Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Katie Melua, BOY, Kongresové centrum, Praha, 7.11.2012

Čarodejnice Melua poprvé kouzlila v Česku

Vydáno: 08.11.2012 17:58 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Trvalo to pět alb, deset let a několik stylových proměn, než se někdo odvážil dovézt do Česka britskou zpěvačku gruzínského původu Katie Meluu. A dá se konstatovat, že máme čeho litovat. Do této doby se nám totiž vyhýbala skvělá zpěvačka mnoha tváří, která v pražském Kongresovém centru dokázala hudebně čarovat.

Live: Katie Melua

support: BOY
místo: Kongresové centrum, Praha
datum: 7. listopadu 2012
Setlist: Piece By Piece, If You Were A Sailboat, I'd Love To Kill You, The Closest Thing To Crazy, Mary Pickford, The Flood, A Moment Of Madness, Gasoline Alley, Somewhere In The Same Hotel, If The Lights Go Out, Spiders Web, The Walls Of The World, Secret Symphony, The Bit That I Don't Get, Forgetting All My Troubles, The Night I Dreamed I Was Awake, Call Off The Search, Moonshine, Two Bare Feet
přídavky: Nine Million Bicycles, Belfast (Penguins And Cats), I Cried For You
Fotogalerie

BOY, Kongresové centrum, Praha, 7.11.2012
© Petr Klapper / musicserver.cz
Obvykle trochu hudruju, když se dozvím, že má interpret předskokana. A hudroval jsem i v případě středečního koncert, nicméně pouze do půlky první písničky. Na pódium přišly dvě holky s kytarami, které si říkají trochu paradoxně BOY, ale jejich písničkářství na pomezí folku, popu a indie, které nám začaly servírovat, určitě smysl mělo. Po první písničce je ještě doplnil kytarista Denis, ale hlavní slovo měla především Valeska Steiner, hlasově mířící někam mezi Feist a Eddie Brickell. Především díky ní a samozřejmě i díky výborným písničkám si tahle skupina pocházející z Německa a Švýcarska získala publikum hned po dvou třech skladbách. A nesvědčila o tom pouze kvalita potlesku stupňující se písničku od písničky, ale především zájem o jejich debut "Mutual Friends", který dámy v následné přestávce prodávaly ve foyer.

Katie Melua, Kongresové centrum, Praha, 7.11.2012
© Petr Klapper / musicserver.cz
Po ní už došlo na tu, na kterou jsme čekali již zmíněných dlouhých deset let. Katie Melua nakráčela na scénu v krásných oranžových šatech a jen tak s kytarou spustila úvodní "Piece By Piece". Dlouho sama ale nezůstala, hned v následující "If You Were A Sailboat" se k ní připojilo smyčcové kvarteto sestavené z krásných dam. V tu chvíli si člověk říkal, že koncert bude taková mužská záležitost. Samozřejmě to byla spíše okamžiková myšlenka, protože jinak vládla hudba a především pak samotná zpěvačka svým hlasem. V konfrontaci se Secret String Quartet a její kytarou teprve vyplavalo na povrch, jak moc jsou její písničky závislé právě na jejím vokálu. V momentech, kdy se doprovázela sama, byl kytarový doprovod spíše jakousi rytmickou záležitostí. Všechny polohy písniček totiž zvládala naprosto sama prostřednictvím svých hlasivek, včetně signifikantních houkaných pasáží. Ve chvíli, kdy se k ní připojily smyčce, sice písnička získala na novém rozměru a částečně i na hloubce, nicméně to podstatné se stále neslo z úst samotné zpěvačky.

Po "The Closest Things To Crazy" se rozhrnula opona divadelně koncipovaného pódia a tentokrát už s celou kapelou spustila skvělou "Mary Pickford". Až teprve v tu chvíli si divák uvědomil, že na tom ohromném pódiu Kongresového centra stojí de facto další scéna se vším všudy, která by se například těžko skládala i v Lucerně. Katie Melua byla jedna z prvních účinkujících, které se povedlo to, že nepůsobila v hlavním sále Kongresového centra jako kůl v plotě. Svoji roli v tom sehrálo nejen vhodné rozmístění jednotlivých nástrojů, včetně vyvýšeného pódia pro smyčcový kvartet, ale i výborné nasvícení, jehož design byl většinou spíše decentní, avšak v tu pravou chvíli dokázal projevit patřičnou sílu a nápaditost.

Katie Melua, Kongresové centrum, Praha, 7.11.2012
© Petr Klapper / musicserver.cz
Za doprovodu smyčcového kvarteta a nyní už i čtyřčlenné kapely pokračovala Katie Melua v servírování svých songů. Postupně nás protáhla po všech svých pěti albech a tedy i řadě stylů, do kterých během kariéry nakoukla. Samozřejmě večeru primárně vládla její esence folku, jazzu a popu a k tomu se postupně přidávaly styly jako swing, blues, jazz rock, troška country a kupodivu výborně fungovaly i věci z alba "The House", kde si pohrávala s elektronikou.

Těžko vyzdvihovat nějakou konkrétní skladbu, ale když pominu už jednou chválenou "Mary Pickford", byla jedním z nejlepších momentů i "If The Lights Go Out", kde si vzala do ruky elektrickou kytaru. K nim pak klidně přihodím i mírně přitvrzenou "Spiders Web", která podtrhla dynamiku celého koncertu, "The Walls Of The World", která jako by byla ze staré písničkářské školy, a jen těžko se dá opomenout i uhrančivá "Moonshine", kde se opravdu naplno předvedli členové doprovodné skupiny, kteří do té doby zůstávali spíše v pozadí a písničku vystavěnou spíše na jazzových postupech skvěle protkli rockovými sóly. Během večera zazněly i dvě specialitky. V první řadě to byla coververze "Gasoline Alley" Roda Stewarta a zbrusu nová, poměrně svižná skladba "The Night I Dreamed I Was Awake".

Katie Melua, Kongresové centrum, Praha, 7.11.2012
© Petr Klapper / musicserver.cz
Koncert měl neuvěřitelný spád. Ani se člověk nenadál, najednou byla hodinka a čtvrt s Katie Meluou fuč a ta se s publikem poprvé loučila. Po bouřlivém potlesku se ještě na jednu písničku vrátila i s kapelou, za kterou se poté zavřela opona, a na pódiu zůstala už pouze sama se svou kytarou. Ve velmi intimním, téměř by se dalo říct přátelském duchu, přidala ještě "Belfast" a excelentní, leč již opravdu poslední "I Cried For You", a pak už definitivně i ona zmizela za onou červenou oponou. I když nakonec hrála jen hodinku a půl, rozhodně jsem neměl pocit, že bych byl o něco ochuzený. A snad to podobně cítili i ostatní návštěvníci, kterých nebylo tolik, kolik by si tato zpěvačka zasloužila. Sál byl zaplněný sotva z poloviny a to nebyl ani otevřený balkón. Na celkové atmosféře to bylo pochopitelně znát. Ne že by byla vysloveně mizerná, obzvlášť mezi písničkami se publikum snažilo, seč mohlo, ale zkrátka několika kapek bouři neudělá. Škoda.

Už jen málokdy se mi stává, že by mě někdo překvapil. Katie Melue v Praze se to povedlo dokonale. Čekal jsem, že bude velmi dobrá, ale že bude nakonec takhle skvělá, mě nenapadlo ani ve snu. Doufejme jen, že jí to nebude trvat dalších deset let či pět alb, než opět dorazí. Pevně věřím, že příště už bude návštěva lepší. Přece si hudební fanoušci nenechají ujít jeden z nejlepších koncertů roku, kam se ten letošní zcela jistě řadí. Alespoň pro mě.

NÁZORY
 • díka za report (Lukáš Boček, 08.11.2012 20:01) Reagovat

  Mě osobně moc mrzí, že jsem nemohl dorazit.. Přecijen do Prahy se blbě dojíždí za koncerty během týdne, když druhý den musí být člověk od půl osmé v práci 130km od místa konání koncertu. Snad příště! :)

  • Re: díka za report (stajpik, 08.11.2012 23:15) Reagovat

   přesně tak, máte recht :) a závidím těm co tam mohli být, musela to být paráda. A od Katie mám nejradši "Pictures" :)

   • Re: díka za report (Michal, 09.11.2012 19:54) Reagovat

    byl jsem tam :) bože jakou radost mi to dalo, tolik štěstí a přirozenosti

  • Re: díka za report (Lucie, 09.11.2012 21:38) Reagovat

   Bydlím sto kilometrů od Prahy, v práci jsem druhý den byla už na sedmou a přesto jsem na koncert dorazila. Hodně mě mrzela ta mizerná účast, ale i tak to byl zážitek! :-)

   • Re: díka za report (stajpik, 10.11.2012 10:23) Reagovat

    No, jde o to, jakou cestou máte možnost se na ten koncert dostat. Já většinou jezdím od nás vlakem (auto bohužel zatím nemám) a ty zpáteční spoje se většinou stíhat nedají. Alespoň tedy ne do našeho města. Je to trochu složitější pro nás maloměšťáky, jezdit si takhle vlakem po koncertech do Prahy. :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - = (Equals) 7/10
Recenze: Ed Sheeran se albem "=" snaží vyrovnávat své dřívější zkušenosti Matematické symboly hrají ve tvorbě Eda Sheerana velmi důležitou roli. Nejdříve jsme přičítali, následně násobili, pak dělili a nyní vyrovnáváme. Ono znaménko "rovná se" se pro pojmenování aktuální desky skvěle hodí. Její... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 17:35 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 46. týden 2021
ABBA uhájila vedení v albovém žebříčku, Mirai odstartovali na druhé příčce Tuzemská rádiová hitparáda hlásí staronovou vítězku - po týdenním půstu se do čela vrací Dua Lipa s "Love Again". Albový triumf obhájila ABBA, jejíž po čtyřiceti letech vydaná studiovka "Voyage" za sebou nechala i žhavou novinku... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga
Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga Předvánoční horečka už vrcholí a s ní i kadence novinek, kterým tentokrát vévodí Adele, Sting, Zucchero, Willie Nelson s rodinou, French Montana, Ladyhawke, Exodus, Roman Holý, Elbow, The Darkness a po letech i Robert Plant společně s... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2021 19:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Katie Melua se nahrávkou "Album No. 8" jemně vyrovnává s rozchodem (25.10.2020 12:00)
- Nové desky 41/2020 - od Katie Meluy přes T.I. po Woodkida (20.10.2020 13:15)
- Video: Katie Melua se vrací s filmovým klipem k singlu "A Love Like That" (03.07.2020 08:24)
- Nové desky 51/2019 - od Harryho Stylese přes Adama Mišíka po Stormzyho (16.12.2019 13:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2016 podle musicserveru (40-31) (24.01.2017 08:00)
- Recenze: Katie Melua natočila "In Winter", nejkrásnější soundtrack k zimnímu období (10.01.2017 09:00)
- Nové desky pro 41. týden (17.10.2016 13:32)
- Video: Katie Melua si do romantického singlu "Dreams On Fire" pozvala sbor (10.10.2016 11:33)
- Naživo: Tinie Tempah králem Szigetu, David Guetta pouštěl AC/DC, Sia podváděla a Noel Gallagher byl málem za fajn chlápka (22.08.2016 09:20)
- Fotogalerie: Maďarský Sziget Festival 2016 v obrazech (19.08.2016 13:16)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Abba Ewa Farna Kryštof Ed Sheeran Metallica AC/DC Rihanna Olivia Rodrigo Billie Eilish Marie Rottrová Beata Hlavenková Karel Gott Marek Ztracený Lady Gaga Kateřina Marie Tichá Mirai Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu