Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Podzem 22/2001

Vydáno: 18.11.2001 09:34 v sekci Publicistika - Antonín Kocábek

Další porce několika málo novinek z oblasti hudby mimo mainstream je pro vás nachystána. Dočtete se například o výročí skupiny Majerovy brzdové tabulky a agentury Alternative Music & Production, o tom, co vás čeká na přehlídce Malá Alternativa a další informace.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Podzem
Vítejte u další porce hudby nekomerční a jiné Podzem. Venku začala běsnit zima a teplomilné typy jako já mají utrum. Ovšem na hudební scéně to žije - Vánoce se blíží a všechna vydavatelství chrlí jednu desku za druhou, a to včetně těch menších. A jedním z nich je i vydavatelství Česká hudba. Vy jste o něm ještě neslyšeli? To je ovšem docela chyba - podobné labely nevznikají každý den. Stejně tak jako jisté nejmenované rádio totiž chce pomoci české hudbě. Nebo to aspoň tvrdí. O tom, jak je v tom úspěšné, a především na jaké interprety se zaměřuje, můžete posoudit sami. Faktem je, že své tituly nabízí za hodně lidové ceny. Ale skutečnost, že cédéčka vlastně nejsou tak drahá a většinu běžné (=přemrštěné) ceny tvoří přirážka distributora, je všeobecně známá. Ale to už bych opakoval známou písničku. Takže v rámci zimy hezky papejte vitamíny a v rámci podpory české hudby dělejte, co uznáte za vhodné. Jak zpívala Monika Načeva - ...možnosti tu sou...

Tonda Kocábek

Majerovy brzdové tabulky slaví
V úterý 20. listopadu v pražském Paláci Akropolis oslaví originální čtveřice Majerovy brzdové tabulky již patnáct let své existence a zároveň i deset let činnosti v nezměněné personální sestavě Petr Linhart (kytara, mandolina, citery), Andrea Landovská (zpěv), Vít Kahle (saxofony, klarinet) a Antonín Bernard (cello, baskytara). Jako hosté se objeví jednak bývalí členové, ale především studioví hosté z natáčení zatím poslední desky "Ryba ryb", takže oproti běžným, víceméně akustickým vystoupením, se zde budou MBT prezentovat v rockové sestavě s bicími a elektrickou kytarou.

Jasná páka na CD, Hudba Praha na turné
Informace trochu s křížkem po pohřbu, ale lépe pozdě než vůbec. Firma Sony Music / Bonton vydala na dvoucédéčku kompletní (!) repertoár skupiny Jasná páka "Od začátku do konce". CD vychází k dvacátému výročí vzniku Jasné páky. Recenze se na MusicServeru brzo objeví, dopředu prozradím, že je to album velmi povedené a bilančně bohaté. Spolu s deskou se bude konat kratičké miniturné kapely Hudba Praha. Konkrétně tedy: 16.11. - Teplice (Velvet), 17.11. - České Budějovice (sokolský ostrov), 23.11. - Brno (Musilka), 24.11. - Zlín (Golem) a konečně křest zmiňovaného CD 6.12. - Praha (Akropolis). Máte tedy ojedinělou příležitost je zase vidět pohromadě - pak se zas všichni rozeběhnou do svých kapel: Michal Ambrož do Divokého srdce, Bohouš Zatloukal k Lubošovi Pospíšilovi, Láďa Zatloukal a Karel Malík do Echt!u a Ludvík Kandl do Plastic People. Jen jsem zvědavý jestli někdy dojde i na vydání dosud nevydaných nahrávek z období Hudby Praha - co si tak matně pamatuji, minimálně na dvojalbum jich určitě je...

Prokop vystoupí v Arše
Samotné koncertní vystoupení bývalého politika, průměrného moderátora a respektovaného zpěváka Michala Prokopa by sem asi vůbec nepatřilo, a to nejspíš ani v případě, který nastal, tj. že bude mít svůj jediný letošní koncert. Jenomže si na něj pozval takové hosty, že to trochu mění situaci. Koncert se uskuteční 22. listopadu v pražském Divadle Archa. Krom tradičních Prokopových spolupracovníků, kytaristy Luboše Andršta a houslisty Jana Hrubého, jako hosté vystoupí i Ida Kellarová a Romano Rat, také formace Zpocení potkani. Za tou se skrývají Bratři Tesaříkové, kteří se zde vracejí ke svým začátkům, takže neprodukuje reggae, ale soul, blues a gospely. Takže se dá čekat nevšední crossover žánrů a kultur. Večer bude rozdělen do dvou částí, v té první Prokop bude zpívat své nejznámější písně typu "Kolej Yesterday" a také skladby ze svého posledního alba "Odněkud někam", druhá část bude věnována anglicky zpívaným bluesovým a soulovým standardům.

Čínské písně na českém cédéčku
Jméno čínské zpěvačky Feng-Jün Song můžete znát z Pitínského opery "Marné tázání nebes", kterou momentálně uvádí Divadlo Archa. Aktuálně jí ovšem vychází na české značce Black Point album "Horská karavana", které obsahuje čínské a korejské lidové písně. Nejsou ovšem podány v tradičním duchu, ale v osobitém aranžmá skladatele soudobé vážné hudby Martina Smolky (spolupracoval třeba s Agon Orchestra). Vzniklo tak album, kde se vedle lidových prvků objevují i prvky ambientní hudby. Zakonzervovaná křehkost a krása.

Co nabídne Malá Alternativa?
O letošním ročníku festivalu Alternativa jsem se tu zmiňoval již minule, dnes se zastavím u její důležité součásti. Malá alternativa je dvoudenní přehlídka, na které se každý rok v rámci festivalu Alternativa představí to nejlepší, co se daný rok urodilo v mezích žánru na domácí scéně. Často je to ale pouhé "vystrčení růžků z ulity" v případě skupin, které existují již delší dobu. Z letos vybraných deseti finalistů se jich jednomu mému známému podařilo hned sedm najít na síti, takže se můžete dopředu informovat. Jsou to konkrétně brněnští elektronici CS zvuk, krnovský sólista Ladislav Buchta, temný vlašimský bandStrom stínu, superlativy ověnčený baskytarista Michal Ištoka instrumentální seskupení z Příbrami Vrch. Dále to bude se skupinami Květy a Čvachtavý lachtan, které mile překvapily v minulých letech, spřízněná brněnská formace Budoár staré dámy, pelhřimovští , strakonická dechová úderka Ausgerechnet a dvojice zkušených - severočeští Hanuman a českobrodští Ememwoodoopőka. Malá Alternativa letos proběhne 1. a 2. prosince, tak jako v minulých letech v pražském klubu Delta.

Terra Ignota více než desetiletá
Terra Ignota je pražská "untergruntová" skupina, jedna z těch mnoha, které nepříliš stojí o nadměrnou popularitu za cenu ústupků a raději si hrají hudbu, za kterou si stojí. Ze samotných počátků vydrželi v sestavě jen kytarista, zpěvák, a se svými více než dvěma metry nepřehlédnutelná postava Ota Klodner (předtím Bad Beef Hat) a klávesistka Dana Janovská (předtím N.I.C.). Již delší dobu jim sekundují bubeník Zdeněk Rampa (ex Původní Bureš, Mauzoleum, Vegetarian pork Fashion) a v poslední době i zpěvačka Ivana Müllerová a basista Petr Dvořák. Vidět je můžete třeba v pražském klubu Kain, kde často hrají - nejblíž 20.11. nebo 11.12.

Kapitán Kajman hledá bubeníka
Formace Kapitán Kajman již několik let obráží kluby a alternativněji laděné festivaly typu Litoměřický Kořen. Její tvorbu lze usadit někam na pomyslnou přímku, jejíž koncové body tvoří dechovka na jedné straně a punk na druhé. Patří i do volného sdružení Stejný ksichty, na jejichž stránkách se o nich můžete dozvědět více. Momentálně však naléhavě hledá bubeníka. Zájemci se mohou hlásit u kapelníka Michala Hrubého na telefonu 0605/589117

Malý festiválek v Lomnici
Přišla mi informace o minifestiválku, která mě zaujala. Jednak názvy kapel, a jednak i tím, že se jedná o mnohožánrovou směs, což je nutno podporovat. A taky je pravda, že tady vždycky rád tlumočím informace o akcích, které se konají i jinde než v Praze. Takže 30. listopadu v klubu AION v Lomnici nad Popelkou proběhne akce, kde zahrají brněnští Rhondian, kteří prý kloubí tvrdost a melodie, a říkají tomu "emotivní cybercore-metal", dále pražští punkeři M.H.D., nářez podobný skupinám Zeměžluč či N.V.Ú., a konečně jičínsko-liberecký spolek Dědečkova tažná zvěř, produkující industriální noisecore s mysliveckými popěvky. Kdo prý neviděl, neuvěří. No řekněte sami - nezní to lákavě?

Internetový obchod
Má vaše skupina album, ale musíte si ho prodávat sami na koncertech? Pak by vás mohl zajímat mail, který přišel na naši adresu:
Zdar, hudebníci.
Zakládám internetový obchod s hudebními nosiči, které prostě v "normálním českém obchodě" nekoupíš nebo se tam nevím z jakého důvodu nedostaly. Pokud máte zájem o prodej a propagaci vašich vlastních CD nosičů v tomto internetovém obchodu, příležitost tu je. Stačí zaslat informace o projektu, albu, fungující kontakt (e-mail) a obrázek obalu a hlavně cenu. O všech objednávkách budete informováni, tzn. že veškerý prodej budete mít pod kontrolou. Zařazení CD do obchodu je zdarma. Myslím si, že je to jedno z řešení, jak trapně neobcházet obchody ve vašem městě a okolí nebo vyhazovat tisíce za reklamu např. v Blesku :)) Podrobnější informace o fungování obchodu a smlouvu zašlu v případě zájmu.
Internetový obchod
Milan Jaroš
ICQ: 104434769
Mailujte sem
tel.:02/71731880

...a ještě tradiční třešnička na závěr
Dnešní pozvánka nebude výjimečně patřit koncertu, ale výstavě. Jedna z nejúspěšnějších domácích agentur Alternative Music & Production slaví pět let své činnosti. K této příležitosti proběhne výstava fotografií z posledních ročníků agenturou pořádaných festivalů Euroregiomusic v Mikulově a Euroregiofest v Horní Planné. Výstavu najdete v prostorách sdružení Unijazz (Jindřišská 5, Praha 1, vchod z pasáže) od 20.11. do 8.12., přičemž vernisáž proběhne 19.11. od 18:00

Nashledanou za čtrnáct dní.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kochlea - Flegma 10/10
Recenze: Kochlea na desce "Flegma" plní zvukovody i nu-jazzovými náladami Ona zprofanovaná předpona nu- může schovávat ledacos: od dnes již prakticky vyčerpaných metalových crossoverů s rapem přes žánrové hybridy svědčící spíše o neschopnosti rozhodnout se, co vlastně muzikanti hraji, až k albům,... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 09:00 v sekci Recenze
0
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
32
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX S hudebními novinkami se doslova roztrhl pytel, a tak se můžete těšit na novinky od Goo Goo Dolls, The Lumineers, Emeli Sandé, Charli XCX, českých PSH, Devendry Banhart a Belle & Sebastian. Objevovat s námi můžete Angličany Sama Fendera,... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:15 v sekci Novinky | Nové desky
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Jasná Páka rozčeřila vody jinak statického druhého dne Čs. beat-festivalu (18.12.2018 10:52)
- Fotogalerie: Michal Ambrož společně s novou Hudbou Praha rozjařil Lucerna Music Bar (20.04.2017 10:14)
- Michal Ambrož představí v pražském Lucerna Music Baru naživo svůj "Srdeční příběh" (11.04.2017 10:56)
- Legendární Jasná páka oslaví pětatřicet let pouze dvěma koncerty (22.11.2016 10:27)
- Naživo: Rozpačitá oslava třicetin Lucie v Edenu očekávání nenaplnila (02.07.2016 13:32)
- Jasná páka je znechucena vyjádřením komunisty Filipa (07.11.2014 18:31)
- Na okraj: Nechte zpívat Kollera! (15.08.2014 08:00)
- Recenze: Hudba Praha se na druhém kompilačním albu zaměřila na svou mladší éru (30.05.2014 15:00)
- Žlutý pes nové album vydá a pokřtí poslední dubnový den (29.04.2014 12:02)
- Jasná Páka se vrací po třiceti letech a vydává hned dvě alba najednou (06.03.2014 08:12)

ALBUM TÝDNE 37/2019

Lana Del Rey
Norman Fucking Rockwell

Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně a hloubavě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)
Út 08.10.
Pixies (USA) + Blood Red Shoes (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lana Del Rey Sia Lady Gaga Kryštof Coldplay Rihanna Madonna Taylor Swift Adele Ewa Farna The Cure Rammstein Beyoncé Ed Sheeran AC/DC Linkin Park Britney Spears Metallica Kylie Minogue Lenka Filipová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver