném stylu pak pokračují tři díly "Písniček a povídání ze Semaforu" s tím rozdílem, že tady je řada písní i scének nahrána studiově.

Jiří Šlitr: Bezplatná prohlídka divadla Semafor

Všechny reflektory, co tu máme, jsou na elektřinu. Až na ten v rohu, co nesvítí. Ten je na draka. Všechny ty reflektory jsou původu zahraničního. Až na ten v rohu, co nesvítí. Ten je původu domácího. Ale máme ho nejradši.

Ne vše se ale Semaforu dařilo a i takové příklady zde najdeme. Třeba "Šnečí fox" (album "Písničky a povídání ze Semaforu 2") dokládá, že Šlitrovy ptákoviny by neměly být přezpívávány nikým jiným. Protože tam, kde Šlitr působil jako by právě na místě skládal slova za sebe a improvizoval a působil příjemně toporně a pohotově zároveň, je na Jegorovovi a Havlíkovi moc poznat, že jen přezpívávají existující písničku. Dalšími úlety jsou třeba "Tak abyste to věděla" v podání kvarteta Urbánková, Nárožný, Dvořák a Sobota nebo skladba "Sanny" přezpívaná Naďou Urbánkovou jako "Zvony".

To ale nemění nic na tom, že dvanácticédéčkový komplet "Semafor - léta 70. a 80." je skvěle odvedenou prací. Opět tu najdeme vyčerpávající informace v osmdesátistránkovém bookletu (pravda, jsou tu i drobné faktické chyby, třeba je špatně vysvětlená "Zvuková pohlednice Země"). Autorům se dokonce podařilo vychytat některé drobné mušky z boxu předchozího (třeba to, že jednotlivé tracky jsou již nazývány jako 298 písní a výstupů). A tak by bylo hříchem si druhý díl semaforské historie nepořídit. Protože těch patnáct hodin hudby a mluveného slova přináší soubor těch nejzajímavějších věcí, které u nás na poli hudebně-dramatickém v tomto období vznikly.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 11/2023 - od U2 přes All Time Low po Kamelot
Nové desky 11/2023 - od U2 přes All Time Low po Kamelot Tento týden si přijdou na své především rockeři a milovníci tvrdších žánrů: alba vydali All Time Low, Kamelot, Pop Evil, Chelsea Grin nebo čeští Nylon Jail a Zemětřesení 2. Připojili se i Yves Tumor, T-Pain, 100 gecs a M83.... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Progres 2, Lucerna Music Bar, Praha, 20.3.2023
Naživo: Progres 2 v Lucerna Music Baru aneb Toulky po hvězdách hudební galaxie Pětapadesát let na hudební scéně, to už je úctyhodná doba. Mnohé kolem nás se změnilo, ale některé jistoty naštěstí zůstávají. Jednou z nich je brněnská art/progrocková legenda Progres 2. V pondělí oslavila v pražském... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 12:57 v sekci Naživo
0
Shania Twain - Falling (Harry Styles cover) 7/10
Audio: Shania Twain přezpívala skladbu "Falling" od Harryho Stylese. Otiskla do ní svou bolest Shania Twain v únoru rozšířila svou diskografii o šestou řadovku. Nese název "Queen Of Me" a dosud z ní vyšly singly "Waking Up Dreaming" a "Giddy Up!" včetně doprovodných klipů. Kolem desky jinak panuje spíše ticho, turné navíc... čtěte zde
Vydáno: 22.03.2023 08:09 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kryštof, Dům kultury, Liberec, 15.3.2023
Naživo: Kryštof ponoukali k odhození studu. Liberecký kulturák na chvíli proměnili v "Halywůd" Když Kryštof v libereckém Domě kultury hráli naposledy, psal se rok 2014. Žebříčky lomcovaly hity z přelomové desky "Inzerát", lístky na jejich klubové koncerty mizely z pokladen v řádu minut a v anketě Český slavík drželi... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 17:53 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřela Naďa Urbánková (04.02.2023 20:14)
- Recenze: "Bílé Vánoce" připomínají písně Karla Gotta v té nejčistší kráse (04.12.2022 10:30)
- Fotogalerie: Jana Uriel Kratochvílová zavířila v duchu rockové show z jiné vesmírné dimenze (01.12.2022 10:56)
- Reedice Gottova alba "Bílé Vánoce" avizuje pomalu se blížící svátky (30.10.2022 15:14)
- Českého slavíka koupila TV Nova. Na předávání zahraje i Lucie (16.09.2022 09:01)
- Pražský výběr přiveze svou hitovou show i na čerstvý vzduch do Ledáren Braník (11.08.2022 08:06)
- Na okraj: Kdo vyhraje letošní Ceny Anděl? Rýsuje se možný triumf umělců z jednoho kraje (27.04.2022 08:00)
- V Česku vzrostl zájem o streaming i o fyzické nosiče. Nejvíce se loni prodávalo album Vladimíra Mišíka (25.04.2022 14:21)
- Poctu Karlu Gottovi složí desítky jeho kolegů. Pořadatelé uvolnili další divácká místa na červnové koncerty v O2 areně (20.04.2022 08:27)
- Recenze: "Na okraji" zachycuje Vladimíra Mišíka a jeho Etc… v jazz-rockovém opojení (19.04.2022 19:30)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Adele Beyoncé Lady Gaga Kryštof Lucie Vondráčková Coldplay Rihanna AC/DC Sia Ewa Farna Miley Cyrus Viktor Sheen Mirai BTS The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu