Dada Dáda

Vydáno: 14.09.2012 10:15 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Yellow Sisters se s tvorbou pro děti představily už na výborné dvojce Bombarďáka s docela povedenou "Mravenčí" písničkou. Tím to ale neskončilo, vokalistky se skládáním pro nejmenší posluchače pokračovaly dál, až vznikl pestrobarevný "Zvěřinec". Jak se povedl?

6/10

Yellow Sisters - Zvěřinec

Vydáno: 15.6.2012
Celkový čas: 44:24

Skladby: Mravenčí, Krteček je hrdina, Šel jeden krokodýl, Máša vítá babi s dědou, Sraz naháčů, Máme doma strašná zvířata, Veverka, Máváme fandíme, Máša nám budí miminko, Houpy Hou, Vlaštovka, Ninja team, Hubka kouká z pod mechu, Houbová, Vánoční bim bam, Máma, Kalimba pro sladké usínání, Spinkej spinkej, Hajíjajá

Vydavatel: Indies Scope Records

Vokální těleso Yellow Sisters se na hudební scéně už dávno zabydlelo. A protože jde o těleso ženské, které se, spolu s věkem, stává i tělesem mateřským, je čistě dětská deska poměrně logickým krokem v jejich další hudebně - životní etapě. "Zvěřinec" je pestrobarevný svět plný zvířátek, rodinných příslušníků, ninjů a podobných potvor. Střídají se tu nálady, najdeme tu ukolébavky i taneční kousky. Sisters se na desce pokoušejí dohromady skloubit drzost a bezprostřednost Kašpárka v rohlíku se svojí vlastní poetikou. S vlastní tváří. A pokud v písničkách o nic nejde, funguje to, většinou, dobře.

Před časem jsem definoval dobré dětské album jako nahrávku, která se líbí malému posluchači a navíc ji snese i dospělý. Nemusí odcházet z pokojíčku, když jej zrovna mrňuousové sjíždějí. To ale splňuje "Zvěřinec" jen zčásti. Bohužel.

Testováno na dětech

Tadeáš (6 let): No, není to úplně blbý. Je to tak středně dobrý. Ale Bombarďák, Martin Kyšperský nebo Kittchen mají lepší písničky.

Yellow Sisters občas hledají svůj úspěch u dětí tím nejjednodušším způsobem, tedy v bulvárnosti. A funguje to. I mé děti si nejvíce zapamatovaly refrén jakéhosi pokračování "Metra pro krtky", v němž se zpívá "Prdí a smrdí a čmoudí, taky troubí na křiklouny," nebo dadaistickou zkratku - hudebně skvěle vygradovanou, ale textově prvoplánově předvídatelnou "Mámu" (celý text písničky je: "Máma, táta, děda, bába, teta, švagr, bagr.") Tady nejsem schopen poslouchat dál a s pocitem, že kapela se snaží najít jen nejlacinější způsob, jak zaujmout, utíkám od písniček, jako kdybych slyšel Žížalu, co utíkala pomalu.

A přitom tu jsou jinak velmi pěkně stavěné vokální skladby. Funguje použití hiphopových prvků, dětských zpěváků nebo různých až industriálních zvuků. Vyčnívá i skvělá jízda "Máváme fandíme". Musí rozpohybovat každého a koncert jistě promění v obrovskou smršť. Škoda jen jejího až příliš pateticky-budovatelskému závěru ("Jsme jedna velká rodina / tak si držme palce / pomožme si navzájem / a všechno půjde hladce / Podpořme se pochvalme se / mějme se rádi / všichni lidi světa / buďme kamarádi."

"Zvěřinec" je hodně pestré album, které se dětem jistě bude líbit. V rámci svého žánru snad ani pestřejší nešlo nahrát. A to, že tu čas od času něco nesedí nebo působí křečovitě, je sice škoda, ale není to fatální problém. Dětem se dneska do hlavy cpou šílené věci a každá, alespoň lehce nadprůměrná deska, je potřeba. Teď už jen, aby si jí také všimly paní učitelky ve školkách.

  • Sákryš (Šrája, 17.09.2012 19:26) Reagovat

    Šestiletý kluk, obdivující Kittchena? Tak to je hodně drsný...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 16.7.2025
Naživo: Englishman a Jamaicaman na jednom pódiu. Colours Of Ostrava zažily první vrchol Měl z toho být déšť, nakonec ale spadlo jen pár kapek. Ostravské Barvy za sebou mají úvodní den a hned první pamětihodné momenty, o něž se postaralo především duo Shaggy a Sting. Sympatických koncertů ale areál nově doplněný... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2025 14:53 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2025
Ben a Sofian potřetí dominují albové hitparádě, z rádií zní vedle Miley Cyrus či Alexe Warrena i Whitney Houston Léto nepřináší v českých žebříčcích žádné překvapivé zvraty. Ben Cristovao a Sofian Medjmedj dovršili se společnou nahrávkou "KHAOSAN" vítězný hattrick, v rádiích se na první místo vrátila Miley Cyrus s "End Of The World".... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 27/2025 - od Justina Biebera přes Noah Cyrus po The Swell Season
Nové desky 27/2025 - od Justina Biebera přes Noah Cyrus po The Swell Season Po minulém odpočinkovém týdnu se to v hudebních novinkách opět hemží hvězdami. Překvapením se stalo sedmé album Justina Biebera, které mírně zastínilo desky The Swell Season, Noah Cyrus, Amy MacDonald, navrátivších se Clipse, Wet... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2025 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Miloš Hroch - Šeptej nahlas: Český shoegaze mezi Východem a Západem 8/10
Hudba v tisku: Hluk a něha devadesátek. Kniha "Šeptej nahlas" se zaujetím zkoumá fenomén domácího shoegaze Shoegaze už je zase v kurzu. Chvějivá zasněnost raných devadesátek trenduje na TikToku a rezonuje s křehkými dušemi současné generace. V české kotlině se žánr stal svébytným fenoménem i symptomem doby po sametové revoluci. Po jeho... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Debut A-ha slaví čtyřicet. Koukněte na tucet verzí "Take On Me"
Nejvíc nej: Debut A-ha slaví čtyřicet. Koukněte na tucet verzí "Take On Me" Před čtyřiceti lety, přesně 1. června 1985, vyšlo v Norsku a Spojených státech amerických první album trojice A-ha "Hunting High And Low". Zbytek světa následoval až v říjnu téhož roku. Debut norských mladíků se nakonec setkal s... čtěte zde
Vydáno: 15.07.2025 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: PREMIÉRA: Yellow Sisters chystají "Labyrint hlasů". Lákají na něj klipem "V rytmu" (25.06.2025 18:00)
- Rozhovory: Jakub König - Letíme do neznáma na kusu skály a nemůžeme s tím vůbec nic dělat (05.05.2025 14:00)
- Fotogalerie: Skupina Květy odehrála část koncertu i ve vaně (02.05.2025 19:57)
- Naživo: Skupina Květy zahrála výjimečný koncert v domě, ve kterém bydlela Dora (02.05.2025 11:35)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Rozhovory: Martin Kyšperský (Květy) - Kliky na pěstích bych holku oblbnout nezvládl (17.12.2024 14:30)
- Recenze: Květy žádají posluchače o "41 minut". Ty naplní silnými zážitky nejen v hudbě, ale i za ní (02.12.2024 00:00)
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Video: V novém videu Petra Nikla a Martina Kyšperského tančí duo Thomas and Ruhller (09.10.2023 16:59)
- Fotogalerie: Jakub König poprvé představil svou novou desku "Hvězdy". A my byli u toho (28.09.2023 10:00)

ALBUM TÝDNE 28/2025

Petr Soukup
Zlatý hodinky

Jméno Petra Soukupa je v české kultuře známé z mnoha projektů. Vydal několik básnických sbírek, napsal písňové texty pro Abraxas či Lucii Bílou, vystupuje se stand-up programem, točí podcasty. Nahrál také dvě alba s hudebníkem Jiřím Vidasovem. Sólová deska "Zlatý hodinky" se ale od všeho zmíněného výrazně liší.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 19.07.
Patti Smith (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 20.07.
Satchvai Band feat. Joe Satriani & Steve Vai (Forum Karlín, Praha)
Čt 24.07.
Benátská! s Impulsem (areálu Vesec, Liberec)
Út 29.07.
Už jsme doma (CZ) / Sleepytime Gorilla Museum (US) / Faun Fables (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 01.08.
Bryan Adams (CAN) (Park 360, Hradec Králové)
St 06.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Pá 08.08.
Krásný ztráty (Statek Všetice, Všetice)
Út 12.08.
Post Malone (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 03.09.
Sigur Rós (ISL) (Kongresové centrum, Praha)
Čt 04.09.
Sigur Rós (ISL) (Kongresové centrum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Miley Cyrus Ruworr!ed Lady Gaga Kabát Beyoncé Linkin Park Taylor Swift Oasis P.B.Ch Adéla Zouharová Ozzy Osbourne The K's Madonna Charli XCX Yungblud Lorde
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe