shop.musicserver.cz

Stromboli, Stromboli!

Vydáno: 02.10.2012 10:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Pokud se dnes díky reedici vrátíte k debutu Pavlíčkových Stromboli, znovu si uvědomíte, jak výborně fungovaly jeho erupce na kytaru s vytékající žhavou lávou v podobě hlasu Báry Basikové. Ale Stromboli nebyla jen dvojice, která fungovala jak málokdo, byla to kapela samých skvělých muzikantů.

9/10

Stromboli - Stromboli

Vydáno: 14.5.2012
Celkový čas: 44:14 + 58:17

Skladby: CD1: Aladin, Bez názvu, Rychloběžka, Stromboli, Já ti dávám dávám, Třesky blesky, Bezejmenná / CD2: Carmen, Villa Ada, Veliké lalulá, Košilela, Houpací židle na opuštěné terase, Ivanhoe, Na koni, Kvůli ní, Ó hory ó hory, Houpací židle na opuštěné terase (live), Villa Ada (live), Dvě láhve (live)

Vydavatel: Supraphon

"Hraní a skládání ve dvou skupinách má pro mě vnitřní souvislost. Na jedné straně ironická, ale i komediantská agresivita Výběru. A na druhé straně meditativní, do sebe ponořené Stromboli, což odpovídá mé vnitřní lyrice, romantičnosti. Proč bych měl v sobě jednu z těchto poloh potlačovat?" vysvětloval rok po Sametové revoluci Michal Pavlíček pro knihu Jiřího Vejvody "Nárok na rock" důvody, proč funguje v obou svých nejznámějších kapelách.

Přitom Stromboli vznikly jen jako znouzectnost. Kdyby tehdy bolševik nešel po Pražském výběru, jistě by bylo vše jinak. Ale klacky pod nohama v podobě zakazování činnosti vedly Michala Pavlíčka k hledání dalších míst pro svoji seberealizaci. A osudové setkání s Bárou Basikovou bylo naplněno právě v kapele pojmenované po italské sopce, i když je nutné připomenout, že skupina začala vznikat již v polovině 80. let minulého století, tehdy ještě bez Basikové.

Debutové dvojalbum "Stromboli" je vlastně sběrem materiálu, který Pavlíčkova kapela vyprodukovala během prvních dvou let svých nepřehlédnutelných erupcí. A tak může být dnes pro leckoho překvapivé, jak nesourodou nahrávkou vlastně toto legendární album je. Pokud jej posloucháte ještě z původního vinylu, představuje každá strana desky jednu z poměrně odlišných poloh kapely.

Ta nejznámější a pro Stromboli nejtypičtější je na třetí straně. Vokál Báry Basikové, básně Christiana Morgensterna přeložené Josefem Hiršalem. "Košilela", "Veliké lalulá", ale také nemorgernsternovské "Carmen" či klenot "Villa Ada" s nezapomenutelným dialogem Michalovy kytary a Bářina hlasu. Právě tady je slyšet, jak moc to mezi Pavlíčkem a Basikovou jiskřilo a fungovalo. Jde o absolutní vrchol alba a troufám si tvrdit i zatím tvůrčí vrchol obou zmiňovaných.

A pak jsou tu další polohy, další barvy vytékajícího magmatu z kapely, která se stala právě díky tomuto albu legendou. Záznam z festivalu "Jazz Praha ´85", kdy skupina ještě neměla jméno a hrála v triu Pavlíček, Guma Kulhánek a Klaudius Kryšpín. Pohled do roku 1986 (opět živý), kdy již Stromboli měly jméno i Basikovou. A studiové nahrávky s hostujícími zpěváky z Pražského výběru Vilémem Čokem a Michaelem Kocábem.

Album "Stromboli" se už dávno stalo legendárním a platí to pro něj i teď, více než čtvrt století od jeho vydání. Michal Pavlíček v době jeho vzniku napsal jedny ze svých nejlepších písniček, navíc je psal pro Báru Basikovou, s níž mu to fungovalo fantasticky. Pokud by ale vyšlo až dnes, jen těžko by mohlo v této podobě fungovat. Svou rozčtvrcenou koncepcí, délkou a atmosférou je neopakovatelné a nepřenositelné v čase.

NÁZORY
  • Moja ... (bulsara, 02.10.2012 12:04) Reagovat

    ... premiéra s týmto "eposom" v roku 1988 bola hneď láskou na celý život :-) ... Nič v československom teritóriu to doteraz neprekonalo ... Jedinú malilinkatú výtku by som dal "dobovému" zvuku najmä na 4. strane, ale za to to dielo nemôže .... Kvúli ní, Ivanhoe, 2. a 3. strana = osobné vrcholy.

  • Byl jsem na nich tehdy asi 3x... (David, 02.10.2012 13:38) Reagovat

    ...a tohle LP jsem doma "brousil" dost často. Dokonce jsem si v Univerzitní knihovně v Brně půjčil několik svazků Morgersterna a pokoušel se pročíst německý originál těch prazvláštních textů. Jen jsem an to ale zíral, mé chabé znalosti němčiny na to nestačily. Poté, co ale Kryšpín zdrhl, šla kapela do kopru, následující sestavu jsem už naživo neviděl, spojení se Seidlem a Dragounem z Brna mě netáhlo a anglicky nazpívané další studiové album odradilo.

  • Stromboli (Elkavar, 07.10.2012 23:41) Reagovat

    Bezpochyby nejlepší česká rocková deska, co kdy vyšla!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let"
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let" Radiohead se vracejí. Tedy pomalu, ale jistě. V čerstvém rozhovoru pro časopis Prog Magazine se bubeník Philip Selway svěřil, že je s ostatními členy v úzkém kontaktu. Nové skladby by podle něj mohly vyjít "během několika... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:55 v sekci Novinky
0
Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty
Rozhovory: Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty Festival Spectaculare slaví v březnu a v dubnu 10. výročí. Jeho hlavou a tváří je už léta dramaturg Josef Sedloň, který nám přiblížil, jak přistupuje k jubilejnímu ročníku, kde hledá novou hudbu a jak to všechno vlastně... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Kamelot - The Awakening 8/10
Recenze: Kamelot se na "The Awakening" poohlížejí po minulosti Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Robbie Williams, Lufthaus, Tauron arena Krakow, Krakov, Polsko, 12.3.2023
Naživo: Robbie Williams v Krakově sršel vtipem, jeho koncert byl výjimečný Samozřejmě, že by šlo napsat reportáž jenom ze samotného koncertu. Ale takových jste už četli stovky. A určitě jste je už dávno všechny zapomněli. Při cestě do Polska jsme se ale vydali po proudu času zpátky do minulosti a ta... čtěte zde
Vydáno: 19.03.2023 09:35 v sekci Naživo
0
Mirai - Tenkrát 7/10
Video: Mirai se v "Tenkrát" snaží "bejt trochu punk a ještě neumírat" Kapela Mirai se opět ohlíží za deskou "Maneki Neko", a to videoklipem k nostalgické písni "Tenkrát". Skladbu napsal frontman s Pokáčem, produkce se ujal Ondřej Fiedler. " 'Tenkrát' je takový bláznivý připomenutí si našich... čtěte zde
Vydáno: 18.03.2023 09:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Precedens v pražské Akropoli oslaví čtyřicátiny, zavzpomíná a představí i novinky (04.03.2023 17:46)
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr (08.12.2022 07:00)
- Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi (07.12.2022 12:16)
- V Lucerna Music Baru se bude vzpomínat na Radima Hladíka (01.12.2022 09:39)
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Naživo: Festiwall 2022 byl radostným muzikantským setkáním (13.09.2022 12:27)
- Fotogalerie: Festiwall 2022 v obrazech (13.09.2022 08:31)
- Pražský výběr přiveze svou hitovou show i na čerstvý vzduch do Ledáren Braník (11.08.2022 08:06)
- Před Jeffem Beckem a Johnnym Deppem zahraje Michal Pavlíček (28.06.2022 13:34)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Adele Beyoncé Lady Gaga Kryštof Miley Cyrus Coldplay Sia Lucie Vondráčková AC/DC Rihanna Viktor Sheen Ewa Farna Mirai BTS The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu