shop.musicserver.cz
WWW, Boys Noize, Roxy, Praha, 15.10.2012

Roxy bylo včera dvacet

Vydáno: 16.10.2012 09:15 v sekci Naživo - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Fugazi, Faithless, Air, Hooverphonic, Cinematic Orchestra, Franz Ferdinand, Public Enemy, Skinny Puppy, Royksöpp, Asian Dub Foundation, Apollo 440, Atomic Hooligan, Bonobo, Róisin Murphy, Pendulum nebo WWW. Ti všichni za posledních dvacet let hráli v Roxy. Včera se k nim přidal i Boys Noize.

Roxy Be Twenty
© facebook interpreta
"Nějakou dobu jsem u vás žil, chodíval jsem tam do jednoho klubu, do Roxy, jestli znáš," poodkryl mi během předloňskýho parnýho léta na zahradě východoberlínskýho kunstprostoru Tachelés svůj životní příběh jeden z místních squatterů; vyhublý, zarostlý, prahyznalý černoch s dlouhýma rukama, velkýma očima a ještě větším něčím, co nahradilo zuby. Místo chrupu měl kombinaci zlatých cihel a temných děr. Pořád se smál. Dlaně měl pokrytý souvislou vrstvou akrylových barev a balil jimi joint, který tvarem i rozměry připomínal standardní zahradní kolík. "V Roxy bylo nedýchatelno a kapal tam ze stropu pot... docela to tam na konci devadesátek žilo elektronikou, takový malý Berlín. Funguje to ještě?"

Roxy
© facebook interpreta
Referoval jsem mu, jak těžký to Roxy s přežitím má - přece jen, podobně jako Tachelés, stojí v úplným centru města -, a že se několikrát klub ocitnul před zavřením kvůli problémům s hlukem, nebo spíš kvůli problémům s obyvateli okolních zástaveb. Vyprávěl jsem, jak bylo Roxy krátkodobě dokonce několikrát uzavřený. Po krátkým ujištění, že je klub nadále v provozu, barevný černoch pateticky pokračoval: "Na Praze se mi stejně nejvíc líbí, že tam má každý dům svůj příběh. Znáš ten Roxy?" Ne, neznám.

Úplně jsem vypnul a jel slalom po jeho myšlenkovým toku. Možná za to mohla kombinace narušený spánkový amplitudy, tropickýho vedra a dehydratace, možná jsem jen nevěřil, že je v lidských silách vykouřit zahradní kolík - a ten týpek byl už dávno za polovinou -, ale celý mi to přišlo jako fantasmagorie, totální saj faj. To, když zahradník na dvorku v Berlíně začal točit spirálou tajných tunelů, chodeb a místností, který v Roxy mají nebo alespoň kdysi měly být. Že prý je to původně prvorepublikový kino a že architekt, který jej navrhl, ještě před válkou utekl do zámoří, kde v New Yorku postavil takřka identický prostor s úplně stejným názvem. Že prý tam vystupovala Madonna a že hybatelem toho všeho je naše pražský Roxy.

Roxy
© facebook interpreta
Hm. Típl to. Po historii Roxy ve svým vyprávění volně navázal na minulost Hotelu Chelsea, ve kterým se mu jakože přece jen líbilo ještě o něco víc než u nás. Fakt, že se někdo při snad šedesáti stupních, na přímým sluníčku, po vykouření kolíku, odváží srovnávat Prahu s New Yorkem - a předtím ještě s Berlínem - ve mně aktivoval tlačítko žízně; Club Maté prodávali v nedalekým sXe karavanu. Když jsem se zanedlouho vrátil, po černochovi zůstal jen kolík zaražený v písku.

Dneska, po dvou letech, už nezůstal ani písek a žel nezůstalo ani Tachelés. Tak alespoň, že bývalý kino, který ve třicátých letech opravdu navrhl židovský architekt, tedy dnešní Roxy, stále zůstává.

Roxy Be Twenty

vystupující: WWW, Boys Noize
místo: Roxy, Praha
datum: 15. října 2012

WWW, Palác Akropolis, Praha, 12.2.2010
© Lukáš Benda / musicserver.cz
Dvacetiletý výročí fungování klubu doprovází týden "Be Twenty", během kterýho v prostorech Roxy - a taky kavárny NoD a křižovatky mezi Dlouhou a Rybnou - vystoupí řada zajímavých jmen. Zajímají-li vás, představil je Lukáš Kadeřábek v oficiální tiskovce. Mně kromě videosochy Kuby Nepraše a levitujícího Jiřího Davida donutily zaostřit hlavně tři pondělní položky - Kazety, WWW a Boys Noize.

Hned ty první, Kazety, jsem vidět nemohl, protože proti nim hrála Wéčka, což vzhledem k překrývání cílovky dramaturgové poněkud nedomysleli. "Jsem smutná, jsem veselá" v NoDu, ale samozřejmě automaticky dostalo přednost před "Jsem tikající muž" v Roxy. Nakonec WWW začali s hodinovým zpožděním, whatever. Čekalo se na lidi. Zpočátku bylo zaděláno na solidní fiasko, ale nakonec se během narozeninový oslavy žádný drámo nekonalo a Roxy se nějakými čtyřmi stovkami nezvykle mladých návštěvníků a návštěvnic slušně zaplnilo. Byť až kolem půlnoci.

WWW, Palác Akropolis, Praha, 12.2.2010
© Lukáš Benda / musicserver.cz
To už za sebou dávno měli svůj set WWW. Jejich vystoupení předcházelo nedorozumění, když hlavní hvězda večera, německý producent Boys Noize, nechtěl zapůjčit LED stěnu, která byla pro koncert Wéček anoncována. Ale po domluvě - aby toho nebylo málo, v celým tom zamotaným příběhu figuroval Vladimir518 v roli toho vůbec nejdůležitějšího článku - vše dobře dopadlo a projekce se za zády Sifona a Milesy daly do pohybu.

WWW aktuálně jezdí jako duo bez obsazenýho dýdžejskýho pultu, což způsobilo, že jindy hitová "Pikola" tentokráte zcela zanikla jako podivný half-playbackový hybrid. V ostatních písních ale zase zněla Wéčka svěže. Především v těch nových, který budou zaznamenaný na připravovaný jarní desce. Včera zaujalo "Ne" a ano, "Atomová včela".

"WWW letos podobně jako Roxy slaví dvacet let. Zdravím všechna svá minulá já, která tu zůstala, když jsme zde s WWW v minulosti hráli," prohlásil Sifon. Snad každý z nás má kus sebe sama uvězněnýho v Roxy. A nově i někdo, komu umožnil německý pivovar Becks vytvořit vlastní pivní etiketu, pan Boys Noize.

Roxy
© facebook interpreta
Fantasticky reagujícímu tanečnímu publiku navzdory, vystoupení berlínskýho producenta, který je často společně se Skrillexem považován za jednu z ikon soudobýho elektra, objektivně subjektivně zklamalo. Ve dvouhodinovým setu bylo až příliš mnoho slabších pasáží, který byly nabitý úplně nulovou hodnotou a nepředávaly žádný pocity. Občas jsem se nemohl zbavit dojmu, že je Boys Noize ve skutečnosti jen hezky nearanžovaný nic. O to hůře chápu, proč se nikdy masivněji nerozšířily věci kolem belgickýho labelu Lektroluv, obzvlášť The Subs...

Boys Noize, který před několika dny vydal svou třetí desku "Out Of The Black", dokázal svým divokým trezorovo-magnetickým technem zfanatizovat davy před pódiem, to všechna čest. Ale stejně jeho vystoupení scházelo něco, pro co by si jej stálo zapamatovat. Daleko víc mě tedy zaujaly sezamový tyčinky obalený v sušený šunce, který se podávaly při rautu. Byly to vlastně docela chutný narozeniny. A propos, všechno nejlepší, Roxy!

NÁZORY
 • srovnani skrillexe a alexe (jarecek, 16.10.2012 10:15) Reagovat

  to je ted nejaka norma ms, ze se kazdej elektronickej interpret mota dohromady se skrillexem? kdyby to napsal jean travnicek, tak nic nepisu .. na druhou stranu jsme si zase jednou pripomneli, ze i mr. b. je elektromycky ekspert ..

  • Re: srovnani skrillexe a alexe (Lukáš Benda, 16.10.2012 15:35) Reagovat

   Jarečku, jestli to nevíš, tak Boys Noize a Skrillex spolu maj aktuálně bokovku a věz, že je srovnávaj daleko větší média a jména než je musicserver nebo Benda.

   • Re: srovnani skrillexe a alexe (jarecek, 16.10.2012 17:49) Reagovat

    to, ze maj spolecnej vedlejsi projekt, jeste neznamena, ze mezi ne budu davat pomalu rovnitko. oba tihle borci hraji uplne jinou ligu. vychazi odjinud a zatim jinam miri, ackoliv nezasvecenemu mohou znit treba stejne. akorat si ted kluci spolu pomahaj, i kdyz kazdej zrejme sleduje odlisnej cil. boys noize muzu srovnavat treba s shadow dancerem. kdyz bych tak mel strelit prvni jmeno od boku .. thats the point .. ale vono to asi tak nevyzni ..

    • Re: srovnani skrillexe a alexe (katka, 18.10.2012 13:31) Reagovat

     Co to je za nesmysl? Na jednu stranu říkáš : "o je ted nejaka norma ms, ze se kazdej elektronickej interpret mota dohromady se skrillexem?" maj společnej projekt, Skrillex byl u Boys Noize ve studiu , tak já fakt nevim, jaký další pojítko bys ještě potřeboval? Společnej track? Jo moment, ten už je taky a ne jen jeden... Naprosto vedle kritika.

     • Re: srovnani skrillexe a alexe (jarecek, 18.10.2012 14:59) Reagovat

      ohyou.jpg .. dnes nejak nemam chut sem hazet perly svinim, takze mas odpoved na mailu ..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jordan Haj - Savage 8/10
Video: Jordan Haj představil "Savage". Blues-rockový song nikdy nebude mít studiovou verzi Jeho životní partnerka Emma Smetana si momentálně zažívá svoje v souvislosti s jedním televizním seriálem. Ten mě tak nějak nechává chladnou - na rozdíl od vkusně a intimně nazpívané titulní písně "Tahle jediná vteřina" s... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 08:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jessie Ware + Polsko = VSL. Závěr Open'eru patřil jí i The Killers (12.07.2022 16:49)
- Nové desky 38/2021 - od Mig 21 přes Poppy po Vladimíra Mišíka (29.09.2021 17:05)
- Začíná festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu 2021 (09.09.2021 11:41)
- Video: Ondřej Anděra (WWW) ON AIR: K hip hopu mě přivedla Suzanne Vega (02.11.2020 16:42)
- V novém klipu "Slunce v úplňku" od WWW Neurobeat ožívají tempery (18.02.2020 17:09)
- Elektronický nezmar Boys Noize přijíždí do Prahy (01.02.2020 13:34)
- Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost (25.06.2019 00:08)
- Fotogalerie: Druhý den Metronome Festivalu v obrazech poprvé (24.06.2019 10:34)
- Naživo: Lollapalooza do Berlína zavítala již potřetí, opět s hvězdami, ale i problémy (21.09.2017 13:38)
- Video: Nový klip "Mayday" od Boys Noize k filmu "Snowden" se objevil na chybové stránce 4chanu (29.09.2016 08:20)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Milly Honsová Madonna Kryštof Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Adele Sia AC/DC The Cure Taylor Swift Rihanna Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu